Tech
EK istražuje i Windowse 8

Europska komisija proširila je istragu oko Microsoftovog favoriziranja Internet Explorera i na Windowse RT namijenjene ARM procesorima. Ne sviđa im se što će u desktop načinu korištenja ovog OS-a biti moguće koristiti samo IE.
Na ovo su se najprije potužili iz Mozille, koja inače za Windowse 8 razvija Metro verziju Firefoxa. Međutim, problem je u tome što Microsoft u klasičnom desktop okruženju Windowsa RT namjerava dozvoliti korištenje isključivo Internet Explorera (i još par alata iz uredskog paketa Office). Iz Microsofta su poručili da su se za ovaj korak odlučili zbog pitanja sigurnosti i trajanja baterije na uređajima poput tableta kojima su Windowsi RT namijenjeni. Osim nemogućnosti korištenja alternativnih preglednika u desktop okruženju, istraga će se fokusirati i na optužbe da Microsoft proizvođačima preglednika ne daje pristup svim API-jima u Windowsima 8.
Iz Mozille su ranije poručili kako se Microsoft ovim ponašanjem „vraća u tamna digitalna vremena kada korisnici i razvijatelji nisu mogli birati preglednik“. Kazali su i kako su prije poduzimanja akcija čekali hoće li Microsoft promijeniti nešto u svojoj praksi, no da ih „nekad treba malo pritisnuti“. Ovim pritužbama, očekivano, kasnije se pridružio i Google.
Podsjetimo, prije tri godine Europska komisija odredila je da Microsoft pri instalaciji Windowsa mora ponuditi mogućnost izbora zadanog preglednika – uz Internet Explorer, treba biti moguć odabir Firefoxa, Safarija, Opere i Chromea. Međutim, od izdavanja Service Packa 1 za Windowse 7, mogućnost odabira je uklonjena. Microsoft je priznao problem, a iz kompanije tvrde da je riječ o „tehničkoj grešci“. Kompaniji prijeti kazna u visini do sedam milijardi dolara.
Tech
Stiže prvi TikTok automobil, evo kad će biti predstavljen
Vlasnik TikToka, kineska tvrtka ByteDance, priprema ulazak u automobilsku industriju. U suradnji s proizvođačem automobila Seres razvija novi električni automobil koji bi na kinesko tržište trebao stići već ove godine.
Riječ je o potpuno novoj automobilskoj marki koja će se oslanjati na ByteDanceovu platformu umjetne inteligencije Volcano Engine. Prvi model trebao bi biti crossover, odnosno kombinacija SUV-a i limuzine, a proizvodit će se u Seresovoj tvornici u Chongqingu, piše Revija HAK.
Posebnost vozila bit će snažna integracija umjetne inteligencije. ByteDanceova tehnologija trebala bi služiti kao svojevrsni digitalni mozak automobila, omogućujući napredno glasovno upravljanje, personalizirane postavke i niz drugih AI funkcija unutar kabine.
Za realizaciju projekta osnovana je nova tvrtka pod nazivom Saidou. Prema dostupnim informacijama, prvi model bit će ponuđen u potpuno električnoj izvedbi, ali i u verziji s produživačem dometa.
Predstavljanje automobila očekuje se do kraja godine, a projekt već izaziva veliko zanimanje javnosti te je već dobio nadimak “TikTok automobilom”.
Tech
Promjene na Facebooku, WhatsAppu, Instagramu – koje će se funkcije plaćati?
Američki tehnološki gigant Meta planira uvesti nove pretplatničke verzije svojih najpopularnijih platformi – Facebooka, Instagrama i WhatsAppa.
Pod nazivima Facebook Plus, Instagram Plus i WhatsApp Plus korisnicima širom svijeta bit će ponuđene dodatne funkcije i ekskluzivni sadržaji, objavila je u srijedu glavna direktorica za proizvode kompanije Meta, Naomi Gleit, u videu objavljenom na Instagramu, piše Fenix Magazin.
Ovim potezom Meta nastoji smanjiti ovisnost o prihodima od oglašavanja i otvoriti nove izvore zarade kroz pretplatnički model poslovanja. Prema riječima Gleit, korisnici koji se pretplate na Instagram Plus i Facebook Plus dobit će pristup naprednim alatima za analizu, detaljnijim statistikama pregleda Instagram priča te dodatnim mogućnostima personalizacije profila.
WhatsApp Plus, s druge strane, fokusirat će se prvenstveno na personalizaciju korisničkog iskustva. Među najavljenim funkcijama nalaze se premium stikeri i prilagodljive melodije zvona. Meta zasad nije objavila potpuni popis funkcionalnosti koje će biti dostupne u okviru novih pretplatničkih paketa.
Iako službene informacije o cijenama još nisu potvrđene, više medija navodi kako bi pretplata za Instagram Plus i Facebook Plus trebala iznositi 3,99 američkih dolara mjesečno, odnosno oko 3,40 eura. Za WhatsApp Plus navodno je predviđena cijena od 2,99 dolara mjesečno.
Meta dugoročno planira objediniti sve Plus usluge pod jedinstvenim brendom nazvanim “Meta One”. Kompanija je još 2023. godine u Europi predstavila verzije Facebooka i Instagrama bez oglasa, kao odgovor na strože propise Europske unije o zaštiti privatnosti i korištenju podataka korisnika.
Europski korisnici od tada mogu birati između besplatne verzije platformi s personaliziranim oglasima i plaćene verzije bez reklama. Uvođenjem novih Plus paketa Meta sada dodatno širi svoju pretplatničku ponudu, nastojeći izgraditi održiviji poslovni model koji neće ovisiti isključivo o oglašavanju.
Tech
VIDEO / Dosadni gradić upravlja svjetskim internetom – ako on potone u mrak, potonut će i svijet
U Americi postoji mali grad koji potajno upravlja gotovo cijelim svjetskim internetom. Nije to neko veliko, blještavo mjesto, već miran gradić za koji većina ljudi nikada nije čula.
Gotovo sve što je online prolazi kroz njega. Vaši TikTokovi, YouTube videozapisi, pa čak i narudžbe hrane kasno navečer – sve se prvo povezuje preko ove točke prije nego što stigne do vas.
Super dosadan grad
Izvana zgrade izgledaju potpuno obično. Nema prozora, nema reklama, ništa zanimljivo što biste primijetili prolazeći automobilom. Ali iznutra je to zapravo skrivena strojarnica interneta – stalno uključena i nikada ne staje ni na sekundu.
Kad bi ovaj grad ostao bez struje, i svijet bi “potamnio”. Internetske stranice diljem svijeta lako bi se srušile. Poruke se ne bi slale.
Velik dio modernog života zamrznuo bi se u nekoliko sekundi. A sva ta moć dolazi iz jednog super dosadnog grada.
Ali zašto baš ovdje?
Zato što se ovaj grad s gotovo 47.000 stanovnika nalazi blizu američke prijestolnice Washingtona, ima ogroman izvor električne energije i mjesto je gdje se susreću golemi optički kabeli.
To je mali grad s najvećim online poslom na svijetu. To je Ashburn u Virginiji.
Više od 600 podatkovnih centara
Sjeverna Virginija ima više od 600 podatkovnih centara, daleko više od bilo koje druge regije na svijetu, a Ashburn je njezino središte.
Prema procjenama, čak do 70 % globalnog internetskog prometa svakodnevno prolazi kroz njegove podatkovne centre. Zbog toga se Ashburn smatra gradom koji upravlja svjetskim internetom, kako navodi Data Centers.
Smješten u okrugu Loudoun, grad je domaćin stotinama objekata, uključujući Amazon, Google i Facebook, koji ondje drže fizičku infrastrukturu svojih cloud sustava.
Sve je počelo 1990-ih s MAE Eastom, jednom od prvih velikih internetskih razmjenskih točaka. Danas Ashburn ima neusporedivu optičku povezanost, jeftinu energiju i blizinu Washingtona.
Kad bi Ashburn prestao raditi, veliki dijelovi interneta vjerojatno bi se urušili, što bi utjecalo na globalni video streaming, društvene mreže i financijske transakcije.
Sjeverna Virginija ima više od 600 podatkovnih centara, daleko nadmašujući bilo koju drugu regiju u svijetu, a Ashburn je u samom središtu toga.
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prijeFOTOGALERIJA IZ MASLENICE / 3. Eko akcija čišćenja podmorja u čast Vinka Šimunića – Bubnja
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije(NE)RADNI DANI / Evo gdje danas u spizu…
-
magazin3 dana prijeSUBOTNJA ŠPICA
-
Sport3 dana prijeZADARSKI FORUM KAO SPORTSKA ARENA / Pobjednike prvog Out Gyma odmor u Zaton Holiday Resortu, a događaj ima i humanitarnu notu…





