Connect with us

Hrvatska

Đula Rušinović Sunara: "Sakoman krši hrvatski Ustav!"

Objavljeno

-


Burne reakcije oko ZNET-ovog razgovra s dr. Sakomanom i dalje stižu. Šokirani Sakomanovim izjavama Hrvtaska udruga za promicanje prava pacijenata poslala je oštru reakciju.

Ispred Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata moram se osvrnuti na natpise koji su uslijedili kao reakcija na zahtjev roditelja ovisnika iz Zadra, a u kojima je dr. Sakoman doista jasno stavio na znanje, a kako je to komentirano od obiteljskog liječnika dr. Bressan Leonarda, kako se prema svojim pacijentima odnosi na način da ih smatra manje vrijednima.
Naime, u svojim izjavama, na način kako su objavljene u članku “Protiv Metadona su samo frustrirane Zadranke” , dr. Sakoman ne samo da krši liječnički kodeks, već i dva zakonska akta te se ponaša protuustavno.
Važno je istaknuti: ako pacijenti nešto ne znaju za to su zakonom odgovorni liječnici i to sukladno Zakonu o zaštiti prava pacijenata.
Sukladno napisanom, dr. Sakoman u svojoj izjavi omalovažava roditelje ovisnika iz Zadra na više načina.
Prvo na način da ih se proziva kako nisu ni sposobni nešto shvatiti, jer nisu dovoljno obrazovani – ovo je diskriminacija prema obrazovanju (“njihova neupućenost, neznanje, uplitanje u vrlo diferentna medicinska, ali i strateška pitanja, ..). Diskriminacija, koja je Ustavom Republike Hrvatske opisna kao zabranjeno ponašanje, je od nedavno regulirana Zakonom o suzbijanju diskriminacije.

No, sukladno napisanom u članku, postoji i drugo zakonom regulirano nedopušteno ponašanje. Naime, postoji Zakon o zaštiti prava pacijenata prema kojem se pacijentu i onima koji o njegovom zdravlju vode brigu, kao što su to roditelji ovisnika, mora odnositi na način kako propisuje navedeni Zakon u čl. 8. i čl. 9. To znači kako se pružanje informacija ima smatrati osnovnim ljudskim pravom i za kršenje istog postoje  propisane sankcije .
Kršenje osnovnih ljudskih prava, kao što je to pravo na informaciju i pravo svake osobe da ne bude diskriminirana ni po kojoj osnovi, jest  i zakonski i  civilizacijski potpuno nedopušteni način ponašanja.
Dakle, ako neki roditelji nešto ne znaju onda je i dr. Sakoman izravno odgovoran za to i morao je naći načina da im to kaže na njima razumljiv način. Ukoliko bi i nakon toga netko i nadalje inzistirao na nečemu znači kako taj isti ima na to svoje ljudsko pravo na odluku pa čak i opredjeljenje. To mu se također ne smije oduzimati vršenjem pritisaka ili dodatnim oblicima diskriminiranja.

Omalovažavajuća izjava kako roditelji nisu zabrinuti roditelji oboljele osobe, već “frustrirane žene” jest i dodatna diskriminacija prema spolu. Naime, nazivajući roditelje “frustriranim ženama” jasno se ( Zar je primjereno takvo što zaključivati temeljem peticije frustriranih žena u Zadru? ) daje na znanje kako je biti žena manje vrijedno u njegovim očima i ne vidi ništa spornoga u takvom stavu te bez ikakva stida javno iskazuje takve stavove.  Takvim izražavanjem dr. Sakoman sebe prikazuje kao čvrstog paternalističkog i muško-šovinističkog liječnika, a takvima u modernom zdravstvu ima sve manje mjesta i nadamo se kako će uskoro nestati iz svih zdravstvenih sustava.
Poručujem “frustriranim ženama” da podnesu kaznenu prijavu za javnu uvredu časti kao i za javni čin diskriminacije prema spolu i prema obrazovanju.
Kao udruga koja se jedanaest godina zalaže za procese demokratizacije sustava zdravstva, naročito nestrpljivo čekamo dan kada će nestati s hrvatske zdravstvene scene liječnici koji svoje pacijente smatraju maloumnima i nesposobnima da išta shvate i/ili razumiju kada je u pitanju zdravstveni sustav pa im redovito, svjesno i namjerno uskraćuju informacije o kojima izravno ovise i njihovo zdravlje i njihov život.
Hrvatska udruga za promicanje prava pacijenata
Predsjednica:
Mr. sc. Đula Rušinović-Sunara, dr.med.
Www.pravapacijenata.hr

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. Pavao

    5. studenoga 2010. at 13:26

    Alo, Oto, a odaklen si ti??? AAAA? Ma je li ti čuješ sam sebe?
    “Diskriminacija prema obrazovanju mora se činiti jer bi inače spremačice operirale.”
    Bravo!!!!!
    Naprid naši muški šovinisti s akademskim titulama koji nemate dovoljno sivih stanica da bi naučili što su ljudska prava i tko su ljudi. Triba nam još takovih! Di ste? Javite se…jaaavi seeee…jaaaaviii seee…

     
  2. zadranin

    5. studenoga 2010. at 13:29

    ovaj gornji komentar nije uopće na mjestu…ovdje se radi o diskriminaciji žena…o stručnosti gosp.Sakomana najviše govori činjenica da je njegovo mišljenje – kako ovisnik nakon 25 godine života nemože postiči izliječenje u smislu drug free apstinencije nego bi po gosp.Sakomanu trebao biti na održavanju Heptanonom–

     
  3. alexandra

    5. studenoga 2010. at 13:33

    Bolje da nas liječe i čistačice nego dr.Sakoman!

     
  4. Marta

    5. studenoga 2010. at 13:38

    Svi smo mi budale ako ne znamo operirati. Ne razumijem tko je toliko povrijeđen činjenicom kako doktotr ne žele razgovarati s nižim vrstama koje ne znaju operirati. Samo mi je simptomatično da se Oto ne izjašnjava kako bi bilo dobro poslati odvjetnike, ekonomiste pa ni mehaničare da odu u zadarsku bolnicu operirati, već sugerira “najnižu od najnižih oblika života”: ženu koja pere podove!
    Draga doktorice Đula, nije li vas ponekad sram što se i Vas ubraja među te i takve doktore (tipa Ota)?
    Ne dajte se i ne dozvolite da Vas ometu razni neškolovani i necivilizirani doktori znanosti.
    Hvala Vam za sve što činite i dobro ste rekli:
    ” nestrpljivo čekamo dan kada će nestati s hrvatske zdravstvene scene liječnici koji svoje pacijente smatraju maloumnima i nesposobnima..”

     
  5. ana

    5. studenoga 2010. at 14:00

    Svaka čast gosp.Rušinović-Sunara!
    A što se tiče obrazovanja kod liječenja ovisnika ne pomaže jer im više može pomoći i razumjeti ih onaj tko je prošao istu životnu školu koju i oni prolaze!
    Zato jedino adekvatno i uspješno liječenje ovisnika ima uspješnih rezultata u zajednicama!

     
  6. Nada Drušković

    15. listopada 2015. at 16:08

    Želim savjet što uraditi kada lijek koji nije na listi HZZO-a radi velike cijene,meni i 20-tak pacijenata znači život?
    Farmaceutska kuća iz Amerike je donirala lijek Hrvatskoj te ga sada koristimo.
    Za 5-6 mj.lijek nam više neće biti dostupan ukoliko ne dođe na listu lijekova HZZO.
    Hvala na savjetu
    Nada Drušković

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Važna obavijest za umirovljenike: Mirovine stižu nešto kasnije

Objavljeno

-

By

Hrvatska poštanska banka poslala je obavijest svojim korisnicima vezanu uz isplatu mirovina.

“Obavještavamo vas da će Hrvatska poštanska banka, iznimno zbog tehničkih prilagodba u sustavu slijedom pripajanja Nove hrvatske banke, redovna mirovinska primanja umjesto 1. lipnja korisnicima isplatiti 4. lipnja 2024. godine. Od srpnja 2024. Banka nastavlja isplaćivati redovna mirovinska primanja prvog dana u mjesecu. Zahvaljujemo vam na povjerenju i razumijevanju”, napisali su u obavijesti.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

USUSRET UPISIMA U SREDNJE ŠKOLE / Dok mnogi ne mogu doći do radnika, u ovim zanimanjima ih je – previše…

Objavljeno

-

By

U vrijeme upisne groznice osnovnoškolaca i maturanata srednjih škola opet se postavlja pitanje viškova kadrova u Hrvatskoj (da, ima i toga)

Za manje od dva tjedna, 27. svibnja, počet će prijave u Nacionalni informacijski sustav prijava i upisa u prve razrede srednje škole. Škole će natječaj za upis raspisati i objaviti najkasnije do 20. lipnja, a konačne ljestvice poretka bit će objavljene 10. srpnja. Ove godine planirano je 48.135 upisnih mjesta.

Prijave za upis na fakultete započele su 1. veljače, a 29. travnja objavljene su orijentacijske rang-liste za upise. Studije je moguće prijavljivati do 17. srpnja kada će biti objavljene i konačne rang-liste upisa.

U vrijeme upisne groznice osnovnoškolaca i maturanata srednjih škola opet se postavlja pitanje viškova kadrova u Hrvatskoj (da, ima i toga) te preporuka za smanjenje upisnih kvota u obrazovne programe u kojima se učenici školuju i studenti obrazuju za zvanja i zanimanja koja su suficitarna.

“Kada govorimo o zanimanjima koja su suficitarna, preporučili bismo budućim studentima smanjiti interes za studije filozofije, povijesti umjetnosti, komparativne književnosti i dizajna. A od srednjoškolskih programa, preporučili bismo smanjiti obrazovne programe za fotografa, ekonomiste, modne tehničare, grafičke dizajnere…”, rekli su nam u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje (HZZ) na pitanje kojih zvanja i zanimanja Hrvatska ima viška.

Preporuke HZZ-a za smanjenjem upisnih kvota za pojedina zanimanja

HZZ svake godine objavljuje Preporuke za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja, a na temelju praćenja, analize i predviđanja potreba tržišta rada za pojedinim zvanjima. Te se preporuke ne odnose samo na upis, već i na stipendiranje učenika i studenata. No, budući da potrebe tržišta rada nisu iste u svim krajevima Hrvatske, HZZ svoje analize provodi regionalno i lokalno, a isto tako objavljuje i preporuke. Izdvojili smo HZZ-ove preporuke za smanjenjem upisnih kvota na područjima četiri županije s najviše stanovnika te Gradu Zagrebu. Tamo živi više od polovice stanovništva Hrvatske pa podaci o suficitarnim zvanjima i zanimanjima na tim područjima uvelike održavaju i stanje u cijeloj Hrvatskoj .

Grad Zagreb i Zagrebačka Županija

Trogodišnji i četverogoodišnji srednjoškolski program

Fotografi

Ekonomisti

Grafički urednici-dizajneri

Tehničari za logistiku i špediciju

Modni tehničari

Hotelijersko-turistički tehničari

Veterinarski tehničari

Prehrambeni tehničari

Tehničari cestovnog prometa

Stručni studij

Fizioterapija

Poslovna ekonomija

Ekonomija poduzetništva

Sveučilišni studij

Dizajn

Grafička tehnologija (smjer: Dizajn grafičkih proizvoda)

Povijest umjetnosti

Komparativna književnost

Filozofija

Novinarstvo

Tekstilni i modni dizajn (smjerovi: Modni dizajn i Dizajn tekstila)

Komunikologija

Politologija

Etnologija i kulturna antropologija

Kineziologija

Sociologija

Agroekologija

Ekonomija

Poslovna ekonomija

Split i Splitsko-dalmatinska županija

Četverogodišnji srednjoškolski program

Ekonomisti

Hotelijersko-turistički tehničari

Komercijalisti

Poslovni tajnici

Tehničari za logistiku i špediciju

Tehničari za poštanske i financijske usluge

Upravni referenti

Stručni studij

Kineziologija

Management malog poduzeća

Management trgovine i turizma

Međunarodni management u hotelijerstvu i turizmu

Sportski management

Turističko poslovanje

Upravni studij

Sveučilišni studij

Biologija i tehnologija mora

Forenzika

Industrijsko inženjerstvo

Kemija

Kemijska tehnologija (smjer: Kemijsko inženjerstvo)

Kineziologija

Pomorski management

Poslovna ekonomija

Povijest (dvopredmetni)

Pravo

Talijanski jezik i književnost (dvopredmetni)

Rijeka i Primorsko-goranska županija

Četverogodišnji srednjoškolski program

Ekonomisti

Upravni referenti

Stručni studij

Upravni studij

Sveučilišni studij

Poslovna ekonomija u turizmu i ugostiteljstvu

Poslovna ekonomija (smjerovi: Financije i računovodstvo, Poduzetništvo, Marketing)

Pravo

Logistika i menadžment u pomorstvu i prometu

Osijek i osječko-baranjska županija

Trogodišnji srednjoškolski program

Prodavači

Fotografi

Cvjećari

Frizeri

Četverogodišnji ili petogodišnji srednjoškolski program

Upravni referenti

Ekonomisti

Komercijalisti

Agrotehničari

Poljoprivredni tehničari fitofarmaceuti

Farmaceutski tehničari

Građevinski tehničari

Arhitektonski tehničari

Tehničari geodezije i geoinformatike

Ekološki tehničari

Agroturistički tehničari

Poslovni tajnici

Fizioterapeutski tehničari

Dentalni tehničari

Likovni umjetnici i dizajneri

Grafički urednici-dizajneri

Grafički tehničari pripreme

Grafički tehničari dorade i tiska

Zdravstveno-laboratorijski tehničari

Kozmetičari

Stručni studij

Računovodstvo

Ekonomija i poslovna ekonomija

Fizioterapija

Upravni studij

Javna uprava

Bilinogojstvo

Agroekonomika

Građevinarstvo (opći smjer)

Sveučilišni studij

Pravo

Ekonomija i poslovna ekonomija

Kultura, mediji i menadžment

Hrvatski jezik i književnost (dvopredmetni)

Informatologija ili Informacijske i komunikacijske znanosti

Filozofija i hrvatski jezik i književnost

Filozofsko-teološki studij

Fizioterapija

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Sindikalist: Hrvatska uplatila 12 milijuna eura pa izgubila kontrolu nad Petrokemijom

Objavljeno

-

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) Mladen Novosel uputio je danas zahtjev premijeru, resornim ministrima i ravnatelju CERP-a za utvrđivanjem odgovornosti i ispravljanjem propusta u procesu dokapitalizacije Petrokemije d.d. Postupak dokapitalizacije proveden je tako da će rezultirati s vlasničkim udjelom države od svega oko 20 posto i posljedično potpunim gubitkom kontrole nad daljnjom sudbinom Petrokemije, istaknuo je u priopćenju Novosel.

U procesu dokapitalizacije bilo je predviđeno povećanje temeljnog kapitala u rasponu od 70 do 140 milijuna eura, dok je država uoči dokapitalizacije kontrolirala oko 44 posto dionica.

Posljedično, da bi se provela Vladina odluka o zadržavanju kontrolnog paketa dionica, iznos ulaganja u povećanje temeljnog kapitala od strane RH trebalo je odrediti ovisno o iznosu ulaganja turske grupe Yildirim, najvećeg suvlasnika Petrokemije, tako da udio RH u vlasničkoj strukturi nakon dokapitalizacije ostane minimalno 25 posto plus jedna dionica, dodao je.

“Oboje predstavnika RH glasali protiv odluke o kapitalizaciji”

Iako je uobičajena poslovna praksa da uplatu prvi izvrši najveći vlasnik, da bi manjinski dioničari ovisno o visini njegovog uloga mogli prilagoditi uplate i tako zadržati ciljani vlasnički udio, kaže Novosel, “u ovom je slučaju RH, preko četiri pravne osobe putem kojih kontrolira dionice, uplatu izvršila prva”.

Time je, tvrdi predsjednik SSSH, omogućila većinskom dioničaru Yildirimu da uplatom, u okvirima planiranog raspona povećanja temeljnog kapitala, preuzme veći vlasnički udio no što je bilo planirano, odnosno da se vlasnički udio Republike Hrvatske smanji ispod kontrolne granice od 25 posto plus jedna dionica.

Novosel podsjeća da su oboje predstavnika RH u Nadzornom odboru kutinske Petrokemije u konačnici glasali protiv odluke o dokapitalizaciji, ali kad je već bilo prekasno i kad manjinskim udjelom glasova na odluku više nisu mogli utjecati.

“Zahtijevam da se utvrdi odgovornost za propust”

Rezultat tako provedene dokapitalizacije je da je RH uplatila nešto više od 12 milijuna eura da bi smanjila vlasnički udio s oko 44 na oko 20 posto i izgubila svaku kontrolu nad sudbinom Petrokemije, ustvrdio je.

Smanjenje vlasničkog udjela s 44 na oko 20 posto moglo se ostvariti i prodajom 24 posto dionica većinskom vlasniku pa bi RH zaradila znatna sredstva, umjesto potrošila više od 12 milijuna eura, kaže Novosel.

“S obzirom na iznimnu važnost Petrokemije, ne samo kao najvećeg poslodavca u Kutini i Sisačko-moslavačkoj županiji nego i jedinog proizvođača mineralnih gnojiva u Hrvatskoj i regiji, kao član Upravnog vijeća CERP-a zahtijevam da se utvrdi odgovornost za ovaj propust, ali i da se poduzmu žurne mjere za njegovo ispravljanje”, ističe Novosel.

“Neovisno o tome je li razlog ovog propusta bio nemar, nesposobnost ili nečija namjera (a što je sve podjednako nedopustivo), smatram da RH i dalje mora i može pronaći način za dogovor s većinskim vlasnikom kojim bi se ispoštovale prethodno donesene odluke i ranije postignuti dogovor o dokapitalizaciji, odnosno zadržao kontrolni paket od najmanje 25 posto plus jedna dionica”, istaknuo je Novosel.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu