Connect with us

Tech

Dobili smo milijune za istraživanja mozga i matičnih stanica

Objavljeno

-

Početkom listopada ove godine Hrvatskoj znanosti pružena je velika šansa. Europska komisija je u sklopu svog Sedmog okvirnog projekta neuroznanstvenicima s Hrvatskog instituta za istraživanje mozga odobrila sredstva od 3,7 milijuna eura za projekt koji se popularno naziva GlowBrain – Mozak koji svijetliJedan od uvjeta dodjele ovog znatnog iznosa bio je postojanje dobrog temelja za razvitak inovativnog istraživanja, a hrvatska je neuroznanost izabrana kao grana s velikim potencijalom za razvoj.

GlowBrain će, naime, uspostaviti potpuno novo područje istraživanja u Hrvatskoj, istraživanje matičnih stanica. Matične stanice ubrzano se istražuju već cijelo desetljeće, a ovo područje je vrlo zanimljivo jer obećava velike terapijske mogućnosti. Matične stanice su posebna vrsta stanica s velikom sposobnošću transformacije u različite stanica. U teoriji one bi se mogle koristiti za nadomještanje bilo kojeg tkiva u tijelu, a time i njegovu regeneraciju, odnosno liječenje. Projekt GlowBrain će se, između ostaloga, baviti istraživanjem regeneracije oštećenja mozga matičnim stanicama na modelu miša.

Znanost s pesrpektivom razvoja

Velika posebnost kojom je GlowBrain uspio privući pozornost europske znanstvene zajednice jest razvoj novih tehnologija u istraživanju matičnih stanica. Naime, novoosnovani tim stručnjaka planira nabaviti naprednu opremu kojom će ispitivane stanice moći obilježavati magnetnim nanočesticama i tako pratiti njihovo kretanje i rast u živim životinjama! Stanice će također biti obilježene i fluorescentnim markerima tako da će doslovno svijetliti. Pomoću ove svjetlosti, ili stručnije bioluminiscencije, novi će aparati moći bilježiti točan položaj i stadij diferencijacije pojedinačnih stanica.

Sve ovo će, znanstvenici se nadaju, pružiti nova znanja koja će omogućiti primjenu matičnih stanica u liječenju pacijenata oboljelih od moždanog udara i drugih kompleksnih bolesti mozga.

Poticaj za ostanak i povratak u Hrvatsku

Voditelj projekta je profesor Srećko Gajović s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Na projektu će uz njegov tim sudjelovati stručnjaci iz sedam drugih zemalja Europske unije, koji će svojim znanjem pomoći našim znanstvenicima u realizaciji ovog ambicioznog projekta. U planu je opsežna edukacija mlađeg znanstvenog kadra na partnerskim institucijama. Na taj način će se mladi stručnjaci obrazovati kako bi se u Hrvatskoj ovaj tip istraživanja mogao proširiti izvan područja neuroznanosti. Projekt kao jedan od ciljeva ima i motivaciju hrvatskih znanstvenika za povratak iz inozemstva.

Važnost ulaganja u znanost

Veliki dio projekta orijentirat će se na proširenje društvene svijesti o značaju ulaganja u znanost i važnosti znanstvenih rješenja u modernoj medicini. Naime, većina bolesti mozga trenutno se ne može uspješno liječiti. Moždani udar, drugi uzrok smrtnosti u Hrvatskoj, iziskuje veliku količinu novčanih i društvenih sredstava s ograničenim terapijskim mogućnostima, dok za mnoge druge izrazito teške i dugotrajne bolesti mozga uopće ne postoji mogućnost liječenja. Projekt GlowBrain, kao i slični projekti u budućnosti, skupljanjem znanja pomoći će da se razviju nove terapijske metode za ovu važnu kategoriju bolesti.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Tech

Evo što se može dogoditi ako je laptop uvijek uključen u struju, ovakav odgovor niste očekivali

Objavljeno

-

By

Pexels

Kada je riječ o prijenosnim računalima ili laptopima, prenosivost je obično najvažniji faktor. Postoje čak i ultraprijenosni laptopi posebno dizajnirani za putovanja. Međutim, kada niste u pokretu, vaše prijenosno računalo često je na stolu i uvijek na punjaču.

Je li dobra ideja da laptop uvijek bude na punjaču? Unatoč tome što je pitanje jednostavno, složenost kemije baterije prijenosnog računala može odgovor učiniti prilično kompliciranim.

Je li sigurno ostaviti laptop uključen cijelo vrijeme?

Što se tiče fizičke sigurnosti, da, savršeno je sigurno ostaviti svoje prijenosno računalo uključeno cijelo vrijeme, prenosi krstarica.com.

Opasnosti da se nešto zapali praktički nema. Moderna prijenosna računala imaju kontrolu napona ugrađenu u stroj koji zna kada je baterija puna i prestat će se puniti, čak i ako je punjač uključen. Ti mehanizmi rijetko zakažu, a prijenosna računala imaju sigurnosne mehanizme koji će prekinuti vezu prije nego što dođe do stvarne štete.

Praktično, mali je rizik da se nešto zapali.

Međutim, sve ovo pretpostavlja da su sam punjač i električna utičnica u koju je uključen u dobrom stanju. Kratki spoj u utičnici može izazvati požar, ali nije ograničen samo na prijenosno računalo koje se puni.

Treba li se laptop stalno puniti?

Postoji niz stvari koje su loše za litij-ionske baterije. Držanje baterije na preniskoj ili previsokoj razini napunjenosti može dovesti do preranog starenja baterije. Kako baterije stare, one gube sposobnost zadržavanja pune napunjenosti. Dakle, iako neće raznijeti vaše prijenosno računalo, možda ćete primijetiti da baterija vašeg prijenosnog računala ne drži toliko napunjenosti kao prije.

Održavanje baterije na preniskoj ili previsokoj razini napunjenosti može dovesti do preranog starenja baterije.

Druga briga je vrućina. Litij-ionske baterije s vremenom gube napunjenost čak i ako je uređaj isključen. To znači da se baterija puni gotovo neprekidno, što dovodi do zagrijavanja. Toplina, kao što je visoka ili niska napunjenost, također može prerano ostariti bateriju, uzrokujući da s vremenom izgubi kapacitet punjenja.

Svaka litijeva baterija ikada proizvedena ima ograničen broj punjenja prije nego što se jednostavno više ne može puniti. Ako ga stavite na izmjeničnu struju, uvodite dodatne cikluse punjenja koji bateriji nisu potrebni jer je isključena. To će smanjiti trajanje baterije.

Stoga je ostavljanje prijenosnog računala na punjaču trostruki udarac. Vaše se prijenosno računalo neće zapaliti niti oštetiti u kratkom roku. Međutim, bateriju ćete istrošiti mnogo brže nego da ste je povremeno koristili bez napajanja izmjeničnom strujom, uzrokujući da se baterija isprazni prije očekivanog.

 
Nastavi čitati

Tech

Znate li za ovaj trik? Baterija mobitela može potrajati i do 72 sata!

Objavljeno

-

By

Unsplash

Milijuni Androida imaju pristup značajci koja bi vam mogla olakšati život, ali neki ljubitelji gadgeta možda ni ne znaju da ona postoji.

Značajka se zove Extreme Battery Saver i osmišljena je za situacije kada vam treba što dulje trajanje baterije, piše The Sun.

To je dodatna razina štednje baterije, iznad standardne, koja već ograničava aplikacije i značajke.

Uz ekstremnu štednju baterije, vaš će telefon također pauzirati većinu aplikacija, isključiti više značajki i usporiti procese.

Međutim, neće isključiti osnovne značajke sustava kao što su aplikacije Telefon, Poruke, Sat i Postavke.

U službenom Googleovom memorandumu, tehnološki div napominje da može “pomoći vašem telefonu da baterija traje do 72 sata”.

“Ekstremna štednja baterije omogućuje isključivanje više značajki, pauziranje većine aplikacija i usporavanje obrade za još više vremena između punjenja.”

Da biste ga aktivirali, samo idite na Postavke > Baterija > Štednja baterije > Ekstremna štednja baterije.

Također možete odabrati koje će aplikacije i dalje raditi s aktivnom Ekstremnom štednjom baterije.

Za najveće uštede, htjet ćete dopustiti samo one aplikacije koje su vam zaista nužne.

Za podešavanje ovog popisa idite na Postavke > Baterija > Štednja baterije > Ekstremna štednja baterije > Osnovne aplikacije.

Kada uključite način ekstremne štednje baterije, većina aplikacija na vašem telefonu će se zaustaviti.

Moguće je poništiti pauziranje određenih aplikacija ako ih stvarno trebate koristiti.

Dodirnite pauziranu aplikaciju i tada ćete dobiti opciju za privremeno poništavanje pauze.

 
Nastavi čitati

Tech

Whatsapp uvodi novu značajku za omiljene kontakte

Objavljeno

-

By

Pexels

Programeri rade na opciji “Favoriti” za kontakte, koja će korisnicima omogućiti dodavanje, uklanjanje i uređivanje kontakata na popisu za lakši i brži pristup.

Time će se izbjeći potreba za skrolanjem svaki put kada korisnik želi poslati poruku nekome s kim je često u kontaktu, a također će biti lakše i brže uspostaviti glasovni ili video poziv, prenosi klix.ba.

Međutim, ova je nova značajka tek u povojima i nije dostupna ni beta testerima, pa će vjerojatno trebati neko vrijeme prije nego što dođe do krajnjih korisnika.

Kako sada stoji, prvi će ga dobiti korisnici Androida.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu