Connect with us

Hrvatska

Gadafi želi umrijeti u Libiji kao mučenik

Objavljeno

-


Libijski vođa Moamar Gadafi danas se obratio svojim pristašama na Zelenom trgu u Tripoliju te je im je kazao da oni predstavljaju “pravu sliku Libije”. Kritizirao je one koji pokušavaju potkopati stabilnost države.
Gadafi je u govoru rekao da neće otići sa dužnosti te da želi umrijeti kao mučenik u svojoj zemlji. U žučnom govoru Gadafi je kazao kako “prosvjednici služe đavlu” te da će “neprijatelji Libije biti ubijeni”. Nezavisne grupe kažu da je u libijskim neredima do sada ubijeno oko 300 ljudi. Gadafi je kazao da je on donio slavu Libiji.
“Kako nemam službeni požoj s kojeg bi dao ostavku, ostat ću vođa revolucije”, kazao je Gadafi. Za nered je okrivio “kukavice i izdajice” koji žele Libiju prikazati kao mjesto kaosa te poniziti Libijce.
Pozvao je “one koji vole Moamera Gadafija” da izađu na ulice i podrže ga te im je poručio da “bandi” ne moraju bojati. “Izađite i napadnite ih. Maknite svoju djecu s ulica. Oni drogiraju i opijaju vašu djecu te ih šalju u pakao”, kazao je Gadafi. Upozorio je da će koristiti silu, ako to bude potrebno, ali sukladno međunarodnom pravu i libijskom ustavu te da bi država mogla ući u stanje građanskog rata ukoliko se prosvjedi nastave.
Human Rights Watch je kazao da je najmanje 62 tijela prevezeno u mrtvačnicu od nedjelje, dok je 233 ljudi ubijeno izvan glavnog grada Tripolija. Druge grupe tvrde da je ubijeno mnogo više ljudi.
Hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Jandroković je danas nakon sastanka Kriznog stožera kazao da će hrvatski radnici iz Tripolija danas i sutra biti evakuirani redovitom zrakoplovnom linijom i posebnim zrakoplovom austrijske vojske.
Očekuje da će se radnici Montmontaže koji se nalaze u Benhaziju sutra evakuirati s brodom koji će doći po turske radnike.
“U pripremi je zrakoplov Trade Aira koji čeka dozvolu za slijetanje i koji je važan za evakuaciju radnika iz ostatka Libije”, kazao je Jandroković nakon sastanka na kojem su bili i predstavnici tvrtki koje imaju radnike u Libiji.
Krizni stožer je donio i plan evakuacije te su analizirali stanje na terenu.
“Činimo sve kako bismo osigurali što brži povratak hrvatskih državljana i u stalnom smo kontaktu s predstavnicima država koje također imaju radnike u Libiji”, rekao je Jandroković.
Jučer su se u Zagreb vratila dva radnika Geofizike, Igor Mamić i Boško Lovrić. Oni su redovitom zrakoplovnom linijom stigli iz Tripolija u Beč i potom u Zagreb.
“Kad smo izlazili iz Tripolija oko 11 sati, situacija je još uvijek bila pod kontrolom. Nemamo nikakvih detaljnijih informacija”, rekao je Mamić.
“Situacija je bila dosta užurbana i napeta. Noću je bilo nekih nereda, ali nekih većih izgreda zapravo i nije bilo prije nego smo mi otišli”, kazao je jučer Lovrić.

No votes yet.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

PROGNOZA / U dijelu zemlje moguć snijeg, a stiže i jače pogoršanje

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Pretežno je oblačno diljem Hrvatske, lokalno ima i magle. Kiša pada mjestimice u Dalmaciji, na krajnjem sjeveru zemlje i na istoku.

U većem dijelu zemlje kolnici su mokri ili samo vlažni i skliski, vozače stoga pozivaju na oprez iz Hrvatskog autokluba. Promet otežava jako do olujno jugo koje puše u priobalju.

U nastavku četvrtka jugo će zamijeniti bura i sjeverozapadnjak. Oborine će biti uglavnom duž Jadrana i uz Jadran. U najvišem gorju može pasti malo snijega.

Petak također donosi oborinu većinom duž Jadrana i uz Jadran. U gorju pritom može biti malo snijega. U noći i ujutro će bura biti jaka pod Velebitom, na udare i olujna. Temperature će se sniziti u odnosu na one u četvrtak.

Subota će biti suha u većini krajeva. Tek bi rijetko gdje u unutrašnjosti moglo pasti malo kiše ili rosulje, oborina je moguća i na obali i otocima, češće prema otvorenom moru.

Nedjelja će duž Jadrana biti uglavnom sunčana, no na kopnu će se zadržavati tmurno, valja računati mjestimice na malo kiše ili čak malo susnježice ili snijega.

Novi tjedan ne donosi stabilizaciju, štoviše, u utorak stiže novo jače pogoršanje vremena.

Nastavi čitati

Hrvatska

Nova pravila: Trgovci će provjeravati identitet kupca ako plaćaju gotovinom od ovog iznosa

Objavljeno

-

By

Od 2027. godine u EU se uvodi ograničenje prema kojem se u poslovnim transakcijama gotovinom smije plaćati najviše 10.000 eura, dok se iznosi iznad toga moraju podmiriti bezgotovinski. Uz to, već od 3.000 eura trgovci će morati provjeriti i evidentirati identitet kupca, dok privatne gotovinske transakcije između građana uglavnom ostaju dopuštene.

Od 2027. godine u Europskoj uniji stupaju na snagu nova pravila o plaćanju gotovinom. Dva iznosa pritom postaju ključna jer određuju kada se gotovinske transakcije moraju dodatno provjeravati i koje obveze imaju kupci i trgovci.

Do sada su potrošači u Njemačkoj, ali i u mnogim drugim državama članicama, mogli gotovo neograničeno plaćati gotovinom. To će se promijeniti sredinom 2027., kada počinje primjena nove EU uredbe kojom se strože regulira uporaba gotovine u poslovnom prometu. Cilj mjere jest povećati transparentnost velikih gotovinskih transakcija te suzbiti ilegalne financijske tokove, prenosi Fenix Magazin.

Iako privatnim osobama i dalje ostaje širok prostor za korištenje gotovine, u poslovnim transakcijama uvode se jasna i jedinstvena pravila na razini cijele Europske unije. Uz gornju granicu od 10.000 eura, posebnu važnost dobiva i niži prag od 3.000 eura, koji sa sobom nosi dodatne obveze za trgovce.

Gornja granica od 10.000 eura za poslovne transakcije

Od 10. srpnja 2027. poduzeća i samostalni poduzetnici u cijelom EU unutarnjem tržištu smjet će primati ili isplaćivati najviše 10.000 eura u gotovini. Iznosi iznad toga morat će se podmirivati bezgotovinskim putem – bankovnom uplatom, karticom ili drugim digitalnim sredstvima plaćanja. Ova se odredba odnosi isključivo na poslovne transakcije i ima za cilj spriječiti nekontrolirano kretanje velikih količina gotovine.

Europska unija državama članicama ostavlja mogućnost uvođenja strožih nacionalnih ograničenja. Njemačka zasad ne planira dodatne restrikcije. Ondje već sada vrijede obveze identifikacije i dokumentiranja pri gotovinskim plaćanjima od 10.000 eura naviše, a ta će pravila ostati na snazi paralelno s novom uredbom. Posebna područja poput trgovine plemenitim metalima ili kupnje nekretnina i dalje podliježu posebnim, ranije uvedenim ograničenjima.

Zašto prag od 3.000 eura postaje važan u svakodnevici

Novost koju donosi EU uredba jest obvezna provjera identiteta već od iznosa od 3.000 eura. Od tog praga nadalje, trgovci će morati utvrditi identitet kupca te zabilježiti njegove podatke. Za većinu građana to će rijetko imati izravan učinak, osim pri većim kupnjama poput skuplje elektronike ili namještaja. Za trgovce, međutim, to znači znatno veći administrativni teret.

Za privatne osobe promjene su ograničene. One i dalje smiju posjedovati, podizati i međusobno koristiti gotovinu u bilo kojem iznosu. Također, privatna kupnja automobila za više od 10.000 eura i dalje je dopuštena ako se radi o transakciji između dvije fizičke osobe. Ipak, određena posebna pravila ostaju na snazi: kupnja plemenitih metala anonimno je moguća samo do iznosa od 1.999,99 eura, dok se nekretnine od 2023. godine više ne smiju plaćati gotovinom. Ta ograničenja vrijede neovisno o novoj EU uredbi.

Nova pravila tako označavaju važan korak prema ujednačavanju gotovinskog poslovanja u Europskoj uniji, uz naglasak na veću transparentnost, ali bez potpunog ukidanja gotovine u svakodnevnom životu.

Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Meteoalarm upozorava na nevrijeme, dijelu zemlje prijete poplave

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Pretežno je oblačno diljem Hrvatske, kiša pada duž Jadrana i uz Jadran, mjestimice ima i snijega na planinama.

U nastavku srijede oborina će se intenzivirati, bit će grmljavine, mjestimice će obilnije kišiti, osobito na Jadranu i uz Jadran, gdje su moguće bujične i urbane poplave, upozorenje je to Državnog hidrometeorološkog zavoda:

“Zbog prognozirane obilne količine oborine tijekom srijede (28.01.2026.) na riječkom području i u Gorskom Kotaru postoji mogućnost bujičnih i urbanih poplava.

U drugom dijelu srijede na području srednjeg, južnog Jadrana te njegovog zaleđa očekuje se obilna oborina praćena grmljavinskim pljuskovima koji mogu uzrokovati pojavu bujičnih i urbanih poplava.

Lokalno je moguće nevrijeme, stoga je na snazi viši stupanj upozorenja putem sustava Meteoalarm, Državnog hidrometeorološkog zavoda. Probleme će stvarati i jako i olujno jugo.

I tijekom četvrtka još treba računati na kišu i pljuskove, osobito duž Jadrana i uz Jadran.

petak će biti manje oborine, uglavnom na području Dalmacije još. Bit će hladnije.

Za vikend će biti još malo kiše tijekom subote uglavnom u Dalmaciji, dok u nedjelju u unutrašnjosti mjestimice može biti slabije kiše ili rosulje. Temperature će biti niže.

Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu