Connect with us

Tech

Mobiteli i laptopi s pogonom na – ljudski rad

Objavljeno

-

Znanstvenici Sveučilišta Wisconsin rade na tehnologiji koja koristi ljudski rad za proizvodnju energije za mobilne naprave poput mobitela, laptop kompjutera i GPS uređaja. Tehnologija, opisana u ovotjednom izdanju časopisa Nature Communications, aktivira se jednostavno – hodanjem!

Profesor elektrotehnike Tom Krupenkin i njegove kolege sa Sveučilišta Winsconsin žele smanjiti našu ovisnost o skupim i zagađujućim baterijama, posebice u prijenosnoj elektronici. S tim ciljem, okrenuli su se ljudskom radu.

– Mi, ljudi, ustvari smo vrlo snažni strojevi. Trkač može proizvesti jedan kilowat energije. Ako uzmemo samo mali djelić te energije i pretvorimo ju u električnu struju, to nam je dovoljno za pogon mobilne elektronike jer stvari poput mobitela troše samo oko 2 wata energije, kaže Krupenkin.

Krupenkin i njegovi suradnici ugradili su u cipelu malu napravicu koja pokret ljudskog tijela pretvara u struju. Jedna od komponenti naprave je sakupljač energije koji se sastoji od dvije male komore ispunjene tisućama tekućih mini-kapljica. Te kapljice budu pri hodanju gurane naprijed-natrag.

– Dakle, u osnovi radi se o proticanju tekućina kroz savitljive plastične cjevčice u koje su ugrađene elektrode, prekrivene posebnim materijalom, koji smo mi izumili. One izravno pretvaraju to gibanje u električnu energiju, pohranjenu u uobičajene višekratno punjive sićušne baterije, nalik onima u mobitelima, kaže Krupenkin.

U mobitelu koji tako dobiva energiju ljudskim radom nema žica; on se poveže s celularnim primopredajnikom, također ugrađenim u cipelu, pomoću bežične tehnologije niske energije, poput Bluetootha. Taj se signal potom odašilje celularnom tornju.

Takav sustav dramatično smanjuje potrošnju energije od strane mobilne naprave i omogućuje joj rad znatno duže vrijeme. Kako kaže Krupenkin, mobitel troši doslovce tek desetinku ili stotinku energije koju sada troši.

Čitava naprava koja se ugrađuje u cipelu veličine je kreditne kartice. Krupenkin kaže da joj je glavna prednost to što je u svakom trenu spremna za rad. Za razliku od tradicionalne baterije, ovaj sakupljač energije nikad ne treba biti ponovo punjen.

– Jednom kad počnete hodati, standardni sakupljač energije – za koji planiramo da ima izlaz od 2 wata – odmah počinje proizvoditi dovoljno energije da mobitel odmah proradi, kaže Krupenkin.

Krupenkin ne očekuje da njegova naprava zamijeni standardne baterije nego da smanji našu ovisnost o njima. On joj vidi namjenu u područjima svijeta gdje je elektroopskrbna mreža – za punjenje standardnih baterija – skupa ili nije dostupna, kao i za smanjenje tereta koji nose vojnici na terenu. Njihova elektronička oprema, naime, kao najteže komponente ima upravo baterije.

Očekuje se da će se Krupenkinov izum naći u prodaji za manje od dvije godine.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Tech

Donosimo popis uređaja u domu koji troše najviše struje

Objavljeno

-

By

Računi za struju su vam ogromni i ne znate kako ih smanjiti? Stručnjaci imaju savjete o tome koje uređaje biste trebali isključiti i na taj način uštedjeti.

Električne sušilice rublja

Mogu potrošiti do 5 kWh električne energije tijekom jednog ciklusa. U nekim državama, to se s vremenom pretvara u ozbiljan iznos na računu.

Prema Liamu Huntu, direktoru Gold IRA Guidea, energetski svjesnije rješenje je iscijediti odjeću s visokom centrifugom prije nego što je objesite da se osuši pomoću užeta za rublje na otvorenom ili sklopive police za sušenje u zatvorenom prostoru.

Staromodne žarulje

Hunt je također primijetio da prelazak na energetski učinkovitu rasvjetu može uštedjeti novac.

“Jeste li znali da LED žarulje troše najmanje 75 posto manje energije i traju 25 puta duže od žarulja sa žarnom niti”, rekao je. “Zamjena žarulja sa žarnom niti za LED žarulje može uštedjeti tonu energije i novca tijekom vremena. LED također emitiraju vrlo malo topline, tako da mogu pomoći da vaš dom bude hladniji u toplijim mjesecima.”

Grijači prostora

Jedan uređaj koji može dodati značajan iznos na vaš račun za struju je grijač prostora. Grijači prostora troše mnogo električne energije i mogu brzo povećati vaše troškove grijanja, prema Scottu Liebermanu, osnivaču Touchdown Moneya.

“Umjesto toga, odaberite energetski učinkovitiji sustav grijanja za svoj dom, poput programabilnog termostata ili centralnog grijanja”, rekao je Lieberman. “Ako morate koristiti grijač prostora, odaberite energetski učinkovit model i koristite ga štedljivo, isključite ga kada niste u prostoriji i usmjerite ga prema vama da se brzo zagrije, a zatim ga isključite.”

Provjerite svoj bojler

U redu, ne možete se jednostavno riješiti bojlera, ali ga možete prilagoditi kako biste uštedjeli novac. Provjerite temperaturu bojlera i smanjite je. “Ovo pomaže u očuvanju energije i smanjuje rizik od opeklina”, rekao je Hunt.

Kate Colarulli, voditeljica strateških uvida u CleanChoice Energy, predložila je ulaganje u pametni termostat.

Energetski vampiri

Samo zato što ste isključili uređaj ne znači nužno da prestaje koristiti električnu energiju.

Neki elektronički uređaji koji su isključeni, ali ostaju priključeni na izvor napajanja, nastavit će crpiti električnu energiju. Ti se uređaji nazivaju “energetski vampiri”, prema Ciscu DeVriesu, bivšem pomoćniku američkog ministra energetike i izvršnom direktoru tvrtke OhmConnect.

Uređaji kao što su kabelske kutije/DVR-ovi i igraće konzole, mikrovalne pećnice, aparati za kavu, grijači prostora, punjači za telefone pa čak i električne četkice za zube mogu dodati i 20 posto vašem mjesečnom računu za struju, rekao je DeVries.

“Kako biste nadvladali ove energetske vampire, koristite pametne utikače ili pametne razdjelnike. Ovi pametni uređaji će detektirati kada više ne koristite uređaj i isključiti napajanje”, rekao je DeVries.

U istom duhu, Colarulli kaže da računala u kućnom uredu mogu trošiti 15-20 vata kada su u mirovanju — tako da isključivanjem računala/prijenosnog računala i pisača kada se ne koriste možete uštedjeti i energiju i novac.

 
Nastavi čitati

Tech

VIDEO / Ima li vaš auto ovaj tajni gumb? Može vam spasiti život u hitnim situacijama

Objavljeno

-

By

unsplash

Provodite puno vremena u automobilu, ali koliko dobro zapravo poznajete svoje vozilo? Veliki broj vozača ostane u čudu kad shvati da u automobilu postoji skriveni gumb koji im u hitnoj situaciji može spasiti život.

Svi se nadamo da ga nikada nećemo morati koristiti, ali jedan je TikToker podijelio tajni prekidač koji vam može pomoći da pobjegnete ako se ikad nađete zarobljeni u svom automobilu, piše Mirror.

Korisnik TikToka @huyameishuoche dijeli videozapise skrivenih značajki u automobilima i ljudi su ostali zbunjeni ovim gumbom.

Iako ne zvuči vjerojatno da ćete ostati zarobljeni u automobilu, nije loše znati što učiniti u takvoj situaciji. Na primjer, ako ste uronjeni u vodu, nećete moći otvoriti vrata zbog pritiska vode. Što napraviti u takvoj situaciji?

TikTokerica tvrdi da je “vrlo jednostavno” izaći iz automobila ako se nađete u ovoj situaciji. Prvo je potrebno spusti stražnja sjedala i ući u prtljažnik. Zatim je primijetila “prekidač za spašavanje života” koji treba pritisnuti jer možete otvoriti prtljažnik samo jednim klikom što vam omogućuje da lako pobjegnete iz automobila.

 
Nastavi čitati

Tech

Važno upozorenje za korisnike Androida: Odmah obrišite ove tri aplikacije!

Objavljeno

-

By

Vlasnici mobitela koji koriste Android pozvani su da izbrišu tri opasne aplikacije koje su se maskirale u trgovini Google Play.

Cyber istraživači iz ESET-a pronašli su tri aplikacije koje imaju za cilj ukrasti osobne podatke vlasnika mobitela, pa čak i njihove bankovne podatke, piše The Sun.

Te se aplikacije predstavljaju kao usluge slanja poruka i nude osnovne, ali funkcionalne usluge kao mamac. No iza svega skrivaju zlonamjerni softver otvorenog koda XploitSPY.

Hakeri su reklamirali ove aplikacije na web-mjestima i u trgovini Google Play. Iako je Google općenito vrlo dobar u otkrivanju i uklanjanju zlonamjernih aplikacija – neke se ipak provuku.

Aplikacije imaju za cilj ukrasti popise kontakata, slike kamere, lokaciju, podatke za preuzimanje, kao i vaše WhatsApp i Telegram razgovore.

Vlasnici Androida pozvani su da provjere svoje uređaje za ove tri aplikacije:

Dink Glasnik

Sim info
Defcom.

Ako ste preuzeli jednu od ovih aplikacija, savjetuje se da ih odmah izbrišete.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu