Connect with us

Tech

Evo zašto Facebook više nije cool!

Objavljeno

-

Nakon što je Facebook kupio Instagram krenula je lavina kritika, a mnogi su s Instagrama izbrisali svoje fotografije da ih se Facebook ne bi dočepao. Naime, mnogi stručnjaci su Facebook počeli uspoređivati s ‘Velikim bratom’ koji prati svaki vaš korak, piše CNN.

U SAD-u oko 28% Amerikanaca nema pozitivno mišljenje o Facebooku, što je dvostruko više od onih kojima je mrzak Apple i čak tri puta više od Googlea. Korisnicima je posebno smetalo kada su shvatili koliko podataka Facebook prikuplja o njima.

Još 2009. AdWeek je napisao članak s naslovom ‘Je li Facebook i dalje zanimljiv za uzrast od 18 do 24 godine?’, a već godinu dana kasnije mediji bilježe kako Facebook koriste sve više roditelji te bake i djedovi čime odvlače mlade ljude od ove najpoznatije društvene mreže, piše CNN.

Novac, veličina i povjerenje mediji navode kao najvažnije faktore koji su doveli do nešto lošijeg imidža ove kompanije. Naime, Facebook zarađuje milijune upravo zahvaljujući podacima o svojim korisnicima koje prodaje drugim kompanijama, a tu se paralelno gubilo povjerenje od strane korisnika. Što se tiče veličine, poznato je da što kompanije postaju veće ljudi sve više propitkuju njihove motive.

Zanimljivo je i da je Facebook pokrenut još 2004. godine, što je u internetskom svijetu prava vječnost. Prisjetite se samo MySpacea. A tu je i pitanje postavka privatnosti za što je i sam Facebook priznao da im stvara probleme.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Magazin

Samsung ponovo svjetski broj jedan po prodaji mobitela

Objavljeno

-

Južnokorejski tehnološki div Samsung ponovo je u prvom tromjesečju zauzeo prvo mjesto svjetske ljestvice po prodaji mobitela, premašivši Apple, otkrili su preliminarni podaci istraživačke tvrtke IDC.

Prodaja mobitela porasla je u razdoblju od siječnja do ožujka za 8,7 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, uz isporučenih 289,4 milijuna uređaja, objavio je IDC.

Apple drugi, treći Xiaomi

Samsung je prodao 60,1 milijun, a Apple 50,1 milijun mobitela, procijenili su, što odgovara tržišnim udjelima od 20,8 odnosno 17,3 posto.

“Kao što se i očekivalo, oporavak je nastavljen, a među vodećim brendovima polako se širi optimizam”, rekao je potpredsjednik grupe IDC-a za svjetsku mobilnost i praćenje potrošačkih uređaja Ryan Reith.

“Krajem 2023. Apple se probio na prvo mjesto, ali u prvom tromjesečju Samsung se vratio na poziciju vodećeg dobavljača pametnih telefona”, naveo je Reith.

Četvrti po redu proizvođač koji najviše posluje u Africi

Na trećem je mjestu kineski Xiaomi, a na četvrtom i petom njegovi domaći konkurenti Transsion i OPPO. Transsion posluje u prvom redu u Africi, a u prvom je tromjesečju gotovo udvostručio prodaju, prema izračunima IDC-a.

“Tržište pametnih telefona izlazi iz razdoblja turbulencija u posljednje dvije godine snažnije, nakon značajnih promjena”, zaključila je Nabila Popal iz IDC-a, direktorica istraživačkog tima koji prati stanje na svjetskom tržištu.

“Xiaomi se snažno oporavio od velikih padova u protekle dvije godine, a Transsion je učvrstio poziciju među pet vodećih kompanija agresivnim rastom na međunarodnim tržištima”, dodala je Popal.

Samsung i Apple prodali su pak manje telefona u prvom tromjesečju, ali čini se da je Samsung u cjelini gledano u jačoj poziciji nego što je bio u proteklim tromjesečjima, primijetila je.

 
Nastavi čitati

Tech

WhatsApp uvodi promjene, mnogi korisnici će biti zadovoljni

Objavljeno

-

By

Unsplash/Adem AY

Zbog nove EU direktive, WhatsApp od četvrtka, 11. travnja, dopušta i “vanjske poruke”. To znači kako korisnici mogu primati poruke svojih prijatelja koji koriste druge usluge slanja poruka, kao što su Telegram i Signal i obrnuto.

Nova pravila također će definirati i preciznije odrediti koje su vrste sadržaja dopuštene u aplikaciji i u novo uvedenim kanalima te kako ih prijaviti. Jednako tako, nova pravila će sadržavati tehničke i pravne pojedinosti o tome kako se poruke iz WhatsAppa mogu proslijediti “podržanim aplikacijama trećih strana” ili primati od njih.

Stručnjaci kažu kako je baš to problematično jer je još uvijek nejasno kako će to biti uređeno, piše Fenix Magazin.

Iz WhatsAppa poručuju kako će se end-to-end enkripcija poziva i osobnih poruka međusobno i dalje održavati. “Nitko drugi, čak ni WhatsApp, ne može ih pročitati ili poslušati”, tvrdi tvrtka.

Prema riječima stručnjaka za potrošače Rona Perdussa, to je još uvijek nejasno. – Ponuđači obećavaju da će pronaći rješenja i osigurati sigurnost podataka, ali zapravo postoji mali rizik, rekao je Perduss.

Prema onome što je objavio WhatsApp, da bi pristali na nove smjernice, korisnici ne moraju učiniti ništa osim nastaviti koristiti messenger nakon 11. travnja. – Ako nastavite koristiti WhatsApp nakon 11. travnja 2024., prihvaćate ova ažuriranja naših uvjeta koristiti, poručili su.

Korisnici koji žele nastaviti koristiti aplikaciju nemaju izbora. Odnosno, izbor je ostati i prihvatiti nove uvjete ili napustiti WhatsApp aplikaciju.

 
Nastavi čitati

Tech

OPREZ! Internetom kruži nova prijevara, evo kako se zaštititi

Objavljeno

-

By

Pexels

CERT upozorava na novu prijevaru. Na svojim su stranicama objavili i tekst poruke s indikatorima pomoću kojih je moguće prepoznati pokušaj prijevare.

U moru prijevara s kojima se građani susreću svaki dana, CERT je upozorio na još jednu, koja ne cilja direktno građane već je usmjerena prema tvrtkama i vlasnicima internetskih domena, prenosi Zimo.

Prijevara je u svijetu poznata kao “Domain Name Scam”, a ono što su do sad obično bile poruke na engleskom jeziku, sad su se pojavile i na hrvatskom.

Kako pojašnjavaju iz CERT-a, u ovoj prijevari napadači se predstavljaju kao registar domena, kontaktiraju vlasnike postojećih domena i uvjeravaju ih kako netko želi registrirati domenu sličnu njihovoj.

Primjer: ako ste vlasnik domene moja-stranica.hr, uvjeravat će vas kako su zaprimili zahtjev za registraciju domene moja-stranica.com.

Zatim će vas prestrašiti kako to može imati negativan utjecaj na vaše poslovanje te nude priliku da zakupite navedenu domenu prije nekog drugog.

Za registraciju domene na 10 godina traže jednokratno plaćanje u iznosu od 297,50 € i daju Vam rok od 72 sata za odluku kako bi vas prisilili na nepromišljenu odluku.

Upozoravamo građane da ne ulaze u komunikaciju s pošiljateljima ovakvih poruka, ne uplaćuju novac te da informiraju druge kako ne bi nasjeli na ovaj oblik prijevare, ističu iz CERT-a.

Na svojim su stranicama objavili i tekst poruke s indikatorima pomoću kojih je moguće prepoznati pokušaj prijevare.

 
Nastavi čitati

U trendu