Connect with us

magazin

Ovo su četiri najzdravije vrste kruha koje biste trebali jesti

Objavljeno

-

Na policama trgovina možemo pronaći različite vrste kruha, ali neke su varijante značajno zdravije od drugih. Neke vrste kruha bogatije su vlaknima, vitaminima i mineralima, dok su druge nutritivno vrlo siromašne.

Donosimo četiri najzdravije vrste kruha koje možete izabrati.

1. Kruh od kiselog tijesta

Kiselo tijesto dobiva se postupkom fermentacije koji se temelji na kvascu i bakterijama koje se prirodno pojavljuju da bi se tijesto diglo. Fermentacija pomaže smanjiti broj fitata, poznatih i kao fitinska kiselina, koji se vežu za određene minerale i smanjuju njihovu apsorpciju.

Kiselo tijesto može biti i lakše probavljivo od drugih vrsta tijesta, vjerojatno zbog prebiotika i probiotika koji se stvaraju tijekom procesa fermentacije. Probiotici su zdrave bakterije koje se nalaze u vašem tijelu i u određenoj hrani, dok s prebiotici neprobavljiva vlakna koja hrane te bakterije. Dovoljna količina i jednih i drugih dobra je i probavu i za rad crijeva.

Osim toga, smatra se da kruh od dizanog tijesta ima nizak glikemijski indeks. To je zato što bakterije u kiselom tijestu mogu smanjiti brzinu probve škroba, što posljedično znači da konzumacija ovakvog kruha neće izazvati veliki skok šećera od krvi.

Kiselo tijesto možete praviti i od integralnog i od bijelog brašna. Iako svaka varijanta nudi određene blagodati vezane uz fermentaciju, kiselo tijesto od cjelovitog pšeničnog prašna sadrži više vlakana, željeza i drugih hranjivih tvari.

2. Kruh od cjelovitih žitarica

Cjelovite žitarice znače da je netaknuto čitavo zrno, uključujući i klicu i mekinje. Mekinje, odnosno tvrdi vanjski sloj, sadrže puno vlakana, a mekinje i klice sadrže i proteine, masti, vitamine, minerale i korisne biljne spojeve. Zato su cjelovite žitarice, uključujući cjelovitu pšenicu, bogatije vlaknima i smatraju se hranjivijima od rafiniranih žitarica, kojima se obrađivanjem uklanjaju mekinje i klice.

Hrana bogata cjelovitim žitaricama nudi brojne blagodati, poput smanjenog rizika od dijabetesa tipa dva, srčanih bolesti, ali i određenih vrsta raka, piše Healthline.

Međutim, treba istaknuti da mnogi proizvođači označavaju da je kruh napravljen od cjelovitih žitarica, čak i kad je napravljen od rafiniranog brašna pa obratite pozornost i na to. Potražite kruh u kojemu je kao prvi sastojak navedeno brašno od stopostotnog cjelovitog zrna i ne sadrže skrivene nepotrebne sastojke, poput dodanih šećera ili biljnih ulja.

3. Kruh od zobenih žitarica

Zobeni kruh obično se pravi od kombinacije zobi, cjelovitog pšeničnog brašna, kvasca, vode i soli. Osim toga, zobeni kruh je vrlo zdrav izbor zato što je zob vrlo hranjiva i povezana s nizom zdravstvenih blagodati.

Zob je posebno bogata vlaknima i hranjivim sastojcima, koji uključuju i magnezij, vitamin B1, željezo i cink. Vlakna u zobi, poznata i kao beta glukan, mogu pomoći u snižavanju razine kolesterola, regulaciji šećera u krvi i smanjenju visokog krvnog tlaka.

Ipak, samo zato što kruh na svojoj etiketi ima zob ili zobene pahuljice, ne znači da je zdrav. Neki od njih sadrže samo malu količinu zobi, a zapravo su izrađeni od rafiniranog brašna, dodanih šećera i ulja. Da biste pronašli hranjiviji zobeni kruh, potražite onaj u kojemu se kao prva dva sastojka navode zob i integralno brašno.

4. Kruh od lanenih sjemenki

Laneni kruh, napravljen prvenstveno od integralnih brašna i lanenih sjemenki, jedan je od najzdravijih kruhova, zato što su i lanene sjemenke vrlo hranjive i imaju brojne zdravstvene prednosti. Izvrstan su izvor alfa-linolenske kiseline, omega-3 masne kiseline koja se nalazi u biljnoj hrani. Lanene sjemenke bogate su i spojevima zvanima lignani, koji mogu djelovati kao antioksidansi u vašem tijelu i zaštititi vas od određenih vrsta raka.

Prilikom kupovine lanenog kruha obavezno tražite onaj koji ima minimalan broj sastojaka, poput cjelovite pšenice ili proklijalog brašna od cjelovitih žitarica, kvasca, vode, soli i sjemenki lana.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

magazin

FOTOGALERIJA / Premijera predstave “Plan B”, by Gesta 

Objavljeno

-

By

 
Nastavi čitati

magazin

KINO ZONA: U srijedu psihološka triler drama “Funny Games” i hvaljeni dokumentarac “Dosje Labudović: Nesvrstani”

Objavljeno

-

By

U srijedu 29. svibnja u Kino Zoni se opraštamo s ciklusom posvećenom velikom Michaelu Hanekeu, a čast zatvaranja ove manifestacije pripala je jednom od njegovih najkontroverznijih filmova, psihološkoj horor triler drami, ”Funny Games”. Nakon filmske analize koju i ovaj put provodi naš Erik Lončar, program nastavljamo uz hvaljeni, na festivalu u Puli nagrađeni dokumentarac, ”Dosje Labudović: Nesvrstani”!

U Hanekeovom trileru ”Funny Games” dvojica naizgled dobro obrazovanih mladića, koji se između ostalog zovu Paul i Peter, prilaze obitelji na odmoru. Oni su, navodno, prijatelji susjeda i u početku se ne znaju njihove prave namjere, no ubrzo zatoče obitelj i nasilno je muče u njihovoj kući…

Haneke s ovim filmom često briše granicu između fikcije i stvarnosti, posebno ističući čin promatranja. Prvotno ga je želio snimiti u Americi, ali ga je iz praktičnih razloga morao postaviti u Austriji. Želja mu se ostvarila 2007. kad je sam kreirao njegov američki rimejk, no kritika, a i publika je ipak burnije reagirala na ovaj, izvorni film. Njegova intencija nije bila napraviti tipični horor film već film s moralističkim komentarom o utjecaju medijskog nasilja na društvo. To je tema za koju je Haneke prilično strastven.

Zanimljivo je da glumačku postavu među ostalima čine i Ulrich Mühe koji ovdje tumači glavu obitelji, Georga, dok Paula, jednog od napadača, tumači Arno Frisch. Ako ste pažljivo pratili naš ciklus, zaključit ćete kako su Ulrich i Arno tumačili oca i sina u Hanekeovom ”Bennyjevom videu”. Poput većine Hanekeovih filmova, ”Funny Games” je osvojio niz priznanja, ali isto tako je i mnoge šokirao svojim grafički eksplicitnim prikazima nasilja i psihološkim terorom.  

Nakon projekcije filma nam slijedi još jedna temeljita filmska analiza koju vodi naš filmski entuzijast, redatelj, snimatelj i montažer, Erik Lončar!  

Nakon oproštaja s Michaelom Hanekeom od 20.30h u Kino Zoni možete također pogledati i dokumentarac ”Dosje Labudović: Nesvrstani”!

”Dosje Labudović: Nesvrstani” je dugometražni dokumentarni film koji nas vodi na putovanje kroz arhivu Stevana Labudovića, osobnog snimatelja jugoslavenskog predsjednika Tita. Film prati rođenje Pokreta nesvrstanih i pokazuje nam zakulisni svijet u eri ličnosti, politike i obećanja koji su označili treći svijet, ispitujući kako je filmski medij pomogao u stvaranju globalnog projekta političke emancipacije…

Za režiju, scenarij i kameru filma zaslužna je Mila Turajlić (”Cinema Komunismo”), autorica koja i kroz ovu temu nastavlja izražavati interes za zaboravljenim pričama iz povijesti nekadašnje socijalističke Jugoslavije i akterima koji su svakako zaslužili veću pozornost negoli su je imali. Interesantno je za spomenuti što je Turajlić fenomen Stevana Labudovića obradila paralelno i kroz dokumentarac ”Dosje Labudović: Ciné Guerillas” koji filmski medij predstavlja kao oružje političke borbe protiv kolonijalizma.

”Funny Games” gledamo u srijedu, 29. svibnja s početkom od 18h u Polivalentnoj dvorani Providurove palače, a ulaznice po posebnoj cijeni od 3 eura mogu se kupiti na samoj lokaciji prikazivanja sat vremena prije projekcije. ”Dosje Labudović: Nesvrstani” je na rasporedu s početkom od 20.30h i cijena ulaznice za taj film je 4 eura.

*Ulaznice se mogu i rezervirati porukom u inbox profila Kino Zone na Facebooku i Instagramu, e-mailom na: info@kino-zona.com te SMS i WhatsApp porukom na 099/7208342.

*Ciklus filmova Michaela Hanekea sufinanciran je sredstvima Hrvatskog audiovizualnog centra, Austrijskog kulturnog foruma i udruženja Europa Cinemas

*Program Kino Zone sufinanciran je sredstvima Grada Zadra, Hrvatskog audiovizualnog centra i Zaklade “Kultura nova”, a odvija se u partnerstvu s Koncertnim uredom Zadar

 
Nastavi čitati

magazin

Šta se događa vašem tijelu ako dnevno pojedete više od 20 trešanja

Objavljeno

-

By

Pexels

Trešnje su dobar izvor vitamina A, B1, B2, B3, B6, C i K i minerala kalija, kalcija, željeza, bakra, mangana, magnezija, fosfora i cinka, no je li dobro pojesti ih preko 20?

Čest je osjećaj da kada pojedemo jednu više ne možemo stati, ali stručnjaci upozoravaju da ne treba pretjerivati i jesti previše trešanja odjednom jer mogu djelovati laksativno i da izazvati lošu probavu.

Zbog toga je najbolje držati se preporučene dnevne doze od oko 150 g, što odgovara količini od oko 20 trešanja, piše Una.

Trešnje sadrže dijetetska vlakna, celulozu, pektin, organske kiseline (jabučnu, limunsku i vinsku) i neke proteine te ugljikohidrate.

Crvenu boju trešanja daju antocijanini i druge fenolne supstance sa antioksidativnim djelovanjem. Pored toga, antocijanini imaju analgetičko i antiinflamatorno djelovanje i stoga su efikasni kod artritisa.

Antocijanini i proantocijanidini iz trešanja pomažu u suzbijanju simptoma astme i alergija, stimuliraju proizvodnju kolagena i ublažavaju upale mišića i grčeve u mišićima, pa se sok od višnje pokazao veoma korisnim za sportaše, koji mogu ublažiti bolove u mišićima nakon trčanja i drugih intenzivnih aktivnosti.

Trešnje sadrže levulozu, šećer sa niskim glikemijskim indeksom koji naš organizam polako apsorbira, zbog čega je ovo voće veoma pogodno za dijabetičare. Osim za jelo, možete ih koristiti i za pripremu sokova, sladoleda, voćnih salata i osvježavajućih kolača.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu