Sport
(FOTO) UTRKE ZA DOMOVINU Vanji Petrović i Željku Birkiću bronce na Kupu Oluje
U organizaciji Atletskog kluba Alojzije Stepinac i Kluba atletskih veterana Zadar te pod pokroviteljstvom Grada Zadra, Zadarske županije, ŠC Višnjik i Ministarstva hrvatskih branitelja proteklog vikenda su u Zadru održane atletske utrke Kros u šumi i Pozdrav Domovini, obje duge po 5 kilometara.
Ukupno je u spomen na pobjedničku akciju Oluja 1995 i konačno oslobođenje cjelokupnog hrvatskog teritorija nastupilo više od 150 sudionika iz svih krajeva Lijepe naše.
Pobjednik Krosa u šumi održanog u subotu na Musapstanu je Josip Oluovsky iz AK Fit Zaprešić. Drugo mjesto je osvojio član AK Alojzije Stepinac Juraj Bilaver, a treće Goran Bakšić iz AK Glina. U ženskoj konkurenciji slavila je Dora Brzović iz AK Dinamo Zrinjevac, druga je bila Lukrecija Krstičević iz Rukometne Akademije Jerkovac, a treća Marta Grubić AK Fit Zaprešić.
Oluovsky je slavio i sutradan na Višnjiku u utrci Pozdrav Domovini. Drugi je kroz cilj prošao Ante Živković iz AK Dubrovnik, a treći Danijel Pecek iz AK Kvarner iz Rijeke. Najbrža kod žena bila je Tea Faber iz AK Dubrovnik. I ovdje je drugo mjesto pripalo Lukreciji Krstičević , dok je treća bila Helena Gleđa iz AK Dubrovnik.
Objedinjene utrke čine Kup Oluje koji je i ove godine pripao članu atletskog kluba FIT Zaprešić Josipu Oluovskom, Goran Bakšić (AK Glina) je bio drugi, a Željko Birkić (AŠK Rogovo – Sveti Filip i Jakov) treći.
U ženskoj konkurenciji ukupna pobjednica je s dva druga mjesta Lukrecija Krstičević iz Rukometne akademije Jerkovac, drugoplasirana je Marta Grubić iz AK Fit Zaprešić a trećeplasirana je domaća atletičarka Vanja Petrović iz Triatlon klub TNT Zadar.
Uz glavnu utrku na utrci Pozdrav Domovini održale su se i dječje utrke na kojima je sudjelovalo
dvadesetak malih atletičara.
U kategoriji dječaka do 8 godina koji su trčali 150 m pobijedio je Emil Jones iz Šibenika. Drugo mjesto je osvojio David Gambiraža iz AK Alojzije Stepinac. Kod djevojčica najbrža je bila Vita Gambiraža (AK Alojzije Stepinac). Uz nju na postolje su se popele klupske joj kolegice Ines Barančić kao drugoplasirana i Cvita Prenga koja je osvojila treće mjesto. U kategoriji djevojčica 9-10 godina koje su trčale 300 m slavila je Ena Križanec iz AK Moslavina Kutina, druga je bila Leona Petani (AK Alojzije Stepinac), a treća Diana Jones Iz AK Šibenik. Pobjednica utrke djevojčica (11-12 godina) je Tija Petrinec iz AK Moslavina Kutina. U Kutinu je zahvaljujući Tiji Križanec otišlo i srebro dok je treća bila Rafaela Župan iz AK Alojzije Stepinac. Zlatno odličje klubu domaćinu je donio i Dorijan Jurešić (dječaci 10-11 godina).
Medalje i pehare najboljima uručili su predsjednik i tajnik Kluba atletskih veterana Zadar Borislav Perica i Rajko Pantalon, predsjednik AK Alojzije Stepinac Mladen Peša i trener u klubu Danijel Tadić koji je i idejni začetnik Kupa Oluje.
– Hvala svima koji nam pomogli u organizaciji i provedbi Kupa Oluje; Zadarskoj županiji, Gradu Zadru, Sportskoj zajednici grada Zadra, gradonačelniku Branku Dukiću , Ministarstvu hrvatskih branitelja, brojnim volonterima, djelatnicima ŠC Višnjik na čelu s Denisom Karlovićem i svim medijima koji prate sport u našem gradu te time promiču pozitivne vrijednosti koje sport donosi, zaključio je Slobodan Miolović predsjednik Atletskog saveza Zadarske županije.
Sport
(FOTO) OVO SU POBJEDNICI / Prvenstvo Dalmacije u krosu, sjajna uvertira u Prvenstvo Hrvatske
U Zadru je u subotu 12. listopada, u organizaciji Atletskog kluba Alojzije Stepinac, održano Prvenstvo Dalmacije u krosu za sve uzrasne kategorije atletičarki i atletičara. Odlični rezultati i jako dobar odaziv dalmatinskih atletskih klubova sjajna su najava za nadolazeće Podravka Pojedinačno prvenstva Hrvatske u krosu koje će se održati u subotu 26. listopada u Škabrnji.
U kategoriji djevojaka rođenih 2008-2007 (1500 m), prvo mjesto zauzela je Miriam Medved (AK Fortius), druga je bila Lara Žunić (ASK Zadar), a treća Laura Kovačević (AK Hajduk). U muškoj konkurenciji iste dobne skupine, Emilio Pucar (ASK Zadar) osvojio je prvo mjesto, a Ivan Bakarić (AK Hajduk) drugo.
U kategoriji djevojaka 2010-2009 (1200 m), pobjednica je bila Luciana Katari Mrklić (AK Hajduk), drugo mjesto pripalo je Lari Bušljeta (AK Fortius), a treće Heleni Beader (AK Hajduk). Kod dječaka, Dorijan Jurešić (ASK Zadar) je osvojio prvo, a Mihael Dražević (ASK Zadar) drugo mjesto.
Kod djevojaka 2012-2011 (1000 m), prvo mjesto osvojila je Marijeta Carev (AK Hajduk), drugo Leona Glavan (AK Fortius), a treće Kiara Černigoj (AK Fortius). U kategoriji dječaka pobjednik je Leon Christian Jarec (AK Hajduk), drugo mjesto pripalo je Lovri Gulanu (ASK Zadar), a treće Ivanu Kovačeviću (AK Hajduk).
Kod djevojčica 2013. godište (800 m) sva tri odličja otišla su u Makarsku u AK Sv. Marko. Mia Brkulj je bila zlatna, Roza Čobrnjić srebrna, a Ariela Donata Čizmić brončana. U konkurenciji dječaka Emil Jones (AK Fit Zaprešić) je zauzeo prvo mjesto, Marko Dražić (AK Hajduk) drugo, a Jakov Knežević (AK Alojzije Stepinac Zadar) treće.
U kategoriji djevojaka 2014. godišta (600 m), Ružica Taslak (AK Hajduk) osvojila je prvo mjesto, Nika Odžaković (ASK Zadar) drugo, a Lili Taraš (AK Hajduk) treće. Kod dječaka slavio je Luka Visković (AK Sv. Marko Makarska), Josip Rušinić (ASK Zadar) je bio drugi, a Luka Gulan (ASK Zadar) treći.
U kategoriji djevojaka 2015. godišta (500 m), Matija Antišin (AK Alojzije Stepinac Zadar) osvojila je zlatnu medalju, Petra Jurlina (ASK Zadar) je bila srebrna, a Ina Grubešić (AK Alojzije Stepinac Zadar) brončana. Kod dječaka, pobjedu je odnio Nikša Poljak (ASK Zadar), Roko Đurović (AK Knin) bio je drugi, a Ivan Pavao Sarić (AK Hajduk) treći.
U kategoriji djevojaka rođenih 2016. (300 m), pobjednica je Mei Sutlović (AK Fortius), dok su drugo i treće mjesto pripale Noli Jovanović (AK Knin) i Luciji Vulić (AK Olympionik). Kod dječaka Tin Mrkić (AK Olympionik) je osvojio prvo mjesto, David Bakić (AK Olympionik) drugo, a Roko Knežević (AK Alojzije Stepinac Zadar) treće.
U kategoriji djevojčica rođenih 2017. i mlađih (200 m), Tija Šestan (AK Alojzije Stepinac Zadar) bila je prva, Ivana Srhoj Vilić (ASK Zadar) druga, a Viktorija Poljak (ASK Zadar) treća. Kod dječaka prvo mjesto zauzeo je Vjekoslav Vrdoljak (ASK Split), drugo Luka Juričić (AK Hajduk), a treće Toni Vranić (HAK Sv. Ante Poličnik).
U utrci seniora (3000 m) Lovro Anđelić (ASK Split) osvojio je prvo mjesto, Luka Perić (AK Alojzije Stepinac Zadar) drugo, a Ante Vranić (HAK Sv, Ante Poličnik) treće.
Među veterankama (3000 m), pobjedu je odnijela Vanja Petrović (AK Alojzije Stepinac Zadar), dok je drugo mjesto zauzela Marija Fuzul (AK Alojzije Stepinac Zadar). U kategoriji veterana (3000 m), Boško Rušinić (ASK Zadar) bio je prvi, a Robert Ordanić (AK Alojzije Stepinac Zadar) drugi.
Sport
Hrvatska večeras ne smije izgubiti. Evo gdje je možete gledati
Hrvatska od 20:45 igra protiv Poljske na Nacionalnom stadionu u Varšavi utakmicu četvrtog kola elitne, A Lige nacija. Prijenos je na Novoj TV. To je jako važan meč za obje reprezentacije. Igra se pet tjedana nakon što je Hrvatska u Osijeku pobijedila Poljsku 1:0 krasnim golom Luke Modrića. Ali, Poljskoj je za malo izmakao bod. Sada bi bod sjajno došao Hrvatskoj, dok Poljska mora ići na pobjedu ako misli preskočiti Hrvatsku, proći u nokaut fazu Lige nacija te ostati u njenom elitnom razredu.
Dramatična subotnja pobjeda Hrvatske nad Škotskom (2:1) na Maksimiru u trećem kolu Lige nacija enormno je i višestruko važna za Dalićevu momčad. Zahvaljujući tome što je VAR registrirao zaleđe prije izjednačujućeg gola Škotske na samom kraju sudačke nadoknade, Hrvatska je sačuvala pobjedu važnu zbog nastavka natjecanja u Ligi nacija, ali i što je još bitnije, statusa prilikom ždrijeba za Svjetsko prvenstvo 2026.
Hrvatska pobjedu Portugala kod Poljske slavi jednako kao svoju protiv Škotske
Hrvatska je pobjedom nad Škotskom praktički izbacila tu reprezentaciju iz kalkulacija za prva dva mjesta skupine jer bi Škoti za taj pothvat morali gotovo sigurno uzeti devet bodova iz preostale tri utakmice. Hrvatska je zatim čekala ishod utakmice između Poljske i Portugala. Navijala je za pobjedu Ronaldove ekipe jer bi time i Poljska došla u vrlo tešku situaciju.
Tako bi Hrvatskoj na današnjem gostovanju u Poljskoj za prolazak u nokaut fazu Lige nacija bio jako dobar i remi jer bi Poljska zbog lošijeg međusobnog omjera s Hrvatskom u zadnje dvije utakmice morala osvojiti barem četiri boda više od Hrvatske. I onda se i tu rasplelo upravo onako kako odgovara Hrvatskoj. Portugal je kod Poljske pobijedio 3:1 i tako je doveo u jako tešku situaciju pred današnju utakmicu s Hrvatskom, dok je gostima u Varšavi maksimalno olakšao.
Zašto je važno biti među prve dvije reprezentacije skupine Lige nacija?
Hrvatska je trenutačno druga na tablici skupine Lige nacija. Podsjetimo, dvije najbolje plasirane reprezentacije ostat će u A skupini Lige nacija. Četvrta momčad ispada u “drugu ligu”, dok treća ide u razigravanje za ostanak. To nije bitno samo zbog rezultata u tom natjecanju, nego je ključno i zbog ždrijeba za kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2026. godine. Hrvatska je tu u sjajnoj poziciji.
Liga nacija je od eksperimentalnog natjecanja postala jako bitna. UEFA ju je uzdigla do takvog statusa kako bi dala na prestižu, ali i značaju svojem najnovijem natjecanju reprezentacija. Sada i učinak u njoj, uz ranking na FIFA-inoj ljestvici, određuje koje reprezentacije će biti nositelji u kvalifikacijama za SP. Još nije službeno potvrđeno, ali po svemu sudeći od 12 nositelja u ždrijebu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2026. godine bit će 8 onih koji su u četiri skupine elitne A kategorije Lige nacija zauzeli prve dvije pozicije. Hrvatska bi, dakle, u konkurenciji Portugala, Poljske i Škotske nakon šest utakmica skupine morala biti barem druga kako bi imala povlašten status prilikom ždrijeba za SP.
Hrvatsku bilo koji rezultat osim poraza u Varšavi dovodi u sjajnu situaciju
Hrvatskoj je sada najvažnije da je napeto izborenom pobjedom nad Škotskom pred gostovanje u Varšavi praktički osigurala prvi pot prilikom ždrijeba kvalifikacija za SP. Stručnjaci s Football Meets Data, platforme za “primijenjenu nogometnu statistiku”, nakon tog ishoda na Maksimiru napravili su 10.000 simulacija raspleta za odluku koja reprezentacija će biti u kojem šeširu i Hrvatska je u prvom u 9996 njih.
Evo što bi se moralo dogoditi da Hrvatska ne završi u prvoj jakosnoj skupini ždrijeba za SP: Hrvatska bi morala pasti s drugog mjesta skupine Lige nacija, a to isto moralo bi se dogoditi Španjolskoj i Nizozemskoj. Simulacije nogometnih statističara kažu da su šanse za to 0.04 posto. Ipak, Hrvatska prije svega ne smije večeras izgubiti kod Poljske. Bilo koji drugi rezultat dovodi je u sjajnu poziciju u Ligi nacija, ali i u kvalifikacijama za SP.
Sport
SJAJNI REZULTATI ZA PK JADERU / 18 medalja i pehar iz Sarajeva; iz Zagreba dvije bronce!
05./06.10.2024. Pod vodstvom trenera Marijana Čuline, prof. u Sarajevu na natjecanju PLIVAČKI (re)START 2023 nastupili su: Dora Babić, Luka Čulina, Antonio Dobrić, Andrija Kačanić, Stipe Kasun, Gašpar Krstić, Klara Maruna, Niko Milin, Mate Molnar, Tia Morović, Adrian Pavić, Marcel Prenđa, Leona Rakvin, Erika Sommer Bem, Marin Šimičević, Jelena Šimunac, Jakov Vučenović, Vito Vukoša.
Natjecanje je održano u dva dijela. U subotu su nastupali plivači od 12 godina i stariji koji su plivali u 50m bazenu dok je nedjelja bila rezervirana za natjecatelje od 11 godina i mlađe koji su nastupili u 25m bazenu. Na prvom natjecanju u ovoj sezoni u konkurenciji od skoro 500 natjecatelja iz 26 klubova BIH, Crne Gore, Hrvatske, Srbije, Švicarske i Turske svi naši plivači su isplivali osobne rekorde i vratili se sa 18 medalja i peharom.
Andrija Kačanić (2007) je nastupao u kategoriji B: 16 i 17 godina te je u sve 4 discipline doplivao do medalja. Zlatne medalje je osvojio u disciplinama: 200m mješovito (2:23.39), 100m leđno (1:03.84) i 50m leđno (29.85), dok je do srebrne medalje doplivao u disciplini 50m leptir (27.72). Andrija se takoćer plasirao u 2 superfinala gdje je 50m leđno (31.07) završio na 4.mjestu, a 50m leptir (27.25) na 5.mjestu.
Erika Sommer Bem (2013) je nastupila u kategoriji E: 11 godina te je također doplivala do medalja u svim disciplinama, a ujedno je osvojila i pehar za najveći zbroj bodova (1161) u svojoj kategoriji. Erika je doplivala do zlatnih medalja u disciplinama: 50m slobodno (33.03) i 50m leđno (37.94), dok je brončane osvojila u disciplinama: 50m leptir (38.19) i 100m mješovito (1:27.06).
Antonio Dobrić (2011) je nastupao u kategoriji D: 12 i 13 godina te je doplivao do 3 medalje. srebrnu medalju je osvojio u disciplini 50m slobodno (28.99), a do brončanih je doplivao u disciplinama: 50m prsno (37.81) i 100m prsno (1:24.56).
Mate Molnar (2008) je u kategoriji B: 16 i 17 godina doplivao do 3 medalje. U disciplini 50m slobodno (26.64) je doplivao do srebrne medalje, a brončane je osvojio u disciplinama: 50m prsno (34.57) i 100m slobodno (57.07)
Stipe Kasun (2006) je nastupio u kategoriji A: 18 godina i stariji gdje je doplivao do srebrne medalje u disciplini 100m prsno (1:19.38), dok je u disciplini 50m prsno (34.74) doplivao do brončane medalje.
Leona Rakvin (2014) je u kategoriji F: 10 godina doplivala do srebrne medalje u disciplini 50m leđno (43.05).
Dora Babić (2008) je u kategoriji B: 16 i 17 godina doplivala do brončane medalje na dionici 200m mješovito (3:05.02)
DVIJE BRONCE SA 19. MITINGA „VIDRA“
12.10.2024. na 25m bazenu „Utrina“ u Zagrebu održan je 19. Miting Vidra. Nakon što su protekli vikend odradili natjecanje u Sarajevu ovu subotu su pod vodstvom trenera Marijana Čulina, prof. boje PK Jadera branili: Dora Babić, Luka Čulina, Stipe Kasun, Gašpar Krstić, Mate Molnar i Ante Šimičević.
Do medalje su doplivali Stipe Kasun (2006) koji je svoju broncu osvojio u disciplini 100m prsno s vremenom 1:13.20, te Mate Molnar (2008) koji je do svoje medalje stigao s vremenom 1:58.66 u disciplini 200m slobodno.
-
magazin4 dana prije
FOTOGALERIJA / Špica!
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
(NE)RADNE NEDJELJE / Evo kako danas rade trgovine i centri u Zadru…
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
100% EU FONDOVI / Danas u Zadru promocija rezultata i mogućnosti članstva u Europskoj uniji
-
magazin5 dana prije
FOTO/VIDEO / Maraschino Cocktail Challenge Peaches & Cream baru – uvertira za sudjelovanje na prestižnom Berlin Bar Conventu