Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

RAZVOJ PODUZETNIŠTVA U SV. FILIPU I JAKOVU Uskoro natječaj za kupnju zemljišta u Poslovnoj zoni

Objavljeno

-

U završnoj je fazi priprema natječaja za prodaju zemljišta buduće “Zone zanatskih i servisnih djelatnosti” odnosno poduzetničke zone u Općini Sv. Filip i Jakov, područja obuhvata zone površine 20,09 ha koje se nalazi sjeveroistočno od naselja Sv. Filip i Jakov, donosi BnM portal

“Nadam se da će “Poduzetnička zona Sv. Filip i Jakov” koja je već neko vrijeme glavni fokus cijelokupnog općinskog tima te za koju uskoro kreće natječaj za kupnju zemljišta, postati temelj za stvaranje zaposlenih i razvitak poduzetništva na našem području, Poslovna zona omogučiti će racionalizaciju poslovanja obrtnika i poduzetnika te pridonijeti općem gospodarskom razvoju Općine Sveti Filip i Jakov. Na taj naĉin potaknut će se stimulativni uvjeti za poslovna ulaganja, a karakter zone biti će namijenjen prvenstveno proizvodnim, prerađivačkim, zanatskim i servisnim djelatnostima” rekao je Zoran Pelicarić, načelnik Općine Sv. Filip i Jakov.

Iz Općine također ističu da je prostor zemljišta buduće poslovne zone nadovezuje na biogradsku zonu i da je dobro povezan s ostatkom županije i drugim dijelovima Hrvatske te da će se sukladno tome osigurati sva potrebna infrastruktura za buduću prodaju zemljišta;

“Pogodnost zemljišta poslovne zone za izgradnju planiranih poslovnih kapaciteta ima niz prirodnih pogodnosti i komparativnih prednosti za smještaj gospodarskih sadržaja od kojih se posebno ističe blizina autoceste A1 te državnih cesta D8. Uz navedene prometnice važna je ĉinjenica da je relativno blizu županijskog centra Zadra kao i obližnjeg Biograd na moru kao vrlo značajnog nautičkog centra,”rekao je Pelicarić.

Poslovna zona planirana je za obrtničke i zanatske radionice proizvodnih pogona male privrede i skladišta te u odabiru prostorno razvojne strukture, korištenja i namjene površina uzima u razmatranje i šire područje izvan svojih granica obuhvata. Od ukupne površine od 200 852 m² (20,09 ha)  za zanatsko servisnu namjenu predviđeno je 159 839 m² (15,98 ha). Površine 33 građevinske čestice kreću se od oko 3000 m2 do oko 5000 m2, a od toga dvije veće čestice veličine su od oko 20 000 m2 .  Prema tome svemu će se i formirati osnovna infrastruktura koju će kompletno osigurati i financirati Općina Sv. Filip i Jakov.

“Zona u kojoj će se odvijati utvrđene djelatnosti Općina Sv. Filip i Jakov će u završnoj fazi opremiti prometnom, komunalnom i energetskom infrastrukturom što uključuje pristupne ceste i ceste u zoni, vodoopskrbu i komunalnu infrastrukturu, instalacije oborinske odvodnje i kanalizacije u zoni, priključak na vanjske instalacije, trafostanice, javnu rasvjetu i električne priključke”, napominje Pelicarić.

Unapređenje poduzetništva

Sam početak priče o poslovnoj zoni u općini Sv. Filip i Jakov započinje donošenjem Prostornog plana uređenja Općine kao i Odluke o osnivanju zone od strane Općinskog vijeća. Općinsko Poglavarstvo angažira Zavod za ekonomiku – Centar za poduzetništvo Varaždin koji izrađuje Program opravdanosti organiziranja Poduzetničke zone u Općini Sv. Filip i Jakov.

“Općinsko vijeće Općine Sv. Filip i Jakov donijelo je dana 8. lipnja 2015. godine Odluku o osnivanju Zone zanatskih i servisnih djelatnosti Sv. Filip i Jakov kojom je Zona formalno osnovana sukladno “Zakonu o unapređenju poduzetniĉke infrastrukture”. Također, općina je tražila uvrštenje poduzetničke zone od strane Zadarske županije u “Plan razvoja poduzetničkih zona na području Zadarske županije” te prijenos vlasništva zemljištva s 33 parcele u vlasništvu Republike Hrvatske na Općinu Sv. Filip i Jakov,” rekao je Pelicarić te dodao;

“Želja i cilj Općine je da se na zemljištu grade hale od tisuću od šest tisuća kvadrata u kojoj će biti proizvodnja i poluproizvodnja te gdje će svakog jutra na posao u zonu dolaziti od 50 do 60 ljudi, a jednog dana i 500 do 600, te koji će imati plaću od tisuću eura.”

Kreiranje poslovnog okruženja

Opći ciljevi uspostave poduzetniĉke zone se podudaraju sa rezultatima koji se postižu uspostavom poduzetničkih zona općenito prema Studiji razvoja poduzetničkih zona na podruĉju Zadarske županije, a to su: rast i razvoj poduzetnika, stvaranje novih poduzetnika, otvaranje novih radnih mjesta, razvoj novih tehnologija, stvaranje mogućnosti za izmještanje proizvodnih djelatnosti iz gradskih /naseljenih podruĉja, kreiranje povoljne poduzetniĉke klime u okruženju, povećanje konkurentnosti gospodarstva, razvoj lokalne zajednice i regije, razvoj gospodarstva u cijelosti i povećanje udjela proizvodnje u ukupnom gospodarstvu.

“Općina Sveti Filip i Jakov kao i cijela Zadarska županija posjeduje značajan gospodarski potencijal. Općinu karakteriziraju plodno poljoprivredno zemljište, strateški položaj s raskrižjem važnih prometnih pravaca i stvorena infrastruktura. S nastankom poslovne zone taj potencijal dobit će jednu napredniju dimenziju te će se nadopuniti s razvojnim ciljevima i napretku cjelokupne Zadarske županije. Jedna od karakteristika zone je da se prirodno nastavlja na Industrijsku zonu grada Biograda na Moru pa bi se koristila i postojeća infrastruktura. Također cilj nam je povećati broj stalno zaposlenih u našoj općini”, rekao je načelnik Pelicarić.

U Općini Sv. Filip i Jakov također smatraju da je važnost poduzetniĉkih zona upravo osigurati povoljnije uvjete s aspekta prostora, objekata, prometne i komunalne infrastrukture ĉime se “kreira pozitivno poslovno okruženje koje potiče osnivanje i rast privrednih subjekata, te dolazak stranih investitora”.

“Osnivanjem ove poduzetničke zone nastojat će se pridonijeti razvoju poduzetničke infrastrukture kako bi se stvorili uvjeti za poticanje stvaranja novih tvrtki te potaknuo početni razvoj i tekuće poslovanje postojećih gospodarskih subjekata. Općina osim što će uložiti vlastita proračunska sredstva za izgradnju i opremanje poduzetničke zone, nastojat će i raznim drugim olakšicama omogućiti poduzetnicima povoljnije poslovanje u zoni,” zaključio je Pelicarić.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

VELIKI PETAK / Kršćani diljem svijeta sjećaju se Isusove osude, muke i smrti

Objavljeno

-

By

Kršćani danas slave Veliki petak, spomendan Isusove muke i smrti

Na ovaj se dan kršćani diljem svijeta sjećaju Isusove teške i nasilne osude, muke i same smrti. Ovo je jedini dan kada se zabranjuje slaviti sveta misna otajstva.

Naime, sveta je misa nekrvna žrtva Isusa Krista, a na taj je dan sam Isus Krist bio žrtvovan na žrtveniku križa i prinio Ocu sama sebe kao otkupninu za mnoge, tj. krvnu žrtvu. Stoga Katolička Crkva taj dan ne slavi misnu žrtvu.

Oltar je bez križa, svijećnjaka, cvijeća i oltarnika što simbolizira kako je s Isusa svučena odjeća, tj. njegovu ogoljenost, ali je to ujedno i znak povučenosti, tišine, žalosti, nesvečanosti i tuge za umrlim Učiteljem.

Diljem svijeta se, obično u prijepodnevnim satima, puk okuplja u crkve, kapelice i druga mjesta kako bi pobožno molio Križni put.

U popodnevnim satima, obično u 15 sati kada je Isus izdahnuo na križu, puk se okuplja u crkve na slavljenje obreda Velikog petka: čitanje Svetoga pisma i navještaj muke, poklon i ljubljenje križa te sv. Pričest.

Prilikom poklona križu đakon ili svećenik najprije otkiva pokriveno raspelo pjevajući: “Evo drvo križa, na kom’ je Spas svijeta visio!”. Na to narod odgovara: “Dođite, poklonimo se!”

Kod katolika, post je obavezan na Veliki petak, za sve osobe od 18 do 60 godina. Također je za sve katolike starije od 14 godina obavezan i nemrs. Nemrs znači da se u danu ne jede meso dok post znači da se osoba suzdrži od pića i hrane.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PODSJEĆAMO… Evo kako će trgovine i šoping centri u Zadru raditi na Veliku subotu, Uskrs i Uskrsni ponedjeljak…

Objavljeno

-

By

foto: Pixabay

Donosimo raspored rada većih marketa i supermarketa, odnosno trgovačkih lanaca u Zadru za vrijeme Uskršnjih blagdana, uz napomenu da na dan Uskrsa i Uskrsni ponedjeljak – nitko neće raditi.

BAUHAUS:

Subota: od 8 do 14

KAUFLAND:

Subota: od 7 do 22

HEY PARK

Subota: od 7 do 21

TOMMY

Subota: od 7 do 21

KONZUM:

U subotu, prodavaonice će raditi prema regularnom radnom vremenu. 

LIDL:

Subota: od 7 do 22

INTERSPAR

Subota: Od 7 do 21

PLODINE

Subota: od 7 do 22

SUPERNOVA:

Subota: od 9 do 21

STUDENAC:

Subota: od 7 do 21

PEVEX

Subota: do 15.30

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / Nadbiskup Zgrablić predvodio Misu posvete ulja na Veliki četvrtak u katedrali sv. Stošije

Objavljeno

-

By

foto: Ines Grbić/Zadarska nadbiskupija

Zadarski nadbiskup Milan Zgrablić predvodio je misu posvete ulja na Veliki četvrtak, 28. ožujka, u katedrali sv. Stošije u Zadru. Koncelebrirali su umirovljeni zadarski nadbiskup Želimir Puljić, novoimenovani požeški biskup Ivo Martinović, fra Tomislav Šanko, provincijal Franjevačke provincije sv. Jeronima u Zadru i svećenici djelatni u Zadarskoj nadbiskupiji koji su za vrijeme mise obnovili svoja svećenička obećanja dana na ređenju. U misi su sudjelovali đakoni, bogoslovi i sjemeništarci. Nadbiskup je na misi blagoslovio ulje, posvetio krizmu i uključio u molitvu sve koji će svetim uljem ove godine biti pomazani u sakramentima.

Nadbiskup je zahvalio Bogu za svaki duhovni poziv, za poziv svećenika po kojima Gospodin nastavlja vršiti svoje djelo otkupljenja. „Gospodin nas poziva i povjerava nam da budemo poslužitelji njegovih milosti. Neka nas dobri Bog obilno blagoslovi u svećeničkoj službi i podari obilje zanosa i radosti u služenju Njegovom Mističnom Tijelu. Hvala vam svima na uloženom trudu i revnosti u služenju Kristu u Crkvi“, poručio je mons. Zgrablić svećenicima.

U duhu Godine molitve, nadbiskup je rekao da je molitva bitan dio života svećenika po svojoj naravi i po svećeničkoj službi. „Kršćanska molitva po otajstvima vjere Vazmenog trodnevlja i sakramentima zadobiva svoje puno značenje. Molitva ima uvijek za cilj ‘biti’ u jedinstvu s Bogom. Jedina cjelovita i istinska molitva je ona Kristova, jer se Krist kao pravi Bog i pravi čovjek po uskrsnuću potpuno sjedinjuje s Bogom. U Kristovoj molitvi i čovjekova molitva postaje, kako kaže Papa Franjo, ‘molitva života’ i ‘lanac života’“, rekao je mons. Zgrablić. Vjernici se po Kristu i sakramentima uključuju u „lanac novog života uskrsnuća“, postaju „suuskrsli s Kristom“, a kao dio Kristovog mističnog Tijela, s pouzdanjem mogu s Kristom moliti: Abba! Oče!

„Molitva po Kristu i u Kristu, u Crkvi i s Crkvom, uspostavlja životni odnos između Boga i čovjeka. Molitva kršćanina je molitva čovjeka koji je Kristovim uskrsnućem uzdignut u nadnaravni red i uveden u Božju obitelj triju osoba Presvetog Trojstva. Katekizam Katoličke Crkve (2616) donosi riječi sv. Augustina koji kaže: Isus ‘moli za nas kao naš svećenik; moli u nama kao naša glava; mi mu se molimo kao svome Bogu. Prepoznajemo, stoga, u Njemu naše glasove i u nama njegov glas’“, istaknuo je mons. Zgrablić.

Govoreći o obnovi svećeničkih obećanja, a u duhu Godine molitve, nadbiskup je osobito potaknuo na obećanje o obdržavanju duha molitve. Na đakonskom ređenju, budući svećenici dali su obećanje kako će trajno čuvati i razvijati duh molitve i vjerno obdržavati bogoslužje časova. „Naša dnevna molitva psalama koji uključuju u sebi različita iskustva života čovjeka prožeta vjerom i koja je nadahnuta Duhom Svetim, po našem sudioništvu u Kristovom svećeništvu, postaje trajna hvala Bogu, naše slavljenje Boga, naše ponizno ispovijedanje grijeha i kajanje, naša zadovoljština za uvrede nanesene našem Ocu i Otkupitelju, naš zagovor za potrebe svakog čovjeka, dapače, čitavog svijeta; postaje naše dioništvo u životu Presvetog Trojstva. Vjernim vršenjem bogoslužja časova, postali smo molitelji po opredjeljenju, ‘po zanimanju’, po službi ili ‘oficiju’. Naša molitva Časoslova naroda Božjega postaje sveti posao, naš najvažniji ‘posao’, sveta služba posvećena Bogu Ocu, Sinu i Duhu Svetom. Ta naša molitva, puno puta nije samo molitva za ovu ili onu milost, ovu ili onu potrebu, ovaj ili onaj dar Božji, nego jednostavno, Bogu se klanjamo i Boga slavimo jer On je dostojan ‘primiti slavu i čast i moć’, jer sve je stvorio i njegovom voljom je sve postalo“, rekao je mons. Zgrablić.

Vjernim obdržavanjem Službe časova, svećenici svjedoče „kako najdublja čežnja ljudskog srca, za vjernike i za nevjernike – čežnja za smislom, puninom sreće i dobra, za puninom života, u konačnici, za Bogom, Kraljevstvom nebeskim, nije besmislena, ne završava u praznini. Dapače, pokazuje nam, ne samo da mi za Bogom čeznemo, nego da Bog u našem srcu budi tu čežnju za njim, kako bismo ga mogli sresti, upoznati, ljubiti i biti dionici njegovog života vječnoga“, naglasio je nadbiskup.

Da bi se mogao dogoditi susret s Bogom koji čovjeka traži i za kojim čovjek čezne, treba se i osloboditi od svega što nije Bog. „To nije lako. To je proces borbe koji nas očekuje cijelog života. Ne dolazi se do najdubljeg susreta s Bogom ako srce nije očišćeno od svega onoga što nije Bog. Naša pojedinačna odgovornost i savjesnost u njegovanju istinskog svećeničkog zajedništva i bratstva pokazatelj je i našeg ispravnog načina molitve i svećeničkog služenja. Bez ispravne kršćanske molitve, ne možemo ni očekivati gledati plod našeg pastoralnog rada“, poručio je mons. Zgrablić.

Istaknuvši važnost povezanosti molitve i ljubavi koja se treba očitovati i prema ljudima, nadbiskup je rekao: „Bog daje ljubav, Bog traži ljubav. To je mistični korijen svega kršćanskog života, svake molitve, svake svećeničke službe. U molitvi po kojoj se ne umire samom sebi, koja nas ne čisti od onoga što nije Bog i u kojoj se ne njeguje ljubav prema bližnjemu, korijen je gotovo svih svećeničkih razočaranja i frustracija“, upozorio je nadbiskup. Pritom je podsjetio na misao pape Franje da „Bog ne trpi ´ateizam´ onih koji poriču Božju sliku koja je utisnuta u svako ljudsko srce. To je svakodnevni ateizam: Ja vjerujem u Boga, ali držim se podalje od drugih i dopuštam si da mrzim druge. To je praktični ateizam. Ne prepoznati ljudsku osobu kao Božju sliku je svetogrđe, gnjusnost, najgora uvreda koja se može donijeti u hram i na oltar“.

Nadbiskup je poželio da Misa posvete ulja svećenicima bude „snažan poticaj na svakodnevnu, plodonosnu molitvu koja u sebi uključuje uzdizanje misli i srca Bogu, ali i odricanje od svega što nije Bog, kao i na bezuvjetnu ljubav jednih prema drugima“.

Mons. Zgrablić je čestitao i na svećeničkim jubilejima, zahvalivši Bogu za 50. godišnjicu svećeništva i 35 godina biskupske službe mons. Želimira Puljića te 25. godišnjicu svećeništva don Kreši Ćirku i don Ivanu Babjaku.

Čestitao je i mons. Ivi Martinoviću na imenovanju požeškim biskupom, zahvalivši mu za višegodišnju svećeničku službu u Zadarskoj nadbiskupiji, u župi sv. Ivana Krstitelja na Relji i na velikodušnom pomaganju prigodom božićnih i uskrsnih ispovijedi u samostanu sv. Mihovila u Zadru. Nadbiskup je zahvalio Bogu i za pokojne svećenike koji su prenosili vjeru i dijelili spasonosne sakramente. Potaknuo je na molitvu za pokojne biskupe, svećenike, redovnike, redovnice, roditelje i vjeroučitelje, za sve koje je Gospodin stavio na put našega života.

I.G.

Foto: I. Grbić

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu