Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

Počinje sanacija Šepurina: uklanja se gotovo 38 tisuća kubika otpada s prostora bivše vojarne

Objavljeno

-

U zgradi Gradske uprave Grada Nina potpisan je ugovor o financiranju provedbe sanacije lokacije onečišćene otpadom na prostoru bivše vojarne Šepurine, na području Zatona i Nina. Time je ispunjen ključni preduvjet za početak uklanjanja otpada s prostora koji je godinama bio opterećen problemom ilegalnog odlaganja.

Ugovor su potpisali gradonačelnik Nina Emil Ćurko i direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Luka Balen, a svečanosti je nazočila i ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković. U ime Zadarske županije događaju je nazočio zamjenik župana Robertino Dujela, koji je s predstavnicima Ministarstva, Fonda i Grada Nina razgovarao i o drugim projektima iz područja zaštite okoliša i održivog gospodarenja otpadom.

Riječ je o projektu vrijednom oko 4,4 milijuna eura, kojim će se sanirati otpad odložen na prostoru bivše vojarne Šepurine. Prema dosadašnjim procjenama, na lokaciji se nalazi oko 37.900 kubičnih metara otpada, a predviđeni rok za provedbu sanacije je deset mjeseci.

„Sanacija prostora bivše vojarne Šepurine važan je korak u rješavanju dugogodišnjih okolišnih opterećenja na području Zadarske županije. Nakon otvaranja Centra za gospodarenje otpadom i zatvaranja posljednjih aktivnih odlagališta, naš je cilj nastaviti s uklanjanjem starih opterećenja i spriječiti nastanak novih divljih odlagališta”, istaknuo je zamjenik župana Robertino Dujela.

Dujela je podsjetio kako su do otvaranja Centra za gospodarenje otpadom, sredinom studenoga 2025. godine, na području Zadarske županije bila aktivna još četiri odlagališta: Diklo, Jagodnja Gornja, Kljakovača i Sv. Kuzam. U prošlosti su na području županije evidentirana 34 odlagališta otpada, od kojih je 30 zatvoreno do 2021. godine.

Prema podacima za 2024. godinu, za 25 odlagališta sanacija je završena, za četiri je sanacija u pripremi, dok je za jedno zatvoreno odlagalište sanacija u tijeku. Kada je riječ o divljim odlagalištima otpada, prema zadnjim službenim podacima iz izvješća jedinica lokalne samouprave o provedbi Plana gospodarenja otpadom Republike Hrvatske za 2023. godinu, na području Zadarske županije evidentirano je 256 lokacija s nepropisno odloženim otpadom.

„Ti podaci jasno pokazuju koliko je važno sustavno raditi na sanacijama, ali i na prevenciji, nadzoru i odgovornom ponašanju prema prostoru. Zadarska županija nastavit će, u suradnji s Ministarstvom, Fondom i jedinicama lokalne samouprave, podupirati projekte koji doprinose čišćem, sigurnijem i uređenijem okolišu”, poručio je Dujela.

Ministrica Vučković istaknula je važnost angažmana Grada Nina u pripremi dokumentacije i pokretanju postupka sanacije, naglasivši kako je riječ o zahtjevnom projektu koji će omogućiti uklanjanje dugogodišnjeg problema na ovom prostoru.

Gradonačelnik Ćurko podsjetio je kako je devastacija prostora bivše vojarne započela nakon odlaska Hrvatske vojske iz Šepurina te naglasio da taj prostor nikada nije smio postati mjesto ilegalnog odlaganja otpada. Dodao je kako nakon sanacije slijede razgovori s nadležnim državnim institucijama o budućem upravljanju prostorom, kako bi se spriječila ponovna devastacija.

Direktor Fonda Luka Balen istaknuo je kako su državne institucije, u suradnji s lokalnom razinom, provele potrebne procedure kako bi se stvorili uvjeti za početak sanacije. Govoreći o širem kontekstu gospodarenja otpadom, podsjetio je i na aktivnosti vezane uz sanaciju drugih opterećenih lokacija u Hrvatskoj, uključujući Crno brdo u Biljanima Donjim, s kojeg je uklonjeno više od 92 tisuće tona otpada.

Na području Zadarske županije u tijeku je i sanacija tzv. Crnog brda u Biljanima Donjim te odlagališta otpada Baštijunski brig u Biogradu, gdje su radovi vrijedni nešto više od tri milijuna eura, a završetak sanacije očekuje se do jeseni. Sanacije se provode uz potporu Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije te Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Sanacija prostora bivše vojarne Šepurine predstavlja važan korak u zaštiti okoliša, obnovi vrijednog prostora te stvaranju preduvjeta za njegovo odgovorno i kvalitetno korištenje u budućnosti.

No votes yet.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

OBILAZAK UGOSTITELJSKIH OBJEKATA / Od početka lipnja komunalni redari na Poluotoku zabilježili 37 prekršaja

Objavljeno

-

By

S početkom turističke sezone, komunalni redari započeli su redovne obilaske ugostiteljskih objekata

Redovni obilasci provode se i vikendima, te u popodnevnim satima. 

Fokus postupanja komunalnih redara usmjeren je na poštivanje gabarita o korištenju javne površine koja je definirana ugovorima između ugostitelja i Grada Zadra.


Od 1. lipnja ove godine do danas utvrđeno je 37 prekršaja što znači da se određeni ugostiteljski objekti nisu pridržavali stavke iz ugovora koja se odnosi na dio o zakupljenoj javnoj površini.  
Na dan, 9. lipnja, evidentirano je da je 37 ugostiteljskih objekata koristilo više kvadrata javne površine od kvadrata definiranih ugovorom, i prema njima Upravni odjel za komunalne djelatnosti i zaštitu okoliša pokrenut će upravni te prekršajni postupak.
U upravnom postupku ugostiteljima se izdaje rješenje da vrate ugostiteljske štekate u stanje definiramo ugovorom, a kod prekršajnih postupaka izdaju se obvezni prekršajni nalozi u iznosu od 1320 eura za pravnu osobu, 220 eura za odgovornu osobu u pravnoj osobi, te 660 eura za obrt.

Ugostitelji koji su izašli izvan gabarita su na ovaj način dobili upozorenje i ovim putem apeliram prema svima da se pridržavju ugovornih odredbi za korištenje javne površine. U suprotnome, svi koji se opetovano ne budu pridržavali odredbi riskiraju gubljenje prava na korištenje javne površine. Svi smo zajedno odgovorni za red u prostoru i očuvanje gradskih javnih površina i smatram kako su nam ugostitelji partneri u tome. Oni su iznimno važan dio ukupne ponude grada stoga je njihova odgovornost time još veća.”, kazao je gradonačelnik Šime Erlić.

Kontrole će biti redovne tijekom cijeloga ljeta, a u Upravnom za komunalne djelatnosti radi osmero komunalni redara. U posljednjih nekoliko mjeseci zaposlena su četiri djelatnika.

Kroz redovna postupanja prema ugostiteljskim objektima, komunalno redarstvo Grada Zadra kontrolirat će korištenje javne površine i odstupanje od ugovora.
Prekršajem se smatra nezakonito korištenje javne površine, zauzimanje javne površine reklamnim panoima, suncobranima, jelovnicima i reklamama suprotno stavkama ugovora.

Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

ZRAČNA LUKA ZADAR: Stigli prvi putnici Wizz Aira iz Budimpešte

Objavljeno

-

By

foto: ZL Zadar

U Zračnu luku Zadar danas je sletio prvi zrakoplov Wizz Aira na redovnoj liniji W62471 iz Budimpešte. Riječ je o novoj aviokompaniji u ponudi Zračne luke Zadar koja, osim Budimpešte, u ljetnom redu letenja uvodi i liniju za Varšavu i to 4 puta tjedno.

Mađarske goste dočekali su direktor Zračne luke Zadar Josip Klišmanić i rukovoditelj Sektora komercijale Tomislav Žepina, dok je u ime Wizz Aira kratkoj svečanosti nazočio Jorge Otero Chamoso, menadžer za razvoj linija.

Ovo partnerstvo predstavlja značajan korak u jačanju povezanosti Zadra s ključnim tržištima Srednje Europe.

Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTO / Župan Bilaver nagradio učenike i mentore za uspjehe na državnim natjecanjima

Objavljeno

-

By

Župan Josip Bilaver i zamjenik župana Robertino Dujela danas su u crkvi sv. Nikole u Zadru primili 139 najuspješnijih učenika osnovnih i srednjih škola s područja Zadarske županije te 45 njihovih mentora, koji su tijekom školske godine ostvarili iznimne rezultate na državnim natjecanjima i smotrama.

Priznanja i prigodne darove primili su učenici koji su na državnim natjecanjima osvojili jedno od prva tri mjesta, kao i učenici koji su sudjelovali na državnim smotrama bez rangiranja, uvrštenima u vremenik Agencije za odgoj i obrazovanje. Uz učenike i njihove mentore, svečanosti su nazočili ravnatelji škola te roditelji.

Župan Bilaver poručio je kako su izvrsnost, trud i ustrajnost vrijednosti koje zaslužuju prepoznavanje i nagradu.

„Ovo je nagrada za najizvrsnije učenike osnovnih i srednjih škola te pojedince koji su svojim zalaganjem, trudom, radom, a na kraju i rezultatima zaslužili dodatnu pažnju. Ovom prilikom želimo zahvaliti njima, njihovim mentorima, ravnateljima i roditeljima koji su bili podrška na putu do uspjeha”, rekao je župan.

Naglasio je i kako Zadarska županija snažno ulaže u školsku infrastrukturu, posebno u projekte uvođenja cjelodnevne nastave u osnovnim školama, vrijedne više od 80 milijuna eura, koji se financiraju europskim, nacionalnim i županijskim sredstvima. Istaknuo je i nastavak izrade projektne dokumentacije za izgradnju triju novih zgrada srednjih škola u Zadru — Ekonomsko-birotehničke i trgovačke škole, Hotelijersko-turističke i ugostiteljske škole i Gimnazije Franje Petrića — te najavio daljnja ulaganja u izgradnju i uređenje školskih igrališta i dvorana.

„Znanje je ono što se najviše cijeni i što će se cijeniti i u budućnosti. Naša su djeca najvažnija, a njihov napredak i stjecanje vještina naš su prioritet. Zato kontinuirano ulažemo u obrazovanje i stvaramo što bolje uvjete za razvoj njihovog znanja”, zaključio je župan Bilaver.

Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu