magazin
OD 20. DO 23. LIPNJA / 13. Međunarodni festival čipke Pag. Donosimo PROGRAM…
Jedan od najvažnijih događaja posvećenih paškoj čipki je Međunarodni festival čipke koji se već tradicionalno, počevši od 2010. godine, održava u lipnju svake godine u gradu Pagu. Ovaj festival okuplja čipkarice iz Europe i cijelog svijeta, pružajući im priliku za razmjenu znanja i iskustava te promicanje ovog prekrasnog zanata na globalnoj razini. Posjetitelji imaju priliku uživati u izložbama, radionicama, modnim revijama i drugim događanjima koja slave ljepotu i umijeće izrade čipke. Evo najave:
Grad Pag ponovno će postati središte kulturnih zbivanja početkom 13. Međunarodnog festivala čipke, koji će se u organizaciji Turističke zajednice Grada Paga, Grada Paga i Društva paških čipkarica Frane Budak održati od 20. do 23. lipnja. Ovaj prestižni ovogodišnji događaj koji se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija RH, Ministarstva turizma i sporta RH, Ministarstva regionalnog razvoja i EU fondova RH, Hrvatskog povjerenstva za UNESCO, Zadarske županije i TZ Zadarske županije, okupit će ljubitelje umjetnosti i tradicije, pružajući im jedinstvenu priliku da se upoznaju s bogatom poviješću i jedinstvenom ljepotom čipke iz Španjolske, Mađarske, Slovenije, Poljske, Crne Gore i Hrvatske.
Službeno otvorenje festivala započet će u četvrtak, 20. lipnja u 19 sati promenadnim koncertom na glavnom gradskom trgu nakon koje će se u 19.30 sati održati ceremonija otvorenja Festivala. Uz bogat kulturni, edukativni i zabavni program koji su pripremili organizatori, posjetitelji će u večernjim satima prvog dana moći uživati u festivalskim izložbama zemalja sudionica u prostoru Kneževog dvora i koncertu klape Munita. Koncert počinje u 21 sat.
Za sve one koji žele naučiti tajne izrade ažura, cijanotipije i filcanja vune, u petak, 21. lipnja, organizirane su radionice pod vodstvom iskusnih majstorica.
Početni tečaj za ažure održat će se u Atriju Kneževog dvora s početkom u 10 sati dok će se radionica cijanotipije za djecu održati na trgu ispred Gradske knjižnice u 10.30 sati. U popodnevnim satima na istom mjestu, ispred Gradske knjižnice, izrađivat će se stilizirana čipka od filcane vune s početkom u 17 sati.
S ponosom najavljujemo modnu reviju pod nazivom “Tradicija protkana ljubavlju”, koja će se na trgu Petra Krešimira IV održati s početkom u 20 sati. Ova posebna modna revija spaja suvremeni dizajn s bogatom tradicijom paške čipke, a posjetitelji će imati priliku uživati u jedinstvenim modnim komadima koji na inovativan način reinterpretiraju tradicionalnu pašku čipku. Također, na modnoj reviji prikazat će se nekoliko ekskluzivnih modela inspiriranih paškom čipkom koje su izradile učenice Škola za trgovinu i modni dizajn iz Rijeke te nakit od paške čipke kojeg su izradile učenice SŠ Bartola Kašića.
Nakon modne revije, na glavnom gradskom trgu, nastupit će klapa HRM Sv. Juraj koji će svojim izvedbama obogatiti festivalsku atmosferu. Ovo prekrasno glazbeno događanje koje ne smijete propustiti počinje u 21 sat.
U subotu, 22. lipnja u 10 sati održat će se radionica izrade paške čipke koja će biti posebno atraktivna za sve one koji žele naučiti vještinu ovog drevnog zanata. Sudionici će u Atriju Kneževog dvora imati priliku iz prve ruke isprobati izradu čipke i naučiti više o njenoj povijesti i tehnikama. U 11 sati, na trgu ispred Gradske knjižnice održat će se radionica izrade unikatnih torbi transfer tehnikom, a promocija slikovnice „Legenda o Paškoj čipki” na rasporedu je u 18 sati.
Sajam „Najboje od Paga” održat će se u subotu u vremenu od 19 do 22 sata ispred I Magazina soli. Ova promocija posvećena je predstavljanju autentičnih, domaćih proizvoda koji odražavaju tradiciju, kvalitetu i jedinstveni okus otoka Paga. Posjetitelji će moći kupiti svoje omiljene proizvode na prodajnim štandovima te na taj način podržati lokalne proizvođače, a osim u vrhunskim otočnim proizvodima poput paškog sira, baškotina, pandešpanja moći će kupiti unikatne suvenire i prirodnu kozmetiku.
Dio festivala bit će i nastupi folklornih društava, koji će u večernjim satima dočarati autentičan duh i bogatstvo kulturne baštine kroz pjesme, plesove i nošnje. Posjetitelji će u 19 sati na Trgu Petra Krešimira moći uživati u nastupu i plesovima KUD-a Lovro Ježak iz Marije Bistrice i KUD-a sv. Andrija iz Svete Nedjelje u 21 sat.
Izložbe su također poseban dio festivala gdje se mogu razgledati najljepši primjerci paške čipke, od povijesnih radova do suvremenih interpretacija. Kroz izložbu „Paška čipka” Društva paških čipkarica Frane Budak u sklopu u Galerije paške čipke svi ljubitelji čipke moći će uživati u ljepoti te se diviti eleganciji paške čipke na izložbi „Neodoljiva tajna nit” u Samostanu sv. Margarite. U glavnoj zbornoj crkvi Marijinog uznesenja bit će predstavljena izložba „Crkveno ruho”, a u crkvi sv. Jurja izložba „Vridne ruke moje nane” Foto kluba Pag. Bit će otvorena i Etno kuća i stalni postav KUD-a Družina, a u Gradskoj čitaonici održat će se izložba dječjih radova iz dječjeg vrtića „Paški mališani pod nazivom „Moj grad čipke i kamena”. Izložbe će biti otvorene sva tri dana festivala u vremenu od 9.30 do 12.00 i 18.00 do 22.00 sati.
Festival završava, u subotu u 20 sati podjelom zahvalnica svim sudionicima.
PROGRAM:
ČETVRTAK / 20. lipnja 2024.
SLUŽBENI DIO OTVARANJA FESTIVALA
19.00 Promenadni koncert – Trg Petra Krešimira IV
19.30 Ceremonija otvaranja – Trg Petra Krešimira IV
Razgledavanje festivalskih izložbi
Domjenak za uzvanike – Atrij Kneževog dvora
21.00 Koncert klape „Munita“ – Trg Petra Krešimira IV
PETAK / 21. lipnja 2024.
10.00 Radionica – Početni tečaj za ažure – Atrij Kneževog dvora
10.30 Radionica – Cijanotipija za djecu – Trg ispred Gradske knjižnice
17.00 Radionica – Stilizacija paške čipke filcanom vunom – Trg ispred Gradske knjižnice
20.00 Modna revija – Tradicija protkana ljubavlju – Trg Petra Krešimira IV
21.00 Koncert klape HRM „Sv. Juraj“ – Trg Petra Krešimira IV
SUBOTA / 22. lipnja 2024.
10.00 Radionica paške čipke – Atrij Kneževog dvora
11.00 Radionica – Izrada unikatnih torbi transfer tehnikom – Trg ispred Gradske knjižnice
18.00 Promocija slikovnice „Legenda o paškoj čipki“ – Trg ispred Gradske knjižnice
19.00 Sajam „Najboje od Paga“ – kod spomenika Solaru
19.00 Nastup KUD-a „Lovro Jažek“, Marija Bistrica – Trg Petra Krešimira IV
20.00 Podjela zahvalnica i zatvaranje festivala – Trg Petra Krešimira IV
21.00 Nastup KUD-a Sv. Andrija, Sveta Nedjelja – Trg Petra Krešimira IV
NEDJELJA / 23. lipnja 2024.
10.30 Sv. misa, Crkva Marijinog Uznesenja – Trg Petra Krešimira IV
IZLOŽBE
IZLOŽBE ZEMALJA SUDIONICA – Prizemlje Kneževog dvora, Trg Petra Krešimira IV
Španjolska, Mađarska, Slovenija, Poljska, Crna Gora i Hrvatska
IZLOŽBA PAŠKE ČIPKE DRUŠTVA PAŠKIH ČIPKARICA „FRANE BUDAK“
Galerija paške čipke – Trg Petra Krešimira IV
IZLOŽBA PAŠKE ČIPKE „NEODOLJIVA TAJNA NITI“
Benediktinski samostan sv. Margarite
IZLOŽBA CRKVENOG RUHA
Crkva Marijinog Uznesenja
IZLOŽBA FOTO KLUBA PAG „VRIDNE RUKE MOJE NANE“
Crkva Sv. Jurja
IZLOŽBA „MOJ GRAD ČIPKE I KAMENA“ – Radovi Dječjeg vrtića „Paški mališani“
Gradska čitaonica
STALNI POSTAV ETNO KUĆE KUD-a DRUŽINA
Ulica Sv. Marije
Izložbe su otvorene od 9.30 do 12.00 i 18.00 do 22.00
Organizatori:
Turistička zajednica Grada Paga, Grad Pag i Društvo paških čipkarica Frane Budak.
Pokrovitelji 13. Međunarodnog festivala čipke:
Ministarstvo kulture i medija RH, Ministarstvo turizma i sporta RH, Ministarstvo regionalnog razvoja i EU fondova RH, Hrvatsko povjerenstvo za UNESCO, Zadarska županija i Turistička zajednica Zadarske županije
magazin
Nova izvedba predstave “KAMO IDEMO, TATA” ovu srijedu u Kazalištu lutaka Zadar!
Nakon brojnih uspješnih gostovanja, hvaljena predstava Drame plus „Kamo idemo, tata?” ponovno se vraća u Zadar. Nova izvedba je ovu srijedu, 6. svibnja u 20 sati, u Kazalištu lutaka Zadar.
Ulaznice za predstavu možete rezervirati na broj telefona 098 779 703 ili na mail uzkudramaplus@gmail.com ili ih kupiti sat vremena prije izvedbe, u srijedu 6. svibnja, na blagajni Kazališta lutaka Zadar.
Autorski projekt Vinka Radovčića, prema motivima istoimenog romana Jean-Louisa Fourniera „Kamo idemo, tata?”, nježna je i dirljiva predstava koja prikazuje emocionalne i društvene izazove života oca dvojice sinova s teškoćama u razvoju, osjećaj krivnje, boli, ljubavi, a ponekad i očaja, i sve to bez uljepšavanja stvarnosti, ukazujući na iskustva borbe i pokušaja nošenja s teškom situacijom roditelja takve djece, razotkrivajući najdublje dijelove ljudske duše i njezinu sposobnost prilagodbe na životnu tragikomediju.
Unatoč ozbiljnosti teme, Fournierov stil je direktan, iskren i neizbježno humorističan, što je uzeto kao nit vodilja ove predstave, pa se tako kroz crni humor, ironiju i sarkazam kao mehanizme obrane nastoje razbiti tabui i omogućiti gledateljima povezivanje s iskustvima roditelja djece s teškoćama u razvoju na dublji način.
Uzimajući istoimeni roman Jean-Louisa Fourniera kao polazišnu točku ove predstave, autorski tim želio je istražiti dublje pitanje smisla života i pronalaska sreće unatoč teškim životnim situacijama, kao i senzibilizirati gledatelje i razviti empatiju prema osobama koje su drukčije.
– Postoje predstave koje su puka zabava i zaboravljaju se padom zastora. A postoje i one koje svoje stvarno djelovanje počinju tek tada, kao što je ova. Možda će ova predstava nekome biti bolan okidač. Ali kazalište mora boljeti; u protivnom je sapunica – istaknula je dr. sc. Kornelija Kuvač, red. prof., Sveučilište u Zadru.
Autorski tim predstave čine: redatelj Vinko Radovčić, igra Ivan Raffaelli, prijevod Tatjana Pavešković, autori adaptacije i dramaturške obrade romana Vinko Radovčić, Ivan Raffaelli i Domagoj Lindinger, scenograf, kostimograf, scenski pokret i odabir glazbe Vinko Radovčić, oblikovatelj svjetla Frane Papić, oblikovatelj tona Mate Petričević, fotografi predstave Filip Brala i Saša Čuka, izrada scenografije Adriano Košuta, izrada rekvizite Ljiljana Surać, asistent redatelja, inspicijent i kreativni producent Domagoj Lindinger.
magazin
Horoskop za 3. svibnja 2026.
Ovan (21.03.-20.04.) – Dnevni horoskop za 03.05.2026.
LJUBAV: Uspjet ćete se opustiti od malih ljubavnih briga. Današnji dan vratit će vedrinu u vaše osobne odnose.
KARIJERA: Danas bi vam jedna mlada osoba s posla mogle povjeriti svoje strahove i sumnje. Ohrabrite je.
ZDRAVLJE&SAVJET: Napunite baterije laganom gimnastikom.
Bik (21.04.-20.05.) – Dnevni horoskop za 03.05.2026.
LJUBAV: Vjerojatno ćete spojiti voljenu osobu s društvom i tako provesti jedno ugodno veče ili popodne.
KARIJERA: Ništa vas više u vezi posla neće brinuti. Vaši ciljevi su vam potpuno jasni i to vam je dovoljno.
ZDRAVLJE&SAVJET: Vježbajte gimnastiku.
Blizanci (21.05.-20.06.) – Dnevni horoskop za 03.05.2026.
LJUBAV: Težit ćete svom ljubavnom idealu, ali kako dan bude odmicao, sve ćete više biti svjesni da je on daleko od vas.
KARIJERA: Osjetit ćete prolaznu potrebu za povlačenjem, pa ćete, ako je ikako moguće, djelovati iz sjene.
ZDRAVLJE&SAVJET: Brige koje će se pojaviti obična su iluzija.
Rak (21.06.-20.07.) – Dnevni horoskop za 03.05.2026.
LJUBAV: Ako izađete van, vjerojatno ćete se lijepo provesti. Ipak, pazite što pričate kako ne bi napravili zbrku.
KARIJERA: U poslu nećete biti jače angažirani. Sve ćete odraditi rutinski i bez mnogo mašte. Nedostajat će vam motiva.
ZDRAVLJE&SAVJET: Vježbajte jogu za bolju koncentraciju.
Lav (21.07.-21.08.) – Dnevni horoskop za 03.05.2026.
LJUBAV: Izgledno je izražavanje emocija od strane osobe s kojom radite ili će vam vaša najdraža osoba doći na posao.
KARIJERA: Bez obzira što niste bogataš, danas ćete zaključiti kako ste zadovoljni svojim prihodima. Nije sve u novcu.
ZDRAVLJE&SAVJET: Potpuno ste u pravu.
Djevica (22.08.-22.09.) – Dnevni horoskop za 03.05.2026.
LJUBAV: Vaš partner pokazivat će potrebu za više nježnosti što ćete mu (joj) vi priuštiti bez većih problema. Dobro je.
KARIJERA: Povremeno ćete u glavi prevrtiti protekle radne dane i izazove koje ste uspjeli svladati. Onda ćete se opustiti.
ZDRAVLJE&SAVJET: Gimnasticirajte na zraku.
Vaga (23.09.-22.10.) – Dnevni horoskop za 03.05.2026.
LJUBAV: Druga strana će vam danas pokazati svoju nježniju stranu ili će vam se povjeriti. Budite pažljivi i sjetite se kako je vama bilo.
KARIJERA: Manje nesuglasice bit će povezane s temom pauza na poslu, ali generalno za vas se sve stvari poboljšavaju.
ZDRAVLJE&SAVJET: Ugodite si nečim što volite.
Škorpion (23.10.-22.11.) – Dnevni horoskop za 03.05.2026.
LJUBAV: Danas nalazite pravi način da nekom pokažete svoje osjećaje, bilo da se radi o pogledima, bilo o rječima.
KARIJERA: Zbog dobro obavljenog posla, neki bi danas mogli biti malo protežirani i pušteni kući prije kraja radnog vremena.
ZDRAVLJE&SAVJET: Imate pravo uživati.
Strijelac (23.11.-21.12.) – Dnevni horoskop za 03.05.2026.
LJUBAV: Vaš ljubavni život nastavit će se razvijati na vrlo lijep način. To će vas motivirati na još više aktivnosti.
KARIJERA: Čini se da se sve razvija i bolje nego što ste očekivali. Malo više angažmana danas će biti povezano s kolegama.
ZDRAVLJE&SAVJET: Ne sjedite na hladnom.
Jarac (22.12.-20.01.) – Dnevni horoskop za 03.05.2026.
LJUBAV: Vi ćete i danas nastaviti sa svojim ljubavnim uspjesima. Vezani će biti sretni, a samci neka svakako izađu van. Sve je moguće.
KARIJERA: Kako radni sati budu odmicali, vi ćete se sve više u mislima prebacivati u večer za koju planirate ugodno druženje.
ZDRAVLJE&SAVJET: Zdravi ste i vedri.
Vodenjak (21.01.-19.02.) – Dnevni horoskop za 03.05.2026.
LJUBAV: Možda ćete se izmučiti od svojih crnih slutnji i misli, ali ako se prepustite vedrini voljene osobe, sve će biti dobro.
KARIJERA: Pred vama je novi radni tjedan za koji znate da će biti izazovan. Pripremate se vježbajući diplomaciju.
ZDRAVLJE&SAVJET: Potražite humoristične sadržaje.
Ribe (20.02.-20.03.) – Dnevni horoskop za 03.05.2026.
LJUBAV: Doći će do blagog poboljšanja u vašim osobnim odnosima, ali još uvijek ćete teško nalaziti prave riječi u komunikaciji s partnerom.
KARIJERA: Da bi oslobodili nove ideje, povežite se s mladim suradnicima. Oni će vam pomoći da se izrazite.
ZDRAVLJE&SAVJET: Slijedite svoje snove.
magazin
SUBOTNJA ŠPICA!
-
ZADAR / ŽUPANIJA7 sati prijeMORATE U SPIZU? Danas u Zadru rade sljedeće trgovine…
-
magazin4 dana prijeFOTOGALERIJA / Svjetski dan plesa u City Galleriji
-
magazin3 dana prijeSPORTSKI ULAZAK U LJETO / Doživite Maslenica Sunset Run 2026. Prijave su otvorene!
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prijeVanja Čvrljak izabran za direktora Turističke zajednice Zadarske županije




