Hrvatska
Mjesečno neki zarađuju 2000 eura, a jedan njihov odlazak na teren može stajati i 60-70 eura
One koji odlaze u mirovinu nema tko zamijeniti, pa interesa mladih za ovaj zanat gotovo da nema.
Sve veći nesklad između potreba poslodavaca i nedostatka kadrova na tržištu rada doveo je do toga da su za brojna zanimanja u Srbiji plaće višestruko “skočile”.
Jedno od takvih zanimanja, zahvaljujući odlasku majstora u inozemstvo i odlasku u mirovinu, jesu vodoinstalateri, koji mjesečno mogu zaraditi i preko 2000 eura. One koji već duže vrijeme odlaze u mirovinu nema tko zamijeniti, pa unatoč izvrsnim primanjima, interesa mladih za ovaj zanat gotovo da nema.
Visoke cijene
Miša Obrenović, koji živi u stambenoj zgradi u centru Beograda, navodi da su mu u stanu bile začepljene cijevi u kuhinji, a popravak je platio 50 eura.
“Cijev u zidu ispod mog sudopera se začepila i voda se počela vraćati.” Pozvao sam majstora iz susjedstva koji je skinuo sifon ispod i vodoinstalaterskom sajlom “probušio” začepljenje cijevi u zidu. Sve je trajalo manje od 10 minuta, a naplatio mi je 50 eura. Pritom mi je napomenuo da je to zato što smo susjedi. “Mogu samo zamisliti koliko bih mu platio da ne živimo u istoj zgradi”, kaže Miša Obrenović.
Direktor Infostuda za odnose s javnošću Miloš Turinski kaže za N1 da je to danas uobičajena cijena te vrste usluga.
“Ako pitate bilo kojeg vodoinstalatera koji je samostalni poduzetnik, reći će vam da je normalno zarađivati 2000 eura mjesečno, pogotovo u Beogradu. Oni vrjedniji mogu toliki iznos zaraditi i u kraćem roku, jer je potražnja tolika da su plaće visoke za sve zanate. Istovremeno, plaće koje se nude u oglasima za posao nisu tako velike kako bi se moglo činiti drugim ljudima na našem tržištu rada. Jedan njihov odlazak na teren zna stajati 20-30 eura, a ovisno o veličini kvara nekada i 60-70 eura”, objašnjava Turinski. O potražnji za vodoinstalaterima u našoj zemlji, navodi primjer od prije dvije godine, kada je na Infostudu osvanuo oglas za vodoinstalatera u kojem se za tu poziciju nudi čak 2000 eura.
Deficitarno zanimanje
“Taj oglas izazvao je veliku pozornost, a samo je potvrdio da je teško pronaći kvalitetnog radnika koji dobro poznaje posao vodoinstalatera. Razgovarali smo s velikim brojem vodoinstalatera kako u Beogradu, tako i u drugim gradovima, koji su potvrdili da je 240.000 dinara, odnosno oko 2000 eura, novac koji dobar vodoinstalater zaista može zaraditi. Čak i za puno kraće vrijeme od mjesec dana”, ističe Turinski.
Ukazuje da manjak obrtnika na ovom području ne postoji od jučer, već od 2015. godine.
Hrvatska
PROGNOZA / Drastična promjena vremena: Temperature padaju, vraćaju se kiša i snijeg
Prvo jutro novog radnog tjedna svanulo je suho i djelomično sunčano. Slično će se zadržati veći dio dana – djelomično sunčano i toplo. No što nas čeka dalje?
Poslijepodne i prema večeri bit će sve oblačnije, na sjeverozapadu unutrašnjosti i u gorju mjestimična kiša i pljuskovi, osobito navečer i u noći na utorak kad u predjelima iznad 700 metara nadmorske visine može biti i snijega. Vjetar na kopnu slab, s promjenom vremena kasno popodne i navečer jak sjeverni i sjeveroistočni. Na Jadranu ujutro malo bure, sredinom dana sjeverozapadni i jugozapadni, a navečer na sjevernom Jadranu jaka bura.
Ponedjeljak će biti podjednako topao kao vikend uz maksimalne temperature između 15 i 20 Celzijevih stupnjeva.
Posvuda hladnije
Od utorka posvuda hladnije, osobito na kopnu. Bit će pretežno oblačno, mjestimice s kišom, u gorju i snijegom. Na Jadranu će sredinom tjedna puhati prva marčana bura s olujnim udarima. Temperatura zraka sutra na kopnu većinom između 7 i 12, na Jadranu do 16 stupnjeva.
Srijeda nam donosi prestanak oborina, ali i dalje ostaje prohladno uz pojačan sjeverac na kopnu i jaku buru s olujnim udarima duž obale.
Drugi dio tjedna izgleda uglavnom suho i djelomično sunčano, bura će postupno slabjeti, ali će jutra u unutrašnjosti biti hladnija uz moguć mraz.
Hrvatska
PROGNOZA / Jače pogoršanje: Stiže zahlađenje, uz kišu i grmljavina, snijeg
Umjereno do pretežno oblačno je u većem dijelu zemlje, mjestimice se vozi po mokrim i skliskim kolnicima, vozače pozivaju na oprez iz Hrvatskog autokluba.
Mjestimice je smanjena vidljivost zbog magle, stoga brzinu treba prilagoditi uvjetima na cestama. U nastavku petka, uglavnom sredinom dana i poslijepodne, može pasti malo kiše ili kakav pljusak pretežno u kopnenim krajevima. Razmjerno toplo diljem zemlje.
Za vikend će biti nestabilno. U subotu kiše i pljuskova može biti na sjevernom Jadranu, u Gorskom kotaru i Lici, unutrašnjosti Dalmacije i na krajnjem sjeverozapadu zemlje. U nedjelju će kiše i pljuskova biti uglavnom duž Jadrana i uz Jadran, u najvišem gorju može pasti malo snijega.
Početkom novog tjedna jače naoblačenje. Zapuhat će vjetar sjevernog smjera, osjetno će zahladnjeti, u gorju će biti snijega. Kišu i pljuskove, moguće i obilnije, ponegdje može pratiti i grmljavina.
Hrvatska
PROGNOZA / Pljuskovi će biti češći, ponegdje uz grmljavinu, u najvišem gorju moguć snijeg
Umjereno do pretežno oblačno je u većem dijelu zemlje, ima i kiše duž Jadrana i uz Jadran, mjestimice i u Posavini.
U nastavku četvrtka kiše i pljuskova bit će većinom duž Jadrana i uz Jadran, no poslijepodne i drugdje u unutrašnjosti. Moguća je i grmljavina! U najvišem gorju može pasti malo snijega.
Petak će rijetka biti oborina, uglavnom u unutrašnjosti može pasti malo kiše ili kakav lokalni pljusak. Na Jadranu će biti pretežno sunčano i suho.
Za vikend će se nastaviti nestabilne prilike. U subotu će kiša i pljuskovi biti češća pojava duž Jadrana i uz Jadran, poslijepodne moguće i u središnjoj i zapadnoj unutrašnjosti. U nedjelju će kiša i pljuskova biti većinom duž Jadrana i uz Jadran.
Novi tjedan ne donosi stabilizaciju, česti će biti kiša i pljuskovi, a kako će se temperature malo sniziti, u najvišem gorju može pasti malo snijega. Čini se da će i nadolazeći tjedan biti u znaku nestabilnog vremena.
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije(NE)RADNE NEDJELJE / Danas su u Zadru otvorene sljedeće trgovine…
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije(FOTO) SAVRŠENA TEMPERATURA MORA? / Evolution Next Level u Zadru otvorio raspravu o budućnosti turizma i investicija
-
magazin4 dana prijeFOTOGALERIJA / Proljetni dan na zadarskoj Rivi
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije(FOTO) VELIK INTERES ZA EVOLUTION NEXT LEVEL U ZADRU / Nikolina Brnjac, Josip Bilaver i Šime Erlić otvorili platformu ideja, znanja i novih suradnji






