Connect with us

Svijet

Sat sudnjeg dana otkucava, ostalo je 90 sekundi do ponoći: Ovo su najveće prijetnje

Objavljeno

-

Na satu sudnjeg dana, koji pokazuje koliko je svijet simbolično blizu nuklearnog Armagedona, pokazuje 90 sekundi do ponoći i to je najbliže katastrofi ikada, a znanstvenici su naveli razlog zbog kojih smo se tako približi “sudnjem danu”.

Kako piše BBC, znanstvenici su kao najveće prijetnje naveli novu utrku u nuklearnom naoružanju, rat u Ukrajini i zabrinutost zbog klimatskih promjena.

Sat svake godine postavlja Bulletin of the Atomic Scientists koji od 2007. razmatraju utjecaj novih rizika koje je stvorio čovjek. U utorak je objavljeno da Kina, Rusija i SAD troše goleme iznose za “proširenje ili modernizaciju svojih nuklearnih arsenala”, što dodatno povećava “stalno prisutnu opasnost od nuklearnog rata zbog pogreške ili pogrešne procjene”.

Rat u Ukrajini također je stvorio “stalno prisutan rizik od nuklearne eskalacije”. Nadalje, prijetnju predstavlja i nedovoljno djelovanje po pitanju klimatskih promjena kao i rizici povezani sa zlouporabom bioloških tehnologija i alata umjetne inteligencije.

Počelo je s Oppenheimerom…

Sat sudnjeg dana kreirali su 1947. J Robert Oppenheimer i američki znanstvenici koji su razvili atomsku bombu. Nakon što su spoznali razorne učinke koje je boma ostavila na japanske gradove Hirošimu i Nagasaki, htjeli su upozoriti javnost i izvršiti pritisak na svjetske čelnike kako bi osigurali da se nuklearno oružje nikada više ne upotrijebi.

Kazaljke na satu su se pomaknule 25 puta. Godine 1947. bilo je sedam minuta do ponoći, a na kraju Hladnog rata 1991. kazaljke su se vratile na 17 minuta do ponoći.

“Ovo je vrlo opasno vrijeme… čelnici se ne ponašaju odgovorno”, rekla je za BBC Rachel Bronson, predsjednica Bulletin of the Atomic Scientists.

Pavel Podvig, ruski stručnjak za nuklearno oružje koji je godinama sudjelovao u postavljanju sata sudnjeg dana, kaže da je bio šokiran kada je ruski predsjednik Vladimir Putin postavio ruske nuklearne snage u stanje pripravnosti nakon invazije na Ukrajinu.

Unatoč desetljećima sporazuma o kontroli naoružanja, u svijetu još uvijek postoji oko 13 000 nuklearnih bojevih glava, od kojih su 90% ruske i američke. Još šest zemalja proglašeno je nuklearnim silama: Ujedinjeno Kraljevstvo, Kina, Indija, Pakistan i Sjeverna Koreja. BBC navodi da se vjeruje i da Izrael ima ovo oružje, ali to nikada nije potvrđeno.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

Policija ga poslala “u krevet”: Vozač putničkog autobusa vozio 27 sati bez pauze

Objavljeno

-

By

Vozač putničkog autobusa vozio je iz Italije u Njemačku oko 27 sati bez pauze. To je utvrdila policija koja ga je zaustavila u srijedu ujutro u Hechingenu, u Baden-Württembergu.Policija je utvrdila kako je 53-godišnji vozač autobusa koji je prometovao prema Hessenu, bez pauze vozio 27 sata, piše Fenix.

Kako bi prikrio prekršaj vezan za obvezno uzimanje odmora, koristio se karticom vozača koja nije njegova. Kartica vozača služi za identifikaciju vozača te omogućuje pohranu podataka o aktivnosti vozača.

Kako je priopćila policija, potpuno umornog vozača prvo su poslali na spavanje. Vozač mora odgovarati zbog sumnje da je krivotvorio dokaze.

Za grupu od 30 osoba organiziran je novi autobus. Ostatak puta vozio je vozač iz Baden-Württemberga.

 
Nastavi čitati

Svijet

Kini porasli uvoz i izvoz, potražnja se oporavlja

Objavljeno

-

Kineski izvoz i uvoz ponovo su porasli u travnju, pokazali su danas podaci carinske uprave, signalizirajući poboljšanje domaće i inozemne potražnje.

Izvoz je u travnju porastao za 1.5 posto u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec, utvrdio je statistički ured. U ožujku se smanjio prvi puta od studenog, i to za 7.5 posto.

Oporavlja se potražnja

Uvoz je poskočio za 8.4 posto. U ožujku se smanjio za 1.9 posto.

Višak u kineskoj robnoj razmjeni sa svijetom poskočio je u travnju za 23.6 posto, na 72.35 milijardi dolara.

Uvoz ugljena uvećan je za jedanaest posto, na 45.25 milijuna metričkih tona, budući da su proizvođači električne energije pojačali nabavu pred vrhunac ljetne potrošnje.

Uvoz željezne rude porastao je za 1.1 posto, blaže nego u ožujku kada su pojedini kupci iskoristili povoljnije cijene za nabavu, računajući da će i potražnja i cijene snažno porasti u ostatku godine.

Uvoz soje poskočio je za 18 posto, također potaknut povoljnim cijenama koje su pritisnule obilne isporuke iz Brazila.

U prva tri ovogodišnja mjeseca izvoz i uvoz porasli su na godišnjoj razini za 1.5 posto.

 
Nastavi čitati

Svijet

Četiri europske zemlje mogle bi uskoro priznati Palestinu

Objavljeno

-

Irska, Španjolska, Slovenija i Malta razmatraju priznanje palestinske države 21. svibnja, prenijela je irska državna televizija.

RTE News je sinoć prenio kako su se intenzivirali razgovori između Dublina, Madrida, Ljubljane i La Valette o potencijalnom zajedničkom priznanju palestinske državnosti. 

Čeka se glasanje na Općoj skupštini UN-a

Irska televizija tvrdi kako te zemlje čekaju glasanje na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda 10. svibnja koje bi moglo rezultirati otvaranjem puta Palestine prema članstvu u toj organizaciji.

Četiri zemlje su u zajedničkom priopćenju 22. ožujka rekle kako su dogovorile prvi korak prema priznanju Palestine. 

Španjolska i Irska dugo su zagovornice prava Palestinaca. Ova inicijativa dolazi u vrijeme dok međunarodna zajednica zbog velikog broja poginulih civila u izraelskoj ofenzivi na Gazu poziva na primirje i dugotrajno rješenje za mir u regiji. 

Od 1988. palestinsku državu priznalo je 139 od 193 članica Ujedinjenih naroda. 

Izrael tvrdi da plan četiri europske zemlje predstavlja „nagradu za terorizam” koja će smanjiti šanse na pregovorima o miru u Gazi.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu