ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA Završio je Meat Me 2.0: Finale za pamćenje s preko tisuću mesnih porcija i velikim večernjim plesnjakom na Staroj pijaci
Sjajan je to bio završetak drugog zadarskog Festivala mesa Meat Me 2.0: subota je bila najposjećeniji dan festivala. Jela od svinjskog mesa, gulaši, pečenke, svima omiljeni ćevapi, burgeri, jutarnja glazba uživo i završna večernja zabava s XXL gradelama i sjajnom retro svirkom, zapravo pravim plesnjakom iz ’50-tih i ’60-tih godina, puno dobre, ali ne i skupe hrane i još više dobre zadarske pozitivne energije – sve je to skupa učinilo da taj sunčani jesenski dan u Zadru bude finale mesnog festivala za pamćenje.
Subotnje jutro na Staroj pijaci počelo je uobičajeno, s odličnom ponudom marendi na temu svinjetine. Chef Karlo Bugarija iz Malog mista i kolega mu iz restorana Kaštel Ivan Turković skuhali su odlična jela za duboke tanjure: tjesteninu punjenu kremom od crne svinje s umakom od gljiva te svinjski gulaš s vrganjima dok je Piazza Catering Nene Nadinića donio izvrsnu porchettu, otkoštenog i sporo pečenog cijelog odojka. Doba je bundeva pa je najčešći prilog uz jela bio pire od tikve, a oni pažljiviji posjetitelji su na vrijeme otkrili da se nešto dalje od stola zadarskih kuhara, na štandu sa suhomesnatim proizvodima OPG Bačić može dobiti i pravi ravnokotarski gastronomski biser, Benkovačka vara, zapravo lokalni maneštrun od više vrsta grahorica i žitarica skuhan sa suhim mesom.
Ipak, kad je ekipa iz restorana Stari most na čelu s vlasnikom Goranom Radićem upalila dva roštilja i počela peći ćevape i lepinje ispred njihovog stola počeo se stvarati red pa je vrlo brzo planulo nekoliko stotina porcija tog, očito globalno popularnog specijaliteta.
Jutarnju subotnju priču na Staroj pijaci začinili su voditeljica Nikolina Radić, DJ Mate Kokić, sjajni Varaždinci iz Scifidelity Orchestra te vina vinara iz Udruge vinara Zadarske županije s tim da su zvijezde tog dijela ponude bila vina zadarske Vinarije Poljak.
Jutarnji dio je završio oko 14 sati, ali stanka nije dugo trajala. Već prije 18 sati majstori gradela iz Udruge mladih Puntamika upalili su svoj veliki roštilj na kojem su do kraja večeri ispekli preko 70 kg svinjskog, junećeg i pilećeg mesa te odličnih kobasica iz proizvodnje zadarskih mesnica Paleka, Biloglav, Ikić, Gobin, Lukin i Poličanka koje su sve dane festivala donirale mesne namirnice za tisuće obroka.
Svoj vatreni grill show s probranim komadima odležanog mesa od goveda s američkih i japanskih pašnjaka imao je lanac Beef Shop, točnije njegov vlasnik Mišo Pešić, a na drugoj strani su svoje vrhunske burgere slagali putujući fast food majstori u Picnic Mingle&Funtrucku.
Ivan Stiblik iz Zadar Wine Festivala vodio je računa da ne nedostaje vina zadarskih vinara ni Mashtelovih rakija i svega iz Maraskine ponude, a svima je nadohvat, kao i svih prethodnih dana, bila zadarska voda Santa. Ta je tvornica darovala sve količine vode za potrebe festivala.
Za glazbu je bio zadužen DJ Denis, a prepuni plato Stare pijace zapalio se negdje iza devet navečer kad je na pozornicu izašao osmeročlani bjelovarski band Swingers. Njihov retro program, rock’n’roll, twist i rockabilly evergreeni zapalili su publiku koja je do tad bila i sita i napita i željna dobre zabave. Bio je to sjajan kraj još jedne odlične zadarske fešte u kojoj su podjednako uživali i domaći ljudi i turisti kojih očito još ima dosta i u ovom posezonskom mjesecu.
Turistička zajednica grada Zadra će već u ponedjeljak, kao organizator Festivala mesa Meat Me 2.0, znati konačan humanitarni efekt manifestacije, odnosno iznos donacije koja je skupljena na festivalu za potrebe Odjela pedijatrije Opće bolnice Zadar. Ali je već i nakon završne večeri jasno da će on gotovo dvostruko premašiti iznos od 32 000 kuna koliko je prikupljeno na prvom Meat Me Festivalu 2019. godine.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / Održan znanstveno-stručni skup „Sanitet u VRO Maslenica (Gusar) – junaštvo bez uzmaka“
U okviru obilježavanja 33. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica u Koncertnoj dvorani Kneževe palače održan je znanstveno-stručni skup „Sanitet u VRO Maslenica (Gusar) – junaštvo bez uzmaka”. Cilj skupa bio je iznijeti svjedočanstva s prve crte bojišnice te znanstveno valorizirati ulogu saniteta koji je u presudnim trenucima operacije Maslenica osiguravao opstanak i moral hrvatskih branitelja.
U pozdravnoj riječi predsjednik Hrvatskog liječničkog zbora, podružnice Zadar prim. dr. sc. Petar Lozo rekao je kako je sanitet u ratu pokazao svoju hrabrost i stručnost, pružajući pomoć svim ranjenicima, bez obzira na stranu u sukobu, a njegovi pripadnici nisu se kolebali “stati u blato ispred tenka ili kročiti u velebitski snijeg”.
Saborski zastupnik Damir Biloglav izrazio je zadovoljstvo dolaskom učenika Medicinske škole Ante Kuzmanića, kojima je poručio da slušaju što im stariji govore, kako bi shvatili vrijednost slobode koju imaju.
– Sloboda u kojoj živite nije došla sama od sebe. Ona ne znači da ćete imati sutra. Sloboda se trajno gradi i nemojte dopustiti da je bilo tko ugrozi. Čuvajte svoju državu jer će ona biti onakva kakvi smo svi zajedno, rekao je Biloglav.
Rektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Josip Faričić rekao je kako je Domovinski rat bio obrambeni i oslobodilački i treba reći tko je bio u ulozi žrtve, a tko je bio agresor.
– Nažalost, u svjetskoj literaturi često čitamo o ratovima u devedesetim godinama na području bivše Jugoslavije, što zamagljuje što se stvarno zbivalo u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini te Kosovu. Zbog toga je potrebno jasno, na temelju nedvojbenih činjenica, domaćoj i inozemnoj javnosti prikazati stvarne okolnosti i događaje u sudbonosnim trenutcima za samostalnu i neovisnu hrvatsku državu. U ovoj prigodi predstavit će se doprinos liječnica i liječnika, medicinskih sestara, medicinskih tehničara i vozača sanitetskih i drugih medicinskih vozila koji su uvijek bili na prvoj crti bojišta. Broj žrtava je bio manji nego je mogao biti upravo zbog učinkovitog saniteta, kao i kvalitetne cjelovite medicinske skrbi o ranjenim vojnicima i civilima. Uz opravdanu zahvalnost braniteljima koji su sudjelovali u oružanim aktivnostima, trebamo na isti način zahvaljivati onima koji su s medicinske strane doprinosili obrani domovine, skrbeći o hrvatskim vojnicima i civilnom stanovništvu, rekao je rektor Faričić.
Zadarski župan Josip Bilaver ocijenio je kako se radi o akciji koja je Zadarskoj županiji donijela spajanje sjevera i juga i u kojoj su sudjelovali svi rodovi Hrvatske vojske. „Možemo biti ponosni na ono što su branitelji ostvarili”, poručio je župan Bilaver.
Uslijedila su brojna izlaganja koja su priredili Danjjel Kotlar, Petar Lozo, Mile Gverić, Zvonimir Lovrić, Josip Mihaljević, Tomislav Šulj, Mladen Smoljanović, Ivica Vlatković i brojni drugi izlagači. Objašnjavajući raspored snaga na bojišnici uoči i tijekom VRO Maslenica ratni zapovjednik i predsjednik Udruge ratnih veterana 7. domobranske pukovnije Zadar Danijel Kotlar naglasak je stavio na pripremne radnje, tijek akcije i iskustva koja su branitelji stekli u njoj, a omogućila su izvođenja kasnijih akcija, uključujući Oluju, sa manje žrtava.
– Pet dana nakon početka akcije neprijatelj se pregrupira, dovodi najelitnije postrojbe iz Srbije i kreće u protunapad, u kojemu su hrvatske snage pretrpjele najveće gubitke. U Kašiću i Paljuvu 1. veljače poginulo je 27 branitelja, u Suhovarama i Zemuniku 13 branitelja, uz četvero poginulih u eksploziji VBR-a kod Draga, a u Škabrnji je od 18. do 21. ožujka u napadu elitnih srpskih postrojbi poginulo 10 branitelja. Do kraja 1993. godine na zadarskom ratištu poginulo je 229 branitelja, više nego u svim ostalim godinama zajedno. U završnim oslobodilačkim akcijama poginulo je 28 branitelja, što je pokazatelj što znači dobro uvježbana vojska, rekao je Kotlar.
Na skupu su obrađene i teme saniteta u VRO Maslenica i na Velebitskoj bojišnici, kirurško-anestezioloških mobilnih ekipa Specijalnih jedinica, vojnih i civilnih žrtava i srpske manipulacije brojem žrtava bitke za zadarsko zaleđe te su iznesena svjedočanstva sudionika akcije.
Skup su organizirale braniteljske udruge proizašle iz Domovinskog rata, predvođene Udrugom hrvatskih liječnika dragovoljaca 1990.–91. (Podružnica Zadar), Udrugom ratnih veterana 7. domobranske pukovnije Zadar i Udrugom „Žene u Domovinskom ratu” Zadar, u suradnji sa Sveučilištem u Zadru, Hrvatskim memorijalno-dokumentacijskim centrom Domovinskog rata i Hrvatskim liječničkim zborom Podružnica Zadar, a moderirala ga je Ivana Zrilić.
Fotografije: Zadarska županija
ZADAR / ŽUPANIJA
Nove knjige zadarskoga književnika Alojza Pavlovića
Zadarski književnik Alojz Pavlović u nakladi Ogranka Matice hrvatske u Zadru objavio je dva nova vrijedna djela: U zrcalu boli, roman te monografiju Toma Pavlović:
Samozatajni velikan. U zrcalu boli roman je o braniteljima koji kroz likove prikazuje osobne i kolektivne borbe suočene s posljedicama rata. Ova emotivna priča nudi nadu i oprost, istražujući kako se iz duboke boli rađa snaga i ljepota.
Knjigu Toma Pavlović: Samozatajni velikan posvetio je ocu. Biografska je to monografija koja kroz sjećanja i dokumente otkriva njegov doprinos kao izumitelja elektrostroja i brižnog odgojitelja.
ZADAR / ŽUPANIJA
MATICA HRVATSKA / Predstavljanje zbirke pjesama Ivana Bucića: “Volim životinjski svijet”
Ogranak Matice hrvatske u Zadru predstavlja zbirku pjesama Ivana Bucića: “Volim životinjski svijet”.
U predstavljanju sudjeluju: Ivica Vigato, Anica Serdarević, Gabrijela Meštrović Maštruko i Ivan Bucić, autor knjige.
Predstavljanje će se održati u dvorani Ogranka Matice hrvatske u Zadru, na adresi Don Ive Prodana 1, u četvrtak 22. siječnja 2026., s početkom u 18:00.
Svoju zadivljenost prirodom primjećujući i najsitnije detalje te opčaranost životinjskim svijetom Bucić ne želi zadržati za sebe, već osjeća potrebu prenijeti drugima, poglavito djeci: učenicima, svojim unucima. Fauna njegova zavičaja nije mu potrebna da nešto kaže o ljudima, već želi dječjom razdraganošću dočarati radosni doživljaj susreta s prirodom. Ne govori kakav trebaš biti, već želi istaknuti svoje oduševljenje svijetom koji ga okružuje u kojem ulogu imaju i ptice koje lijepo pjevaju i glista i puž. (iz recenzije Ivice Vigata)
Ivan Bucić rođen je u Jasenicama gdje je završio osnovnu školu. Klasičnu gimnaziju završio je u Nadbiskupskom sjemeništu “Zmajević” u Zadru. Pedagošku akademiju, odsjek likovne kulture, završio je, također, u Zadru. Svoj radni vijek proveo je u osnovnoj školi u Jasenicama. Do sada je objavio knjigu Razvoj školstva u Jasenicama, a povodom 160. godišnjice tamošnjeg školstva. 2016. godine objavio je Rječnik govora sela Jasenica.
-
ZADAR / ŽUPANIJA9 sati prijeJESTE LI SE VEĆ ULOGIRALI? / Online usluga „Moja čistoća“ za lakše upravljanje računima i obvezama
-
Sport3 dana prijeFOTO/VIDEO: Ines Jozić i Lovre Antišin pobjednici polumaratona Maslenica 2026
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prijeBULEVAR BEZ VODE / Normalizacija do 15 sati!
-
Hrvatska3 dana prijePROGNOZA / Velika opasnost od hladnog vala, temperature će padati ispod -10






