Connect with us

Hrvatska

"Ovisnici uzimaju metadon bez ičije 'paske'!"

Objavljeno

-


Vezano za temu koju je ovih dana na Z NET-u pokrenuo dr. Slavko Sakoman, jedan zadarski liječnik ispričao je našoj redakciji kako i sami liječnici imaju problema sa ovisnicima i metadonskom terapijom.
– Mogu vam to pouzdano reći, s narkomanima i metadonskom terapijom većina liječnika stalno vodi ratove. Ovisnici, kad god dođu kod liječnika, imaju prednost pred svima ostalima, nebitno radi li se o trudnici ili staroj baki koja jedva stoji na nogama, priča nam naš sugovornik.
– Rijetko se koji liječnik može pohvaliti da je nekog ovisnika “skinuo” s terapije metadonom. Neki ovisnici liječe se po petnaest godina bez ikakvog uspjeha. Krenu sa 15 do 20 metadona dnevno, skinu se na deset, uzmu drogu, pa se opet vrate na 15 metadona i tako stalno. Svi smo mi protiv te metadonske terapije jer je skupa za sve, osim za ovisnike koji je dobivaju besplatno, kao dio liječenja. To se naravno financira iz džepa poreznih obveznika, znači mene i vas. S time da vi, ako hoćete kupiti lijek koji vam je neophodan u vašem liječenju, morate platiti pravo malo bogatstvo, objašnjava nam liječnik.
– Količinu metadona koju dobivaju terapijom ovisnicima prepisuje liječnik u Centru za ovisnost. Na nalazu piše doza prema kojoj im se daje terapija. Metadon se smrvi i pomiješa sa Cedevitom. Osim ako nalazom nije drukčije propisano, ovisnici prepisanu im terapiju uzimaju sami bez ičije paske i skrbi, a što je također jedan od velikih problema.

POLICAJCI SNABDIJEVAJU ZATVORENE OVISNIKE?
Zadarski liječnik opće prakse s kojim smo razgovarali napominje i da je vrlo “interesantna” stvar sa ovisnicima koji se nalaze na odsluženju zatvorske kazne…
– Po njihovu terapiju kod liječnika dolazi policajac, koji zatim to nosi zatvorskom liječniku koji ovisniku prepisuje terapiju. Za sve što treba zatvorenom ovisniku, policajac trči okolo i to mu pribavlja. Eto, gotovo hotelska usluga, nasmijao se kiselo naš sugovornik.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. Ivan

    6. prosinca 2012. at 23:09

    ovo je prestrašan i totalno pristran članak, pogotovo ako uzmemo u obzir da ga diktira “doktor”. naravno da grubih propusta ima ali zašto kao primjer nije naveo koji milijun penziča što zadnjih 50 godina žderu svaki po 10-12 lijekova, bez kojih bi priroda učinila svoje, a ovako sa svojih 99 godina u prosjeku čine puno veći teret za proračun od ovissnika. ako čemo tako grubo globalizirati i marginalizirati ljude, idemo se onda riješiti i jednih i drugih pa če “ostale poštene hrvatine” sigurno živjeti bolje. jer lakše nam je puniti glave “problemom” bolesnih ljudi, ovisnika, koji valjda kao krpelji čuće i sišu krv svakome, nego pravim krvopijama iz sabora što su nam posisali do sada i novac i krv a čini se i zdrave mozgove. jer ako doktori izgovaraju ovakove rijeći o PACIJENTIMA, nije bitno od čega boluju, to su BOLESNI LJUDI, onda mi kao društvo mozga zaista i nemamo! pozdrav od “metadonskog gulikože” iz Zagreba!

     
  2. Ivan

    6. prosinca 2012. at 23:21

    i još samo nešto, u zatvoru se prema ljudima sa problemom ovisnosti odnose kao prema zadnjemu šljamu, pa makar oni bili na odsluženju mjesec dana zbog bankovnoga duga. nitko ne “trči i dvori” ovisnike već su prisilno podvrgnuti reduciranju doze propisane od SPECIJALISTE, a ne od zatvorskoga nekompetentnoga piskarala u kuti, otupjeloga pogleda u kojemu sebe vidiš kao komad smrdljiva mesa. zašto se ne piše o stopi samoubistava po zatvorima, od kojih jako velik broj je direktno povezan sa neljudskim odlukama tih bijelih kuta koji su prisegnuli pomagati. ne, nema toga pranja koje može sprati krivnju, krv, zadrtost i neznanje sa tih kuta, kao i one dotičnoga doktora iz ovog bijednoga članka. da VI radite svoj posao kako valja i NAS bi bilo manje; no da je barem grižnja savjesti ono što vas tjera na ovakve patetične napise, no vas nagoni nešto što hvala dragome Bogu ne mogu razumjeti!

     
    • zd

      8. prosinca 2012. at 1:16

      Naplatila bi ja njima taj metadon,to su bolesnici koji su sami izabrali tu bolest,a jedne tablete za očuvanje trudnoće ili mast koštaju 50 kn sa receptom,onda žali bože novaca koji se troši na te ljude koji se uopće ni ne trude izlijećiti nego samo piju po 30 tbl dnevno kad im se neda trošiti pare na dop spavajui ko prasci cijeli dan.

       

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Nezapamćen pomor dagnji! Krivac su visoke temperature mora?

Objavljeno

-

By

U Malostonskom zaljevu događa se nezapamćeni pomor dagnji, a prema prvim procjenama u uvali Brijesta, poznatoj po najmasovnijoj školjkarskoj proizvodnji u tom kraju, šteta iznosi gotovo 80 posto, objavio je HRT.

Veliki pomor dagnji uzgajivači pripisuju visokim temperaturama mora. Braća Lazić obiteljskim uzgojem dagnji bave se na površini od desetak hektara, a uginulo im ih je gotovo devedeset posto dagnji, navodi HRT.

Školjkar Zdravko Lazić, koji uzgaja dagnje u uvali Brijesta, ne pamti takav pomor.

“Mi imamo 25 godina obrt, cijeli život se bavimo ovim, kao i generacije prije nas. Nikada nisam ni čuo za ovakvo nešto”, naglasio je Lazić.

Uzgajivači pretpostavljaju da je uzrok pomora školjaka izrazita toplina mora, na ovome dijelu nezapamćena, gotovo 30 stupnjeva.

Za razliku od dagnji, kamenice se još uvijek drže.

Uzgajivači u zaljevu Bistrina i susjednim uvalama tvrde da kod njih zasad nema uginuća, no svakodnevno pomno prate stanje.

Ana Bratoš Cetinić, s Odjela za primijenjenu ekologiju Sveučilišta u Dubrovniku, ističe kako sve treba analizirati veterinarski inspektor i objašnjava utjecaj vrulja na području Bistrine, što je za razliku od Brijeste, na školjke moglo utjecati povoljno.

“Smatra se da je to otprilike 11 stupnjeva Celzijusa. Kada dođe određena količina slatke vode s tom temperaturom, jasno da onda i hladi to područje, pogotovo u dubljim slojevima, pa je onda i ugroženost od povišenih temperatura manja, ali to su sad sve špekulacije”, navela je za HRT Bratoš Cetinić.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Iz MUP-a otkrili koliko vozača ima negativne bodove i gdje ih je najviše

Objavljeno

-

By

U prvih šest mjeseci ove godine vozačima u Hrvatskoj izrečeno je 14.604 negativnih prekršajnih bodova, u najvećem broju slučajeva zbog vožnje pod utjecajem alkohola.

Nedavno smo pisali o tome kako vozači jednostavno mogu provjeriti imaju li na svome kontu negativnih bodova za počinjenje težih prometnih prekršaja.

Vozaču je dovoljno da OVDJE, na stranicama MUP-a, unese serijski broj svoje vozačke dozvole, a potom i generiranu lozinku te dozna dokad mu je dozvola važeća, ima li i koliko negativnih prekršajnih bodova te izrečenih zaštitnih ili sigurnosnih mjera zabrane upravljanja motornim vozilom.

Ove godine 372.000 prekršaja

Prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, vozačima sa skupljenih 12 negativnih bodova, a mladim vozačima (do 24 godine starosti) s 9 negativnih bodova, ukida se i oduzima vozačka dozvola. Negativni prekršajni bodovi brišu se iz evidencije nakon proteka dvije godine od dana pravomoćnosti odluke o prekršaju na temelju koje su upisani.

Na naš upit, iz Ministarstva unutarnjih poslova (MUP) rekli su nam da je u 2023. godini utvrđeno 760.373 prometnih prekršaja, uključujući i prekršaje u prometnim nesrećama, dok ih je u prvom polugodištu ove godine utvrđeno 371.958. Najviše je utvrđenih prekršaja bilo zbog vožnje brzinom većom od dopuštene, nekorištenja sigurnosnog pojasa, alkoholiziranosti vozača, nepropisnog korištenja mobitela za vrijeme vožnje te upravljanja neregistriranim i tehnički nepregledanim vozilom.

Negativne bodove ima 96.000 vozača

Za prekršaje počinjene tijekom prošle godine izrečeno je 96.178 negativnih prekršajnih bodova, a u prvih šest mjeseci ove godine izrečeno je 14.604 negativnih prekršajnih bodova. U najvećem broju slučajeva, negativni bodovi izrečeni su za vožnju pod utjecajem alkohola.

MUP nam je dostavio i tablicu s trenutnim stanjem negativnih prekršajnih bodova, razvrstanih prema broju bodova i prema policijskim upravama gdje su izrečene.

U Hrvatskoj je više od 2,3 milijuna vozača, a njih 96.052 ili oko 4 posto ima negativne bodove. Pribrojimo li im vozače s hrvatskim državljanstvom kojima je prebivalište izvan Republike Hrvatske, 96.412 vozača ima negativne bodove.

MUP RH

U Zagrebu 22.365 vozača s kaznenim bodovima

Najviše je vozača s tri negativna boda na kontu – njih čak 57.268, a potom onih sa šest negativnih bodova – njih 13.322. Više od 9 negativnih bodova skupilo je 4.048 vozača.

Najviše negativnih bodova izrečeno je, naravno, na područjima policijskih uprava gdje je i najveći broj stanovnika. Prednjači Grad Zagreb s 22.365 vozača s negativnim bodovima, slijede Splitsko-dalmatinska županija (13.410), Osječko-baranjska (6.710), Primorsko-goranska (4.682) te Istarska (4.617). Najmanje je vozača s negativnim bodovima na području Ličko-senjske (924) te Požeško-slavonske županije (2.217).

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Drama na nebu iznad Hrvatske, avion nije odgovarao kontroli leta, dignuti MIG-ovi

Objavljeno

-

By

Na nebu iznad Hrvatske odvijala se prava drama kada je maleni zrakoplov ušao u naš zračni prostor, ali nije odgovarao na pozive kontrole leta. Obaviješten je i MORH te su dignuti nadzvučni lovci presretači MiG-21.

Zrakoplov Piper PA-24 u nedjelju je oko 10:50 ušao u hrvatski zračni prostor, ali nije uspostavio komunikaciju s oblasnom kontrolom leta niti nakon desetak ponovljenih upita, piše Dnevnik.hr.

U presretanje jednomotornog zrakoplova poslan je dežurni dvojac 191. eskadrile lovačkih zrakoplova 91. krila HRZ-a, koji je presreo Piper te u okolici Slunja završio s akcijom, objavio je AvioRadar.

Nije uspostavljena radioveza

Taj incident potvrdila je i Hrvatska kontrola zračne plovidbe.

“Dana 21. 7. 2024. zrakoplov registarske oznake UR-OTF ušao je u zračni prostor RH u 10:51 UTC na visini od 7000 ft. Možemo potvrditi da s pilotom zrakoplova nakon višekratnih pokušaja na nekoliko radnih frekvencija nije uspostavljena uobičajena dvosmjerna radioveza. U ovom trenutku nemamo provjerenih pojedinosti o naravi problema, ali možemo sa sigurnošću potvrditi da je naša komunikacija na svim frekvencijama bila uredna s ostalim zrakoplovima. Zrakoplov je napustio zračni prostor RH u 12:11 UTC. Pokrenut je standardni postupak u takvim situacijama te je obaviješten MORH, koji nadzire hrvatski zračni prostor u ovom kontekstu.”

Prema neslužbenim informacijama kojima raspolaže AvioRadar, radiostanica spornog zrakoplova bila je namještena na pogrešan kanal, zbog čega nije bilo moguće uspostaviti komunikaciju sa zrakoplovom.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu