Connect with us

Hrvatska

Premijerki čobanici poručuju: Želimo izbore!

Objavljeno

-


Kronologija događanja…
16:37 Prosvjednicima se ne sviđaju duge govorancije, pa nakon nezadovoljstva na scenu stupa jedan od organizatora Tomislav Kosić koji poručuje da iza njih ne stoji oporba, ni itko, a potom se opet izmjenjuju razni nepoznati ljudi iz publike koji pokušavaju svaki doći do što više vremena pred mikrofonom.
16:40 Prosvjednika ima sad već oko 1.500 na govornicu je stupila postarija gospođa koja čita svoje pismo predsjedniku Ivi Josipovicu i ‘nada se da će on biti ponosan na svoj narod’, u potpisu kaže ‘tužna građanka i ako su prosvjednici indijanci, ona je stara skvo’.
16:35 Transparenti: ‘Purda, Divjak, Braco, ne dajte heroja’, ‘Dosta krađe i svađe, hoćemo izbore’, a iza govornika razapet je transparent koji prikazuje livadu na kojoj Kosor kao pastirica čuva ovce na kojima s jedne strane stoje imena Milo, Šeki, Čobi, a s druge EU.
16:33 Prosvjednici, kojih sad ima 500-injak viču ‘Ne Europska unija’ i ‘Svi na ulice,svi na ulice’.
16:27 Redaju se govornici koji spominju ‘cvijetnu revoluciju’ i pozivaju na ‘jedinstvo hrvatskih ustaša i hrvatskih partizana, prozivaju političke zombije (Jaca čobanica polički mrtvac’), kuhane lignje s Pantovčaka i reformirane komuniste iz SDP- a, HNB, HT i HRT kao režimske medije no i redom ostale privatne medije, govoreći da svi lažu.
16:20 Pernar uz odobravanje prosvjednika govori da ‘zastava nije imovina, a za vlastodršce kaže da nisu oni čobani, nego čopor vukova’.
16:17 Pernar je, uz prozivku Jutarnjeg lista i izdavača Ninoslava Pavića, zahvalio prosvjednicima na podršci i kazao da ne napadaju Jadranku Kosor jer je žena, kaže, bilo bi to smiješno.
16:07 Pernar je počeo govoriti, ali samo koristi priliku iznositi svoju verziju događaja s prosvjeda jučer u Osijeku i reći da mediji pišu o podjelama među prosvjednicima. Pitao prosvjednike žele li da ih i dalje vodi, na sto su oni povikali ‘Da’, uz povike ‘Mirni prosvjedi’, a nose transparente ‘Vi gore,bez sluha,dajte nam kruha’
16:00 Prosvjed bi trebao početi u ovim trenucima, broj prosvjednika se povećao, sad ih je 200-injak, a među njima je opet i šef školskog sindikata Preporod Željko Stipić.
15.50 Uoči prosvjeda na Cvjetnom trgu ima 50-ak prosvjednika, okićenih hrvatskim zastavama i zastavama na kojima piše ‘Ne Europskoj uniji’ te standardnim transparentom ‘Dolje Šeksijada, dolje hrvatska Vlada’. Uglavnom je riječ o starijim ljudima,a među prosvjednicima su opet Pero Kovačević, koji je zbog sudjelovanja na prosvjedu u petak suspendiran u HSP-u dr. Ante Starčervić, te jedan od predstavnika seljačkih udruga Tomislav Pokrovac. Što se tiče policije, osiguranje u Donjem gradu i oko njega je minimalno uz nekoliko policijskih kombija.
U skladu s najavama ‘novi prosvjed svaki drugi dan’, već je zakazan i onaj za utorak u 18 sati također na Cvjetnom, a onda opet u novu ‘prosvjednu šetnju gradom za oproštaj s Vladom’, a u međuvremenu, održavaju se manji protuvladini prosvjedi diljem Hrvatske. No danas bi trebalo biti poznato i koliko će te na koji način ubuduće veze s njima imati jedan od prvotnih organizatora ‘facebook prosvjeda’ Ivan Pernar.
Njegu su, naime, na jučerašnjem protuvladinom prosvjedu u Osijeku potjerali tamošnji prosvjednici, i to nakon što je pozivao na probijanje policijske blokade ispred HDZ-a i paljenje HDZ-ove zastave, čemu su se Osječani suprotstavili želeći mirne prosvjede, a zahtijevali su i druge govornike osim Pernara.
S obzirom na to da ni zagrebački prosvjednici ne dijele jednoglasno oduševljenje Pernarom, on je na svojoj internetskoj stranici iznio vlastitu verziju događaja u Osijeku i pozvao ljude da na današnjem prosvjedu odluče hoće li da ih on dalje vodi.
Tvrdi da je u Osijeku ‘održao žestok govor i obrušio se na HDZ usput pitajući imaju li HDZ-ovu zastavu, pri čemu je došlo do sukoba i podjele među prosvjednicima oko uništavanja zastave’, a tvrdi i da ‘mediji iskrivljuju istinu i selektivno obavještavaju te o njemu pišu samo negativne stvari’. Stoga je odlučio da ‘na idući prosvjed u 16 sati dođu svi prosvjednici, i za i protiv njega te odluče žele li da nastavi organizirati prosvjede ili ne’.
Što se tiče dosadašnjih prosvjeda, posljednji zagrebački, održan u petak, bio je najbrojniji dosad, ma što policijske brojke govorile o tome, i protekao je u posve mirnom ozračju kad se izuzmu manji sukob prosvjednika i policije ispred središnjice HDZ-a nakon samog završetka prosvjedne šetnje te nešto ranije pljuvanje glasnogovornika Vlade Mladena Pavića koji se imao (ne)sreću zateći u automobilu usred prosvjedničke povorke.
Prosvjedovalo se i u subotu diljem Hrvatske, ali najviše se ljudi, dvije tisuće, okupilo u Varaždinu; Splićani su palili Sanaderovu sliku, a Osječani tjerali Pernara.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Važna obavijest za umirovljenike: Mirovine stižu nešto kasnije

Objavljeno

-

By

Hrvatska poštanska banka poslala je obavijest svojim korisnicima vezanu uz isplatu mirovina.

“Obavještavamo vas da će Hrvatska poštanska banka, iznimno zbog tehničkih prilagodba u sustavu slijedom pripajanja Nove hrvatske banke, redovna mirovinska primanja umjesto 1. lipnja korisnicima isplatiti 4. lipnja 2024. godine. Od srpnja 2024. Banka nastavlja isplaćivati redovna mirovinska primanja prvog dana u mjesecu. Zahvaljujemo vam na povjerenju i razumijevanju”, napisali su u obavijesti.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

USUSRET UPISIMA U SREDNJE ŠKOLE / Dok mnogi ne mogu doći do radnika, u ovim zanimanjima ih je – previše…

Objavljeno

-

By

U vrijeme upisne groznice osnovnoškolaca i maturanata srednjih škola opet se postavlja pitanje viškova kadrova u Hrvatskoj (da, ima i toga)

Za manje od dva tjedna, 27. svibnja, počet će prijave u Nacionalni informacijski sustav prijava i upisa u prve razrede srednje škole. Škole će natječaj za upis raspisati i objaviti najkasnije do 20. lipnja, a konačne ljestvice poretka bit će objavljene 10. srpnja. Ove godine planirano je 48.135 upisnih mjesta.

Prijave za upis na fakultete započele su 1. veljače, a 29. travnja objavljene su orijentacijske rang-liste za upise. Studije je moguće prijavljivati do 17. srpnja kada će biti objavljene i konačne rang-liste upisa.

U vrijeme upisne groznice osnovnoškolaca i maturanata srednjih škola opet se postavlja pitanje viškova kadrova u Hrvatskoj (da, ima i toga) te preporuka za smanjenje upisnih kvota u obrazovne programe u kojima se učenici školuju i studenti obrazuju za zvanja i zanimanja koja su suficitarna.

“Kada govorimo o zanimanjima koja su suficitarna, preporučili bismo budućim studentima smanjiti interes za studije filozofije, povijesti umjetnosti, komparativne književnosti i dizajna. A od srednjoškolskih programa, preporučili bismo smanjiti obrazovne programe za fotografa, ekonomiste, modne tehničare, grafičke dizajnere…”, rekli su nam u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje (HZZ) na pitanje kojih zvanja i zanimanja Hrvatska ima viška.

Preporuke HZZ-a za smanjenjem upisnih kvota za pojedina zanimanja

HZZ svake godine objavljuje Preporuke za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja, a na temelju praćenja, analize i predviđanja potreba tržišta rada za pojedinim zvanjima. Te se preporuke ne odnose samo na upis, već i na stipendiranje učenika i studenata. No, budući da potrebe tržišta rada nisu iste u svim krajevima Hrvatske, HZZ svoje analize provodi regionalno i lokalno, a isto tako objavljuje i preporuke. Izdvojili smo HZZ-ove preporuke za smanjenjem upisnih kvota na područjima četiri županije s najviše stanovnika te Gradu Zagrebu. Tamo živi više od polovice stanovništva Hrvatske pa podaci o suficitarnim zvanjima i zanimanjima na tim područjima uvelike održavaju i stanje u cijeloj Hrvatskoj .

Grad Zagreb i Zagrebačka Županija

Trogodišnji i četverogoodišnji srednjoškolski program

Fotografi

Ekonomisti

Grafički urednici-dizajneri

Tehničari za logistiku i špediciju

Modni tehničari

Hotelijersko-turistički tehničari

Veterinarski tehničari

Prehrambeni tehničari

Tehničari cestovnog prometa

Stručni studij

Fizioterapija

Poslovna ekonomija

Ekonomija poduzetništva

Sveučilišni studij

Dizajn

Grafička tehnologija (smjer: Dizajn grafičkih proizvoda)

Povijest umjetnosti

Komparativna književnost

Filozofija

Novinarstvo

Tekstilni i modni dizajn (smjerovi: Modni dizajn i Dizajn tekstila)

Komunikologija

Politologija

Etnologija i kulturna antropologija

Kineziologija

Sociologija

Agroekologija

Ekonomija

Poslovna ekonomija

Split i Splitsko-dalmatinska županija

Četverogodišnji srednjoškolski program

Ekonomisti

Hotelijersko-turistički tehničari

Komercijalisti

Poslovni tajnici

Tehničari za logistiku i špediciju

Tehničari za poštanske i financijske usluge

Upravni referenti

Stručni studij

Kineziologija

Management malog poduzeća

Management trgovine i turizma

Međunarodni management u hotelijerstvu i turizmu

Sportski management

Turističko poslovanje

Upravni studij

Sveučilišni studij

Biologija i tehnologija mora

Forenzika

Industrijsko inženjerstvo

Kemija

Kemijska tehnologija (smjer: Kemijsko inženjerstvo)

Kineziologija

Pomorski management

Poslovna ekonomija

Povijest (dvopredmetni)

Pravo

Talijanski jezik i književnost (dvopredmetni)

Rijeka i Primorsko-goranska županija

Četverogodišnji srednjoškolski program

Ekonomisti

Upravni referenti

Stručni studij

Upravni studij

Sveučilišni studij

Poslovna ekonomija u turizmu i ugostiteljstvu

Poslovna ekonomija (smjerovi: Financije i računovodstvo, Poduzetništvo, Marketing)

Pravo

Logistika i menadžment u pomorstvu i prometu

Osijek i osječko-baranjska županija

Trogodišnji srednjoškolski program

Prodavači

Fotografi

Cvjećari

Frizeri

Četverogodišnji ili petogodišnji srednjoškolski program

Upravni referenti

Ekonomisti

Komercijalisti

Agrotehničari

Poljoprivredni tehničari fitofarmaceuti

Farmaceutski tehničari

Građevinski tehničari

Arhitektonski tehničari

Tehničari geodezije i geoinformatike

Ekološki tehničari

Agroturistički tehničari

Poslovni tajnici

Fizioterapeutski tehničari

Dentalni tehničari

Likovni umjetnici i dizajneri

Grafički urednici-dizajneri

Grafički tehničari pripreme

Grafički tehničari dorade i tiska

Zdravstveno-laboratorijski tehničari

Kozmetičari

Stručni studij

Računovodstvo

Ekonomija i poslovna ekonomija

Fizioterapija

Upravni studij

Javna uprava

Bilinogojstvo

Agroekonomika

Građevinarstvo (opći smjer)

Sveučilišni studij

Pravo

Ekonomija i poslovna ekonomija

Kultura, mediji i menadžment

Hrvatski jezik i književnost (dvopredmetni)

Informatologija ili Informacijske i komunikacijske znanosti

Filozofija i hrvatski jezik i književnost

Filozofsko-teološki studij

Fizioterapija

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Sindikalist: Hrvatska uplatila 12 milijuna eura pa izgubila kontrolu nad Petrokemijom

Objavljeno

-

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) Mladen Novosel uputio je danas zahtjev premijeru, resornim ministrima i ravnatelju CERP-a za utvrđivanjem odgovornosti i ispravljanjem propusta u procesu dokapitalizacije Petrokemije d.d. Postupak dokapitalizacije proveden je tako da će rezultirati s vlasničkim udjelom države od svega oko 20 posto i posljedično potpunim gubitkom kontrole nad daljnjom sudbinom Petrokemije, istaknuo je u priopćenju Novosel.

U procesu dokapitalizacije bilo je predviđeno povećanje temeljnog kapitala u rasponu od 70 do 140 milijuna eura, dok je država uoči dokapitalizacije kontrolirala oko 44 posto dionica.

Posljedično, da bi se provela Vladina odluka o zadržavanju kontrolnog paketa dionica, iznos ulaganja u povećanje temeljnog kapitala od strane RH trebalo je odrediti ovisno o iznosu ulaganja turske grupe Yildirim, najvećeg suvlasnika Petrokemije, tako da udio RH u vlasničkoj strukturi nakon dokapitalizacije ostane minimalno 25 posto plus jedna dionica, dodao je.

“Oboje predstavnika RH glasali protiv odluke o kapitalizaciji”

Iako je uobičajena poslovna praksa da uplatu prvi izvrši najveći vlasnik, da bi manjinski dioničari ovisno o visini njegovog uloga mogli prilagoditi uplate i tako zadržati ciljani vlasnički udio, kaže Novosel, “u ovom je slučaju RH, preko četiri pravne osobe putem kojih kontrolira dionice, uplatu izvršila prva”.

Time je, tvrdi predsjednik SSSH, omogućila većinskom dioničaru Yildirimu da uplatom, u okvirima planiranog raspona povećanja temeljnog kapitala, preuzme veći vlasnički udio no što je bilo planirano, odnosno da se vlasnički udio Republike Hrvatske smanji ispod kontrolne granice od 25 posto plus jedna dionica.

Novosel podsjeća da su oboje predstavnika RH u Nadzornom odboru kutinske Petrokemije u konačnici glasali protiv odluke o dokapitalizaciji, ali kad je već bilo prekasno i kad manjinskim udjelom glasova na odluku više nisu mogli utjecati.

“Zahtijevam da se utvrdi odgovornost za propust”

Rezultat tako provedene dokapitalizacije je da je RH uplatila nešto više od 12 milijuna eura da bi smanjila vlasnički udio s oko 44 na oko 20 posto i izgubila svaku kontrolu nad sudbinom Petrokemije, ustvrdio je.

Smanjenje vlasničkog udjela s 44 na oko 20 posto moglo se ostvariti i prodajom 24 posto dionica većinskom vlasniku pa bi RH zaradila znatna sredstva, umjesto potrošila više od 12 milijuna eura, kaže Novosel.

“S obzirom na iznimnu važnost Petrokemije, ne samo kao najvećeg poslodavca u Kutini i Sisačko-moslavačkoj županiji nego i jedinog proizvođača mineralnih gnojiva u Hrvatskoj i regiji, kao član Upravnog vijeća CERP-a zahtijevam da se utvrdi odgovornost za ovaj propust, ali i da se poduzmu žurne mjere za njegovo ispravljanje”, ističe Novosel.

“Neovisno o tome je li razlog ovog propusta bio nemar, nesposobnost ili nečija namjera (a što je sve podjednako nedopustivo), smatram da RH i dalje mora i može pronaći način za dogovor s većinskim vlasnikom kojim bi se ispoštovale prethodno donesene odluke i ranije postignuti dogovor o dokapitalizaciji, odnosno zadržao kontrolni paket od najmanje 25 posto plus jedna dionica”, istaknuo je Novosel.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu