Connect with us

Hrvatska

Beroš: “Rast novozaraženih i dalje poziva na oprez!”

Objavljeno

-

Ministar zdravstva Vili Beroš izvijestio je u četvrtak na sjednci  Vlade da je u Hrvatskoj zabilježeno 188 novih slučajeva zaraze koronavirusrom i istaknuo da rast novozaraženih i dalje poziva na oprez.

Udio novozaraženih u broju testiranih u zadnja 24 sata je 3,21 posto, na bolničkom liječenju su 143 osobe od kojih je 11 na respiratoru, kazao je Beroš.

“O ozbiljnosti bolesti covid -19 i posljedicama te bolesti govori podatak o broju obrađenih pacijenata s post-covid sindromima u bolnicama koji je u stalnom porastu i trenutno iznosi preko tri tisuće”, upozorio je ministar zdravstva te još jednom apelirao na cijepljenje.

Naveo je da je u Hrvatskoj utrošeno preko tri milijuna doza cjepiva, cijepljeno 48,2 posto odraslog stanovništva, a 43 posto s obje doze.

Rekao je da je u zdravstvom sektoru s jednom dozom cijepljeno 63,41 posto zdravstvenih radnika, a 57,8 posto s obje doze, a da među liječnicima taj postotak iznosi 81,4 odnosno 76,07 posto.

“Kada bi se i ostatak populacije cijepio poput naših liječnika Hrvatska bi dosegnula kolektivni imunittet i time spriječila daljnje širenje virusa”, ustvrdio je Beroš dodavši kako rast novozaraženih i dalje poziva na oprez.

Podsjetio je također da građani od danas EU covid potvrde mogu preuzeti u ljekarnama s osobnom ili zdravstvenom iskaznicom.

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović ustvrdio je da porast broja novozaraženih ne predstavlja iznenađenje s obzirom na veliki broj turista u Hrvatskoj te podsjetio na novouvedene mjere u jadranskim županijama kojim je cilj ograničiti prevelika okupljanja.

Izvijestio je da je tijekom vikenda proveden pojačani inspekcijski nadzor na području Dalmacije u  20 ugostiteljskih objekata, hotela, noćnih klubova te da su sankcije izrečene za 5 ugostiteljskih objekata zbog nepridržavanja mjera.

No votes yet.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

PROGNOZA / Ciklone stižu jedna za drugom, Meteoalarm upozorava na olujno jugo i poplave

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

U nastavku srijede bit će i dalje vjetrovito, uz čestu kišu i pljuskove, obilnije duž Jadrana i uz Jadran.

Pretežno je oblačno diljem zemlje, kišovito, u većini predjela vozi se mokrim i skliskim kolnicima, stoga se vozače poziva na oprez iz Hrvatskog autokluba. S obzirom na obilnu oborinu, osobito na riječkom području, moguće je zadržavanje vode na kolnicima.

Probleme stvara i olujan vjetar koji puše u priobalju, osobito na području Dalmacije, stoga je cijeli niz katamaranskih, trajektnih i brodskih linija u prekidu. U nastavku srijede bit će i dalje vjetrovito, uz čestu kišu i pljuskove, obilnije duž Jadrana i uz Jadran. Stoga ne čudi da je na snazi viši stupanj upozorenja putem sustava Meteoalarm. 

Četvrtak će također biti nestabilan, kiša i pljuskovi bit će zastupljeniji duž Jadrana i uz Jadran, iako sredinom dana i poslijepodne moguće i drugdje u unutrašnjosti. U gorju pritom može biti susnježice i snijega.

Petak donosi novo jače pogoršanje, ponovno s obilnom kišom i pljuskovima duž Jadrana i uz Jadran. U gorju će lokalno biti susnježice i snijega. 

Za vikend će oborina biti rjeđa, no neće biti posve stabilno. Mjestimice će i dalje biti kiše i pljuskova, češće u prvom dijelu subote, dok će u nedjelju oborine lokalno biti većinom duž Jadrana i uz Jadran. 

Početkom novog tjedna izgledno je novo pogoršanje vremena s kišom, snijegom u gorju.

Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Stiže jače pogoršanje, danima će kišiti, snijeg već pada na Zavižanu

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević

Pretežno je oblačno diljem Hrvatske, mjestimice ima i magle. Kiša pada u dijelu unutrašnjosti kao i na dijelu obale, stoga se u mnogim mjestima vozi po mokrim kolnicima. Na Zavižanu pada slab snijeg.

U nastavku utorka oborina će se intenzivirati, osobito tijekom večeri, padat će u većini krajeva Hrvatske. Puhat će jako jugo, čak i olujno na moru, u gorju će biti pojačanog jugoistočnjaka. Na kišovite i vjetrovite prilike upozorava sustav Meteoalarm Državnog hidrometeorološkog zavoda. 

Srijeda također donosi čestu oborinu, kišu i pljuskove, mjestimice i grmljavinu. Oborina će lokalno biti obilnija duž Jadrana i uz Jadran. Bit će i vjetrovito, puhat će olujno jugo, vjetar će biti pojačan i u Gorskoj i istočnoj Hrvatskoj.

Nestabilno će biti i tijekom četvrtka, osobito ujutro će još oborina biti česta, mjestimice i obilna duž Jadrana i uz Jadran. U gorju treba računati na snijeg. 

petak će stići novi val obilnije oborine. 

Nestabilno će biti i za vikend, mjestimice s kišom i pljuskovima, u gorju i snijegom. 

Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvatska vapi za ovim zanimanjima, popis je podugačak

Objavljeno

-

By

Zavod za zapošljavanje objavio je preporuke za upise u srednje škole i fakultete. Broj deficitarnih zanimanja, kažu, uporno raste, a učenici često žele baš tamo gdje će biti višak.

Hrvatskoj kronično nedostaje građevinara i konobara, dok je primjerice – poslovnih ekonomista ili frizera previše.

Zavod za zapošljavanje objavio je preporuke za upise u srednje škole i fakultete. Broj deficitarnih zanimanja, kažu, uporno raste, a učenici često žele baš tamo gdje će biti višak.

Kojih zanimanja najviše nedostaje?

Mesari su među zanimanjima koja bi se, prema preporukama HZZ-a – trebala više upisivati. U četiri najveća grada, prema analizama, nedostaju strukovnjaci – zidari, krovopokrivači, stolari, bravari, pekari-slastičari. Treba nam i više liječnika, medicinskih sestara i tehničara, logopeda, inženjera strojarstva, stručnjaka STEM područja.

“Deficitarna zanimanja se već godinama ne mijenjaju mnogo, ono što se mijenja je njihov broj, a to je da raste. Ta neusklađenost tržišta rada između potreba tržišta rada i poslodavaca i onog što nudi obrazovni sektor, vidimo da ta razlika postaje sve veća”, objasnila je za Dnevnik Nove TV zamjenica ravnatelja HZZ-a Ivana Mehle.

Sve više nedostaje kuhara i konobara, traže se i na obali i u unutrašnjosti. U zadarskoj turističkoj školi kvote se, kažu, brzo popune.

“Dva razreda kuhara, svake godine, jedan razred konobara i jedan razred slastičara. Imamo dobru suradnju s poslodavcima, svim restoranima, hotelima gdje naša djeca idu na praktičnu nastavu, ali kažem vam – život nosi svoje, možda rade godinu, dvije, tri pa se prekvalificiraju pa se opet vrate”, rekla je Diana Radić Škara, ravnateljica Hotelijersko-turističke i ugostiteljske škole Zadar.

A kojih je zanimanja previše?

Prema preporukama, na tržištu je trenutačno previše poslovnih ekonomista, marketinških stručnjaka, sociologa, dizajnera.

“To su zaista samo preporuke, koliko će biti uvažene, ovisi o kapacitetima, infrastrukturi, mogućnosti organizacije samih obrazovnih ustanova, uzimaju u obzir tamo gdje mogu naše preporuke”, poručila je Mehle.

Ima i onih koji su u dijelu zemlje višak, u drugom manjak, poput frizera i kozmetičara.

Na jedno upisno mjesto frizera u Obrtničkoj školi za osobne usluge prijavilo se šest učenika.

“Mi imamo pozive poslodavaca koji traže radnu snagu tijekom cijele godine, sad već polako pripremaju teren za ovu završnu godinu – zovu imamo li nekog, zovu ih na sezone tako da nema straha da neće naći posao oni koji to žele”, rekla je Darinka Štampar Šmaguc, ravnateljica Obrtničke škole za osobne usluge.

Posao koji žele i koji se traži danas doslovno zlata vrijedi.

Nastavi čitati

U trendu