Connect with us

Grad

Najuspješnija i najtraženija hrvatska pijanistica u svijetu stiže u Zadar

Objavljeno

-

Najuspješnija i najtraženija hrvatska pijanistica u svijetu, Martina Filjak, u Zadar dolazi iz Berlina, gdje živi posljednjih godina. Publici će se predstaviti tehnički i muzikalno zahtjevnim programom s djelima Händela (Suita u g-molu HWV 432), Bacha (Kromatska fantazija i fuga u d-molu BWV 903), Schumanna (Sonata u g-molu op. 22) te Lisztovim reminiscencijama na izvedbu opere Lucia di Lammermoor talijanskoga skladatelja Gaetana Donizettija.

Koncert je na rasporedu u utorak22. 2. 22. s početkom u 20 sati u Svečanoj dvorani Sveučilišta. Ulaznice se prodaju na adresi www.kuzd.hr, te u subotu, ponedjeljak i utorak na info pultu Kneževe palače od 11-13 i 18-20 sati. Na dan koncerta blagajna od 19 sati seli na Sveučilište.

Istovremeno strastvenim i lirskim sviranjem te tehničkom perfekcijom Martina Filjak redovito oduševljava međunarodnu javnost i kritiku kao „umjetnica galvanizirajuće snage“ s „magnetskom scenskom prisutnošću“. Pažnju šire međunarodne javnosti privukla je 2009., kad je osvojila Zlatnu medalju i niz posebnih priznanja na renomiranom međunarodnom natjecanju u Clevelandu te ubrzo potom prvi put nastupila u dvoranama Konzerthaus u Berlinu, Musikverein u Beču i dvorani Zankel u Carnegie Hallu („Živopisna i privlačna scenska prisutnost; snalažljivost tehnike i prirodnost muzikalnosti; pijanistica vrijedna pozornosti“, The New York Times). Neposredno prije Clevelanda bila je dobitnica prvih nagrada na natjecanjima Viotti (2007.) i Maria Canals u Barceloni (2008.) te je bila laureatkinja Natjecanja Busoni u Bolzanu.

Rođena u glazbeničkoj obitelji, glasovir je počela učiti s pet godina, a već u šestoj prvi put javno nastupa. Glazbenu je naobrazbu stjecala na Muzičkoj akademiji u Zagrebu i na bečkom Konzervatoriju, a završila ju je u renomiranoj klasi za soliste u Hannoveru. Pohađala je i majstorske tečajeve na prestižnoj Klavirskoj akademiji na jezeru Como u Italiji.

Dobitnica je brojnih nagrada i priznanja, među kojima su Nagrada Vladimir Nazor, Nagrada Milka Trnina Hrvatskoga društva glazbenih umjetnika, Orlando za nastup na Dubrovačkim ljetnim igrama te Judita za izvedbu djela Dore Pejačević na Splitskom ljetu. Za postignuća u glazbi odlikovana je 2009. Redom hrvatskog pletera.

Nastupala je uz vodeće svjetske orkestre, na znamenitim pozornicama dvorana kao što su Concertgebouw Amsterdam, Konzerthaus Berlin, L’Auditori i Palau de la Música Catalana Barcelona, Carnegie Hall, Teatro San Carlo, Sala Verdi, Salle Gaveau, Musikverein i Konzerthaus u Beču, NDR dvorana Hannover, Residenz München, Auditorio Nacional de Música – Madrid te Ravinia Festival u Chicagu.

*

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Grad

Na Sveučilištu u Zadru 0tvoren Međunarodni znanstveni skup „Nikola Tommaseo: kulturni i geografski obzori“

Objavljeno

-

By

Povodom obilježavanja 150. godišnjice smrti Nikole Tommasea (Šibenik, 1802. – Firenca, 1874. ) Odjel za talijanistiku Sveučilišta u Zadru organizirao je Međunarodni znanstveni skup „Nikola Tommaseo: kulturni i geografski obzori”, u partnerstvu sa Società Dante Alighieri – Comitato di Venezia, Società Dante Alighieri – Comitato di Zara, Società Dalmata di Storia Patria te u suradnji s Muzejom grada Šibenika.
Sudionike je uime Znanstveno-organizacijskog odbora danas na početku programa pozdravila pročelnica Odjela za talijanistiku izv. prof. dr. sc. Ana Bukvić, zahvaljujući domaćim i stranim izlagačima, posebice predsjedniku udruge Società Dante Alighieri – Comitato di Venezia dr. Brunu Crevato-Selvaggiju, predstavniku Società Dalmata di Storia Patria Carlu Ciprianiju, umirovljenom profesoru i talijanistu Živku Nižiću, prof. dr. sc. Nedjeljki Balić-Nižić te izv. prof. dr. sc. Bošku Knežiću, predsjedniku Udruge Società Dante Alighieri – Comitato di Zara.

Nakon izložbe Nikola Tommaseo u fondu Znanstvene knjižnice u Zadru, koju smo organizirali u svibnju te studentskog projekta Niccolò Tommaseo tra le due sponde dell’Adriatico, ponosni smo što ćemo ovaj niz događanja obilježavanja 150. godišnjice smrti Nikole Tommasea zaključiti ovim skupom, i to upravo na Odjelu za talijanistiku, u zgradi koja je srce Sveučilišta u Zadru. Iako na Sveučilištu postoje suvremenije i uređenije dvorane, rijetke su s ovakvim pogledom, stoga smo odlučili upriličiti ovaj događaj u dvorani u kojoj generacije studenata talijanistike stječu svoja znanja. To je dvorana u kojoj se već desetljećima čitaju Dante, Petrarca, Boccaccio, Machiavelli, Goldoni i drugi pisci, istaknula je Bukvić.
Odjel za talijanistiku ponosno baštini dugu obrazovnu tradiciju podučavanja talijanskog jezika i književnosti te tradiciju proučavanja hrvatsko-talijanskih jezičnih, književnih i kulturnih prožimanja između dviju obala Jadrana. Doprinos istraživača Odjela za talijanistiku Sveučilišta u Zadr, izuzetan je i vrijedan, o čemu svjedoče brojne znanstvene monografije, znanstveni i stručni radovi objavljeni u Hrvatskoj i inozemstvu, znanstveni projekti, 14 izdanja međunarodnog znanstvenog skupa „Književnost, umjetnost, kultura između dviju obala Jadrana” s pripadajućim zbornicima te nedavno utemeljeni časopis SPONDE – Časopis za jezike, književnosti i kulture između dviju obala Jadrana.

Posebno mjesto u tim proučavanjima pripada Nikoli Tommaseu, slavnom Šibenčaninu, književniku, kritičaru, leksikografu, filozofu i prevoditelju. Njegov lik i djelo predmet su trajnog interesa filološke kritike do današnjih dana. Nikola Tommaseo neizostavno je ime i referenca u ostalim talijanističkim istraživanjima književnosti u Dalmaciji u 19. stoljeću. Ovaj skup razotkriva njegov doprinos kulturnoj i književnoj baštini Dalmacije u 19. stoljeću te baca svjetlo na odnose, utjecaje, odjeke i kolizije koje su imale dvije kulture u kontaktu, rekla je Bukvić.
Nakon izlaganja na Sveučilištu u Zadru sutrašnji dan posvećen je obilasku Šibenika te posjetu izložbi Tommaseove ostavštine u Muzeju grada Šibenika.
Skup je organiziran u okviru projekta Progetti di recupero, conservazione e valorizzazione del patrimonio culturale risalente alla Repubblica Serenissima di Venezia nell’Istria, nella Dalmazia e nell’area mediterranea, 2024 (Regione del Veneto), posvećenog obilježavanju 150. godišnjice smrti Nikole Tommasea, središnje ličnosti dalmatinskog devetnaestog stoljeća. U okviru istog projekta održat će se znanstveni skupovi u prosincu u Rimu, a u siječnju u Veneciji.

 
Nastavi čitati

Grad

Izložba “Jedan svijet” u Providurovoj palači otvorena do 19. listopada 2024.

Objavljeno

-

By

Izložba – Jedan svijet- , postavljena u prosincu 2022. u Providurovoj palači pod kustoskom koncepcijom Branka Franceschija ostaje otvorena za posjetitelje još do kraja ovog tjedna.
Reprezentativna djela iz postava zbirke Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti Zagreb mogu se razgledati uz slobodan ulaz zaključno sa subotom, 19.10.2024.
Radno vrijeme izložbenih prostora Providurove i Kneževe palače je od utorka do subote od 10 do 20 sati.

 
Nastavi čitati

Grad

Konferencija Energetska tranzicija i zelena gradnja sutra u Zadru

Objavljeno

-

By

Pozivaju se svi zainteresirani na konferenciju udruge Adriatic Obnovljivi izvori energije, koja će se održati uz podršku Nimbus Centra Zelene Energije i naših partnera. Događaj je planiran za 18.10.2024. u multimedijalnoj dvorani Strukovne škole Vice Vlatkovića u Zadru s početkom u 10:00 sati.

Konferencija je usmjerena na povezivanje stručnjaka iz različitih sektora koji sudjeluju u energetskoj tranziciji i održivoj gradnji, uključujući proizvođače opreme, projektante, arhitekte, građevinare, izvođače, kao i predstavnike lokalne samouprave. Cilj nam je stvoriti platformu za razmjenu ideja, prezentiranje inovativnih tehnologija i rješenja, te raspravu o mogućnostima financiranja zelenih projekata.

Očekuje vas dinamičan program koji uključuje:

Predstavljanje SOLAREDGE rješenja – Inovativna tehnologija za upravljanje energijom i baterijskim sustavima.
Menadžment energije putem IoT tehnologije – Kako IoT transformira infrastrukturne objekte, s fokusom na sustave grijanja i hlađenja.
Energetske zajednice i solarne elektrane u zgradama – Primjena solarnih tehnologija u višestambenim zgradama i prednosti za stanare.
Zelena i održiva gradnja – Najnoviji trendovi u održivoj arhitekturi i zakonodavnim promjenama.
Mogućnosti financiranja projekata iz EU fondova – Kako iskoristiti financijske resurse za realizaciju vaših projekata u sektoru obnovljivih izvora energije.
Osim zanimljivih predavanja i panela, konferencija će biti prilika za umrežavanje s kolegama iz industrije i stručnjacima u području zelene energije i održive gradnje. Pauze za kavu, ručak i obilazak škole omogućit će vam da u neformalnom okruženju razmijenite iskustva, postavite pitanja i saznate više o najnovijim tehnologijama.

Molimo vas da potvrdite svoje sudjelovanje najkasnije do 16.10.2024., kako bismo vam osigurali mjesto na ovom događaju koji će oblikovati budućnost energetske tranzicije u Hrvatskoj.

Također, za sve registrirane sudionike biti će poslužen ručak stoga Vas molimo da svoje prisustvo potvrdite što prije. Sudjelovanje na seminaru je potpuno besplatno.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu