Connect with us

Hrvatska

Burna pravosudna 2010.

Objavljeno

-


Malo nas je što iznenadilo ove godine. Drama na samom državnom vrhu koja traje još od prošle godine dobila za epilog uhićenje bivšeg nam premijera i smjenu pola vlade. Tu političku dramu pratila su i mnoga uhićenja povezana s organiziranim kriminalom, a premijerkina antikorupcijska borba, na prvi pogled, izgleda kao da je dobila maha. No ta borba čini se kako ipak nije doprla do našeg grada, jer dok cijela zemlja gleda kako padaju “veliki poduzetnici i političari” u Zadru korupcije kao da nema.
Kod nas je sve pošteno. Nitko nije krao, nitko nema veze ni s kim, jer nikoga nisu uhvatili s prstima u marmeladi. No čini se kako nikoga nije niti briga što su te prste odavno umočili i polizali, a tega odavno presušila. Kako na državnom vrhu tako i u Zadru govore uvije istu rečenicu “službe rade svoj posao”. Nekoliko mjeseci nakon početka 2010. točnije u trećem mjesecu počele su promjene u zadarskoj “službi”, policiji. Tako je dotadašnjeg načelnika Antona Dražinu zamijenio Zlatko Sokolar, koji je došao iz Dubrovnika, pa mu je Zadar ipak bio malo nepoznata sredina. No, čini se kako, iako je odličan policijski načelnik, Sokolar još nije ispunio obećano, borbu protiv korupcije.
No, ono što je uvidio je da ljude na rukovodećim položajima u policiji treba mijenjati. Zapravo, rečeno je kako su to oni sami zatražili jer je policijski posao pun stresa. Nedugo nakon tragedije u Benkovcu (gdje se dogodilo dvostruko ubojstvo i samoubojstvo), a za koju se tražila odgovornost i policije, temeljem vlastite zamolbe načelnik policijske postaje Benkovac, Ivica Burčul, zatražio je premještaj. Na čelo operativno komunikacijskog centra došao je Ivan Gambiraža, dok je dotadašnji načelnik OKC-a, Bore Mršić, zatražio je premještaj s tog rukovodećeg položaja, a zamijenio je Antu Kulaša na mjestu voditelja OKC-a. Kulaš je pak otišao u Benkovac na mjesto Ivice Burčula. Načelnika kriminalističke policije u Zadru, Antuna Novoselovića, zamijenio je Gašpar Begonja. Baja je shvatio očito da je nabolje i službeno prijeći u politiku – bliže si oltaru, pa bolje i čuješ. SDP je bio njegova opcija.
No, zadarskoj policiji treba svakako odati i priznanje na akcijama koje su odrađivane na području Zadarske županije. Tako je ovo ljeto medijske stupce punila akcija policije tijekom koje je razbijen lanac prostitucije, bilo je tu akcija u kojima je otkriveno po nekoliko kilograma droga (marihuane i heroina), a padale su i neke “krupnije ribe” zadarskog narko tržišta.
Na klupu Županijskog suda u Zadru po drugi put sjeo i Elvis Šopić, ubojica taksita Igora Ćustića kojem je Vrhovni sud ukinuo presudu od 30 godina. Šopić je optužen a i osuđen jer je 2008. upucao Ćustića, a zaim i zapalio taxi u kojem je bio ubijeni. Nakon dugog i mučnog suđena Šopiću je izrečena presuda od 15 godina.
Novinske stupce ovo ljeto punio je i Perica Majstorović koji se ubio u bjelovarskom zatvoru, a samo za podsjetnik – on je po narudžbi Šime Medanića ubio Medanićevu sestru Slavicu. Županijski sud u Zadru osudio ga je na 40 godina zatvora.
U Zadru je u studenom započelo i suđenje desetljeća – ono Draženu Slavici, vatrogasnom zapovjedniku kojeg prozivaju za tragediju koja se 2007. dogodila na Kornatima. Tada je na Kornatima poginulo 13 mladih vatrogasaca, a iako je tragedija tada na noge digula cijeli državni vrh (čak je i Sanader dolazio u zadarsku Opću bolnicu), do dan danas se ne zna uzrok tragedije. Teorije urote se kreću od toga da je kriva vojska do toga da je uzrok bio eruptivni požar. Slavici se suđenje nastavalja u sljedećoj godini.
Klupu zadarskog suda dijelio je i Josip Modrić, zajedno sa Franom Olujićem, sinom poznatog zagrebačkog odvjetnika. Ovaj drugi se kune da nije znao da mu je ovaj prvi stavio drogu u džep, iako se prvi izjasnio da je kriv. Kazne su bile minimalne.
Iako su se na Županijskom sudu izredali mnogi poznati i manje poznati građani ovog grada, mogli bi pomisliti kako nam je pravosuđe idealno. Kad, ono, i tamo neki koji su zalutali na visoke funkcije.
Jedan takav je smijenjeni općinski državni odvjetnik Trpimir Kučina, a koji nije shvatio kako, kad si na toj funkciji, ne smiješ pajdašima dijeliti krunske dokaze iz službenih predmeta. Malo se zabunio, pa je odmah morao djelovati županijski državni odvjetnik Ivan Galović koji ga je smijenio, a Kučina je tri mjeseca bio na relaciji Zadar-Zagreb gdje je o njegovoj sudbini odlučivalo Državnoodvjeničko vijeće. I odlučilo je – Kučina će ostati zamjenik općinskog državnog odvjetnika, ali bez mogućnosti napredovanja pune tri godine.
Na samom kraju, po Zadru se proširila i vijest da predsjednik Županijskog suda Antun Klišmanić – odlazi u mirovinu. Tko će ga zamjeniti? I tu imamo nekih glasina, ali – vrijeme će još pokazati.
Eto, godina nam je bila burna. Pola vlade, političara i poduzetnika otišlo je na odmor u Remetinec Inn, a nama ostaje za vidjeti hoće li im se pridružiti i pokoji zadarski dužnosnik ili poduzetnik?

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. OČEKIVANO...

    31. prosinca 2010. at 11:28

    i naravno ni riječi o Renaultu Sinovčiću. Pa da, on je prijatelj redakcije!!!
    Jadni novinari moji, nije vam lako!

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

FOTO / PPD upozorava na novi pokušaj prevare na društvenim mrežama, prijavite ove objave

Objavljeno

-

By

Pexels

Prvo plinarsko društvo (PPD) upozorava građane na pokušaj prevare putem objava na društvenim mrežama.

U lažnim objavama, u ime PPD-a, građani se pozivaju da se uključe u investicijski program koji nudi mogućnost ostvarivanja prihoda uz ulaganje od 250 EUR.

PPD

Iz PPD-a naglašavaju kako oni ni na koji način ne traže ulaganja građana niti u zamjenu za ulaganja daje mogućnost ostvarivanja prihoda. Jedini službeni kontakti i informacije kompanije navedeni su na njenoj službenoj stranici www.ppd.hr.

“Upozoravamo građane da se radi o prevari te ih pozivamo da navedene slučajeve prijave Ministarstvu unutarnjih poslova Republike Hrvatske”, poručuju iz PPD-a.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Saharski pijesak iznad Hrvatske, evo kad će pasti s kišom…

Objavljeno

-

By

Duboka ciklona zapadno od Velike Britanije spušta se sporo prema Biskajskom zaljevu. Ciklonalno polje sporo se popunjava, a nad naše krajeve u visinskoj jugozapadnoj struji dolazi nestabilan koji se toplinom i pijeskom napunio nad Saharom te vlagom nad Sredozemnim morem.

Prognoziramo da će se nebo ponovo obojati žutom bojom pijeska i to najprije na južnom Jadranu i u istočnim krajevima unutašnjosti. Zračna masa koja dolazi nad naše krajeve puna je vlage, a u nedjelju poslijepodne moguć je lokalno jak razvoj grmljavinskih pljuskova.

Danas prijepodne pretežno oblačno s pljuskovima u istočnim krajevima unutrašnjosti te na južnom Jadranu. Tijekom dana postupno razbijanje naoblake uz dulja sunčana razdoblja. Poneki kratkotrajni pljusak moguć je u Lici i Gorskom kotaru te u središnjoj Bosni.

Na Jadranu jugo u slabljenju i okretanju na jugozapadnjak. Najviše dnevne temperature od 22 do 25. Poslijepodne i u noći na subotu vedro uz formiranje jutarnje magle uz riječne tokove i po kotlinama unutrašnjosti.

U subotu će vrijeme biti malo do umjereno oblačno, jutarnje temperature zraka u unutrašnjosti oko 10, a na Jadranu od 14 do 18. Nakon dizanja jutarnje magle biti će promjenjivo oblačno uz dulja sunčana razdoblja, toplo i vrlo toplo najviše dnevne temperature prognoziramo od 23 do 28 stupnjeva.

Kasno poslijepodne i navečer mogući su rijetki pljuskovi uz grmljavinu u Gorskom kotaru i Lisi te u zaleđu Jadrana. Za nedjelju prognoziramo prolaz oslabljene hladne fronte uz manji pad temperature. Hladna fronta će se brzo premještati od zapada prema istoku, a obilne oborine moguće su na južnom Jadranu i u središnjim krajevima unutrašnjosti.

Uz grmljavinu, pljuskove i udare vjetra moguća je i pojava tuče. Zbog saharskog pijeska u višim slojevima atmosfere nebo će biti mutno žučkaste boje. Do sredine idučeg tjedna promjenljivo red kiše red sunca temperatura zraka u okviru prosjeka za kraj svibnja.

S krajem tjedna trebalo bi biti toplije uz dulja sunčana razdoblja i slab razvoj dnevne naoblake te rijetke poslijepodnevne pljuskove u planinskim krajevima.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Independent objavio popis: Šest manje poznatih destinacija u Hrvatskoj koje se isplati posjetiti

Objavljeno

-

By

Pexels

Osim Splita, Dubrovika i Hvara, Hrvatska nudi i neke manje poznate tradicionalne gradove i mirne otoke za istražiti i uživati na ljetnom odmoru.

Ovo su neke manje popularne destinacije za turiste na našoj obali i u unutrašnjosti, a koje imaju također dosta toga za ponuditi, prenosi Independent.

Primošten

Najbolji za: ljubitelje kafića

Samo sat vremena od turističkog središta Splita nalazi se Primošten. Zvonik crkve sv. Jurja iz 1485. uzdiže se visoko iznad popločane šetnice koja je prepuna kafića na rivi. Nakon zalaska sunca, na glavni trg stiže glazba uživo, barovi na plaži vrve ljudima, a štandovi sa suvenirima ostaju otvoreni dokasna kao primoštenske zabave.

Vis, Biševo

Najbolji za: ljubitelje povijesti

Ako želite povijest, Vis biser na hrvatskoj čistoj obali, otok je vojnog značaja prepun cvijeća. Obilasci tunela iz doba Hladnog rata, spomenik engleskog RAF-a, Titova špilja koja je bila skrovište pred nacistima tijekom Drugog svjetskog rata i još puno toga. Nastavak ABBA-e snimljen je među vinogradima i maslinicima grčko-rimskih gradova na otoku 2017. godine.

Delta Neretve

Najbolji za: avanturiste

Sjeverno od Dubrovnika, delta Neretve, na ušću rijeke Neretve koja izvire iz Bosne, ulijeva se u Jadran. Plaže, zelene doline i tirkizni plićaci idealni su za aktivne pustolovine.Kušajte lokalne delicije, sve od citrusa do žaba i jegulja.

Nacionalni park Brijuni, Fažana

Najbolje za: obilazak otoka

Ovaj jadranski arhipelag kraj Istre dom je 14 otoka prekrivenih šumom, nekoć ljetnim igralištem bivšeg jugoslavenskog predsjednika Tita. Brijunsko otočje, proglašeno nacionalnim parkom od 1983., san je za otkrivanje mjesta za kupanje, rimskih ostataka i suptropskih vrtova.

Šibenik

Najbolji za: odmor u gradu

Zamijenite Dubrovnik sjevernim Šibenikom za odmor bez gužve. Smješten na dalmatinskoj padini, lako se izgubiti u raskošnim pročeljima, srednjovjekovnim uličicama i katedrali svetog Jakova koja je pod zaštitom UNESCO-a. Tu su i četiri obrambene kamene utvrde, obala s tradicionalnim restoranima i arhipelag od 249 otoka dostojnih izleta brodom za istraživanje.

Rastoke, Slunj

Najbolji za: slapove

Slapovi Plitvičkih jezera i rijeke Mrežnice privlače mnogo posjetitelja tijekom ljetne sezone, a u unutrašnjosti se smjestilo selo Rastoke sa sličnim slapovima, kućicama i rijekama za rafting.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu