Hrvatska
EU traži stroža pravila u prometu: Vožnja samo s 0 promila, 30 km/h u gradovima…
U rezoluciji Europskog parlamenta o sigurnosti na cestama EU, prihvaćenoj u srijedu sa 615 glasova za, 24 suzdržana i 48 protiv, napominje se kako godišnje u Uniji u prometu život izgubi oko 22.700 ljudi, a oko 120.000 zadobije teške ozlijede.
Napredak u smanjivanju stope smrtnosti u EU u posljednjih godina stagnira te Unija nije ispunila svoj cilj da se u razdoblju od 2010. do 2020. broj smrtnih slučajeva na cestama prepolovi (stopa smrti na cestama pala je za 36%), napominje se.
Najsigurnije ceste u Švedskoj
Prema podacima Europske komisije, Švedska i dalje ima najsigurnije ceste (18 smrtnih slučajeva na milijun stanovnika), a Rumunjska je na začelju te je u 2020. zabilježila 85 smrti u prometu na milijun ljudi. U Hrvatskoj je u 2020. na milijun stanovnika bilo 58 poginulih, a prosjek u EU je 42.
Sigurna ograničenja brzine
Zastupnici su upozorili kako je prekoračenje brzine ključni faktor u oko 30% smrtonosnih sudara na cesti. Smatraju da bi Komisija stoga treba preporučiti primjenu sigurnih ograničenja brzine, poput automatske primjene najveće dopuštene brzine od 30 km/h u stambenim područjima i područjima s puno biciklista i pješaka.
Kako bi se dodatno promicala sigurnost na cestama, zastupnici također inzistiraju na nultoj toleranciji vožnje pod utjecajem alkohola, ističući kako je alkohol bio prisutan u oko 25% svih smrtnih slučajeva na cestama.
Europarlamentarci traže od Komisije da razmotri uvođenje zahtjeva za opremanje mobilnih i elektroničkih uređaja vozača opcijom “sigurnog načina vožnje”. Dodaju kako bi se za kupovinu automobila s najvišim sigurnosnim standardima trebali ponuditi porezni poticaji i privlačni paketi osiguranja motornih vozila.
Bolja infrastruktura i više koordinacije
Zastupnici zagovaraju veća ulaganja u infrastrukturu koja će omogućiti cestovnu sigurnost i smatraju da se treba fokusirati na zone s najvišim brojem prometnih nesreća. Pozivaju države članice da uspostave nacionalne fondove za cestovnu sigurnost u okviru kojih će se novac od naplaćenih kazni usmjeriti u projekte cestovne sigurnosti.
Za pravilnu provedbu sljedećih koraka u politici EU o sigurnosti na cestama, europarlamentarci pozivaju Komisiju da ustanovi europsku agenciju za cestovni promet kako bi se podupirao održivi, sigurni i pametni cestovni prijevoz.
Izvjestiteljica Europskog parlamenta Elena Kountoura (Ljevica, Grčka) je istaknula: “Europljani predugo imaju neprihvatljivo visoki broj poginulih na cestama. Ako se Komisija i države članice obvežu unaprijediti cestovnu sigurnost te uz snažnu političku volju i primjereno financiranje, realno je težiti tome da se broj smrtnih slučajeva na cestama prepolovi do 2030. godine. Već znamo što su uzroci smrtnosti u prometu. Stoga pozivamo Komisiju i vlade država članica da primjene posebne mjere za potporu naporima spašavanja života. Primjerice, uvođenje ograničenje brzine, posebno automatske primjene limita od 30 km/h u gradovima, ubrzani prelazak na druge načina javnog prijevoza te uspostava nove Europske agencije za cestovni promet”.
Hrvatska
Sva kućanstva u Hrvatskoj dobit će pametna brojila za struju, evo kada stižu i što to znači
Do kraja 2029. HEP će u svim kućanstvima u zemlji ugraditi “pametna” brojila za struju. Investicija je to od 86 i pol milijuna eura, piše HRT.
U Dalmaciji je struja osnovni energent – kako za grijanje tako i za hlađenje. Stanari Makarske ulice u Splitu jučer su nakratko bili bez struje. Ovaj dio Žnjana trenutačno je na redu za ugradnju pametnih brojila.
“Znači, imamo iskapčanje, iskopčamo zgradu, promijenimo ljudima brojilo, traje nekih 5 do 10 minuta po svakom brojilu i to je to”, rekao je Dujam Grgat, Elektrodalmacija Split.
I od sada računi će im stizati za točno onoliko kilovata i snage koliko su i potrošili proteklog mjeseca. Nema više procjena, akontacija i omraženih razlika za struju.
#Nisam uopće upućen u to, uopće da će biti, a čini mi se da je OK. Bolja kontrola i sve. Realnije je jer kad se redovito plaća svaki mjesec je i poštenije. Ovako, dođe mjesečna rata i platiš i gotovo. One razlike više nema svako 6 mjeseci? Platio sam, pa dođi uzeti novce ili ćemo vam u sljedeću ratu, imali su naših novaca krcato”, govore građani.
Starijim građanima možda će nedostajati crvena lampica kao signal jeftinije struje, no povoljnija tarifa nije nestala.
“Što se tiče potrošača da im se olakša praćenje, dobivat će mjesečne račune umjesto onih starih akontacijskih rata i šestomjesečnog obračuna, a što se tiče nas, to nam utječe na racionalizaciju poslovanja, smanjenje gubitaka u mreži te lakše pronalaženje eventualnih krađa u sustavu”, kaže Ivo Babić, pomoćnik direktora Elektrodalmacije Split.
Na području cijele države do sada je zamijenjeno 36 posto brojila, Elektrodalmacija na svom je terenu odradila 40 posto kućanstava. Plan je da za pet godina svi u Hrvatskoj imaju pametna brojila. Važno je napomenuti i da je za potrošače ova modernizacija besplatna. Trebaju samo uredno plaćati svoje račune.
Hrvatska
Raste broj oboljelih od gripe, HZJZ otkrio kada se očekuje vrhunac
Sezona gripe je unutar očekivanog, a vrhunac epidemije može se očekivati krajem siječnja, odnosno u prvoj polovici veljače, izvijestili su u petak iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) te dodali da je do 19. siječnja prijavljeno više od 6 000 oboljelih od gripe.
U Hrvatskoj je tijekom sezone gripe 2024./2025., zaključno s 19. siječnja, pristiglo 6 003 prijava oboljelih od gripe, pri čemu je u zadnjem tjednu zaprimljeno 3156 prijava. Podaci upućuju na daljnji porast aktivnosti gripe koji se počeo bilježiti tijekom božićnih i novogodišnjih blagdana, napomenuli su iz HZJZ-a.
Prijave gripe zaprimljene su iz svih županija, pri čemu se, kažu, najveća stopa prijava gripe na 100 000 stanovnika bilježi u Karlovačkoj županiji, zatim u Dubrovačko-neretvanskoj i Varaždinskoj županiji. Među pristiglim prijavama gripe stopa incidencije je uobičajeno najveća u djece predškolske dobi, a najniža u osoba u dobi od 65 godina i više, dodali su.
Iz HZJZ-a su naglasili da je kretanje gripe unutar očekivanog u usporedbi sa prethodnim sezonama gripe. Prema podacima Nacionalnog referentnog centra za gripu HZJZ-a, bilježi se daljnji porast u udjelu pozitivnih te je u 3. tjednu 2025. iznosio oko 30 posto testiranih uzoraka.
Povećan broj umrlih
“U oko dvije trećine pozitivnih uzoraka detektiran je virus gripe A, a u ostatku virus gripe B. Među subtipiziranim uzorcima pozitivnim na gripu A i dalje prevladava virus A/H1N1pdm09, za razliku od sezone 2023./2024. kada je tijekom većeg dijela sezone dominirao virus gripe A/H3N2”, izvijestili su.
Napomenuli su i da se uz sezonu gripe uobičajeno povezuje povećani broj umrlih u odnosu na broj umrlih izvan sezone gripe.
“To je posljedica činjenice da je gripa u određenim rizičnim skupinama kao što su osobe u dobi od 65 godina i stariji te kronični bolesnici neovisno o dobi, češće praćena komplikacijama i smrtnim ishodom. Teško je reći koliko stvarno osoba umre izravno ili, što je češće, neizravno od gripe (kao posljedica pogoršanja osnovne bolesti ili komplikacije, poput upale pluća ili sepse)”, dodali su te izvijestili da je tijekom ove sezone do sada prijavljeno 11 smrtnih ishoda zbog gripe i njezinih komplikacija.
Lanjske sezone bilo je zaprimljeno nešto manje od 20 tisuća prijava oboljelih od gripe i 45 prijava smrtnih ishoda.
Besplatno cijepljenje
IZ HZJZ-a su podsjetili da se od početka 2025. besplatno mogu cijepiti svi koje žele, uz uvjet da nemaju kontraindikaciju za cijepljenje, kod svojih izabranih liječnika ili u epidemiološkim ambulantama nadležnih županijskih zavoda te HZJZ-a.
Za ovu sezonu nabavljeno je 450.000 doza tetravalentnog cjepiva protiv gripe, cjepiva ima dovoljno i dok god je virus gripe u cirkulaciji ima smisla cijepiti se protiv gripe, poručili su iz HZJZ-a.
Svi podaci o gripi mogu se vidjeti i na web stranicama HZJZ-a, www.hzjz.hr.
Hrvatska
OPREZ! Državni inspektorat povlači ove proizvode
Državni inspektorat povukao je u petak proizvode Nutrigold Ljuskice od soje od 500 grama te Sojino brašno od 1000 grama zbog povećane razine aflatoksina.
Riječ je o Nutrigold Ljuskicama s rokom trajanja do 24. listopada 2026., LOT broja L42003-24102 i Sojinu brašnu s rokom trajanja do 18. studenoga 2026. i LOT broja L41109241118.
Proizvodi nisu u skladu s Uredbom Komisije o najvećim dopuštenim količinama određenih kontaminanata u hrani, izvijestila je Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH) .
Zemlja podrijetla proizvoda je Srbija, dobavljač je Barentz d.o.o., Zavrtnica 17, Zagreb., a maloprodaja: Galleria Internazionale d.o.o., Zagreb.
Detalji o opozivu dostupni su na internetskoj stranici subjekta u poslovanju s hranom https://www.tvornicazdravehrane.com/obavijest-o-povlacenju-proizvoda/.
-
ZADAR / ŽUPANIJA6 dana prije
NISTE SVE KUPILI? Evo kako danas rade zadarske trgovine i shopping centri…
-
magazin7 dana prije
ŠPICA!
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 tjedan prije
FOTOGALERIJA / Predstavljanje monografije Mladena Masara “PD Paklenica – 125 godina planinarstva na zadarskom području”
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
Večeras u Providurovoj predstavljanje knjige “Sjećanja” Nevenke Benini