Hrvatska
Psihijatar Bagarić: Postali smo društvo puno grandioznih narcisa. Netko mora priznati da smo pogriješili
Psihijatar Anto Bagarić, u Novom danu kod Nine Kljenak, komentirao je brutalno ubojstvo mladića u Drnišu, koje je počinio ranije osuđeni ubojica Kristijan Aleksić
“Ovaj slučaj nema puno veze s psihijatrijskim pacijentima koji imaju psihičke i mentalne smetnje. Očito se radi o psihopatskom načinu razmišljanja, funkcioniranja, življenja. On je napao i vrlo brutalno ubio djevojku početkom devedesetih, a sad je to učinio mladiću. To je tipičan obrazac teške psihoipatije čija je glavna značajka da se nanese što veća bol nedužnima, slabijima i ljudima koji se ne mogu braniti”, naglasio je dr. Bagarić i dodao kako je moguće da je Aleksić liječen psihijatrijski.
“Moguće je da je bio liječen, ali ovo ne proizlazi iz psihopatologije, iz nečega što on ne razumije ili ne može kontrolirati, nego iz njegovih usvojenih stavovima prema okolini. Osnova psihopatije je da se nanese zlo”, ističe psihijatar.
Netko mora reći “duboko smo i debelo zakazali”
Izrazio je žaljenje što ljudi, koji su trenirani i educirani da to prepoznaju, to nisu preoznali.
“Takva osoba je opasna i sve ove prijave kod takvih osoba moraju završiti sankcijama jer osnova da se pomogne psihopatima je da ih se stavi u zatvor. Danas osjećamo strah, sram, ljutnju i bijes što je taj mladić ubijen, ali kao zrelo društvo trebamo državu i institucije koje će reći ‘duboko smo i debelo zakazali'”, upozorio je dr. Bagarić.

Dodaje kako su u Drnišu znali da je Aleksić opasan i djeca su to preoznala, ali čudno je da to nisu prepoznali policija, DORH i sud.
“Cijeli grad zna da je netko opasan, ali on nije bio opasan jer je bolestan nego jer je usvojio sustav života kako nanijeti što veću bol nekom tko se ne može braniti. Institucije koje su to trebale raditi, nisu to prepoznale. Od institucija se sad traži isitna, bilo bi važno da danas netko iz institucija kaže da su pogriješili. Trebamo raditi pritisak da nam kažu tko je pogriješio i kako da te greške ne ponavljamo. To bi bio pravilan odnos prema psihopatima”, naglašava psihijatar Bagarić.
Društvo “grandioznih narcisa”
Smatra kako smo kao civilizacija zakazali, da se 10 godina ni u Hrvatskoj, ali ni globalno, nikog ne može čuti kako priznaje da je pogriješio. Istovremeno se slave zločinci, nasilje i traže alibiji za nedjela.
“Postali smo društvo puno grandioznih narcisa, koji nikad ne griješe, sve se manipulira, spina, zato je važan naš pritisak u ovom slučaju. Ne želimo da visi Pedro nego da imamo društvo u kojem će oni koji dobro rade biti pohvaljeni i nagrađeni, a oni koji ne rade dobro prozvani i kažnjeni. Ovdje su napravljene užasne pogreške Želimo znati tko je u ovom slučaju pogriješio. Je li to bio nemar ili neznanje? Želimo zdravo društvo u kojem će ‘Ja sam pogriješio’ biti poželjna rečenica – to je put prema ozdravljenju društva”, upozorava dr. Bagarić.
Nema alibija
Istaknuo je i da se psihopate ne može liječiti, ali ih je moguće rehabilitirati podizanjem zida, granice koja će pokazati da takvo što ne može nikad i nigdje napraviti jer slijede jasne sankcije.
“Dok imamo opravdanja, alibije i slavljenje zločćinaca, imat ćemo samo regrutiranje novih psihopatskih snaga. Nema alibija za prijetnje, agresiju, nasilje, to se ne smije tolerirati”, zaključio je psihijatar.
Hrvatska
PROGNOZA / Stiže velika promjena vremena: Temperatura će pasti i do 10 stupnjeva
Nastavlja se mirno ljetno vrijeme pa je i današnje jutro svanulo pretežno vedro uz nešto malo naoblake bliže granici sa Slovenijom.
Temperatura je duž Jadrana cijelu noć bila oko 20°C, dok je na kopnu nekoliko stupnjeva svježije, ali uz tendenciju brzog zatopljenja. Nastavak dana nam donosi obilje sunčanog i toplog ljetnog vremena.
U kasnim popodnevnim i večernjim satima u sjeverozapadnoj i središnjoj Hrvatskoj postoji mogućnost za pljuskove s grmljavinom. Vjetar na kopnu slab do umjeren južnih smjerova, navečer će zapuhati kratkotrajno jak sjeverac. Duž obale će puhati umjeren jugozapadni vjetar i jugo. Najviša temperatura većinom između 27 i 32 Celzijeva stupnja, a temperatura mora se drži između 21 i 23°C. Ako ćete dan provesti na otvorenom, imajte na umu vrlo visok UV indeks, osobito između 10 i 17 sati.
U noći na kopnu mjestimice malo kiše ili pljusak, a zatim će u srijedu opet u većem dijelu Hrvatske prevladavati sunčano. U večernjim satima srijede novo naoblačenje sa sjeverozapada uz mjestimične grmljavinske pljuskove. Na kopnu slab do umjeren sjeveroistočni vjetar, a na Jadranu umjereno i pojačano jugo i jugozapadnjak. Temperatura zraka bez veće promjene u odnosu na današnju, ponegdje na kopnu malo niža.
U četvrtak će u cijeloj zemlji osvježiti uz sjeverni vjetar i buru, a mjestimice će biti kiše i pljuskova. Danju će temperatura biti niža za 5-10 stupnjeva.
Zatim u nastavku tjedna djelomično sunčano uz moguć koji kraći pljusak u unutrašnjosti, a temperatura će ostati uglavnom između 21 i 25°C na kopnu te 24 do 29 Celzijevih stupnjeva duž obale i na otocima.
Hrvatska
SAVJETI ZMIJOLOVACA / Doba je parenja zmija. “Budite pažljivi prema njima. Većina je bezopasna i jako korisna čak i kada se čine strašnima”
U travnju, svibnju i lipnju je sezona parenja zmija pa ih se može vidjeti puno više u prirodi nego inače. Time je i mogućnost susreta s njima znatno veća.
A da pri tim susretima ljudi ne bi reagirali panično ili čak agresivno prema zmijama koje su u velikoj većini bezopasne – od 15 vrsta u Hrvatskoj samo tri su otrovnice – razgovarali smo s magistrom specijalne zootehnike Vladom Lađarevićem, dopredsjednikom udruge za zaštitu životinja Zmijolovac iz Slavonskog Broda, koji je iznio niz informacija o zmijama i savjeta o ponašanju pri susretu s njima.
Prije dva tjedna jedna je Zagrepčanka u užem središtu grada, u Amruševoj ulici, snimila zmiju crne kože dugu barem jedna metar o čemu je u Jutarnjem listu pisala Zrinka Korljan. Prizor je izazvao priličnu nelagodu no radilo se o bjelici, neotrovnoj zmiji. O nedavnom susretu s bjelicom više nam je ispričao Lađarević koji s predsjednikom Darkom Karamazanom vodi udrugu Zmijolovac.
“Vidimo samo 10 posto zmija, ostale se vješto skrivaju”
“Nedavno sam s još nekoliko planinara bio na jednoj našoj slavonskoj planini. U jednom trenutku jedna je bjelica prošla ispred nas. Bila je duga oko metar i pol i kolege se nisu mogli načuditi koliko je ogromna kazavši kako nikad nisu vidjeli takvu zmiju. To i ne čudi jer mi vidimo samo deset posto zmija. Ostalih 90 posto ne vidimo jer se vješto skrivaju. Jedino su sada nešto vidljivije jer zbog parenja ne obraćaju toliko pažnju na ljude. Pritom često izvode svoje plesove parenja, vrte se jedna oko druge što je lijepo za vidjeti, a tada su i manje opasne. No u svakom slučaju nije poželjno dirati ih. Tada mogu postati ljute, siktati i braniti se bez obzira na to jesu li zmije otrovnice ili ne”, kaže Lađarević (na slici ispod s jednom bjelicom, nap.a.)

Inače, bjelica je jedna od najčešćih vrsta zmija u Hrvatskoj, a rasprostranjena je u skoro cijeloj Europi. Iako je dugačka i neupućenima može izgledati zastrašujuće, bezopasna je za ljude. No svoj plijen, životinje kojima se hrani – od glodavaca i krtica do manjih ptica – usmrćuje stezanjem i gušenjem.
Korisne su i lako se udomaće blizu kuće
Bjelica je i jako korisna – dodaje Lađarević – jer se hrani glodavcima koji su najveći prijenosnici nekih opasnih zaraznih bolesti na ljude poput mišje groznice.
“Bjelica se među ostalim hrani i štakorima, a može ih progutati i dva”, kaže naš sugovornik.
Napominjući kako je zmije zabranjeno, štoviše strogo kažnjivo ubijati jer su zakonom zaštićene, a usto i korisne, Lađarević govori kako neki ljudi na selu čak “drže” zmije na svojim imanjima.
“Čine to upravo zbog glodavaca koji im nanose puno štete. Zmije se udomaće blizu kuće ili na nekom prostoru kada osjete da im tamo ne prijeti opasnost i da ih nitko neće uznemiravati. Opuste se i kroz neko vrijeme sasvim udomaće, tim više ako na tom prostoru ima glodavaca kojima se hrane i dovoljno zaklona u koje se mogu zavući. Mnogi ljudi su mi rekli kako ne mogu opisati koliko su im korisne.”
Zašto se zavlače u kuće, šupe i vozila?
Nedavno smo pisali i o slučajevima kada se ljeti zmije zavlače u automobile.
“Zmije zapravo ne vole jarko sunce, kako se često misli. Njima treba sunca da se ugriju, ali ne toliko da bi se izležavale. Za vrijeme jakog sunca one se sklone pod kamen ili traže neki zaklon. Zato ih ljudi često nalaze u kućama, šupama pa čak i u automobilima. Kod naglog zatopljenja, kakvo je bilo prošloga tjedna, one navečer traže toplija mjesta. Recimo, asfalt dok je još ugrijan ili budu uza zidove kuća. Ponašaju se i kreću nagonski”, objašnjava Lađarević.
Otrovni trojac: poskok, riđovka i žutokrug
U Hrvatskoj obitava petnaest vrsta zmija, a samo tri su otrovnice.
“Poskok je najopasniji i ima najveću količinu otrova. Prepoznajemo ga po izrazitim cik-cak šarama na leđima i roščiću navrh trokutaste glave. Riđovka (na slici ispod) također ima cik-cak šare, ali nema roščić. Ima nešto manju količinu otrova nego poskok, ali prema nekim istraživanjima njezin otrov je veće koncentracije. Treća otrovnica kod nas je žutokrug. Od njih tri je najmanja, obitava na većim nadmorskim visinama pa su jako male šanse da će je susresti oni koji ne planinare”, kaže dopredsjednik udruge Zmijolovac.

Najvažnije je, kaže Lađarević, da pri susretu sa ikojom zmijom ljude ne uhvati panika.
Inače, sve zmije mogu ugristi, a prema izgledu mjesta ugriza zmije može se zaključiti radi li se o otrovnici ili ne. Reakcija na mjestu ugriza može nastati i od neotrovnih zmija. U tom slučaju, kaže Lađarević, osobama s važećim cjepivom protiv tetanusa dovoljno je dati antibiotik. U suprotnom, daje se cjepivo protiv otrovanja neovisno o tome je li zmija otrovnica ili nije.
Ugrizi zmija i smrtni slučajevi su rijetki
Iako svaki ugriz zmije, pogotovo poskoka (na slici ispod), kod nas uvijek dobivaju puno prostora u medijima, ukupno gledano u cijeloj Europi su relativno rijetka pojava s godišnjom stopom incidencije od 1,06 ugriza na 100.000 ljudi i četiri smrtna slučaja u prosjeku.

Na stranicama udruge Zmijolovac stoji niz informacija, savjeta i preporuka tome kako reagirati pri susretu sa zmijama i u slučaju njihovog ugriza koje možete pročitati OVDJE.
Što učiniti kada zmija ugrize, a što nikako ne
Prema savjetima sa stranice udruge Zmijolovac, u slučaju ugriza zmije potrebno je:
pokušati vidjeti i zapamtiti boju i oblik zmije, to može pomoći u liječenju zmijskog ugriza
potražiti liječničku pomoć što je prije moguće
pružiti prvu pomoć ako se osobu ne možete odmah prevesti u bolnicu
položiti ili posjednuti osobu stradalu od zmijskog ugriza
ako je moguće držati dio tijela gdje je nastao ugriz ispod razine srca
smiriti se ili pokušati smiriti stradalu osobu, to može usporiti širenje otrova
U slučaju ugriza zmije ne preporučuje se:
podizanje zmije, hvatanje u zamku ili rukovanje njome na bilo koji način
čvrsto podvezivanje područja ugriza
rezanje ili zarezivanje rane
isisavanje otrova
nanošenje leda ili uranjanje rane u vodu
konzumiranje alkohola, kofeinskih i svih ostalih napitaka, osim u slučaju potencijalne dehidracije
Najčešći simptomi kod ugriza zmije su:
jaka bol na mjestu ugriza, crvenilo i otok
mučnina i povraćanje
poremećaja vidne oštrine ili potpuni gubitak vida
pojačano znojenje i otežano disanje
osjetljivost i bol oko područja rane
gubitak osjeta u licu i ekstremitetima
gubitak svijesti
šok
oticanje limfnih čvorova (najčešće ispod pazuha ili u preponama, ovisno o mjestu ugriza)
Hrvatska
PROGNOZA / Nakon vrućeg početka tjedna, stiže osvježenje
I današnje jutro je svanulo vedro, po kotlinama unutrašnjosti rano jutros je bilo mjestimične magle.
Temperatura je duž Jadrana cijelu noć bila oko ili malo iznad 20°C, dok je na kopnu nekoliko stupnjeva svježije, ali uz tendenciju brzog zatopljenja. Nastavak dana nam donosi obilje sunčanog i toplog ljetnog vremena. U popodnevnim satima postoji mogućnost za kraći lokalni pljusak, uglavnom u unutrašnjosti Dalmacije i u planinskim područjima. Vjetar na kopnu slab, a duž obale će jutarnja umjerena bura okrenuti na umjeren jugozapadni i sjeverozapadni vjetar. Najviša temperatura većinom između 27 i 31 Celzijev stupanj, a temperatura mora se drži između 21 i 23°C. Ako ćete dan provesti na otvorenom, imajte na umu vrlo visok UV indeks, osobito između 10 i 17 sati.
Utorak nam donosi slično vrijeme, ali u kasnim popodnevnim i večernjim satima na sjeverozapadu unutrašnjosti može biti grmljavinskih pljuskova. To će biti najava promjenjive i svježije druge polovice tjedna.
Zasad nije na vidiku neka obilnija kiša, ali će uz sjeverni vjetar i buru doći do osvježenja pa bi početak tjedna zapravo trebao biti i najtopliji dio ove sedmice.
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prijeMORATE U SPIZU? Danas u Zadru rade sljedeće trgovine…
-
magazin3 dana prijeŠPICA!
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prijePostavljena spomen-ploča poginulom hrvatskom branitelju Rajku Lozi
-
magazin4 dana prije“ZNAM DA MOGU SVE” / U Providurovoj svečana cjelovečernja produkcija GS Libreto





