Connect with us

Hrvatska

Lani je opozvano 89 prehrambenih i više od 200 neprehrambenih proizvoda. Evo kojih najviše

Objavljeno

-

U slučaju nepravilnosti i zdravstvenih rizika vezanih s hranom, u Hrvatskoj se pokreće europski Sustav brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje (RASFF), a u slučaju svih ostalih proizvoda aktivira se Sustav brzog upozorenja za nesigurne potrošačke proizvode i zaštitu potrošača (RAPEX) koji obuhvaća sve proizvode osim prehrambenih i farmaceutskih te lijekova.

I za RASFF i za RAPEX kontaktna točka u Hrvatskoj je Državni inspektorat (DIRH), a za RASFF još i Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH). Kada se za pojedine proizvode aktiviraju jedan ili drugi sustav, tada se ti proizvodi opozivaju s tržišta i miču s polica trgovina.

Prema popisu obavijesti za potrošače koje je objavio Državni inspektorat, prošle godine je u Hrvatsko opozvano 89 prehrambenih prozvoda. Detaljan popis nalazi se  OVDJE.

Najviše salmonele i listerije

Najviše, u 14 slučajeva, radilo se o prisustvu bakterije salmonele koja uzrokuje zaraznu bolest salmonelozu. Salmonela je bila pronađena u konzumnim jajima, špinatu, ekstrudiranim kuglicama od prosa, otkoštenim pilećim batkovima i zabacima, žabljim kracima, tahini pasti od sezama, smrznutoj lopatici jelena, dopunskoj krmnoj smjesi za nesilice, sojinoj sačmi i hrani za pse.

U 11 slučajeva prehrambeni su proizvodi bili opozvani zbog prisustva patogene bakterije Listeria monocytogenes koja uzrokuje zaraznu bolest listeriozu. Listerija je pronađena u domaćim kobasicama, salami, kulenu, jegeru, pečenici, pakiranim sendvičima te proteinskim sendvičima.

Opasni kuhinjski mlinci za sol

Također u 11 slučajeva iz prodaje su povučeni jednokratni kuhinjski mlinci za sol, a zbog mehaničkog zagađenja jer je utvrđeno da se iz žrvnja za mljevenje krupnih zrna soli na vrhu mlinca u hranu truse komadići plastike.

U šest slučajeva proizvodi su opozvani zbog prisutva aditiva E110, neodobrenog umjetnog bojila koje može izazvati alergijske reakcije. Taj se aditiv najčešće dodaje u slane grickalice, pudinge i marmelade. U svih šest prošlogodišnjih slučajeva zbog tog su bojila bile opozvane grickalice.

U šest slučajeva prehrambeni su proizvodi bili opozivani i zbog neoznačenih alergena – soje (u pilećim salamama, paštetama i roštilj kobasicama), glutena (u kobasicama), miječnog proteina (u pirovim krekrerima) te lješnjaka (u čokoladicama).

Lani je ipak bilo manje opozvanih prehrambenih proizvoda nego 2023. kada ih je s polica trgovina maknuto 94, a još manje nego 2022. kada je opozvano 116 proizvoda.

Lani opozvano čak 1348 vozila

Sustav RAPEX lani je u Hrvatskoj bio aktiviran u 211 navrata. Više od polovice tih opoziva odnosilo se na vozila, a zbog raznih vrsti tvorničkih kvarova. Na drugom mjestu po broju opoziva su bile igračke, u većini slučajeva plišane i one mekane za najmlađu djecu, najčešće zbog lako odvojivih sitnih dijelova ili punila u plišanim igračkama kojima se djeca mlađa od 3 godine mogu ugušiti.

Otkako je 2014. sustav RAPEX uspostavljen i u Hrvatskoj, ukupno je opozvano 2157 proizvoda, a više od polovice bila su vozila – čak 1348 bila su vozila. Na drugom mjestu su igračke kojih je u protelih deset godina opozvano 273.

Od 2014. opozvano je i 60 proizvoda iz skupine nakita, 59 proizvoda za djecu i dječje opreme, 56 proizvoda osobne zaštitne opreme, 46 informatičkih proizvoda, 37 proizvoda dječje obuće i odjeće i isto toliko električnih proizvoda, 21 proizvod iz skupine autodijelova, 19 svjetiljki te isto toliko proizvoda za uljepšavanje i osobnu higijenu. Ostalih vrsta proizvoda opozvano je znantno manje.

Čitav popis možete vidjeti OVDJE.

No votes yet.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

ZAKON O POSREDOVANJU / Stižu nova pravila na tržištu nekretnina, evo što se sve mijenja

Objavljeno

-

By

Pexels

Vlada je u srijedu u sabor uputila prijedlog zakona o posredovanju u prometu nekretnina, kojim želi ojačati zaštitu korisnika usluga agencija za promet nekretnina, a njihovu djelatnost detaljnije i suvremenije urediti.

U vladinom prijedlogu povećava se iznos obveznog osiguranja od odgovornosti radi jačanja zaštite korisnika usluga i osiguranja eventualne naknade štete.

Konkretno, povećava se iznos police osiguranja od profesionalne odgovornosti za štetu koju bi posrednik mogao prouzročiti nalogodavcu ili trećim osobama u posredovanju i to na 100.000 eura, kao najmanju iznos po jednom štetnom događaju, odnosno na 300.000 eura za sve odštetne zahtjeve u jednoj osiguravateljskoj godini, rekao je na vladinoj sjednici ministar gospodarstva Ante Šušnjar.

Prema vladinom prijedlogu, posrednik tj. agencija moći će za istu nekretninu naplatiti naknadu i od prodavatelja i od kupca, ali samo ako s njima ima zasebne ugovore, pri čemu ukupna naknada od obje strane ne smije prelaziti maksimalni iznos iz važećeg cjenika. Na primjer, ako agencija ima pravo naplatiti 4%, može naplatiti isključivo 2% od prodavatelja, 2% od kupca, s tim da će za obje strane obaviti različite usluge u posredovanju, objasnio je ministar Šušnjar.

Tako će, recimo, za jednog klijenta obaviti oglašavanje, a za drugoga uknjižbu i pravne poslove koji su vezani za promet nekretnina. 

U Vladinom prijedlogu preciznije se definira oglašavanje nekretnina s ciljem osiguravanja transparentnosti i sprječavanja zavaravajućeg i nepotpunog informiranja javnosti. Tako posrednik koji na temelju ugovora o posredovanju oglašava nekretninu na tržištu, ne smije uvjetovati razgledavanje te nekretnine trećoj osobi prethodnim potpisivanjem ugovora o posredovanju.

Uvodi se i stroga obveza posjedovanja pisanog ugovora o posredovanju prije bilo kakvog javnog oglašavanja nekretnine. Ministar Šušnjar kaže da se time staje na kraj praksi oglašavanja tuđih nekretnina bez znanja vlasnika. 

Uvodi se nova obveza prema kojoj agencija koja trajno obavlja djelatnost posredovanja sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, mora imati najmanje jednog zaposlenog agenta na puno radno vrijeme. Time se želi ispriječiti djelovanje nelegalnih posrednika koji nisu registrirani za posredovanje ili koriste agente koji taj posao obavljaju povremeno i neprofesionalno, rekao je Šušnjar.

Omogućuje se digitalizacija postupka zahtjeva za izdavanje rješenja za obavljanje djelatnosti posredovanju prometnog nekretnina, čime se pojednostavnjuju administrativni proces i povećava učinkovitost sustava. To že se moći učiniti putem usluge START Plus u sustavu e-Građani.

Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Danas još kiša, snijeg u gorju i olujna bura, a onda stiže povoljniji nastavak tjedna

Objavljeno

-

By

Pixabay

Jutro je u Hrvatskoj svanulo hladno i vjetrovito. Većinom je oblačno, u nizinskoj unutrašnjosti i na Jadranu mjestimice s kišom, a u predjelima iznad 700 metara nadmorske visine ima susnježice i snijega. Puše umjeren i jak sjeverac, na sjevernom i srednjem Jadranu jaka i olujna bura.

U nastavku dana će ipak doći do postupnog smirivanja vremena. Oborina će još biti tijekom jutra i prijepodneva, a zatim će poslijepodne u najvećem dijelu zemlje biti suho. Slijedi i lagani proces razvedravanja pa su u drugom dijelu dana moguća i kraća sunčana razdoblja. Ostaje vjetrovito uz umjeren i jak sjeverac na kopnu te jaka, na udare i olujna bura duž većeg dijela obale. Samo na krajnjem jugu još prijepodne jugo. Najviša temperatura od 10 do 15, u gorju hladnije.

U četvrtak povoljnije. Očekujemo djelomično sunčano i uglavnom suho vrijeme. Sasvim malo oborina moguće je ponegdje u gorskim krajevima. I dalje vjetrovito uz umjeren i jak sjeverac na kopnu te jaku i olujnu buru na Jadranu koja će podno Velebita možda imati i orkanske udare. Temperatura zraka slična današnjoj.

Do kraja tjedna onda imamo većinom suho i djelomično sunčano vrijeme. Samo ponegdje na kopnu uz koji kraći proljetni pljusak, najizglednije u subotu poslijepodne. Vjetar će postupno oslabjeti. Jutra hladna, na kopnu mjestimice s mrazom, a dnevna temperatura se neće bitnije mijenjati.

Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Zemlju zahvatila jača promjena vremena: Evo gdje danas stižu kiša, snijeg, olujni vjetar…

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Noćas je jača promjena vremena s kišom i sjevernim vjetrom zahvatila veći dio Hrvatske. U Gorskom kotaru jutros pada snijeg, a na većem dijelu obale je zapuhala jaka do olujna bura.

U nastavku dana puno oblaka i vjetra. Povremene kiše i pljuskova s grmljavinom bit će na Jadranu, osobito u Dalmaciji. Na sjevernom dijelu većinom suho sa sunčanim razdobljima. U unutrašnjosti puno oblaka, a u Slavoniji i gorskoj Hrvatskoj povremeno će biti kiše, u višim predjelima i snijega. Puhat će umjeren sjeverac, na Jadranu jaka i olujna bura. Temperatura na kopnu od 6 do 11, u gorju hladnije, a duž obale između 11 i 16 Celzijevih stupnjeva. 

Povremene kiše bit će i sljedeće noći te sutra ujutro.

Danju prestanak oborina, najprije na sjevernom Jadranu i u sjevernijim kopnenim krajevima. Uslijedit će djelomično razvedravanje pa će sutra biti i sunčanih razdoblja, osobito u drugom dijelu dana. Ostaje vjetrovito uz umjeren i jak sjeverac u unutrašnjosti te jaku i olujnu buru na Jadranu koja podno Velebita može imati i orkanske udare. Temperatura zraka većinom između 10 i 15 Celzijevih stupnjeva. 

Od četvrtka uglavnom suho i djelomično sunčano. Vjetar će postupno oslabjeti. Jutra hladna, osobito na kopnu gdje je moguć i mraz, a dnevna temperatura bez veće promjene u odnosu na srijedu. 

Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu