Connect with us

Svijet

Činjenica ili laž: Je li slavni znanstvenik stvarno dokazao da Bog postoji?

Objavljeno

-

Prije 15-ak dana nekim se svjetskim i hrvatskim medijima pronijela informacija da je poznati teorijski fizičar i popularizator znanosti Michio Kaku dokazao da Bog postoji.

Ni manje, ni više nego baš dokazao!

Činjenica je da su vijest, kako kod nas, tako i u ‘komšiluku’ i u svijetu prenijeli neki prilično opskurni, vjerskim krugovima bliski mediji. No kako takve informacije na internetu vrlo lako postaju viralne, nije zgorega istražiti koliko su one istinite; za dobrobit čitatelja, ali i Kakua. Naravno, to ne znači da će oni koji baš žele vjerovati u ovu tvrdnju prestati vjerovati ‘samo zato’ što će ih činjenice pobiti. Kako kaže jedna izreka popularna među skepticima: ‘Ako činjenice demantiraju nešto u što ljudi vole vjerovati, tim gore po činjenice’.

Dakle, je li Kaku stvarno dokazao da Bog postoji? Kratko i jasno možemo reći da nije, a evo i zašto.

Prije svega treba istaknuti da je informacija, mada je objavljena prošli mjesec, zapravo izvučena iz naftalina, što u medijskoj ‘sezoni kiselih krastavaca’ nije rijetkost. Naime, već nakon kratkog guglanja postaje jasno da je tekst objavljivan više puta kroz više godina. Tumačenje koje su nedavno prenijeli neki mediji najvjerojatnije vuče korijene s španjolske stranice Nova Evolution, koja se predstavlja kao blog o znanstvenim otkrićima, tehnologiji te o misterijima svijeta i svemira. Nakon malo čeprkanja po stranici postaje jasno da je prepuna najluđih mogućih spekulacija o vanzemaljcima, o putovanjima brzinama kao u Zvjezdanim stazama, o zaustavljanju starenja i sl.

Daljnje, još malo podrobnije istraživanje, pokazuje da je jedna druga španjolska stranica Eliax priču demantirala još 2013. prokazujući je kao lažiranu objavu jedne treće religiozne španjolske stranice.

Što točno ti mediji tvrde? Uglavnom da je Kaku pronašao čvrste dokaze da živimo u kreaciji nalik na Matrix koja je djelo neke više inteligencije. Pritom je tumačenje dokaza potpuno apsurdno. Naime, prema nekim našim prijevodima japanski je fizičar navodno rekao da se teoretske čestice poznate kao ‘primitivni polumjeri tahiona’ mogu koristiti kao dokaz da Bog postoji. Ako pogledamo engleski izvor, primjerice Christian Today, vidjet ćemo da se u njemu čestice koje bi trebale moći dokazati egzistenciju Boga nazivaju ‘primitive semi-radius tachyons’. Na španjolskoj stranici, od koje je vijest vjerojatno potekla, u engleskoj verziji piše opet nešto drugačije. Ondje stoji da je Michio Kaku do svojeg navodnog zaključka došao zahvaljujući novoj tehnologiji stvorenoj 2005. koja mu je omogućila da analizira ponašanje materije na subatomskoj razini, oslanjajući se na ‘primitive semi-tachyon radio’.

Kako ste dobro primijetili, spominjani termini u ovom tekstu nisu prevedeni. Zašto? Prije svega oni se međusobno uopće ne podudaraju, nije jasno govore li o česticama ili o nekakvim uređajima ili radijima, a povrh svega niti jedan od njih nema baš nikakvog smisla i ne postoji ni u jednom znanstvenom rječniku.

Naime, u znanstvenoj terminologiji koristi se samo riječ tahion koja opisuje hipotetske čestice koje se uvijek kreću brže od svjetlosti. Njihovo postojanje nikada nije dokazano, a većina znanstvenika smatra da one ne postoje jer nisu konzistentne s poznatim zakonima fizike. Kada bi postojale, bilo bi moguće konstruirati uređaje popularno nazvane ‘tahionski antitelefoni’ kojima bismo mogli poslati informacije u vlastitu prošlost. A Albert Einstein je još 1907. predstavio misaoni eksperiment kojim je pokazao da bi takvo putovanje brže od svjetlosti uzrokovalo paradoks uzročnosti.

Valja također istaknuti da Kaku ove ideje ne spominje nigdje na svojim profilima na Facebooku ili na Twitteru.

Konačno, sve da je Kaku stvarno tako nešto i rekao, ne postoji niti jedno valjano obrazloženje ideje, a posebno ne neki znanstveni rad iz kojeg bi se moglo izvući išta što bi izdaleka moglo podsjećati na dokazivanje postojanja Boga. A u znanosti se baš ništa ne smatra ozbiljnim, a osobito ne dokazanim, ako nije objavljeno kao rad u nekom ozbiljnom, recenziranom znanstvenom časopisu. Drugim riječima, sve da je Kaku i rekao da je dokazao postojanje Boga, što nije, to još uvijek ne bi bio dokaz da je to istina.

Vijest je glupost

Naš astrofizičar dr. sc. Dario Hrupec, docent na Sveučilištu u Osijeku, kaže da bi se njegov komentar na vijest mogao ukratko svesti na jednu riječ: ‘glupost’.

‘Kao prvo, izraz “primitive semi-radius tachyon” ne znači baš ništa. Vjerojatno je smišljen samo za potrebu ove lažne vijesti. Drugo, tahioni su HIPOTETSKE čestice. Nisu potvrđene. Razni teorijski modeli predviđaju svašta. Samo eksperiment može pokazati jesu li ta predviđanja dio stvarnog svijeta ili tek zgodna matematička ideja. I treće, prirodna znanost ne može dokazati Boga iz vrlo jednostavnog razloga. Zato što ne može ništa dokazati. Prirodna znanost naprosto ne dokazuje. Dokaz je kriva riječ u znanosti. Eksperiment može neku ideju potvrditi ili opovrgnuti, ali ni bezbroj potvrda ne znači dokaz’, rekao je Hrupec za Index.

Znanstvenici, vjera, Bog…

Da budemo do kraja pošteni i konzistentni, spomenimo da je Kaku uistinu u više navrata u javnosti govorio o Bogu. No on ga nikada nije opisao onako kako to čine kreacionisti, kao Boga čuda koji se miješa u funkcioniranje svemira, u evoluciju i u sudbine ljudi.

‘Ako je Bog osoban Bog intervencije, koji odgovara na molitve i razdvaja more, onda mi (znanstvenici) imamo velikih problema s vjerovanjem u njega’, rekao je Kaku u jednom intervjuu objavljenom na YouTubeu 2009. godine, navodeći Einsteina (video dolje).

‘On je vjerovao u Boga reda, harmonije, ljepote, jednostavnosti, Boga elegancije, u Spinozinog Boga’, pojasnio je slavni fizičar.

U jednom drugom razgovoru iz 2012. Kaku kaže da ima kandidata za ‘Božji um’:

‘Um Boga u koji mi vjerujemo je kozmička glazba, glazba struna koje rezoniraju kroz 11-dimenzionalni hipersvemir. To je um Boga’.

U tom kontekstu Hrupec kaže kako smatra da bi ozbiljni znanstvenici u svojim metaforama trebali pažljivo izbjegavati riječ Bog.

‘U protivnom će se uvijek naći netko tko će to krivo shvatiti i zlorabiti’, poručio je naš fizičar.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

Geomagnetska oluja koja je pogodila Zemlju mogla bi pokrenuti val uragana

Objavljeno

-

By

Geomagnetska oluja već je izazvala nestanak radija i smetnje GPS-a, a sada nova studija sugerira da bi solarna oluja koja je pogodila Zemlju prošli tjedan mogla pokrenuti val uragana.

Tim je koristio model koji je promatrao aktivnost tropskih ciklona u proteklih 5500 godina i pronašao 11 vremenskih razdoblja u kojima je bilo 40 posto više oluja nego inače. Otkrili su da ta vremenska razdoblja imaju jednu zajedničku stvar: sunce je vrvilo od aktivnosti, piše Daily Mail, a prenosi tportal.

Teorija glasi: kada je sunce aktivno, ono pokreće snažne baklje energiziranih čestica koje pucaju kroz svemir. I kad udare u Zemlju, čestice sa sobom donose sunčevu energiju koja zagrijava naše oceane – osiguravajući gorivo za tropske oluje. Ova vijest dolazi u trenutku kada je Amerika već usred sezone uragana koja je spremna oboriti rekorde – već je najmanje 20 imenovanih oluja koje će pogoditi zemlju.

Solarna ili geomagnetska oluja veliki je poremećaj Zemljine magnetosfere – područja oko Zemlje kojim upravlja magnetsko polje planeta. A oluja od prošlog petka ocijenjena je s ‘G4’ (na ljestvici od jedan do pet), što je čini ‘jakom’ olujom.’

“Geomagnetske oluje mogu utjecati na infrastrukturu u orbiti blizu Zemlje i na Zemljinoj površini”, objavila je Nacionalna uprava za oceane i atmosferu (NOAA) u izjavi prošlog četvrtka, navodeći kako bi oluja mogla “potencijalno poremetiti komunikacije, električnu mrežu, navigacije, radio i satelitske operacije”.

Vodeći autor studije Yang Wang sa Sveučilišta Florida State rekao je za DailyMail da ne može predvidjeti hoće li nedavna intenzivna solarna aktivnost dovesti do više tropskih ciklona ove godine.

Povoljniji uvjeti za razvoj jakih oluja

Sunčeva aktivnost ili ukupno solarno zračenje (TSI), korišteno u studiji, određeno je korištenjem ugljika u godovima drveća. Kada sunčeva aktivnost oslabi, vrsta ugljika nazvana ugljik-14 povećava se u atmosferi – a te se promjene mogu vidjeti u godovima drveća koji apsorbiraju ugljik iz zraka, prenosi tportal.

Glavni autor studije rekao je za DailyMail da je “uloga solarne aktivnosti u modulaciji aktivnosti tropskih ciklona složena. Kako se oceani zagrijavaju, imaju više energije na raspolaganju za pretvaranje u vjetar tropskog ciklona, čime potencijalno stvaraju povoljnije uvjete za razvoj jačih oluja”, objasnio je Wang.

Istraživački tim je rekonstruirao 5500 godina dugu evidenciju oluja za sjeveroistočnu regiju Meksičkog zaljeva i usporedio simulaciju s ugljikom koji su uhvatili godovi drveća kako bi odredili solarne događaje tijekom godina. Sunčeva aktivnost ili ukupno solarno zračenje (TSI) određena je pomoću ugljika u godovima.

Kada sunčeva aktivnost oslabi, vrsta ugljika nazvana ugljik-14 povećava se u atmosferi – a te se promjene mogu vidjeti u godovima drveća koji apsorbiraju ugljik iz zraka. Profesor Wang i njegov tim otkrili su da je u regiji Zaljeva bilo 19 uragana iz razdoblja od prije 14,10 do 820 godina i 16 događaja od prije 60 godina do 2016. godine – kada je tim počeo proučavati regiju Zaljeva.

“Ova statistički robusna koherentnost pojačane aktivnosti tropskih ciklona s većim sunčevim zračenjem podupire koncept da bi solarna aktivnost mogla biti važan pokretač klimatske varijabilnosti i aktivnosti tropskih ciklona svojim utjecajem na atmosfersku cirkulaciju, oceanske struje i temperaturu površine mora”, napisali su istraživači u studiji.

Pomaci u atmosferskoj cirkulaciji

Međutim, profesor Wang primijetio je i da sunčeva energija također može zagrijati gornje slojeve atmosfere, što smanjuje razliku u temperaturi između površine i gornjih slojeva atmosfere.

“Ovo ne samo da slabi okomito kretanje unutar tropskog ciklona u razvoju, već također uzrokuje pomake u atmosferskoj cirkulaciji”, nastavio je.

“Naši rezultati sugeriraju da kombinacija visokog sunčevog zračenja i drugih čimbenika, uključujući pojačanu El Niño/južnu oscilaciju, toplije temperature površine mora u Meksičkom zaljevu i pozitivne faze atlantske višedekadne oscilacije, stvara povoljne uvjete za formiranje tropskog ciklona.”

 
Nastavi čitati

Svijet

Ova popularna aplikacija za šoping brzo je osvojila kupce, ali sad je u problemima

Objavljeno

-

By

Pexels

Temu se suočava s novom pravnom tužbom koju je podnijelo 17 tvrtki u Europskoj uniji.

Kineski online trgovac optužen je za “neuspjeh u zaštiti potrošača” i “korištenje manipulativnih praksi koje su nezakonite prema nedavnom zakonodavstvu EU-a”, prema skupini potrošača BEUC.

Temu je pokrenut tek u rujnu 2022., ali je brzo postao jedno od najpopularnijih internetskih tržišta u svijetu. U Ujedinjenom Kraljevstvu to je bila najpreuzimanija aplikacija 2023., no sada se suočava s poteškoćama.

U pravnoj tužbi navodi se da tvrtka krši nova pravila koja znače da bez obzira gdje se tvrtka nalazi, proizvodi moraju biti u skladu s europskim zakonima ako se prodaju europskim potrošačima.

Skupina potrošača Which? pronašli su oružje za prodaju na tržištu i uređaje za grijanje koji bi “mogli eksplodirati”.

“Pozitivno je vidjeti kako se druge skupine potrošača diljem Europe udružuju kako bi Temu pozvali na odgovornost jer nije spriječio da nesigurni proizvodi završe u domovima ljudi”, rekla je direktorica politike i zagovaranja Whicha Rocio Concha.

Pravna tužba optužuje kompaniju za “manipulativne prakse” kao što je komplicirano brisanja računa koje je teže nego njegovog postavljanja i obmanjivanje kupaca o cijenama.

Također optužuje Temu da je dopustio da potrošači ne mogu ući u trag nekim trgovcima, što je protivno zakonima EU-a.

“Naša predanost usklađenosti i spremnost da angažiramo dionike na globalnoj razini mogu se vidjeti u našim proaktivnim akcijama.”

“Prošli tjedan Temu je potpisao izjavu o prekidu i odustajanju s Njemačkom (Savezom njemačkih potrošačkih organizacija), obvezujući se na rješavanje zabrinutosti u vezi s našim postupcima.

Osim toga, u ponedjeljak je Temu potpisao obećanje o sigurnosti proizvoda s Komisijom za poštenu trgovinu Južne Koreje, obvezujući se na sveobuhvatan sustav za otkrivanje, sprječavanje i uklanjanje nesigurnih proizvoda iz prometa.

Što se tiče pritužbe BEUC-a, shvaćamo je vrlo ozbiljno i temeljito ćemo je proučiti. Nadamo se da ćemo nastaviti naš dijalog s relevantnim dionicima kako bismo poboljšali Temuove usluge za potrošače”, oglasio se Temu u izjavi za Sky News.

 
Nastavi čitati

Svijet

Braća u samo 12 sekundi ukrala 25 milijuna dolara

Objavljeno

-

By

Braća Anton Peraire-Bueno (24) i James Peraire-Bueno (28) iz SAD-a u samo 12 sekundi uspjeli su ukrati kriptovalute u vrijednosti 25 milijuna dolara, no nisu uspjeli to učiniti bez da ih uhvate.

Obojica su studirali na prestižnom Massachusetts Institute of Technology (MIT-u) i to s vrhunskim uspjesima, ali znanje koje posjeduju iskoristili su za izvođenje, kako kažu savezni tužitelji na Manhattanu, za najsuvremeniju prevaru.

Razrađenu pljačku izveli su 2023. tako što su stekli pristup transakcijama koje su bile u tijeku realizacije, a potom bi im promijenili kretanja pa bi kriptovalute završile u njihovim rukama, prenosi CNN.

“Shema koju su proveli dovodi u pitanje integritet blockchaina”, rekao je državni odvjetnik Damian Williams i na taj način zapravo potvrdio da ta tehnologija nije toliko neprobojna kako se u tehnološkim krugovima navodi.

Optužnica ih tereti za udruživanje zbog elektroničke prijevare, elektroničku prijevaru i udruživanje s ciljem pranja novca. Anton je uhićen u Bostonu, dok je James uhićen u New Yorku.

Prema tužiteljima, na studiju informatike i matematike razvili vještine su obrazovanje na koje su se oslanjali kako bi izvršili prevaru.

U optužnici se navodi da su mjesecima planirali manipulaciju i promjene protokola koji se koriste za provjeru transakcija za uključivanje u Ethereum blockchain – bazu podataka koja bilježi svaku transakciju kriptovaluta.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu