Connect with us

Tech

Misteriozni light show na Saturnu zbunio znanstvenike

Objavljeno

-

Jedan od Saturnovih prstenova kroz godine istraživanja pokazao je vrlo neobično ponašanje, koje podsjeća na planetarni light show, javljaju znanstvenici.

Prsten F svojevrstan je misterij za astronome još od 1979. kada ga je otkrio NASA-in satelit Pioneer 11. Svi ostali imaju jasno i lijepo definirane rubove, a ovaj vanjski među glavnim Saturnovim prstenovima ima usku središnju jezgru okruženu difuznim omotačem čestica leda malim poput čestica dima. Taj oblak dima oblikuje neobične formacije, zadebljanja i čvorove, a ponekad se uvija oko jezgre poput spirale. Kada je 1980. NASA-in satelit Voyager posjetio planet, prsten F bio je blijed, ali posut blještavim točkicama. Do posjeta misije Cassini 2004. točkice su nestale, a prsten je postao dvaput svjetliji.

Većina ovih pojava može se pripisati malenom mjesecu Prometeju koji se kreće po orbiti unutar prstena. Naime, Prometej se na svojoj eliptičnoj putanji u 17-godišnjem ciklusu približava i udaljava od prstena i utječe na njega svojom gravitacijom. Kada mu se jako približi, krade materijale iz njega baš kao što je njegov grčki mitski imenjak ukrao vatru bogovima.

‘Znali smo da se prsten F mijenja iz dana u dan i sata u sat zbog interakcija s Prometejom’, rekao je Robert French, istraživač na Institutu SETI u Mountain Viewu u Kaliforniji i dodao: ‘No ljudi su uvijek pretpostavljali da je dugoročno – tijekom desetljeća i tisućljeća stabilan.’

French i njegovi kolege stoga su se jako iznenadili kada su usporedili snimke Voyagera 1 i 2 s fotografijama koje je snimio Cassini i otkrili da je prsten postao čak dva puta sjajniji, triput širi i dvaput neprozirniji.

‘Sve to znači da je u njemu danas mnogo više prašine nego prije’, rekao je French. Čestice ledene prašine raspršuju svjetlost Sunca pa s povećanjem njihova broja raste i sjaj prstena. French je u početku posumnjao da je i za ovu pojavu kriv Prometej, međutim, kada se mjesec kasnije približio prstenu F, ovaj je ostao nepromijenjen.

Da stvar bude čudnija, prsten je izblijedio u samo devet mjeseci od odlaska Voyagera 1 do dolaska Voyagera 2. Na fotografijama je zabilježen još jedan misterij: tijekom posjeta Voyagera, prsten je bio posut točkicama koje su nakratko jako zasjale prije nego što bi nestale. Svemirski teleskop Hubble je 1995. zabilježio slične točkice, međutim, do 2004. one su gotovo potpuno nestale.

U prosincu 2006. jedna izuzetno svijetla točka je eksplodirala, povećala je sjaj prstena za 84 posto i nestala tek kroz dvije godine. Detaljna istraživanja pokazala su da se eksplozija dogodila kada je minijaturni mjesec S/2004S6 udario u jezgru prstena i raspao se. Znanstvenici se stoga pitaju je li moguće da i druge iskre nastaju na sličan način.

French i njegovi suradnici pretpostavljaju kako postoji mogućnost da Prometej, kada se približi prstenu, svojom gravitacijom ubrzava kretanje čestica leda i razbija grude u njemu pa prsten jače sjaji. Kada se mjesec počne udaljavati, prsten se smiruje, a čestice u njemu počinju se ponovno nakupljati i stvarati goleme snježne lopte. Neke od njih Prometej svojom gravitacijom odvlači na rub prstena. No nakon nekog vremena one se vraćaju u jezgru i ondje eksplodiraju u iskričave oblake. Nakon duljeg razdoblja ‘municija’ se istroši, a proces počinje ispočetka.

Ova je ideja za sada samo pretpostavka, a znanstvenici se nadaju da će je Cassini provjeriti. Naime, za trajanja misije do 2017. Prometej će se ponovno naći u položaju u kojem je bio za vrijeme Voyagera. Ako se hipoteza ne održi, znanstvenici će morati potražiti nove odgovore.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Tech

Evo što se može dogoditi ako je laptop uvijek uključen u struju, ovakav odgovor niste očekivali

Objavljeno

-

By

Pexels

Kada je riječ o prijenosnim računalima ili laptopima, prenosivost je obično najvažniji faktor. Postoje čak i ultraprijenosni laptopi posebno dizajnirani za putovanja. Međutim, kada niste u pokretu, vaše prijenosno računalo često je na stolu i uvijek na punjaču.

Je li dobra ideja da laptop uvijek bude na punjaču? Unatoč tome što je pitanje jednostavno, složenost kemije baterije prijenosnog računala može odgovor učiniti prilično kompliciranim.

Je li sigurno ostaviti laptop uključen cijelo vrijeme?

Što se tiče fizičke sigurnosti, da, savršeno je sigurno ostaviti svoje prijenosno računalo uključeno cijelo vrijeme, prenosi krstarica.com.

Opasnosti da se nešto zapali praktički nema. Moderna prijenosna računala imaju kontrolu napona ugrađenu u stroj koji zna kada je baterija puna i prestat će se puniti, čak i ako je punjač uključen. Ti mehanizmi rijetko zakažu, a prijenosna računala imaju sigurnosne mehanizme koji će prekinuti vezu prije nego što dođe do stvarne štete.

Praktično, mali je rizik da se nešto zapali.

Međutim, sve ovo pretpostavlja da su sam punjač i električna utičnica u koju je uključen u dobrom stanju. Kratki spoj u utičnici može izazvati požar, ali nije ograničen samo na prijenosno računalo koje se puni.

Treba li se laptop stalno puniti?

Postoji niz stvari koje su loše za litij-ionske baterije. Držanje baterije na preniskoj ili previsokoj razini napunjenosti može dovesti do preranog starenja baterije. Kako baterije stare, one gube sposobnost zadržavanja pune napunjenosti. Dakle, iako neće raznijeti vaše prijenosno računalo, možda ćete primijetiti da baterija vašeg prijenosnog računala ne drži toliko napunjenosti kao prije.

Održavanje baterije na preniskoj ili previsokoj razini napunjenosti može dovesti do preranog starenja baterije.

Druga briga je vrućina. Litij-ionske baterije s vremenom gube napunjenost čak i ako je uređaj isključen. To znači da se baterija puni gotovo neprekidno, što dovodi do zagrijavanja. Toplina, kao što je visoka ili niska napunjenost, također može prerano ostariti bateriju, uzrokujući da s vremenom izgubi kapacitet punjenja.

Svaka litijeva baterija ikada proizvedena ima ograničen broj punjenja prije nego što se jednostavno više ne može puniti. Ako ga stavite na izmjeničnu struju, uvodite dodatne cikluse punjenja koji bateriji nisu potrebni jer je isključena. To će smanjiti trajanje baterije.

Stoga je ostavljanje prijenosnog računala na punjaču trostruki udarac. Vaše se prijenosno računalo neće zapaliti niti oštetiti u kratkom roku. Međutim, bateriju ćete istrošiti mnogo brže nego da ste je povremeno koristili bez napajanja izmjeničnom strujom, uzrokujući da se baterija isprazni prije očekivanog.

 
Nastavi čitati

Tech

Znate li za ovaj trik? Baterija mobitela može potrajati i do 72 sata!

Objavljeno

-

By

Unsplash

Milijuni Androida imaju pristup značajci koja bi vam mogla olakšati život, ali neki ljubitelji gadgeta možda ni ne znaju da ona postoji.

Značajka se zove Extreme Battery Saver i osmišljena je za situacije kada vam treba što dulje trajanje baterije, piše The Sun.

To je dodatna razina štednje baterije, iznad standardne, koja već ograničava aplikacije i značajke.

Uz ekstremnu štednju baterije, vaš će telefon također pauzirati većinu aplikacija, isključiti više značajki i usporiti procese.

Međutim, neće isključiti osnovne značajke sustava kao što su aplikacije Telefon, Poruke, Sat i Postavke.

U službenom Googleovom memorandumu, tehnološki div napominje da može “pomoći vašem telefonu da baterija traje do 72 sata”.

“Ekstremna štednja baterije omogućuje isključivanje više značajki, pauziranje većine aplikacija i usporavanje obrade za još više vremena između punjenja.”

Da biste ga aktivirali, samo idite na Postavke > Baterija > Štednja baterije > Ekstremna štednja baterije.

Također možete odabrati koje će aplikacije i dalje raditi s aktivnom Ekstremnom štednjom baterije.

Za najveće uštede, htjet ćete dopustiti samo one aplikacije koje su vam zaista nužne.

Za podešavanje ovog popisa idite na Postavke > Baterija > Štednja baterije > Ekstremna štednja baterije > Osnovne aplikacije.

Kada uključite način ekstremne štednje baterije, većina aplikacija na vašem telefonu će se zaustaviti.

Moguće je poništiti pauziranje određenih aplikacija ako ih stvarno trebate koristiti.

Dodirnite pauziranu aplikaciju i tada ćete dobiti opciju za privremeno poništavanje pauze.

 
Nastavi čitati

Tech

Whatsapp uvodi novu značajku za omiljene kontakte

Objavljeno

-

By

Pexels

Programeri rade na opciji “Favoriti” za kontakte, koja će korisnicima omogućiti dodavanje, uklanjanje i uređivanje kontakata na popisu za lakši i brži pristup.

Time će se izbjeći potreba za skrolanjem svaki put kada korisnik želi poslati poruku nekome s kim je često u kontaktu, a također će biti lakše i brže uspostaviti glasovni ili video poziv, prenosi klix.ba.

Međutim, ova je nova značajka tek u povojima i nije dostupna ni beta testerima, pa će vjerojatno trebati neko vrijeme prije nego što dođe do krajnjih korisnika.

Kako sada stoji, prvi će ga dobiti korisnici Androida.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu