Hrvatska
Onkolog objasnio kako se može spriječiti trećina svih slučajeva raka
Davor Kunst, specijalist onkologije i raioterapije, u Novom danu govorio je o oboljelima od malignih bolesti.
Rak je drugi uzrok smrtnosti u svijetu, a Hrvatska slijedi negativan trend razvijenih zemalja, kaže Kunst. “Prema podacima iz 2018., imamo 25 i pol tisuća oboljelih i 13 i pol tisuća umrlih od raka.”
“Rizik od raka najviše ima veze s lošim životnim navikama”
Istaknuo je da stadij bolesti pri dijagnozi najviše određuje daljni razvoj. “Što više bolesnik čeka, stadij bolesti raste. I tu je važnost prevencije. No, ako ne možemo spriječiti, važno je rano otkriti bolest kada su šanse izliječenja velike. Rak je i dalje bolest starije populacije. Međutim, primijetili smo da je i sve više mladih – osoba u tridesetima i četvrdesetima. I dalje više obolijevaju muškarci – 40 posto su šanse da oboli muškarac, a kod žena je 38 posto. Rizik najviše ima veze s lošim životnim navikama”, govori specijalist onkologije i raioterapije.
Kod žena su najčešće dijagnoze rak dojke, rak pluća i rak debelog crijeva, a kod muškaraca rak prostate, rak debelog crijeva i rak pluća.
Rak debelog crijeva je najčešća maligna bolest u Hrvatskoj, navodi Kunst.
Kaže kako je neminovno da ćemo nakon pandemije imati problema s onkološkim oboljenjima koja se nisu na vrijeme dijagnosticirala. “Stadij bolesti raste s vremenom. Ako nemate adekvatnu dijagnostiku, naravno da će biti u kasnijem stadiju i imat će manje šanse za izliječenje”, rekao je Kunst.
Simptome koji traju duže od tri tjedna prijaviti liječniku
Savjetuje da svaki simptom koji traje dulje od tri tjedna prijeve liječniku. Osim toga, važni su i samopregledi. “Svaki simptom koji traje dulje vremena treba prijaviti liječniku. Ne mora se raditi o malignim bolestima. Bilo kakve promjene na koži, u stolici, težini, umor, treba prijaviti”, kaže liječnik.
Kaže da genetika nema veliku ulogu u razvoju raka (oko deset posto), najvažniji je stil života. “Rizik možemo značajno smanjiti. Trećina svih slučajeva raka može se spriječiti promjenom životnog stila”, rekao je, dodavši da to uključije prestanak pušenja, manje alkohola i održavanje zdrave tjelesne težine.
“Kvaliteta života je ključna”, poručio je.
Hrvatska
PROGNOZA / Bit će sve češće vruće, postoji opasnost od toplinskog vala
Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević
Iako je u noći mjestimice bilo kiše, jutros je uglavnom suho. Lokalno ima umjerene do povećane naoblake, čak i magle u kopnenim krajevima.
No, ipak, srijeda je počela pretežno sunčano u većini krajeva Hrvatske. U nastavku dana, u poslijepodnevnim satima, lokalno može biti prolaznih pljuskova s grmljavinom.
Četvrtak će također biti nestabilan, stoga poslijepodne treba računati na mogućnost pljuskova s grmljavinom, pretežno na kopnu, manje su vjerojatni duž Jadrana.
Petak će biti stabilniji, većinom sunčan i pretežno suh.
Za vikend uglavnom sunčano, s tim da će subota biti stabilnija. U nedjelju su mogući pljuskovi poslijepodne, uglavnom na sjeverozapadu zemlje. Bit će vruće, lokalno i do 36.
Državni hidrometeorološki zavod upozorava na umjerenu opasnost od toplinskog vala za riječko područje.
Hrvatska
PROGNOZA / U dijelu zemlje pljuskovi i u novom tjednu, sve češće bit će i vruće
Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević
Nevrijeme je sinoć zahvatilo dijelove unutrašnjosti, bilo je obilnije oborine, grmljavine, tuče. Jutros još na kopnu ima izraženijih pljuskova praćenih grmljavinom, dok je duž Jadrana sunčanije.
U nastavku ponedjeljka slično, sunce će biti naklonjenije obali, u unutrašnjosti će i dalje biti kiše, pljuskova i grmljavine, češće u prvom dijelu dana, dok će poslijepodne oborina ipak prorijediti. Prolazno malo svježije.
Utorak će biti uglavnom sunčan, poslijepodnevnih pljuskova može biti na krajnjem jugu lokalno u unutrašnjosti.
Srijeda također neće biti posve stabilna, mogući su lokalni pljuskovi sredinom dana i poslijepodne u unutrašnjosti.
I četvrtak će biti pretežno sunčan. No, malo kiše ili kakav pljusak mogući su na sjevernom Jadranu i na kopnu.
Petak će biti uglavnom sunčan i pretežno suh.
Za vikend pretežno sunčano, vruće, no ne i posve stabilno.
Hrvatska
PROGNOZA / Meteoalarm podignut na narančasti, stiže nevrijeme sa sjevera, evo gdje će najprije udariti
Pretežno sunčano, prema jugu i vedro, a u središnjim i istočnim predjelima u drugom dijelu dana, osobito prema večeri, jače naoblačenje s kišom i grmljavinom, a lokalno je moguće i nevrijeme, prognozira Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ).
Iako mjestimice ima umjerene do povećane naoblake, pretežno sunčano je diljem zemlje.
U nastavku nedjelje slijedi jače naoblačenje, u poslijepodnevnim satima, najprije u sjevernim krajevima, u Hrvatskom Zagorju, Podravini, Međimurju, u osječkoj regiji uz granicu sa Mađarskom gdje se očekuju kiša, pljuskovi, grmljavina, olujni naleti vjetra, moguća je i tuča. U kratkom periodu može lokalno pasti obilnija oborina.
Navečer će se oborina spustiti i na karlovačku regiju, koja je također pod upozorenjem sustava Meteoalarm Državnog hidrometeorološkog zavoda.
Tijekom noći prolaznih nestabilnosti može biti i na sjevernom Jadranu, dok će se u Dalmaciji zadržavati uglavnom suho.
Novi tjedan će početi nestabilno, treba i tijekom ponedjeljka računati na kišu, pljuskove i grmljavinu, u kopnenim krajevima pretežno, rjeđe na sjevernom Jadranu i u unutrašnjosti Dalmacije. Bit će osjetno svježije, osobito na kopnu, do 23 stupnja.
U nastavku tjedna stabilnije, i sve češće vruće.g vjetra i grmljavinskog nevremena.
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prijeFOTOGALERIJA IZ MASLENICE / 3. Eko akcija čišćenja podmorja u čast Vinka Šimunića – Bubnja
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije(NE)RADNI DANI / Evo gdje danas u spizu…
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prijeFOTO / S. Katarina Teskera izabrana za novu opaticu benediktinskog Samostana sv. Marije u Zadru
-
Hrvatska4 dana prijePROGNOZA / Meteoalarm podignut na narančasti, stiže nevrijeme sa sjevera, evo gdje će najprije udariti





