Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

Zadarska riva jedan je od najuspješnije provedenih EU projekata u Zadarskoj županiji

Objavljeno

-

U prepunom atriju Providurove palače u Zadru u četvrtak je održana završna konferencija projekta “Rekonstrukcija i izgradnja lučke infrastrukture Grad Zadar-Poluotok”, poznatijeg kao obnova zadarske rive.   
Projekt Lučke uprave Zadar obuhvatio je rekonstrukciju zaobalnog dijela Liburnske obale te obnovu obalnog zida Obale kralja Petra Krešimira IV., kao i dogradnju gata koji je vraćen u povijesne dimenzije. Iako je prošlo već neko vrijeme od završetka radova, koji su kraju privedeni mjesecima prije roka, za termin završne konferencije projekta simbolično je izabran tjedan kada Zadrani slave Dan grada kojem je riva jedan od simbola.
“Malo koji Zadranin nema svoju priču o rivi i zato je pred nama bio još veći izazov kako je učiniti ljepšom, a istodobno poštujući sve zahtjeve koje donosi ovako izazovan projekt. Dobili smo priliku, čast i veliku odgovornost. No zahvaljujući odličnoj koordinaciji našeg tima s izvođačima radova i stručnim nadzorom, slobodno mogu kazati kako je ovaj projekt uspješno i kvalitetno proveden i možemo biti ponosni na učinjeno”, ustvrdio je ravnatelj Lučke uprave Zadar Željko Knežević.  
Knežević je zahvalio Vladi RH i resornom ministarstvu koji su od prvog dana stajali uz ovaj projekt, kao i svim djelatnicima Lučke uprave Zadar, njegovim prethodnicima na mjestu ravnatelja, Upravnom vijeću, Gradu Zadru i Zadarskoj županiji te svim građanima Zadra na strpljenju kojeg su pokazali prilikom izvođenja radova.  
“Nije ovo bio običan projekt – a naša je generacija dobila tu čast da položi svoje ruke i obnovi još jednu zadarsku ikonu, dio duše ovoga grada. Time smo je sačuvali za generacije koje će na uređenoj rivi hraniti svoju ljubav prema Zadru. Uskoro nam slijedi i parterno uređenje Rive, hortikulturno i komunalno, ali s istim osjećajem odgovornosti za taj neprocjenjivi zadarski prostor”, poručio je gradonačelnik Zadra Branko Dukić.  
Prema riječima župana Božidara Longina, ovo je jedan od najuspješnije provedenih EU projekata na području Zadarske županije.  
„Projekt je to oko kojeg je vladalo potpuno zajedništvo, a koji je ujedno bio vrlo zahtjevan, ali je istodobno izveden sustavno, vrlo kvalitetno i u rokovima… Opjevanu zadarsku rivu učinili smo još ljepšim mjestom za šetnju. Zadarska riva nije tek obalni pojas, ona je za nas Zadrane, ali i ne samo za nas, puno više”, istaknuo je Longin.  
Uz emotivnu, istaknuta je i financijska težina projekta čija je ukupna vrijednost iznosila 8,8 milijuna eura, od čega je 7,5 milijuna eura sufinancirala Europska unija iz Kohezijskog fonda, dok nacionalni doprinos iznosi 1,3 milijuna eura.  
Ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić čestitao je svima uključenima u projekt ističući kako tako kompleksan zahvat nije bilo lako provesti.  
“A još pogotovo to učiniti u zadanim rokovima i financijama – to je iznimka na kojoj treba čestitati. Pored prilagođavanja svim propisima i sinkronizirane podrške Vlade, gradske i županijske uprave, najvažnije od svega bilo je imati naklonost javnosti jer riva je najvrjedniji identitetski prostor grada. Napravili ste operaciju u srcu zadarskog tkiva, koja je dirala u živuću emociju i sjećanje svakog Zadranina, do te mjere da se gledalo pomicanje svakog kamena i tu nije bilo mjesta za pogreške. I sve je napravljeno bez greške, svatko je u svojoj roli dao svoj obol i danas imamo novu rivu koja će tu stajati stoljećima”, naglasio je ministar Erlić.  
 
Veliku podršku projektu od njegovih samih početaka iskazao je i državni tajnik za more i EU fondove u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture Josip Bilaver.  
„Ovo je jedan od 25 projekata lučke infrastrukture koji su realizirani ili u realizaciji, a meni je osobno najdraži. Obnovljena riva je najljepši poklon Gradu Zadru za 10 godina članstva u EU. Zadarska riva nije samo kamen ili šetnica, već dio identiteta svih Zadrana i ponosan sam što će pružati vizuru najljepšoj obali u svijetu”, kazao je Bilaver na završnoj konferenciji projekta.  
Ovom prigodom predstavljena je monografija „Zadarska riva – obnova“, u izdavaštvu Hanza Medije, koja obiluje atraktivnim fotografijama svih faza radova s kopna i iz zraka te donosi reportaže s gradilišta i razgovore s poznatim Zadrankama i Zadranima.
„Krenulo je spontano, kao zanimljiva i donekle provokativna novinarska tema, o neiskorištenom potencijalu zadarske rive. Takav pogled ”izvan struje” prvi nam je ponudio neprežaljeni kolega Nenad Marčev, a nakon njega sve se posložilo samo od sebe. Krenuli smo tražiti sugovornike koji žele nešto reći na temu sadašnjosti i budućnosti zadarske rive. Ali prije Marčeva i tridesetak Zadranki i Zadrana koje smo intervjuirali, na problem dotrajale i oštećene obale ukazao je Venci Jurin. Naš novinarski posao, započet te 2017. i završen ove godine, bio je da pratimo taj proces koji se nije smio zaustaviti”, istaknuo je urednik monografije, novinar Slobodne Dalmacije i portala zadarski.hr Ivicu Nevešćanina.  
Jedan od poznatih Zadrana koji je u monografiji dao svoju viziju budućnosti ovog prostora je povjesničar umjetnosti i sveučilišni profesor Pavao Pavuša Vežić, dobitnik ovogodišnje Nagrade za životno djelo koju dodjeljuje Grad Zadar.  
„Monografija me u svakom slučaju impresionirala, kao što će, vjerujem, impresionirati svakog tko je bude mogao pribaviti. To nisu samo suhoparni tekstovi koji obrađuju administrativnu stranu uređenja tog velikog zahvata, već je svaki od autora unio svoje emocije, svoju notu prisnosti s rivom“, istaknuo je Pavuša Vežić.   
Prema riječima ravnatelja Lučke uprave Zadar, monografija će ostati pisani trag velebnog projekta obnove zadarske rive.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

(NYIOOC 2024) ZADARSKI MASLINARI SJAJNI U NEW YORKU: Pakoštanci osvojili pet od ukupno 80 hrvatskih odličja

Objavljeno

-

By

Pakoštanci: Ante Vulin, Danijela Lalin i Tomislav Čudina. Na forografiji nedostaje  Mario Barešić iz Draga

Treći smo na svijetu, a kad bi se spojili kriteriji uspješnosti i broj osvojenih zlata mi bi smo još bolje prošli, kaže Ante Vulin, nagrađivani maslinar iz Pakoštana

Hrvatski maslinari mogu početi slaviti  uspjeh postignut na upravo završenom najvećem i najprestižnijem  svjetskom ocjenjivanju kvalitete maslinovih ulja NYIOOC 2024 (World Olive Oil Competition  New York).

“Treći smo na svijetu. Iako s manje uzoraka ponovili smo uspjeh iz prošle godine kada smo također osvojili treće mjesto”, prokomentirao je upravo objavljene rezulate Ante Vulin, maslinar iz Pakoštana u Dalmaciji. On je i ove godine za svoju robnu marku Antino Santa Lucija  od sorte Oblica dobio zlatno odličje.

Ispred Hrvatske samo Italija i Amerika

Ponosni su i ostali hrvatski maslinari.  U konkurenciji 913 uzoraka iz zemalja sjeverne hemisfere sa svojih 97 ekstra djevičanskih ulja, osvojili  su ukupno 80 nagrada od kojih 62 zlatne i 18 srebrnih.

Ispred Hrvatske su samo Italija  i SAD. Talijanski maslinari su ove  godine na NYIOOC prijavili  217 uzoraka i osvojili 140 nagrada (95 zlatnih i 45 srebrnih). Po prvi put na visoko drugo mjesto probile su  se Sjedinjene američke države.  Sa  140 prijava američki maslinari osvajaju 93 nagrade (60 zlatnih i 33 srebrne). Četvrta Španjolska  124 uzorka 80 nagrada (61 zlato i 19 srebro).

“Kad bi se spojili kriteriji uspješnosti i broj osvojenih zlata mi bi smo još bolje prošli”, kaže Vulin.  Od još nekolicine hrvatskih maslinara čuli smo slične prijedloge. Neki misle da bi, kao na Olimpijadi i sličnim sportskim natjecanjima,  zlatne medalje trebale biti glavni kriterij za plasman svake pojedine države.

  Već i letimičan pogled na ostvarene rezultate govori da su hrvatski maslinari  po stopi uspješnosti daleko najbolji. Od 97 prijava  dobivenih 80 nagrada uspješnost iznosi  iznosi  82 posto, dok Italija ima  65 posto uspješnosti, SAD 66, Španjolska 65, Grčka 52, Portugal 50 itd.

Ante Vulin: Po uspješnosti mi smo ispred svih

“Mi nemamo velike površine  ni količine ulja. Nemamo ni rafinerije.  Ali imamo, tradiciju, sortiment, prirodni način uzgoja, zdrave plodove i vrhunsko  ulje.  poručuje Vulin.

Doprinos maslinara Zadarske županije

Iz Pakoštana,  uz Vulina,  su njih još trojica  osvojili nagrade na upravo završenom NYIOOC-u: Tomislav Čudina sa uljem Olea Viola,  Mario Barešić sa robnom markom Skiper i OPG Lalin sa  svojima Dalma Oleum Oblica i Dalma Oleum Premium. Znači,  četiri Pakoštanca  osvojila  pet od ukupno 80 hrvatskih odličja

Svoj doprinos velikom hrvatskom uspjehu u New Yorku dali su  i maslinari iz drugih mjesta u  Zadarskoj županiji. Dr. Ivica Vlatković iz Novigrada sa dva zlatna odličja za svoja ulja Forticu Šoltanku i Forticu – Coratina/Leccino,  OPG Morović iz Sali na Dugom Otoku sa robnom markom  Nai 3.3. zatim Miodrag Deša iz Zadra sa svojom Oblicom  iz  maslinika na području općine Poličnik, Grupa Nida sa  robnom markom Grgur iz maslinika na području Nina te PZ Maslina i vino iz Tinja za svoju Light Selektion od sorti Oblica, Istarska Bjelica, Lecino, Buža, Frantoio, Ascolana tenera i Carolea.

“Možemo biti zadodoljni doprinosom maslinara iz Zadarske županije velikom uspjehu Hrvatske  na najvećem svjetskom natjecanju u ocjenjivanju kvalitete maslinovih ulja u New Yorku”, kaže dr. Ivica Vlatković i dodaje: “ Hrvatska je mala zemlja, ali velesila po kvaliteti maslinovih ulja, što se potvrđuje iz godine u godinu”.

 Uspjeh je tim veći ako se zna  s kakvim su se sve problemima  naši maslinari borili  u 2023. malinarskoj godini, počevši od vremenskih nepogoda do štetnika.  “Sve se to odrazilo na količini pa i kvaliteti maslinovih ulja, ali oni najbolji su dokazali da i u najtežim uvjetima mogu proizvesti vrhunska ekstra djevičanska ulja”, kaže Vlatković.

Od 2017. godine otkad sudjeluje na najvećem svjetskom natjecanju u New Yorku njegova ulja su dosad osvojila  ukupno 15 nagrada što ga svrstava među četiri najuspješnija proizvođača ekstra djevičanskog maslinovog ulja  u Hrvatskoj.

Obećavajuća  situacija u maslinicima

Vlatković kao i ostali hrvatski maslinari zadovoljni su dosadašnjim tijekom ove maslinarske godine. “ Situacija u maslinicima je obećavajuća. Proljeće je donijelo dovoljno vlage, temperature su gotovo idealne pa su masline pune cvijeta. Očekujemo i dobru oplodnju. Do berbe je još daleko, ali svi su izgledi da ćemo imati uspješnu kampanju. Puno uspješniju od protekle godine, a to znači i puno više ulja  na najvećem svjetskom ocjenjivanju kvalitete u New Yorku”, poručuje Ivica  Vlatković, kojega smatraju   najboljim maslinarom među liječnicima i najboljim liječnikom među maslinarima.

Dr. Ivica Vlatković zadovoljan doprinosom maslinara Zadarske županije

A Vlatković i ostali uspješni hrvatski maslinari ne kriju  da “žive za dan” kad će Hrvatska   na NYIOOC-u osvojiti još više  nagrada. Najviše od svih zemalja sjeverne  hemisfere gdje se preradi više od 90 posto svjetske proizvodnje maslinovog ulja.   Ako je suditi po obećavajućem stanju u maslinicima  možda im se snovi ostvare već iduće godine  na NYIOOC 2025. Do tada, držimo im palčeve da proizvedu još više vrhunskih ulja i popnu se na vrh svijeta ispred Italije, SAD,  Španjolske, Portugala, Grčke, Turske  i ostalih maslinarskih velesila.

N.J./Dani masline

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

VIDEO / Na potopljenom lokalitetu kod Korčule ljudi su prije 6.900 godina uzgajali bademe i masline

Objavljeno

-

By

Odjel za arheologiju Sveučilišta u Zadru nastavlja s istraživanjima 7.000 godina starog neolitičkog potopljenog lokaliteta Soline na otoku Korčuli. Sustavna istraživanja vodi izv. prof. dr. sc. Mate Parica.

Iako još traju istraživanja, otkriveni su ostatci veće kamene arhitekture unutar nalazišta, s jasno definiranom linijom obalnoga zida. Uz izvrsno sačuvani suhozid, na mjestu gdje cesta ulazi u naselje vidi se proširenje te se može pretpostaviti da su na tom mjestu bile dvije povišene kružne konstrukcije, izvorno učvršćene drvenim pilonima zabijenima u tlo.

U prošlogodišnjim istraživanjima pronađeno je nekoliko koštica maslina, te mnoštvo ljuštura badema. Radiokarbonske analize su učinjene direktno na koštici masline i ljušturi badema i pokazuju okvirnu starost od 6.900 godina.

– U vrijeme prije gotovo 7.000 godina na ovom prostoru evidentan je uzgoj bajama, dok su masline najvjerojatnije trgovinom uvezene s istočnog Mediterana, i to su zasad najstariji tragovi maslina na Jadranu, ističe Parica.

Istraživanja financiraju Hrvatska zaklada za znanost (Potopljena neolitička nalazišta u podmorju hrvatskog dijela Jadrana) i udruga Lipa rič (sredstva Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije). Uz Sveučilište u Zadru, sudjeluju arheolozi iz različitih institucija i tvrtki: Dubrovački muzeji, Muzej grada Kaštela, Muzej grada Korčule, Međunarodni centar za podvodnu arheologiju u Zadru te Kantharos d.o.o.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PRED VRATIMA PROMJENA VREMENA! / Nakon sunčane nedjelje, u ponedjeljak naoblaka, od utorka kiša i pljuskovi s grmljavinom

Objavljeno

-

By

Danas većinom sunčano, mjestimice uz promjenljivu naoblaku. Osobito sredinom dana lokalno će biti pljuskova praćenih grmljavinom, ponajviše na istoku zemlje. Vjetar slab do umjeren sjeveroistočni, na Jadranu jugozapadni. Najviša dnevna temperatura uglavnom između 21 i 26 °C.

U ponedjeljak promjenjivo oblačno sa sunčanim razdobljima osobito na istoku i jugu. Mjestimice kiša već prijepodne u Gorskoj Hrvatskoj, popodne i u obliku lokalnih pljuskova praćenih grmljavinom, osobito na zapadu. Vjetar slab do umjeren jugoistočni i jugozapadni. Jutarnja temperatura od 8 do 12, na obali i otocima između 13 i 17 °C. Najviša dnevna većinom između 20 i 25 °C.

IZGLEDI VREMENA:

Promjenjivo oblačno sa sunčanim razdobljima osobito na jugu, a povremena kiša i pljuskovi praćeni grmljavinom bit će češći na kopnu i na sjevernom Jadranu, u oblačniju srijedu i drugdje. Vjetar slab i umjeren jugoistočni, na moru će postupno jačati jugo. Temperatura uobičajena za doba godine, neće se bitno mijenjati.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu