Connect with us

magazin

Đir po gradu predstavlja vam pravi zimski koktel – „Čičak“ u Muro baru

Objavljeno

-

Nadamo se da niste od onih koji koktele piju samo ljeti. Bila bi to prava šteta jer kokteli mogu biti i vrlo zanimljiva zimska pića, pogotovo kad ih osmisli pravi koktel majstor s dugogodišnjim iskustvom.

Kroz manifestaciju „Đir po gradu“ predstavljamo vam pravi zimski koktel zanimljivog imena „Čičak“, kojeg možete isprobati u Muro baru na zadarskim bedemima.

Ovaj se bar od svog otvorenja isprofilirao kao mjesto na Poluotoku u kojem možete isprobati već dobro poznate koktele, ali i neke nove, karakteristične baš za Muro bar.

Zimski koktel, kojeg je osmislio vlasnik ovog ugostiteljskog objekta, Ante Butić, zove se „Čičak“, a ime je dobio, kako smo saznali, po priči „Čudesna šuma“.

Sastojci za ovaj koktel su svježi đumbir, Captain Morgan spice (može i bilo koji tamni rum), Fireball – kanadski viski od cimeta, svježi sok od limuna, limunska trava i Coca Cola.

Za dekoraciju se upotrebljavaju dehidrirani agrumi, bilo da se radi o naranči, limunu ili limeti, kao i chilli strings koje ovom piću daju određenu „jaču“ notu.

Ovaj bi se koktel mogao svidjeti oni kojima vole „Long Island Ice Tea“ ili „Cuba Libre“, ali i svim drugima jer nije toliko jak i vrlo je pitak.

Doznali smo i zbog kojeg bi se još razloga mogao zvati „Čičak“. Naime, kad ga probate, nakon nekoliko sekundi počnete osjećati tu blagu žestinu. Kombinacija cimeta, đumbira i chillija polako će razbuditi vaše smrznute stanice i brzo vas ugrijati.

Makar je okarakteriziran kao zimski, „Čičak“ je osvježavajuć i u ljetnim mjesecima, a od hrane odlično se kombinira s crvenim mesom.

Kako je rekao Butić, ovo je još jedan njegov koktel u nizu kojeg možete i sami raditi kod kuće.

Jedan od takvih koktela je i njegov Muro Spritz, koji se sastoji od crnog desertnog vina Bomary vinarije Degarra, Maraskina, svježeg limunovog soka i soda vode, a koji je postao pravi hit.

Ukoliko imate afiniteta postati barmen i znati sve o koktelima, pruža vam se prilika kroz osnovni tečaj za barmene kojeg organizira Udruga ugostiteljskih djelatnika Back2Basic, čiji je Butić predsjednik.

Tečaj će se odvijati u dva dijela, prvi započinje 6. veljače, a drugi 13. ožujka i održavat će se u Muro baru. Na oba tečaja obučavat će se po šest kandidata.

No votes yet.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

magazin

BLUE FISH FESTIVAL / Ovog vikenda u Kalima vrhunska gastronomija i glazbeni program uz more!

Objavljeno

-

By

Ovog vikenda, 19. i 20. lipnja, Kali ponovno postaju središte okusa, tradicije i vrhunske gastronomije. Na atraktivnoj lokaciji punte Artine održava se šesto izdanje Blue Fish Festivala, manifestacije koja na jedinstven način spaja ribarsku tradiciju mjesta Kali, vrhunsku gastronomiju i glazbeni program uz more.

Plava riba, simbol mjesta koje živi od mora, ponovno će biti glavna zvijezda festivala. Srdela, inćun i tuna u rukama vrhunskih kuhara postaju moderna i kreativna jela koja iz godine u godinu privlače sve veći broj posjetitelja.

Ovogodišnji Blue Fish Festival okupit će poznatog hrvatskog chefa Davida Skoku te zadarske kuhare Josipa Vrsaljka i Tomislava Karamarka, kojima će se pridružiti sushi chef Mladen Križanović. Tijekom dva festivalska dana pripremat će ukupno šest autorskih jela i sushi specijalitete inspirirane bogatstvom Jadrana. Ekipi se pridružuje gostujući kuhar iz Slovenije Gregor Podržaj koji je posebno vezan za Kali koje posjećuje više od 40 godina. Autor je 2 kuharice, a jedna naslova ˝Iz mora u lonac˝ posvećena je pripremi jadranske ribe.

Poseban doživljaj festivalu daje njegova lokacija – punta Artine, uz more u mjesnoj lučici Batalaža, gdje se gastronomija susreće s autentičnim mediteranskim ambijentom.

Uz gastro program, posjetitelje očekuje i bogat glazbeni sadržaj. U petak nastupa Dino Petrić, dok će u subotu atmosferu dodatno zagrijati Petar Dragojević.

Blue Fish Festival nije samo gastronomska manifestacija već i događaj koji promovira važnost konzumacije plave ribe, održivo ribarstvo te bogatu ribarsku tradiciju Kali, jednog od najpoznatijih ribarskih mjesta na hrvatskoj obali.

Pozivamo sve ljubitelje dobre hrane, mora i glazbe da nam se pridruže u Kalima i dožive jedinstvenu atmosferu Blue Fish Festivala.

Nastavi čitati

magazin

FOTOGALERIJA / Đir po gradu sa Sašom Čukom

Objavljeno

-

foto: Saša Čuka
Nastavi čitati

magazin

SLOBODAN ULAZ / Leb i Sol donosi makedonski fusion zvuk na Muraj Art & Sound

Objavljeno

-

By

Jedan od najutjecajnijih makedonskih bendova i pionir fusion glazbe na ovim prostorima, legendarni sastav Leb i Sol, nastupit će u četvrtak, 18. lipnja u 21 sat na zadarskim zidinama u sklopu programa Muraj Art & Sound.

Poznat po jedinstvenom spoju makedonskog folklora, progresivnog rocka i jazz-rocka, Leb i Sol već pet desetljeća gradi prepoznatljiv glazbeni izričaj koji je stekao brojne poklonike diljem Europe i svijeta. U različitim sastavima djeluje od 1976. godine, dok aktualna postava postoji od 2007., kada je objavljen i njihov posljednji studijski album „I taka nataka…”, na kojem je gostovao i poznati hrvatski glazbenik Dado Topić.

Tijekom bogate karijere bend je ostvario brojne međunarodne nastupe diljem Europe, ali i u Engleskoj, Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Australiji. Posebno se ističe projekt „Leb i Sol Symphony”, realiziran 2016. godine u suradnji s orkestrom Makedonske opere i Studentskim simfonijskim orkestrom iz Skoplja. Godine 2024. objavili su LP „Live in Constantinus”, snimljen uživo na festivalu Constantinus u Nišu, a tijekom ovog ljeta planiraju započeti snimanje novog studijskog materijala.

Publika na zadarskim zidinama moći će uživati u presjeku njihove impresivne diskografije i bezvremenskim skladbama poput „Marija”, „Devetka”, „Leb i igri”, „Galeb”, „Mandarina”, „Kako ti drago”, „Ručni rad”, „Bistra voda”, „Skakavac”, „Si zaljubiv edno mome”, „Aber dojde Donke”, „Raspukala Šar planina” i brojnim drugim pjesmama koje su obilježile generacije slušatelja.

Aktualnu postavu benda čine Dimitar Božikov na gitari, Kokan Dimuševski na klavijaturama, Bodan Arsovski na bas gitari i Mihail Parušev na bubnjevima.

Uz koncertni program, posjetitelji će moći razgledati i kupiti unikatne proizvode lokalnih obrtnica, čiji će štandovi i ovoga puta upotpuniti večer. Muraj Art & Sound tijekom ljetnih mjeseci donosi vrhunske glazbene i kulturne sadržaje na jedinstvenu pozornicu zadarskih bedema pod zaštitom UNESCO-a, spajajući suvremenu umjetnost, glazbu i iznimnu kulturnu baštinu grada.

Ulaz na koncert je slobodan.

Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu