Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

Opća bolnica Zadar uspješno završila projekt „Vaša sigurnost je u našim rukama“

Objavljeno

-

Opća bolnica Zadar kao korisnik bespovratnih sredstava koja su financirana iz Europskog socijalnog fonda, Operativnog programa “Učinkoviti ljudski potencijali za razdoblje 2014.-2020.“ uspješno je završila projekt „Vaša sigurnost je u našim rukama“ ukupne vrijednosti prihvatljivih troškova  980.112,83 kuna, te unaprijedila znanja i vještine zdravstvenih djelatnika i zaposlenika u promociji zdravlja i prevenciji bolesti.

U sklopu projekta ulogu edukatora je imalo mnoštvo eminentnih zdravstvenih djelatnika specijaliziranih za područje infektologije, kako s područja Republike Hrvatske, tako i iz inozemstva. Kroz pet modula edukacija i radionica, predavanja su održali:

Modul br. 1  (06. studenog 2020.)

– „Upravljanje programom kontrole u OB Zadar“prof. dr. sc. Boris Dželalijadr. med., specijalist infektolog

– „Kontrola bolničkih infekcija u OB Zadar- doprinos medicinskih sestara u implementaciji preventivnih mjera“, mag. med. techn. Ines Leto

–  „Infekcije sa zdravstvenom skrbi: Sigurnost bolesnika i prevencija neželjenih događaja“, mag. med. techn. Kristina Bačkov

– „Smjernice za ponašanje djelatnika u Općoj Bolnici Zadar“, mag. med. techn. Darija Katuša,

„Uloga mikrobiološkog laboratorija u prevenciji i kontroli infekcija povezanih sa zdravstvenom skrbi“dr. med. Ivanka Matasspec. mikrobiolog

Modul br.2 (20. studenog 2020.)

– „Bolničke infekcije i njihova kontrola“ , mag. med. tech. Martin Kiernan

– „Uloga sestre za vezu u sprječavanju i kontroli infekcija u bolničkim uvjetima“, prof. dr. sc. Smilja Kalenić, dr. med.

– „Link sestre u vrijeme COVID pandemije“, mag. med. techn. Morana Magaš

– „Upravljanje dokumentacijom i  psihosocijalni pristup implementaciji propisanih postupaka u praksi“,  mag. med. techn.; univ. mag. sanit. Smiljana Kolundžić

Modul br. 3 (04. prosinca 2020.)

– „Otpornost bakterija na antibiotike“prof. dr. sc. Arjana Tambić Andrašević, dr.med.

– „Upravljanje primjenom antimikrobnih lijekova u OB Koprivnica“prim. mr. sc. Vesna Mađarićdr.med.

– „Racionalna primjena antibiotika“, prof. dr. scBruno Baršićdr.med.

Modul br.4 (18. prosinca 2020.)

– „Prevencija infekcija povezanih sa zdravstvenom skrbi“, izv. prof. dr. sc. Nataša Bobandr. med.,

– „Higijena ruku nikad važnija mjera prevencije infekcija“ , doc. dr. sc. Zrinka Bošnjakdr. med.

– „Prevencija i kontrola infekcija i COVID-19“ , prof. dr. sc. Ana Budimir, dr. med., specijalist medicinske mikrobiologije s parazitologijom

– „Higijena u zdravstvenim ustanovama“, mag. med. techn.Jasminka Horvatić

– „Interventional microbiology for the prevention of antimicrobial resistance“, prof. dr. Alex W. Friedrich

Modul br. 5  (22. prosinca)

– “COVID-19 u Ujedinjenom Kraljevstvu”mag.med.techn. Asija Delalić

– “Upravljanje epidemijom COVID-19 i cijepljenje”izv.prof.dr.sc. Alan Medić, dr.med.

– “Kritične točke u predanalitičkoj fazi mikrobioloških pretraga”, dipl.san.ing Biljana Perica

– „Kako vrijeme prolazi uz COVID-19“mag.med.techn. Marija Čulo

– “MDRO:  prijetnja ili noćna mora”, mag.med.techn. Mihaela Kranjčević Šćurić

-„Prevencija širenja multirezistentnih bakterija u Općoj bolnici Pula i Domovima za starije osobe na području Istarske županije“mag.med.techn. Martina Močenić

Završetkom Projekta Opća bolnica Zadar educirala je ukupno 260 medicinskih sestara i tehničara – zaposlenika OB Zadar i 40 zdravstvenih djelatnika Specijalne bolnice za ortopediju Zadar o kontroli infekcija povezanih s bolničkom skrbi koje svakako predstavljaju značajan javnozdravstveni problem na globalnoj razini, jer utječu na mortalitet i morbiditet bolesnika u bolnicama. Ovim se Projektom povećala i razina informiranosti bolesnika i njihovih obitelji o provedbi mjera kontrole infekcija, razina motivacije i implementacije standardnih operativnih postupaka iz kontrole infekcija u svakodnevnom radu od strane zdravstvenih djelatnika, smanjio se prijenos infekcija povezanih sa zdravstvenom skrbi i troškovi liječenja, a kao najvažnije, povećala se sigurnost pacijenata.

Opća bolnica Zadar ovim putem izražava veliku zahvalnost svim sudionicima,  koji su svojim stručnim radom, kompetencijama i angažmanom u ovim  izazovnim vremenima participirali u ovom hvalevrijednom projektu, u nadi da ćemo i u budućnosti imati ovako kvalitetnih i izuzetno potrebnih projekata i suradnji.

Za sve detaljnije informacije o Projektu, posjetite službenu stranicu Projekta  dostupnu na sljedećoj poveznici: https://vasasigurnost.hr/ .

 

ZADAR / ŽUPANIJA

ŽUPANIJA: Objavljen JAVNI POZIV za podnošenje zahtjeva za dodjelu sredstava potpora iz područja marikulture za 2024. godinu

Objavljeno

-

By

Upravni odjel za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove Zadarske županije objavio je Javni poziv za podnošenje zahtjeva za dodjelu sredstava potpora iz područja marikulture za 2024. godinu (u daljnjem tekstu: Javni poziv). Ukupna planirana vrijednost Javnog poziva je 20.000,00 EUR-a, a prijave se podnose do 28. kolovoza 2024. godine. Ovim Javnim pozivom želi se nastaviti poticati razvoj marikulturne djelatnosti na području Zadarske županije. Potpora se može dodijeliti fizičkim i pravnim osobama iz ranga mikro poduzeća (manje od 10 zaposlenika, čiji je godišnji promet manji od 2.000.000,00 EUR-a) koje su nositelji dozvole za akvakulturu na području Zadarske županije.

Predmet dodjele potpore mora se obavljati na području Zadarske županije.

Sufinanciraju se troškovi nastali i plaćeni od 26. studenog 2023. godine do dana zatvaranja Javnog poziva.

Potpore male vrijednosti, Zadarska županija će dodijeliti za mjere:

  • MJERA 1: Potpore za pripremu projektne dokumentacije u marikulturi
  • MJERA 2: Potpore za razvoj marikulture
  • MJERA 3: Potpore za ulazak u sustave zaštite naziva prehrambenih proizvoda

Za mjeru 1. i 2. prihvatljivo je financiranje do 50% ukupnih dokumentiranih troškova. Najveći pojedinačni iznos može iznositi do 4.000,00 EUR-a po pojedinačnoj mjeri.

Financiranje u Mjeri 3. je 100% i ograničeno na 700,00 EUR-a po korisniku.

Tražitelj potpore može se prijaviti na sve tri mjere, a za koje je ukupan maksimalan iznos koji se može odobriti 4.000,00 EUR-a.

Tražitelj potpore može se prijaviti na dvije mjere za koje je maksimalan iznos koji se može odobriti 5.000,00 EUR-a uključujući i iznos bonusa u slučaju da ostvaruje pravo.

Zahtjev se podnosi isključivo u elektronskom obliku, odnosno putem SOM sustava.

Javni poziv i sva potrebna dokumentacija u vezi istog, objavljena je na web stranici Zadarske županije www.zadarska-zupanija.hr

(poveznica Natječaji, Aktivni natječaji), ali je dostupna i u SOM sustavu.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTO / Obilježena 32. obljetnica osnutka 7. Domobranske pukovnije

Objavljeno

-

By

Odavanjem počasti poginulim hrvatskim braniteljima na Gradskom groblju u Zadru i svetom misom je obilježena 32. obljetnica osnutka 7. Domobranske pukovnije Zadar.

Kroz postrojbu je prošlo više od 5000 branitelja, 35 ih je poginulo i preminulo u Domovinskom ratu, a više stotina ih je ranjeno.

Uz  obitelji poginulih te predstavnike ratnih postrojbi, počast poginulima odalo je i izaslanstvo Zadarske županije i Grada Zadra koje su predvodili župan Božidar Longin I gradonačelnik Branko Dukić.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PRIOPĆENJE / Opća bolnica Zadar: “Posjete bolesnicima neometane. Iznimka su odjeli s više oboljelih od COVID-19”

Objavljeno

-

By

U Općoj bolnici Zadar u zadnjih tjedan dana bilježi se nagli porast oboljelih pacijenata od COVID-19 te se trenutno na bolničkom liječenju ukupno nalazi 21 oboljeli pacijent od COVID-19. Svi su oni primarno hospitalizirani zbog svoje osnovne bolesti, a ne zbog COVID-19. Samo jedan pacijent hospitaliziran je poradi COVID-19 infekcije.

U zdravstvenim ustanovama kod oboljelih pacijenata od COVID -19 i dalje se provodi propisana mjera respiratorne izolacije u trajanju od 10 dana. Posjete bolesnicima se neometano odvijaju, osim na odjelima gdje je utvrđena povećana incidencija oboljelih od COVID-19. Tada se posjete zabrane i/ili ograniče na jednog člana obitelji uz obavezno korištenje maske. Naime, preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za postupanje nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 nalažu da svaka specifična situacija zahtijeva individualnu epidemiološku procjenu i da se postupanje može razlikovati od preporuka ako za isto postoji medicinsko opravdanje. Stoga se u slučaju pogoršanja epidemiološke situacije mogu postrožiti epidemiološke mjere, ali samo dok se na odjelu ne razriješi epidemiološka situacija. Također, ovim putem ljubazno molimo i sve posjetitelje, pacijente, stručne suradnike da prilikom dolaska u bolnicu koriste masku. Ista preporuka naravno vrijedi i za djelatnike.

Nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 zasigurno je došlo do opuštanja među građanima te popuštanja mjera. Ne možemo sa sigurnošću reći zašto je trenutno došlo do porasta oboljelih od COVID-19, odnosno utječe li na to i povećan priljev turista, ali ono što možemo zaključiti je da se radi o blažim kliničkim slikama bolesti ili asimptomatskim pacijentima.

Općenito kod pojave respiratornih bolesti preporuka je da se svi građani pridržavaju takozvane “respiratorne higijene”. Navedene mjere propisuje i Hrvatski zavod za javno zdravstvo, a gdje preporučuju da sve zaražene osobe, bez obzira provode li izolaciju ili ne, u kontaktu s drugim osobama nose FFP2 maske u trajanju 10 dana od početka simptoma (simptomatski bolesnici). Uz nošenje maske u istom razdoblju treba provoditi pojačanu higijenu ruku (pranje i dezinfekcija ruku), a simptomatski bolesnici trebaju provoditi i respiratornu higijenu (koristiti jednokratne maramice i ispravno ih odlagati, ne kašljati u dlan već u podlakticu).

Naglasak je stavljen na zaštitu imunokompromitiranih, kroničnih bolesnika, pa je preporuka da oboljela osoba, koja tijekom infektivnog razdoblja može posebno ugroziti kronične bolesnike, starije osobe, trudnice i imunokompromitirane osobe, s njima treba izbjegavati kontakt. Naročito treba izbjegavati i odlazak u zdravstvene ustanove ako to nije nužno radi zdravstvene skrbi. Ako je odlazak ipak nužan, onda zaražena osoba treba odmah pri dolasku naglasiti da je zaražena virusom SARS-CoV-2 te joj se ne smije uskratiti nužna terapija i/ ili nužna zdravstvena skrb. Osoba s jasno izraženim simptomima koja je pozitivna na COVID-19 treba izbjegavati i bilo kakav kontakt s većim brojem ljudi u zatvorenom prostoru, uključujući i javni prijevoz. Ukoliko je nužno, potrebno je obavezno nositi masku.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu