Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA S PROMOCIJE 105 MAGISTRICA I MAGISTARA NA SVEUČILIŠTU U ZADRU Rektorica Vican: Vaša radost i postignuća nadahnuće su nam za nove generacije studenata

Objavljeno

-

U dvije odvojene promocije na Sveučilištu u Zadru danas je promovirano 105 magistrica i magistara različitih struka. U svijet akademskih građana promovente su uveli rektorica prof. dr. sc. Dijana Vican, prorektorica prof. dr. sc. Nedjeljka Balić Nižić i promotorica izv. prof. dr. sc. Diana Sorić.

Rektorica Vican čestitala je na početku svima koji su opravdali povjerenje roditelja i skrbnika, prijatelja i svojih najmilijih, ali i roditeljima koji su živjeli u žrtvi i nadi da će danas biti u loži promovenata.

  • Dobivanjem sveučilišne diplome niste riješili sve životne ciljeve, niti ste riješili sve životne probleme. Međutim, sa sveučilišnom diplomom povećavate mogućnosti izbora. S višim obrazovanjem niste popili pamet cijelog svijeta, ali ravnopravnije i s većim mogućnostima kročit ćete na tržištu rada. S diplomom ste na jednom novom početku u kojemu vam želimo ono što sami sebi želite – dobra, sigurna i kvalitetna zaposlenja, rekla je rektorica Vican.

Sveučilište ispraća svoje magistrice i magistre s uvjerenjem da su oni ono što Hrvatska danas treba – profesionalni, intelektualni, kulturni i moralni kapital.

  • Kad sam ja bila vaših godina onda se govorilo o sukobu dviju generacija. Danas se govori o razlikama između sedam generacija. Vi ste tzv. cyber generacija koja zahvaljujući informacijsko-komunikacijskim tehnologijama od djetinjstva ima cijeli svijet na dlanu. Generacija ste koja u jednom satu komunicira s mnoštvom čimbenika, medija, osoba, vršnjaka. Ne stavljajte vrline na vrata zaborava, kako to neki žele. Čovjek se učvršćuje izgradnjom duha kroz sva osjetila, kroz emocije, kroz volju čovjeka da čini dobro. Radite na svojoj unutarnjoj potpunosti. Samo tako ćete se oduprijeti onima koji vam žele ubrizgati osjećaj manje vrijednosti, upinjući se u uvjeravanju da s diplomom ne možete puno postići u životu, da u Hrvatskoj ništa ne valja, da je drugdje bolje. Vaši uspjesi naša su radost; vaša postignuća naš ponos; vaše ostvarenje velikog cilja – naše nadahnuće za nove generacije, poručila im je rektorica Vican.

Promotorica Sorić istaknula je da je diploma „putovnica“ za jedan novi svijet, koji od njih traži veliku odgovornost, inovativnost, predanost i stručnost, ali i priliku da pokažu svoju proaktivnost i kreativnost.

  • Vjerujem, i nadam se, da znanje nije jedini kapital koji ste dobili od našeg Sveučilišta i njegovih nastavnika, već da smo vam svojim primjerom pokazali da je uz stručnost jednako važno biti pošten i dobar čovjek, koji cijeni kolegijalnost, koji se moralno i odgovorno ponaša u svom radnom okruženju te promiče interes svoje struke. Kao budući profesori, nastavnici, odgojitelji ili suradnici budite uzor budućim generacijama, poštujte savjete i konstruktivne kritike svojih kolega, ali isto tako imajte hrabrosti i samopouzdanja iznositi svoje ideje, poručila im je promotorica.

U svečanoj prisezi promoventi su obećali kako će sve svoje snage upotrijebiti za dobrobit svog naroda i procvat Domovine te znanje stečeno na ovom Sveučilištu i dalje produbljivati. Studentski a capela sastav A.K.A. Crescendo prigodno je izveo Rockin’ Around The Christmas Tree i tradicionalni Gaudeamus igitur.

U 11.00 sati promovirani su: Marko Antolčić, Maja Bakota, Adriana Batur, Rea Bešić, Flavia Bilalović, Manolo Jure Birkić, Mirna Blašković, Sara Bonifačić, Katarina Bradanović, Josipa Braica, Josipa Čagalj, Sara Čović, Antonia Dražić, Marijana Dutković, Katarina Franov, Kristina Gagula, Laura Grbić, Tajana Grigić, Monika Grudić, Marijana Guzić, Adriana Janković, Lucija Jurjević, Kristina Kale, Leo Klapan, Antonio Knežević, Marin Kolega, Terezija Tia Komarić, Lucija Kraljev, Božena Lovrić, Dario Lozovina, Niko Marin, Ivana Mijačika, Marijana Milovac, Lucija Momčilović, Antea Obradović, Simona Orlić, Jelena Palikuća, Katarina Predovan, Maja Raguž, Taki Rudić, Lucija Sikirić, Lucija Šestan, Dominik Šimunić, Ana Škarica, Ina Štrbac, Jelena Tadin, Anita Žigun i Marija Župan

U 12.30 sati promovirani su: Maša Atlaga, Marina Baraka, Marin Bilaver, Luka Butković, Kristina Čačić, Anamarija Čirjak, Žana Ćosić, Magdalena Dević, Marko Đulmez, Marija Francetić, Nikolina Glasnović, Ivana Hansen, Iva Herceg, Marija Herco, Sunčana Jelovčić, Lidija Jerković, Eva Juraga, Ivan Jurić, Lea Jurinjak, Katarina Kokić, Sanja Krišto, Ana Kutija, Filip Lenić, Edi Lukin, Ana Majčica, Franko Markulinčić, Ana Martinić, Sara Masnić, Ruža Matijević, Dolores Matika, Ivana Matković, Lana-Kira Athys Mraz Mišurac, Karla Njegrić, Mario Olivari, Andjela Pavić, Iva Pavić, Viktorija Pavlović, Andreja Pavrlišak, Emil Perović, Marko Petrov, Matea Prša, Ema Radoš, Lovre Radovčić, Josip Ralica, Marta Ramljak, Blanka Ražov, Svijetlana Ribičić, Kristina Rubelj, Iva Slačanac, Tea Škiljo, Krešimir Trdin, Katarina Vidović, Tina Viduka, Sunčica Vlajić, Doris Vlašić, Lucija Vukoja i Dora Župan.

Promocija-20211211_0009

Image 3 of 20

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

BABY LASAGNA GROZNICA / U Narodnom muzeju izložba heklanih tabletića. Svi su pozvani na sudjelovanje…

Objavljeno

-

By

Kako je nakon nastupa predstavnika Hrvatske, Marka Purišića, Baby Lasagna, na Euroviziji i njegove pobjede na Dori, nastala sveopća „euforija“ vezana uz heklanje i heklane tabletiće, iz Narodnog muzeja pozivaju da istražite s njima važnost i značenje tog dijela tradicije. Evo najave:

“Pozivamo sve zainteresirane, mlade i starije generacije da zavire u ormare i pronađu svoje heklane tabletiće (tablete, milje, ukrase, kako god ih zvali).

Pronađite ih u ormaru bake, prabake, mame ili vlastitom i pošaljite nam ih na adresu: Narodni muzej Zadar, Poljana pape Aleksandra III 2, 23000 Zadar, a mi ćemo ih prikazati u digitalnom obliku, dok će odabrani između pristiglih biti dio izložbe u prostoru Narodnog muzeja Zadar.

Uz poslane heklane tabletiće napišite nam otkud je i kakve uspomene Vas vežu uz njega.

Heklani tabletići su dio naše ne tako davne svakodnevnice, koju smo pospremili u kut ormara. Vrijeme je da ih pokažemo i da time na jednom mjestu damo podršku našem predstavniku za kojeg se svi nadamo da će nam donijeti Euroviziju u Lijepu našu. Pokažimo i kako cijenimo trud i umijeće naših mama, nona, baka…. Narodno rukotvorstvo dio je i misije muzeja pa Vas na ovaj način pozivamo da nam se pridružite u misiji čuvanja i poštivanja tradicije..

Heklane tabletiće možete slati do petka, 17. svibnja, 2024. godine ili ih donijeti osobno na gore navedenu adresu.

Osim u fizičkom obliku, možete nam poslati i fotografiju Vaših heklanih tabletića te uz nju napišite Vašu uspomenu koja Vas veže uz taj jedinstveni primjerak tradicije. Fotografije šaljite na e-mail adresu pedagog@nmz.hr (kontakt osoba Lucija Sekula, viša kustosica pedagoginja) do petka 17. svibnja, 2024. godine.

Pristigle heklane tabletiće, nakon završetka izložbe, vraćamo vlasnicima.”

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

Veleposlanica Rayes u nastupnom posjetu Zadarskoj županiji: “Hrvatska je dokazani partner SAD-a”

Objavljeno

-

By

U nastupnom posjetu Zadarskoj županiji boravila je nova veleposlanica Sjedinjenih Američkih Država u Republici Hrvatskoj, Nj. E. Nathalie Rayes koja je na novu dužnost stupila u siječnju ove godine. U Domu Županije ugostio ju je župan Božidar Longin sa suradnicima.

U vrlo srdačnom razgovoru župan je veleposlanici predstavio Zadarsku županiju kao centar hrvatske jadranske obale s dobrom prometnom povezanošću, vrijednim prirodnim okolišem te bogatom kulturnom baštinom. Istaknuo je kako je Zadarska županija vodeća na Jadranu u ribarstvu i marikulturi te naglasio važnost poticanja stranih investicija i ostvarivanja projekata na našem području kao važnog impulsa dodatnom razvoju Zadarske županije koja je, prema novoj indeksaciji Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, ušla među pet najrazvijenijih županija u Hrvatskoj.

Veleposlanicu i njezine suradnike župan Longin je upoznao s gospodarskim podacima u sektorima poljoprivrede, turizma, energetike i prerađivačke industrije i sa županijskim strateškim projektima, stavivši naglasak na potencijale luke Gaženica te planove modernizacije i proširenja Zračne luke Zadar i revitalizacije željezničke pruge, s ciljem pozicioniranja zadarske regije kao važnog prometnog čvorišta ovog dijela Europe.

Župan je veleposlanici zaželio uspjeh u zastupanju interesa svoje velike države u Hrvatskoj koja je dokazani prijatelj SAD-a i pouzdani partner u NATO savezu.

Veleposlanica Rayes je, uz zahvalu na prijamu, izrazila zadovoljstvo predstavljenim informacijama o Zadarskoj županiji. Veleposlanstvo SAD-a će nastaviti poticati razvoj poduzetništva u Hrvatskoj jer su zainteresirani za stvaranje snažnog poslovnog partnera SAD-u. Zadarska županija ima veliki razvojni potencijal, a Republika Hrvatska je kao država sa stabilnim kreditnim rejtingom sve poželjnija za strane ulagače.

Župan Longin i veleposlanica Rayes razgovarali su o mogućnostima razvoja gospodarske suradnje, a nakon radnog sastanka zajednički su posjetili luku Gaženica gdje je Nj. E. razvojne planove predstavio ravnatelj Lučke uprave Zadar Željko Knežević.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

NARODNI MUZEJ: Poziv na literarni natječaj “Jedna škola-jedan spomenik” 

Objavljeno

-

By

Pedagoška služba Narodnog muzeja Zadar poziva na literarni natječaj koji se održava u sklopu projekta „Jedna škola-jedan spomenik“

Projekt „Jedna škola-jedan spomenik“ je nastao na inicijativu Pedagoške službe Narodnog muzeja Zadar 2011. godine i ove godine se održava u povodu 15 godina osnivanja Pedagoške službe u Narodnom muzeju Zadar.

Projektom „Jedna škola – jedan spomenik“ nastoji se osvijestiti najmlađe generacije o potrebi zaštite i očuvanja vrijednih kulturno-umjetničkih, povijesnih i baštinskih spomenika koji se nalaze u njihovom mjestu stanovanja, a naročito za spomenike ili spomeničke komplekse kojima su svakodnevno okruženi, njihovim porukama i značajem. Važno je da se taj interes razvija i njeguje od najranije dobi što će ostaviti trag na sadašnje i buduće generacije. Cilj projekta je preventivno stvaranje individualne svijesti kod najmlađih generacija o potrebi vrednovanja kulturno-umjetničkih i povijesnih spomenika kao svjedoka minulih vremena i kao prepoznatljivih pokazatelja identiteta mjesta u kojem odrastaju. Projekt „Jedna škola-jedan spomenik“ se temelji na likovnoj radionici održanoj ispred povijesnog i kulturnog spomenika kojoj prethodi literarni natječaj namijenjen svim učenicima/ama u osnovnim školama na području Zadarske županije. Tema literarnog natječaja su kulturno-povijesni spomenici koji se nalaze u mjestu stanovanja učenika/ca. Zadatak učenika/ca je odabrati kulturno-povijesni spomenik u njihovom mjestu, a o kojem bi htjeli znati nešto više.

 Potrebno je odgovoriti na pitanje „Zašto bi baš o tom spomeniku htjeli znati nešto više?“

Učenici ne trebaju opisivati povijesni kontekst odabranog kulutrno-povijesnog spomenika, već samo značenje spomenika za njihovo mjesto i njih same u svakodnevnici. Nakon pristiglih radova, prethodno formiran žiri će odabrati najbolje prikazan kulturno-povijesni spomenik i održat će se likovna radionica ispred tog istog spomenika, s učenicima koji su poslali pobjednički rad. Također, učenicima će se, prije početka radionica, ukazati na najzanimljivije činjenice iz duge prošlosti i povijesni kontekst odabranog kulturno-povijesnog spomenika. Samim time što se likovna radionica održava neposredno ispred kulturno-povijesnog spomenika u mjestu stanovanja učenika/ca i time što se učenicima skreće pažnja na spomenik doprinosimo poboljšanje percepcije tih prostora. Dolaskom djelatnika Narodnog muzeja Zadar u mjesto stanovanja učenika/ca koji su napisali/e pobjednički rad približavamo rad Muzeja djeci i učvršćujemo međusobnu suradnju muzeja i odgojno-obrazovnih institucija.

Pristigli literarni radovi će biti objavljeni na mrežnoj stranici Narodnog muzeja Zadar.

Propozicije literarnog natječaja:

Litearni natječaj je namijenjen učenicima u osnovnim školama koje djeluju na području Zadarske županije (od prvog do osmog razreda osnovne škole)

Literarni natječaj je predviđen za grupni rad od najmanje 5 učenika/ca

Jedan razred može poslati maksimalno dva odabrana literarna rada

Literarni rad treba biti napisan na računalu.

Jedan literarni rad treba sadržavati maksimalno 1800 znakova (jedna kartica teksta, Times New Roman, font 12, prored 1,5)

Rad treba sadržavati naziv kulturno-povijesnog spomenika (naziv ne treba biti točan, može biti i naziv kako ga mještani zovu) i opis značenja istog za svakodnevni život mještana u kojem se spomenik nalazi.

U radu se NE traže povijesne činjenice o kulturno-povijesnom spomeniku.

Literarne radove treba poslati na adresu: Narodni muzej Zadar, Poljana pape Aleksandra III 2, 23 000 Zadar, s naznakom: Za literarni natječaj „Jedna škola-jedan spomenik“ ili na e-mail adresu: pedagog@nmz.hr s naznakom u polju predmet: Literarni natječaj „Jedna škola-jedan spomenik“

Termini natječaja:

Natječaj započinje 10. svibnja, 2024. godine i traje do 25. svibnja, 2024. godine

Literarne radove možete poslati najkasnije do 25. svibnja, 2024. godine na gore navedene adrese.

Likovna radionica s učenicima/ama ispred odabranog kulturno-povijesnog spomenika će se održati u dogovoru s profesorom/mentorom i ravnateljem odabrane škole.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu