Connect with us

Hrvatska

Plenković: Sezona je jako dobra i to je dobro za gospodarski oporavak

Objavljeno

-

Premijer Andrej Plenković istaknuo je danas da je turistička sezona vrlo uspješna, iznad očekivanja i u pogledu turističkih dolazaka i noćenja i prihoda te izrazio nadu da će hrvatska obala i dalje ostati u narančastoj boji na ECDC karti.

Otvarajući današnju, 72. sjednicu Vlade, predsjednik Vlade Andrej Plenković osvrnuo se na nekoliko aktualnih tema u proteklim tjednima.

Izdvojio je sastanak s cijelim turističkim sektorom koji je održan prošloga tjedna u Opatiji, ocijenivši ga vrlo uspješnim.

Istaknuo je da je turistička sezona vrlo uspješna i iznad očekivanja i u pogledu dolazaka i u pogledu noćenja te prihoda i fiskalizacije.

“Srpanj i kolovoz su zasada bolji, kada je riječ o iznosima računa, nego 2019. što pokazuje da je sezona zaista jako dobra, a to je dobro za gospodarski oporavak”, kazao je premijer Plenković.

Dodao je da su uspješnoj sezoni pridonijele i mjere epidemiološkog karaktera koje su omogućile da se, uz dobar i zdravi balans između zaštite zdravlja i funkcioniranja gospodarstva, prometa, društvenog života, obrazovanja i proizvodnje, turisti koji dolaze u Hrvatsku osjećaju sigurnima.

Izrazio je nadu da će i danas na karti ECDC-a hrvatska ostati u narančastom što će biti još jedan pouzdani signal za idućih tjedan dana.

Čak 80 posto građana preminulih od Covida nije bilo cijepljeno

U tom se kontekstu osvrnuo i na trenutnu epidemiološku situaciju kazavši da je broj novozaraženih i jučer i danas veći te apelirao na odgovornost svih i pridržavanje temeljnih mjera jer je virus i dalje prisutan.

Najavio je da će Hrvatska danas prijeći broj od 50 posto odraslih građana cijepljenih prvom dozom što je dobro iako, nažalost, sporije nego što se očekivalo.

“Nadamo se da će se nakon ljetne stanke određeni broj naših sugrađana ipak odlučiti za cijepljenje i da ćemo povećati taj broj. Cijepljenje je najbolja zaštita”, poručio je i dodao da je od ukupnog broja preminulih građana od Covida-19 u proteklih nekoliko mjeseci njih 80 posto bilo necijepljeno.

Dodao je da je većina ljudi koji su preminuli, a bili su cijepljeni, bila teško bolesna s nizom komorbiditeta.

“Cijepljenje štiti od najtežih posljedica Covida i tu poruku moramo stalno ponavljati”, istaknuo je.

Povratak hrvatskih državljana iz Afganistana potpuno uspješan, stabilizacija stanja u toj zemlji bit će ključna tema

Od ostalih tema izdvojio je situaciju u Afganistanu, zahvalivši svima koji su proteklih dana radili na tome da se svi hrvatski državljani evakuiraju iz te zemlje nakon što su talibani zauzeli Kabul i druge dijelove zemlje.

“Nastavljamo s našom otvorenošću da skrbimo i o onim Afganistancima koji su bili povezani bilo s hrvatskim kontingentom niz godina koji je boravio tamo bilo o ljudima koji su radili i podupirali napore međunarodne zajednice i Europske unije”, kazao je.

Prva faza – povratak hrvatskih državljana kući – prošla je potpuno uspješno, dodao je, a druga faza – stabilizacija stanja i općenito daljnji razvoj odnosa s Afganistanom  – bit će ključna tema svih međunarodnih foruma.

Uložit će se maksimalni napori da se izbjegne scenarij iz 2015. odnosno novi izbjeglički val koji bi zasigurno onda došao i do granica EU i destabilizirao države članice.

Izrazio je žaljenje zbog neuspjeha projekta izgradnje države u Afganistanu koji je trajao dva desetljeća. 

Vlada vodi računa o onima koji su najzaslužniji za hrvatsku slobodu i dignitetu Domovinskog rata

Na kraju se osvrnuo i na sastanak s ratnim zapovjednicima na temu zamolnica koje su došle iz Bosne i Hercegovine.

Kazao je da će Ministarstva pravosuđa, koje je nadležno, detaljno proučiti dokumentaciju koja je došla. Kada Ministarstvo pripremi to izvješće, obavijestit će Vladu i nakon toga će se donositi odluke. 

“U svakom slučaju, Vlada vodi računa o nacionalnim interesima, o našim ratnim zapovjednicima, o oslobodilačkom karakteru vojno-redarstvene operacije Bljesak, naravno i Oluja. Vodit ćemo računa i o onima koji su najzaslužniji za hrvatsku slobodu i o onome na čemu je moderna Hrvatska utemeljena, a to je Domovinski rat i njegov dignitet”, poručio je.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Hrvati na EU izborima mogu birati i strance, DIP objasnio kako

Objavljeno

-

By

Državno izborno povjerenstvo (DIP) podsjeća da na europskim izborima 9. lipnja, pravo birati i pravo biti birani, odnosno kandidirati se, imaju i državljani druge države članice EU s prebivalištem ili boravištem u Hrvatskoj.

Ostvari li to pravo u Hrvatskoj, državljanin druge članice EU, ne može ga ostvariti u matičnoj državi, niti u drugoj članici EU, na istim izborima.

Da bi mogao glasovati na europskim izborima, državljanin druge države članice EU, mora najkasnije 9. svibnja podnijeti zahtjev za upis u Registar birača nadležnom upravnom tijelu županije, odnosno Grada Zagreba koje vodi taj Registar.

Uz taj zahtjev, treba predočiti izjavu u kojoj će, uz ostalo, stajati da će pravo glasa ostvariti samo u Hrvatskoj i izjavu da nije lišen prava glasovanja u državi članici EU čiji je državljanin.

Navedeni zahtjev podnosi nadležnom upravnom tijelu koje vodi Registar birača, prema mjestu prebivališta ili boravišta u Hrvatskoj.

Kontakt podaci nadležnih upravnih tijela bit će dostupni na mrežnim stranicama Ministarstva pravosuđa i uprave – https://mpu.gov.hr/.

DIP podsjeća i da birači druge države članice EU glasuju na biračkim mjestima određenima prema mjestu njihovog prebivališta ili boravišta.

Kad je riječ o kandidiranju na europskim izborima, DIP ističe da to pravo imaju i državljani druge države članice EU ako zadovoljavaju zakonske uvjete i pod uvjetom da u Hrvatskoj i državi članici EU čiji su državljani, pojedinačnom sudskom presudom ili administrativnom odlukom protiv koje je dopušten pravni lijek nisu lišeni prava na kandidiranje i da su upisani u Registar birača.

Ima li državljana drugih država članica EU na listama za europske izbore i koliko, vidjet će se nakon što DIP u srijedu poslijepodne objavi zbirnu listu pravovaljanih lista.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Turisti u Hrvatskoj troše gotovo četiri puta manje nego u Francuskoj. Otkud tolika razlika?

Objavljeno

-

By

Hrvatski turizam suočava se s ograničenjima daljnjeg rasta, navode u Hrvatskoj udruzi poslodavaca.

Hrvatska ima svega 15 posto kreveta u hotelskom smještaju, a kad u nazivnik uračunamo nekomercijalni smještaj, odnosno vikendice, efektivno ima tek 9,5 posto hotelskih kreveta u ukupnom smještaju, za razliku od Grčke koja u hotelima ima 71 posto kapaciteta, Italije s 43 posto hotelskih kreveta te Španjolske s 53 posto hotelskih kapaciteta.

To za posljedicu ima relativno nisku potrošnju turista u Hrvatskoj od oko 150 eura po danu u odnosu na potrošnju u Italiji i Španjolskoj, u kojima turisti u prosjeku potroše oko 250 eura po danu, dok u Francuskoj gosti pak dnevno troše i više od 550 eura, navodi se u analizi Fokus tjedna Hrvatske udruge poslodavaca iz koje poručuju da je postojeći tempo rasta turističkih prihoda u Hrvatskoj neodrživ, piše Novi list.

Poticanje investicija

“Postojeća struktura kapaciteta u kojoj dominiraju kratkoročni najam s najnižim udjelom hotelskog smještaja na Mediteranu i u Europskoj uniji u ukupnom smještaju, a koji pak konzumiraju gosti niže, narušene kupovne moći, hrvatski turizam suočava s ograničenjima daljnjeg rasta.”

To samo aktualizira HUP-ov stav da u cilju podizanja dodane vrijednosti treba ubrzano i snažno poticati usmjeravanje investicija prema organiziranom smještaju kako bismo riješili problem najlošije strukture smještaja na Mediteranu, navodi se Fokusu tjedna glavnog ekonomista HUP-a Hrvoja Stojića.

U HUP-u se pritom referiraju na Zakon o turizmu kojim je prvi put adresiran problem prekomjernog turizma, ali se još čeka donošenje podzakonskih akata.

Za poticanje investicija predlažu jednostavno dobivanje koncesije neposredno na zahtjev za tehnološki ili funkcionalno neodvojive cjeline morskih plaža, turističkih privezišta i turističkih luka s hotelima, kampovima i turističkim naseljima.

Također traže precizno i fer reguliranje statusa imovine koja je nakon završetka procesa pretvorbe i privatizacije ušla u režim pomorskog dobra, što u HUP-u smatraju preduvjetom razvoja i dizanja kvalitete hrvatskog turizma.

Iako se dobri trendovi iz prošle godine nastavljaju i u prvom kvartalu ove godine, profitabilnost domaćih hotelskih grupa izlistanih na Zagrebačkoj burzi znatno je smanjena, upozoravaju u HUP-u.

Naime, udio operativne dobiti prije oporezivanja u ukupnom prihodu pao je u 2023. godini s 31,1 na 27,2 posto, dok je marža prije oporezivanja pala za 9 postotnih bodova u odnosu na 2021. godinu.

U uvjetima povišenih cijena energenata i repromaterijala te snažnih pritisaka na trošak rada dodatno generiranog rekordnim povećanjem ‘minimalca’ nastavljaju se pritisci na profitabilnost i financijski potencijal za investiranje u turističkom sektoru, smatraju u HUP-u.

Rast noćenja

Ipak, u HUP-u tvrde da bismo ove godine mogli ostvariti bolje rezultate u odnosu na lanjsku, rekordnu sezonu jer je booking u EU-u tek lani dosegnuo predpandemijske razine, također svjedočimo snažnom rastu korporativnih putovanja, a potražnja Europljana za putovanjima je relativno neelastična na pad realnog raspoloživog dohotka s obzirom da čini mali udio (ispod 3 posto) u dohotku prosječnog Europljanina, navode u HUP-u uz napomenu da »unatoč strahu od pada kupovne moći, europski turizam ostaje atraktivan.

Podsjećaju na to da su ukupna noćenja turista u 2023. godini porasla na 107,8 milijuna ili 2,8 posto u odnosu na 2021. godinu te gotovo dosegla predpandemijske rekorde zabilježene 2019. godine.

Pritom su inozemni prihodi od turizma dosegnuli rekordnih 14,6 milijardi eura (19 posto BDP-a bez indirektnih učinaka) u odnosu na 13,1 milijardu eura u 2022. te 10,5 milijardi eura ostvarenih u 2019. godini, pri čemu rast prihoda pripisuju inflaciji.

Ubrzati procese ishodovanja radnih dozvola za strane radnike

Hrvatski turizam zabilježio je najjači oporavak u EU-u, ali je i među tri najbolje mediteranske turističke velesile u odnosu na pretkriznu 2019. godinu, podsjećaju u HUP-u i dodaju da to valja zahvaliti dobrom kriznom menadžmentu tijekom pandemije, iznadprosječnom oporavku komercijalnih avioletova do destinacije, brzom povratku investicijama sektora na predpandemijske razine te ulasku u europodručje i Schengen, što je poboljšalo percepciju Hrvatske kao atraktivne i sigurne turističke destinacije, Novi list.

No, hrvatski turizam će se i idućih godina suočavati s velikim izazovom nedostatka radne snage te je u tom smislu potrebno dodatno aktivirati sav domaći radni potencijal daljnjom liberalizacijom zakonodavnog okvira tržišta rada te ubrzati procese ishodovanja radnih dozvola za radnike iz ‘trećih’ zemalja, predlažu u HUP-u i navode da je lani u turizmu izdano 46 tisuća radnih dozvola strancima, a ove godine se očekuje 50 do 55 tisuća.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Porezna uprava objavila upozorenje vezano uz povrat poreza: Pazite na ove poruke!

Objavljeno

-

By

​Aktualizacijom povrata poreza bilježe se brojni pokušaji prijevara kolanjem phishing poruka u kojima se pošiljatelj lažno predstavlja kao Porezna uprava, upozorili su iz Porezne uprave.

“Apeliramo na sve obveznike da pozorno čitaju poruke koje im pristižu i ne daju nikakve dodatne podatke bez konzultacije s Poreznom upravom o istinitosti poruke.

Napominjemo, lažne poruke najčešće sadrže gramatičke pogreške i često upućuju na QR kod uz jednokratnu lozinku, a neophodno je obratiti pozornost na domenu s koje poruke stižu. Jedina službena domena Porezne uprave je @porezna-uprava.hr i ne sadrži dodatne znakove ni slova kao što je slučaj kod lažnih poruka (npr. @porezna-uprava.cnvelsalvador.com).

Dodatne informacije o prepoznavanju i postupanju s lažnim porukama dostupne su ovdje“, naveli su iz Porezne.

Podsjetimo, isplata povrata poreza na dohodak počinje 2. svibnja 2024. godine.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu