Connect with us

Hrvatska

BRITANSKO ISTRAŽIVANJE: Sigurno je istodobno primiti cjepiva protiv gripe i korone

Objavljeno

-

Ljudi mogu sigurno istovremeno primiti cjepivo protiv koronavirusa i cjepivo protiv gripe i to ne utječe negativno na imuni odgovor koji je izazvalo jedno ili drugo cjepivo, pokazalo je britansko istraživanje objavljeno u četvrtak.

Britanija i druge zemlje sjeverne hemisfere spremaju se na tešku zimu i mogućnost porasta broja slučajeva gripe s ublažavanjem ograničenja uvedenih u borbi protiv koronavirusa i s ublažavanjem mjera društvenog distanciranja.

Dodatne doze cjepiva protiv koronavirusa sada u Velikoj Britaniji primaju starije i ranjive osobe te zdravstveni radnici, dok je vlada premijera Borisa Johnsona ove godine obećala i najveći program cijepljenja protiv gripe u povijesti.

Studija, koju je vodilo Sveučilište u Bristolu, otkrila je da su prijavljene nuspojave obično bile blage do umjerene u testovima s tri cjepiva protiv gripe i davanjem cjepiva Pfizer ili AstraZeneca protiv koronavirusa.

– Ovo je zaista pozitivan korak koji bi mogao značiti manje dolazaka za one kojima su potrebna oba cjepiva, rekla je voditeljica studije Rajeka Lazarus.

– Rezultati ove studije predstavljeni su Zajedničkom odboru za cijepljenje i imunizaciju (JCVI) na razmatranje i pomoći će kreatorima politike u planiranju budućnosti ovih važnih programa cijepljenja, govori.

Cjepiva su dana ispitanicima isti dan u različite ruke.

Jedna je skupina primila cjepivo protiv koronavirusa i gripe u prvom posjetu liječniku, a placebo je dat u drugom posjetu, a druga je skupina prilikom prvog posjeta dobila cjepivo protiv koronavirusa i placebo, a drugog dana je slijedilo cjepivo protiv gripe.

Studija je pokazala da je 97 posto sudionika reklo da bi bilo voljno primiti oba cjepiva odjednom u budućnosti. Studija je obuhvatila 679 dobrovoljaca na 12 lokacija diljem Engleske i Walesa.

Kompletni rezultati studije bit će objavljeni u medicinskom časopisu Lancet.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

PROGNOZA / Velika promjena vremena: Stižu minusi, snijega će biti u nizinama diljem zemlje

Objavljeno

-

By

Pixabay

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević

Pretežno je oblačno diljem unutrašnjosti Hrvatske, vedro duž obale, osobito sjevernog i srednjeg dijela Jadrana, dok na krajnjem jugu čak ima slabe oborine. U nastavku srijede također će u južnim predjelima mjestimice još biti kiše, krajem dana i u noći i drugdje duž obale. 

Četvrtak donosi češću oborinu, lokalno i izraženiju duž Jadrana i uz Jadran, osobito navečer i tijekom noći, kad slijedi jače pogoršanje diljem zemlje. 

petak diljem zemlje kiša, pljuskovi s grmljavinom, mjestimice izraženiji, na kopnu snijeg, čak i u nizinama, osobito zapadne unutrašnjosti, navečer i u noći na subotu i u središnjim predjelima.

Subota će biti prva zimska, u unutrašnjosti će padati snijeg, puhat će jak vjetar sjevernog smjera, osobito pod Velebitom, gdje će biti i olujne bure. 

Tek u nedjelju postupno smirivanje vremena. Jutro će biti hladno, osobito u gorskim predjelima, oko -5 stupnjeva. 

 
Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Zimski uvjeti: Snijeg pada u Gorskom kotaru i Lici, otežava i jak vjetar

Objavljeno

-

By

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević

Pretežno je oblačno diljem Hrvatske, kiše ima još u mnogim predjelima, snijeg pada u Gorskom kotaru i Lici, HAK upozorava na zimske uvjete na cestama i obveznu zimsku opremu. 

cam
WEBCAM HAK

U nastavku utorka još treba računati na snijeg i  mjestimice izraženije pljuskove s grmljavinom, osobito u Dalmaciji. Poslijepodne će se oblaci postupno razilaziti. Puhat će jaka i olujna bura, pod Velebitom na udare orkanska. 

Srijeda donosi povoljnije prilike, uglavnom suhe, uz promjenjivu naoblaku. U Dalmaciji će lokalno biti pljuskova. 

Četvrtak donosi češću oborinu, osobito duž Jadrana i uz Jadran, gdje mjestimice može biti izraženijih pljuskova s grmljavinom, osobito navečer. Kasnije navečer jače pogoršanje vremena diljem zemlje. 

Petak će biti uglavnom oblačan, s kišom i pljuskovima s grmljavinom, mjestimice izraženijim. U gorju će padati snijeg, no očekuje se mjestimice i u nizinama, osobito zapadne unutrašnjosti. 

Subota također donosi nepovoljne prilike, prave zimske, obilnu oborinu mjestimice, kišu, snijeg u gorju, ali bijele pahulje moguće su i u nizinama zapadne i središnje unutrašnjosti. 

U nedjelju postupno smirivanje. 

 
Nastavi čitati

Hrvatska

NAJTUŽNIJI DANI / Dan sjećanja na žrtve Škabrnje i Vukovara

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Uz Vukovar i Škabrnja će danas obilježiti 34. godišnjicu stradanja civila i branitelja u napadu koji su pod zapovjedništvom Ratka Mladića počinili pripadnici bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi.

Toga dana mučki je ubijeno i masakrirano 43 civila i 15 hrvatskih branitelja, a ukupno je u Domovinskom ratu Škabrnja imala 56 civilnih žrtava i 25 poginulih branitelja. Nakon rata još je šestero mještana stradalo od zaostalih minsko-eksplozivnih sredstava.

Do oslobođenja u Vojno-redarstvenoj operaciji Oluja 1995. godine u Škabrnji je ubijeno 86 osoba.

Napad na Škabrnju počeo je 18. studenoga 1991. godine rano ujutro iz dva smjera. Jedna kolona tenkova i oklopnih transportera s kamionima pješaštva došla je preko Zemunika Gornjeg, a druga iz smjera Biljana Donjih.

Glavni udar i težište napada agresora bili su na zapadnom ulazu u Škabrnju, kod zaseoka Ambar i Ražovljeve glavice, gdje su uz žestoku vatrenu potporu iz neprijateljskih uporišta i zrakoplovstva angažirane jake tenkovsko-pješačke snage JNA, srpske paravojne snage SAO Krajine i dobrovoljačke skupine iz Srbije i BiH.

Do središta sela i crkve Velike Gospe paravojne snage i pripadnici JNA došli su tek predvečer tjerajući ispred tenkova zarobljene branitelje i civile kao živi štit.

Civili, pretežito žene, djeca i starije osobe, koji su se skrili u podrumima i drugim zaklonjenim prostorima, nasilno su izvlačeni van, ubijani i masakrirani. Stotinjak civila, uglavnom žena i djece, zarobili su i odveli u Benkovac.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu