Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

KONCERTNI URED ZADAR: Sljedećeg tjedna čak četiri koncerta! Donosimo detalje…

Objavljeno

-

U organizaciji Koncertnog ureda Zadar sljedećeg nas tjedna očekuju četiri koncerta. U ponedjeljak, 21. 11. u svečanoj dvorani Sveučilišta u 19:30 sati nastavlja se ciklus Zadarskoga komornog orkestra, i to koncertom koji je nastavak dugogodišnje prakse Orkestra da u svoj rad uključuje učenike Glazbene škole Blagoje Bersa. Kao solisti na violinama nastupit će učenici violinisti Dora Dušević, Nora Fantina, Antonija Tudorović i Luka Čačić. Orkestrom, kojem će se pridružiti bivši učenici Škole, a sadašnji studenti – violinistice Tena Milinčić, Tea Anić i Ivana Barjašić, violistica Rebecca Vidajić i violončelistica Karla Milićević – ravnat će dirigentica Branka Višić Karavida, ujedno i dugogodišnja ravnateljica Škole, te zasigurno jedan od najvećih glazbenika koje je Škola iznjedrila – Ivan Repušić, šef dirigent Orkestra Minhenskog radija, prvi stalni gost dirigent Njemačke opere u Berlinu i šef dirigent Zadarskog komornog orkestra. Riječima Ivana Repušića, solisti predstavljaju “generaciju mladih glazbenika koja je ostvarila sjajne uspjehe na natjecanjima. Ovaj projekt im daje jedinstvenu priliku iskustva rada u profesionalnom ansamblu, što će im biti važan poticaj u njihovom glazbenom razvoju.”

U srijedu, 23. 11. u svečanoj dvorani Sveučilišta u 19:30 sati nastavlja se Dalmatinski ciklus, nastupom ansambla Splitski virtuozi. Uvertirom operete Laka konjica Franza von Suppèa označit će se povezanost dvaju gradova kroz popularno djelo skladatelja koji je rođen u Splitu, a kao petomjesečna beba došao u Zadar gdje živi do svoje 17. godine. Slijedi Romanca za violu i gudače Maxa Brucha gdje kao solist na violi nastupa Wladimir Kossjanenko, zatim jedan od najznačajnijih opusa 20. stoljeća – tragični Osmi kvartet Dmitrija Šostakoviča posvećen žrtvama fašizma i rata; Suita Pintarichiana – briljantan komad Borisa Papandopula skladan u stilu Haydna i Mozarta, kao i praizvedba nove skladbe Invokacija mladog hrvatskog skladatelja Šimuna-Čarlija Botice, studenta kompozicije u klasi profesora Ivana Božičevića na Umjetničkoj akademiji Sveučilišta u Splitu. Prije deset godina su se, na inicijativu Glazbeno-umjetničke udruge Artemis, Glazbene mladeži i Glazbenog odjela Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu udružili istaknuti profesionalni splitski glazbenici pod vodstvom Wladimira Kossjanenka, istaknutoga violista i dirigenta svjetske karijere rodom iz Kazahstana, i osnovali komorni orkestar s kontinuiranom koncertnom djelatnošću – Splitske virtuoze. Brojne kritike hrvatskih i inozemnih novina s oduševljenjem prate koncerte komornog orkestra od prvog nastupa do danas. Na njihovim koncertima nastupilo je više od 100 glazbenika iz 18 zemalja.

U četvrtak, 24. 11. u crkvi sv. Krševana u 19:30 sati Hrvatsko pjevačko glazbeno društvo Zoranić održat će svečani godišnji koncert. Društvo već 114 godina njeguje posvećenost amaterizmu i ljubavi njegovih članova prema umjetnosti, glazbi i pjevanju. Tijekom svoje iznimno bogate povijesti Zoranić je djelovao kroz različite vokalne i instrumentalne sastave, a već u prvoj godini postojanja pokrenuo je i svoju pjevačku i glazbenu školu, prvu u Dalmaciji. Tradicionalno njeguje hrvatsku kulturnu baštinu te prihvaća izazove suvremenog glazbenog izričaja nastojeći dostići vrhunske domete amaterskog stvaralaštva. Najaktivnija sekcija koja je ostala do danas je ona Mješovitog pjevačkog zbora kojim od 2016. dirigira dr. sc. Tomislav Košta. Gost koncerta je Mješoviti pjevački zbor Glazbene škole Blagoje Bersa pod vodstvom dirigentice Nade Smoljan i uz pratnju klavirista Ivana Štorića. Ulaz je slobodan.

U petak, 25. 11. u svečanoj dvorani Sveučilišta u 19:30 sati u Ciklusu Bersa održat će se Koncert profesora Glazbene škole Blagoje Bersa koji već tradicionalno pobuđuje velik interes publike, ponajprije učenika kojima je to izvrsna prilika da vide svoje nastavnike u ulozi koncertnih izvođača. Nastupit će pijanisti Blanka Aždajić Medić, Đurđica Vincetić, Ivan Štorić, Ivana Skroče, Jurica Šoša, Martina Lazar, Zrinka Tomašić, violončelistica Lidija Ledinić; Željko Andrić na klarinetu i saksofonu, trubač Dražen Habuš, gitaristi Hrvoje Šteko i Ivan Vihar; Josip Marcelić na kontrabasu te Vokalni ansambl BB u sastavu: Marjana Dušević, Blanka Aždajić Medić, Martina Lazar, Bernarda Klarin, Božena Lukin, Nada Smoljan, Ivan Štorić, Jurica Šoša, Mihovil Buturić, Dražen Habuš. Ulaz je slobodan.

Ulaznice se prodaju putem interneta na adresi kuzd.mojekarte.hr kao i na info-pultu Providurove palače u sljedećim terminima: 17.11. u 11-13 i 17:30-19:30, 19.11. u 11-13, a 21., 22. i 23.11. u 11-13 i 17:30-19:30.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTO) SVEUČILIŠTE: Odjel za informacijske znanosti proslavio 20. obljetnicu, predstavljen novi Libellarium

Objavljeno

-

By

U povodu obilježavanja 20. obljetnice Odjela za informacijske znanosti na Sveučilištu u Zadru predstavljen je novi broj Libellariuma, časopisa za istraživanja u području informacijskih i srodnih znanosti, kao i knjižna izdanja Odjela za informacijske znanosti.

Riječ je o časopisu koji je pri odjelu pokrenut 2008. godine, tada s ciljem obrađivanja tema iz povijesti pisanje riječi, povijesti knjige i baštinskih ustanova. Od godine 2012. objavljuje se u suradnji s Odsjekom za informacijske znanosti Filozofskog fakulteta u Osijeku. Nakon nekoliko prvih brojeva koji su otisnuti, već godinama izlazi isključivo u elektroničkom formatu te je u cijelosti dostupan na Hrčku i platformi Morepress.

Pozdravnu riječ održala je prorektorica Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Lena Mirošević, koja je podsjetila kako su znanstveni časopisi izuzetno značajan medij komunikacije u znanosti.

– Bez obzira u tiskanom ili drugom obliku, razlozi zašto istraživači objavljuju radove su uvijek isti,  kako bi rezultate svojih spoznaja prenijeli drugima. Znanstveni radovi nisu samo puko otisnuto slovo, već svjedoče o kontinuiranom radu punom kreativnosti i unaprjeđenju dobre prakse, rekla je prorektorica Mirošević.

Aktualni broj predstavili su glavna urednica prof. dr. sc. Jelena Lakuš i zamjenica glavne urednice  doc. dr. sc. Drahomira Cupar.

– Riječ Libellarium označava knjižni ormar ili ladicu u kojoj se čuvaju pisma i dokumenti. U međuvremenu je modificiran, pa je dobio podnaslov „časopis za istraživanja u području informacijskih i srodnih znanosti“. Pokriva dosta širok spektar tema, od teorija informacijske znanosti povijesti knjige i tiskarstva, zaštite baštine, suvremenih trendova u nakladništvu, otvorene znanosti itd. Nastojimo održati kontinuitet kvalitete i biti prepoznati u inozemstvu, a nadamo se i većem broju inozemnih autora u budućnosti, rekla je Lakuš.

U novom broju Tatjana Aparac Jelušić pružila je pogled na razvoj dokumentalistike i informacijske znanosti u 20. stoljeću u zemljama njemačkog govornog područja, Sanjica Faletar predstavila je rezultate istraživanja o informacijskim potrebama skrbnika osoba s demencijom u Hrvatskoj, a Bernarda Bošnjak i Boris Bosančić donose metapodatkovne standarde za opis građe Kongresne knjižnice. Paula Raguž, Tina Di Reda i Damjan Polić autori su članka o zaštiti kulturne baštine u ratnim i poslijeratnim uvjetima 1990-ih na primjeru Znanstvene knjižnice u Dubrovniku.

– Plan nam je održati kontinuitet izlaženja, privući što više i domaćih i stranih autora kako bismo dobili na vidljivosti izvan granica Hrvatske te ušli u SCOPUS, rekla je Cupar.

Pročelnica Odjela za informacijske znanosti izv. prof. dr. sc. Marijana Tomić i doc. dr. sc. Martina Dragija Ivanović predstavile su 13 drugih izdanja odjela.

– Šest izdanja dostupno je u otvorenom pristupu. Jedan od prioriteta nam je da osiguramo da publikacije koje pišemo budu dostupne svima, rekla je Tomić.

Posebno su zapažene monografije UNIMARC bibliografski format, Velimir Deželić, Nevidljivo nakladništvo, Josip Badalić te više zbornika radova, a u pripremi je i zbornik u povodu 20 godina postojanja, što će biti kruna njihovog izdavaštva.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

ŽIVOT PIŠE ČUDESNE PRIČE / 11-godišnjak s poremećajem iz spektra autizma istrčao gotovo 10 km na utrci Wings for Life!

Objavljeno

-

By

U nedjelju smo ostali posebno zadivljeni jednim sudionikom utrke “Wings for life”, dječakom Antom Tomaševićem (11) koji ima poremećaj iz spektra autizma.

Naime, u timu njegove OŠ “Voštarnica” bio je jedini učenik među djelatnicima škole koji je trčao s ocem u pratnji i otrčao nevjerojatnih 9.29 km!

Pritom je mama Ana, ne skrivajući ponos i suze radosnice, kazala:

“Lijepo je vidjeti kako dijete skupa sa školom i svojom obitelji daje podršku drugima u onome što može i pritom podiže sam svjest o autizmu zahvaljujući izvrsnoj socijalnoj interakciji. To je naše čudo od diteta koje još trenira košarku u Košarkaškom klubu ABC s redovitim polaznicima i svojom ekipom.”

Bravo za Antu i tatu! Ruše sve predrasude o ljudskim snagama! No limit!

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PROGRAM / Noć tvrđava ovaj petak u Zadru

Objavljeno

-

By


U petak, 10. svibnja, u Zadru će se održati manifestacija “Noć tvrđava 2024.”, koju zajednički organiziraju Grad Zadar i Turistička zajednica grada Zadra.

Noć tvrđava je kulturno-turistička manifestacija na utvrđenim spomenicima kulturne baštine i prvi put je održana 2022. godine na području Hrvatske, Crne Gore te Bosne i Hercegovine, a od ove godine se manifestaciji pridružio i Zadar, grad svjetske baštine. Na UNESCO listi nalazi se upravo zbog fortifikacijske arhitekture koja je dio lokaliteta serijskog dobra “Obrambeni sustavi Republike Venecije 16. i 17. st.: Stato da Terra- zapadni Stato da Mar”. Obrambeni sustav Zadra sastoji se od gradskih zidina te utvrde Forte pred samim gradom. Utvrda Forte, izgrađena u drugoj polovini 16. st. za vrijeme Mletačke uprave, danas je među Zadranima uglavnom percipirana kao javni park – Perivoj Vladimira Nazora.

Program Noći tvrđava u utvrdi Forte donijet će aktivnosti koje se inače održavaju u ovom parku: rekreativne sportske aktivnosti, ali će biti priređena i događanja kojima će se među Zadranima i njihovim gostima podignuti svijest o tome da se radi o utvrdi 16. stoljeća koja je izgrađena kao ključna točka obrane Zadra u vrijeme Mletačke republike. Ova renesansna utvrda vrhunski je primjer graditeljske baštine, ali i spomenik parkovne arhitekture, odnosno izniman primjer prirodne baštine.

PROGRAM

8:30 – 10:00 Demonstracija treninga nordijskog hodanja i korektivne vježbe za građane,
– aktivnost provodi Ivan Gobin iz Sportske zajednice Grada Zadra
10:00 – 12:00 Edukativni program za djecu: Zelena dota 1
– aktivnost provodi Morana Bačić iz ustanove Natura Jadera
10:00 – 12:00 Turnir u društvenim igrama: šah i mlin
– aktivnosti provode Berislav Štefanac i Anamarija Eterović Borzić iz Muzeja antičkog stakla te Ivan Jakić iz Šahovskog kluba Zadar
15:00-17:00 Turnir u društvenim igrama: šah i mlin
– aktivnosti provode Berislav Štefanac i Anamarija Eterović Borzić iz Muzeja antičkog stakla te Ivan Jakić iz Šahovskog kluba Zadar
17:00 – 18:00 Utrka „Fortius” kroz utvrdu „Forte”
– aktivnost provodi Edi Stipić iz Atletskog kluba „Fortius”
18:00 – 19:30 Razgled utvrde „Forte” i Perivoja „Vladimir Nazor”
– aktivnost provode Mirna Petricioli iz tvrtke Nasadi i Zrinka Brkan Klarin iz Grada Zadra, UO za kulturu i šport.
20:00 – Koncert Oridano Gypsy Jazz Band

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu