Connect with us

Hrvatska

30. OBLJETNICA HRZ-a Ministar Banožić: “Hrvatski piloti su među najboljima u svijetu”

Objavljeno

-

Foto: MORH/ F. Klen

Hrvatski piloti su među najboljima u svijetu. Posebno se ističu u potpori civilnim institucijama i to kroz hitan medicinski prijevoz i sudjelovanju u protupožarnoj zaštiti, poručio je ministar Banožić

Svečano uručenje vojnih priznanja povodom 30. obljetnice osnutka Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i Dana Hrvatskog ratnog zrakoplovstva održano je u utorak 14. prosinca 2021. u Ministarstvu obrane.

Odlikovanja, nagrade i pohvale pripadnicama i pripadnicima Hrvatskog ratnog zrakoplovstva uručili su ministar obrane Mario Banožić, zamjenik načelnika Glavnog stožera OS RH general-pukovnik Siniša Jurković i zapovjednik Hrvatskog ratnog zrakoplovstva brigadni general Michael Križanec.

Ministar Banožić čestitao je promaknutima, pohvaljenima i nagrađenima. Prisjetio se hrabrih zrakoplovaca koji su se žrtvovali kako bi današnja Hrvatska bila slobodna i prosperitetna zemlja. Podsjetio je kako nam je obveza čuvati uspomenu na hrvatske junake neba, koji su ratnih godina braneći Hrvatsku, prešli u povijest.

“Tada smo imali samo vjeru kako ćemo jednoga dana imati silu iz zraka, silu bez koje Hrvatska kopnena vojska ne može imati svoju funkciju, a isto tako ni Hrvatska ratna mornarica. Te tri sastavnice vrlo su značajne za obranu i njihov daljnji razvoj bit će ujednačen. Može se vidjeti da se kroz godine ulaganja u HRZ pratila određena dinamika. Uspješno smo završili proces nabave višenamjenskog borbenog aviona Rafale”, rekao je ministar obrane i zahvalio svim pripadnicama i pripadnicima HRZ-a koji su sudjelovali u ovom zahtjevnom procesu.

Ministar Banožić posebno je istaknuo znanje i vještine koje pripadnici HRZ-a dokazuju kroz svakodnevne zadaće, mirovne misije i operacije.

“Hrvatski piloti među najboljima su u svijetu. Posebno se ističu po potpori civilnim institucijama, kroz hitan medicinski prijevoz kao i sudjelovanje u protupožarnoj zaštiti. Upravo kroz te zadaće dolaze do izražaja sva njihova znanja i vještine i zato upućujem iskrene čestitke svima koji sudjeluju u potporama civilnim institucijama, i to ne samo u domovini, nego i u inozemstvu”, rekao je Banožić.

Ministar obrane naglasio je kako će se Hrvatsko ratno zrakoplovstvo modernizirati i dalje, istaknuvši uvođenje helikoptera Kiowa Warrior u operativnu uporabu, kao i skoro uvođenje helikoptera Black Hawk u naš sastav.

General-pukovnik Siniša Jurković osvrnuo se na povijesnu ulogu i stvaranje Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, kao i ulogu u operacijama oslobađanja Hrvatske u Domovinskom ratu. Također, podsjetio se i poginulih branitelja koji su doprinijeli izgradnji Hrvatskog ratnog zrakoplovstva.

“Provođenjem nadzora i čuvanja zračnog prostora Hrvatske i integriranjem u NATO savez pripadnici Hrvatskog ratnog zrakoplovstva doprinose ukupnoj sigurnosti Republike Hrvatske i njenih građana, kao i sigurnosti cijelog Saveza. Naši građani mogu se pouzdati u pripadnike HRZ-a, jer iz dana u dan sudjeluju u akcijama spašavanja života i imovine, prevoze bolesne i povrijeđene, tragaju i spašavaju, gase požare, dajući uvijek maksimum svojih mogućnosti”, poručio je general-pukovnik Jurković.

Brigadni general Michael Križanec čestitao je svim pripadnicima Hrvatskog ratnog zrakoplovstva 30. obljetnicu te se podsjetio svih poginulih i nestalih pripadnika. Također, podsjetio se i svih bivših pripadnika koji su stvarali Hrvatsko ratno zrakoplovstvo.

“Slijedi prihvat i uvođenje u operativnu uporabu novih borbenih sustava. Obećajem kako će Hrvatsko ratno zrakoplovstvo na najbolji mogući način znati pokazati da je sposobno i spremno uvesti nove borbene sustave u operativnu uporabu kako bi se podizale sposobnosti koje su bitne za sigurnost svih građana Hrvatske”, poručuje brigadni general Križanec.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

HDZ: Novi izbori nisu opcija; Tvrde da će okupiti većinu do 19. svibnja

Objavljeno

-

By

Stranke koje proteklih dana pokušavaju sastaviti parlamentarnu većinu – SDP i HDZ s partnerima – i dalje nisu došle do toga cilja. Ponajprije stoga što Domovinski pokret, ali i stranke koje s njim pregovaraju, ostaju pri svojim početnim stajalištima. Da su pozicije i dalje nepromijenjene, potvrđuju i najnovije izjave.

– Andrej Plenković kaže da pregovori zasad idu jako dobro. U četvrtak će biti odlučeno kada će pregovarački timovi opet za stol, rekao je prilikom javljanja iz središnjice HDZ-a novinar HRT-a Šime Vičević.

Kako kaže, “HDZ kaže da izbori nisu opcija”, a da će “dogovor svakako biti postignut i to unutar roka koji je potreban za sazivanje sjednice Sabora”.

– Kada govorimo o ulozi DP-a, oni i dalje zauzimaju stajalište da neće surađivati ni u kakvom obliku s SDSS-om. Ali, istovremeno Andrej Plenković kaže da će u pregovorima morati biti postignuta određena razina kompromisa dok jedna i druga strana približavaju svoja stajališta, kazao je.

Dodao je kako “Andrej Plenković nije zaobišao ni pitanje zajedničke fotografije koju je objavio glavni tajnik DP-a Josip Dabro na kojoj je zajedno s Ivanom Anušićem“.

– On u tome ne vidi ništa sporno, dodao je da to može biti korisno u ovoj fazi pregovora s DP-om, dodao je.

Premijer se obrušio i na predsjednika Zorana Milanovića te na ostatak lijeve oporbe.

– Kontinuirano ćemo podsjećati na niz koruptivnih primjera i praksi. Na toj kvazi ljevici imate Grbina koji j koristio naknade za odvojeni život, a nije imao pravo i onda govori drugima. Te informacije će dobivati itekako žestok odgovor, predvodnik te politike je Zoran Milanović, sakrio se dva tjedna, ide po svakom sajmu. Netko tko je teško kršio Ustav, doveo izbore na rub regularnosti sada se sakrio kao mali miš.

Sigurno ćemo raditi na tome da se dogovor o sastavljanju većine postigne do 19. svibnja, rekao je premijer Andrej Plenković komentirajući pregovore s DP-om. Optužio je ljevicu i SDP da difamiraju i napadaju HDZ, “umjesto da se povuku, čestitaju i krenu u svoje interne procese” kako bi vidjeli zašto su ostvarili slab rezultat na izborima.

Upitan je li se itko odrekao SDSS- kazao je da se “nitko nikoga ne odriče” te da se “vode razgovori”.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Potres jačine 4.3 kod Slunja. Osjetio se u Sisku, Zagrebu, Zaprešiću…

Objavljeno

-

Jutros u 5.38 sati područje Slunja pogodio je jači potres, javlja Seizmološka služba.

“Seizmografi Seizmološke službe zabilježili su prilično jak potres s epicentrom oko 15 km južno od Slunja. Magnituda potresa iznosila je 4.3 prema Richteru, a intenzitet u epicentru procijenjen je na V-VI stupnjeva EMS ljestvice”, objavila je Seizmološka služba. Epicentar je bio na dubini od 10 kilometara.

EMSC je prvo objavio da se radi o potresu magnitude 4.8. po Richteru, a kasnije su magnitudu smanjili na 4.6.

Komentar jednog Slunjanina na stranici EMSC-a bio je samo – tutnjava.  Čitatelji iz dijelova blizu epicentra komentiraju da se sve ljuljalo i treslo, da je dobro “zdrmao” i Ogulin, a probudio je i stanovnike Velike Kladuše u susjednoj BiH. Prema komentarima, osjetio se i u Sisku, Ivanić Gradu, Zagrebu, Zaprešiću… Mnogi Zagrepčani javljaju da ih je potres probudio. “Blagi i kratak, ali neugodan”, javljaju.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

ČESTITKE! / Danas slavimo Međunarodni praznik rada

Objavljeno

-

By

Danas je jedini međunarodni dan u kalendaru koji se slavi u dugim prosvjednim kolonama s transparentima.

Težnja za humanim radnim vremenom od osam sati dnevno i većim plaćama davne je 1886. godine dovela do velikih radničkih demonstracija u Chicagu. U sukobu s policijom svojim životom platilo je dvjestotinjak prosvjednika, kojih se prisjećamo 1. svibnja svake godine.

Međunarodni praznik rada neradan je dan u osamdesetak zemalja svijeta, poput Argentine, Brazila, Egipta, Švedske ili Vijetnama gdje se slave radnička prava kroz niz osmišljenih skupova i manifestacija. Zanimljivo je istaknuti da se na popisu tih zemalja ne nalaze Sjedinjene Američke Države u kojima je priča i počela, već da Amerikanci sličan praznik – Labor Day – slave 3. rujna svake godine.

Radišni Japanci, primjerice, uzimaju slobodan dan s posla na 1. svibnja – ne zbog proslave Međunarodnog praznika rada, već kako bi spojili dane u maleni godišnji odmor. Naime, prvi dan mjeseca svibnja pada unutar takozvanog Zlatnog tjedna u Japanu (od 29. travnja do 5. svibnja) kada se slave nacionalni praznici poput carevog rođendana, dana zaštite okoliša i prisjećanja na prvi japanski Ustav.

Prva proslava Međunarodnog praznika rada u Hrvatskoj održana je 1890. godine u Maksimiru, a ovaj zagrebački park do današnjih dana ostaje mjesto središnje proslave. Pritom su besplatne porcije graha i slušanje političko-sindikalnih govora uobičajeni dijelovi ovoga datuma. Ne treba zaboraviti niti dijeljenje crvenih karanfila – simbola radničkog pokreta u zemljama jugoistočne Europe, u Italiji i Austriji.

Svim zemljama koje slave praznik zajedničke su prosvjedne kolone radnika i sindikalista. Glavni im je cilj svrgnuti pozornost na uvjete rada i položaj zaposlenika u današnjem društvu, kao i velikog broja nezaposlenih, neisplate plaća, rada na crno…

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu