Connect with us

Svijet

Studija: Teški oblici covida ostavljaju zastrašujuće posljedice na mozak

Objavljeno

-

Izvor: Anna Shvets / Pexels / Ilustracija

Posljedice teške bolesti izazvane covidom-19 zastrašujuće podsjećaju na starost u ljudskom mozgu, pokazuje obdukcija 54 zdravih i zaraženih pojedinaca. Autori studije kažu da njihovo istraživanje prvo povezuje covid-19 s molekularnim potpisima starenja mozga, prenosi ScienceAlert.

“Primijetili smo da je genetski izražaj u moždanom tkivu pojedinaca koji su umrli od covida-19 vrlo sličan onom u nezaraženih pojedinaca koji su umrli sa 71 godinom ili kasnije”, kaže znanstvenik za javno zdravlje, Jonathan Lee s Harvarda.

Uzorak za studiju bio je sačinjen od pojedinaca u dobi između ranih 20-ih i srednjih 80-ih godina, a uključivao je 21 pojedinca koji su imali teški oblik covida-19, jednu osobu koja je imala asimptomatsku zarazu i 22 ljudi koji nisu bili zaraženi koronavirusom.

Istraživači su rezultate također usporedili s nezaraženim pojedincem koji je patio od Alzheimerove bolesti, kao i drugom skupinom od 9 pojedinaca koji također nisu bili zaraženi, ali tijekom života su bili hospitalizirani i liječeni na ventilatoru.

Korištenjem tehnologije sekvenciranja RNA na uzorcima iz prefrontalnog korteksa, znanstvenici su uvidjeli da su oni koji su oboljeli od teškog oblika covida-19 pokazivali znakove obogaćenog genetskog izražaja koji se povezuje sa starenjem.

Mozgovi zaraženih pojedinaca bili su sličniji starijim pojedincima u kontrolnoj skupini, bez obzira na njihovu dob.

Jednostavno rečeno, geni koji jačaju starenjem, kao na primjer oni povezani s imunološkim sustavom, jačaju i u slučajevima teške zaraze covidom-19.

Istovremeno, geni koji slave starenjem, kao na primjer oni povezani sa sinaptičkom aktivnošću, kognicijom i pamćenjem, slabe i u slučajevima teške zaraze covidom-19.

“Također smo primijetili značajnu povezanost staničnog odgovora na oštećenje DNK, mitohondrijalnu funkciju, regulaciju odgovora na stres i oksidativni stres, vezikularni transport, homeostazu kalcija i sekreciju inzulina koja se dosad povezivala s procesom starenja i starenjem mozga,” napisali su autori studije.

“Naše analize daju naslutiti da se mnogi biološki parametri, koji se mijenjaju prirodnim procesom starenja također mijenjaju i u slučajevima teškog oboljenja od covida-19”, dodaju.

Još od početka pandemije koronavirusom, znanstvenici su se pribojavali mogućih dugoročnih posljedica.

Oštećenje mozga jedan je od najtežih ishoda. Teški slučajevi zaraze covidom-19 često se povezuju s gubitkom pamćenja, moždanim udarima, delirijem ili komom. U listopadu 2020., inicijalno skeniranje mozga pacijenata oboljelih od koronavirusa pokazalo je zabrinjavajuće znakove neuroloških poremećaja i oštećenja.

Kasnije studije su pokazale da čak i blagi covida-19 može ostaviti traga na mozgu, iako je još uvijek nejasno koliko dugo te promjene mogu trajati i koliko su ozbiljne u odnosu na one u pacijenata s teškim oblikom covida-19.

Sa svakom godinom, zdravstveni stručnjaci dobivaju bolje uvide o dugoročnim ishodima koje bi mogla donijeti oba globalna pandemije. Tri godine nakon njenog početka, stvari ne izgledaju dobro.

Otkrića iz ove studije objavljena su nakon što je već ranije ove godine jedan drugi rad opisao kognitivni utjecaj teškog oblika covida kao ekvivalentan 20 godina starenja, prenosi Science Alert.

Neuropatologinja Marianna Bugiani sa sveučilišta u Amsterdamu izjavila je za časopis Nature da ova nova saznanja otvaraju “čitav niz pitanja koja su važna ne samo za naše shvaćanje bolesti, već da bismo pripremili društvo za potencijalne posljedice pandemije.”

Također je dodala da te posljedice možda neće biti jasne još godinama. A u tom trenutku globalna zajednica već će prolaziti kroz ponavljajuće zaraze koronavirusom.

Tko zna kakav će dugoročni utjecaj višestruka zaraza imati na našu kognitivnu moć?

Zanimljivo je da u trenutnoj studiji istraživači nisu pronašli nikakav genetski dokaz prisutnosti virusa u mozgu zaraženih pacijenata, što daje naslutiti da neurološke posljedice virusa nisu nužno uzrokovane njegovim prisustvom u živčanom sustavu.

Autori pak jesu pronašli dokaze više prisutnosti faktora nekroze tumora, koji se povezuje s upalama, starenjem mozga, kognitivnim padom izazvanim starenjem, u mozgovima zaraženih pojedinaca.

Genetski faktori povezani s antivirusnim imunološkim odgovorom također su bili povišeni.

Autori kažu da ti čimbenici “mogu dovesti do značajnog propadanja mozga u nedostatku neuroinvazije virusa SARS-CoV-2.”

Zbog tih rezultata, stručnjaci iz tima savjetuju onima koji se oporavljaju od zaraze koronavirusom da posjete neurologa. Ako sama prisutnost ovog virusa može izazvati upale u mozgu, moguće je da je bilo koji zaraženi pojedinac u opasnosti od deterioracije mozga.

Dok stručnjaci ne saznaju više o ovom fenomenu, autori kažu da bi se i liječnici i pacijenti trebali fokusirati na druge faktore rizika od demencije koji jesu u našoj kontroli, kao što su tjelesna težina, unos alkohola i tjelesna aktivnost.

Izbjegavanje zaraze covidom-19, koliko god je to moguće, ostaje najbolji savjet, prenosi ScienceAlert.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

Geomagnetska oluja koja je pogodila Zemlju mogla bi pokrenuti val uragana

Objavljeno

-

By

Geomagnetska oluja već je izazvala nestanak radija i smetnje GPS-a, a sada nova studija sugerira da bi solarna oluja koja je pogodila Zemlju prošli tjedan mogla pokrenuti val uragana.

Tim je koristio model koji je promatrao aktivnost tropskih ciklona u proteklih 5500 godina i pronašao 11 vremenskih razdoblja u kojima je bilo 40 posto više oluja nego inače. Otkrili su da ta vremenska razdoblja imaju jednu zajedničku stvar: sunce je vrvilo od aktivnosti, piše Daily Mail, a prenosi tportal.

Teorija glasi: kada je sunce aktivno, ono pokreće snažne baklje energiziranih čestica koje pucaju kroz svemir. I kad udare u Zemlju, čestice sa sobom donose sunčevu energiju koja zagrijava naše oceane – osiguravajući gorivo za tropske oluje. Ova vijest dolazi u trenutku kada je Amerika već usred sezone uragana koja je spremna oboriti rekorde – već je najmanje 20 imenovanih oluja koje će pogoditi zemlju.

Solarna ili geomagnetska oluja veliki je poremećaj Zemljine magnetosfere – područja oko Zemlje kojim upravlja magnetsko polje planeta. A oluja od prošlog petka ocijenjena je s ‘G4’ (na ljestvici od jedan do pet), što je čini ‘jakom’ olujom.’

“Geomagnetske oluje mogu utjecati na infrastrukturu u orbiti blizu Zemlje i na Zemljinoj površini”, objavila je Nacionalna uprava za oceane i atmosferu (NOAA) u izjavi prošlog četvrtka, navodeći kako bi oluja mogla “potencijalno poremetiti komunikacije, električnu mrežu, navigacije, radio i satelitske operacije”.

Vodeći autor studije Yang Wang sa Sveučilišta Florida State rekao je za DailyMail da ne može predvidjeti hoće li nedavna intenzivna solarna aktivnost dovesti do više tropskih ciklona ove godine.

Povoljniji uvjeti za razvoj jakih oluja

Sunčeva aktivnost ili ukupno solarno zračenje (TSI), korišteno u studiji, određeno je korištenjem ugljika u godovima drveća. Kada sunčeva aktivnost oslabi, vrsta ugljika nazvana ugljik-14 povećava se u atmosferi – a te se promjene mogu vidjeti u godovima drveća koji apsorbiraju ugljik iz zraka, prenosi tportal.

Glavni autor studije rekao je za DailyMail da je “uloga solarne aktivnosti u modulaciji aktivnosti tropskih ciklona složena. Kako se oceani zagrijavaju, imaju više energije na raspolaganju za pretvaranje u vjetar tropskog ciklona, čime potencijalno stvaraju povoljnije uvjete za razvoj jačih oluja”, objasnio je Wang.

Istraživački tim je rekonstruirao 5500 godina dugu evidenciju oluja za sjeveroistočnu regiju Meksičkog zaljeva i usporedio simulaciju s ugljikom koji su uhvatili godovi drveća kako bi odredili solarne događaje tijekom godina. Sunčeva aktivnost ili ukupno solarno zračenje (TSI) određena je pomoću ugljika u godovima.

Kada sunčeva aktivnost oslabi, vrsta ugljika nazvana ugljik-14 povećava se u atmosferi – a te se promjene mogu vidjeti u godovima drveća koji apsorbiraju ugljik iz zraka. Profesor Wang i njegov tim otkrili su da je u regiji Zaljeva bilo 19 uragana iz razdoblja od prije 14,10 do 820 godina i 16 događaja od prije 60 godina do 2016. godine – kada je tim počeo proučavati regiju Zaljeva.

“Ova statistički robusna koherentnost pojačane aktivnosti tropskih ciklona s većim sunčevim zračenjem podupire koncept da bi solarna aktivnost mogla biti važan pokretač klimatske varijabilnosti i aktivnosti tropskih ciklona svojim utjecajem na atmosfersku cirkulaciju, oceanske struje i temperaturu površine mora”, napisali su istraživači u studiji.

Pomaci u atmosferskoj cirkulaciji

Međutim, profesor Wang primijetio je i da sunčeva energija također može zagrijati gornje slojeve atmosfere, što smanjuje razliku u temperaturi između površine i gornjih slojeva atmosfere.

“Ovo ne samo da slabi okomito kretanje unutar tropskog ciklona u razvoju, već također uzrokuje pomake u atmosferskoj cirkulaciji”, nastavio je.

“Naši rezultati sugeriraju da kombinacija visokog sunčevog zračenja i drugih čimbenika, uključujući pojačanu El Niño/južnu oscilaciju, toplije temperature površine mora u Meksičkom zaljevu i pozitivne faze atlantske višedekadne oscilacije, stvara povoljne uvjete za formiranje tropskog ciklona.”

 
Nastavi čitati

Svijet

Ova popularna aplikacija za šoping brzo je osvojila kupce, ali sad je u problemima

Objavljeno

-

By

Pexels

Temu se suočava s novom pravnom tužbom koju je podnijelo 17 tvrtki u Europskoj uniji.

Kineski online trgovac optužen je za “neuspjeh u zaštiti potrošača” i “korištenje manipulativnih praksi koje su nezakonite prema nedavnom zakonodavstvu EU-a”, prema skupini potrošača BEUC.

Temu je pokrenut tek u rujnu 2022., ali je brzo postao jedno od najpopularnijih internetskih tržišta u svijetu. U Ujedinjenom Kraljevstvu to je bila najpreuzimanija aplikacija 2023., no sada se suočava s poteškoćama.

U pravnoj tužbi navodi se da tvrtka krši nova pravila koja znače da bez obzira gdje se tvrtka nalazi, proizvodi moraju biti u skladu s europskim zakonima ako se prodaju europskim potrošačima.

Skupina potrošača Which? pronašli su oružje za prodaju na tržištu i uređaje za grijanje koji bi “mogli eksplodirati”.

“Pozitivno je vidjeti kako se druge skupine potrošača diljem Europe udružuju kako bi Temu pozvali na odgovornost jer nije spriječio da nesigurni proizvodi završe u domovima ljudi”, rekla je direktorica politike i zagovaranja Whicha Rocio Concha.

Pravna tužba optužuje kompaniju za “manipulativne prakse” kao što je komplicirano brisanja računa koje je teže nego njegovog postavljanja i obmanjivanje kupaca o cijenama.

Također optužuje Temu da je dopustio da potrošači ne mogu ući u trag nekim trgovcima, što je protivno zakonima EU-a.

“Naša predanost usklađenosti i spremnost da angažiramo dionike na globalnoj razini mogu se vidjeti u našim proaktivnim akcijama.”

“Prošli tjedan Temu je potpisao izjavu o prekidu i odustajanju s Njemačkom (Savezom njemačkih potrošačkih organizacija), obvezujući se na rješavanje zabrinutosti u vezi s našim postupcima.

Osim toga, u ponedjeljak je Temu potpisao obećanje o sigurnosti proizvoda s Komisijom za poštenu trgovinu Južne Koreje, obvezujući se na sveobuhvatan sustav za otkrivanje, sprječavanje i uklanjanje nesigurnih proizvoda iz prometa.

Što se tiče pritužbe BEUC-a, shvaćamo je vrlo ozbiljno i temeljito ćemo je proučiti. Nadamo se da ćemo nastaviti naš dijalog s relevantnim dionicima kako bismo poboljšali Temuove usluge za potrošače”, oglasio se Temu u izjavi za Sky News.

 
Nastavi čitati

Svijet

Braća u samo 12 sekundi ukrala 25 milijuna dolara

Objavljeno

-

By

Braća Anton Peraire-Bueno (24) i James Peraire-Bueno (28) iz SAD-a u samo 12 sekundi uspjeli su ukrati kriptovalute u vrijednosti 25 milijuna dolara, no nisu uspjeli to učiniti bez da ih uhvate.

Obojica su studirali na prestižnom Massachusetts Institute of Technology (MIT-u) i to s vrhunskim uspjesima, ali znanje koje posjeduju iskoristili su za izvođenje, kako kažu savezni tužitelji na Manhattanu, za najsuvremeniju prevaru.

Razrađenu pljačku izveli su 2023. tako što su stekli pristup transakcijama koje su bile u tijeku realizacije, a potom bi im promijenili kretanja pa bi kriptovalute završile u njihovim rukama, prenosi CNN.

“Shema koju su proveli dovodi u pitanje integritet blockchaina”, rekao je državni odvjetnik Damian Williams i na taj način zapravo potvrdio da ta tehnologija nije toliko neprobojna kako se u tehnološkim krugovima navodi.

Optužnica ih tereti za udruživanje zbog elektroničke prijevare, elektroničku prijevaru i udruživanje s ciljem pranja novca. Anton je uhićen u Bostonu, dok je James uhićen u New Yorku.

Prema tužiteljima, na studiju informatike i matematike razvili vještine su obrazovanje na koje su se oslanjali kako bi izvršili prevaru.

U optužnici se navodi da su mjesecima planirali manipulaciju i promjene protokola koji se koriste za provjeru transakcija za uključivanje u Ethereum blockchain – bazu podataka koja bilježi svaku transakciju kriptovaluta.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu