Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

Zadarska županija nastavlja velika ulaganja u škole: kroz NPOO ukupno 15 projekata vrijednih gotovo 80 milijuna eura

Objavljeno

-

Zadarska županija nastavlja s pripremom i provedbom velikog investicijskog ciklusa u školstvu, usmjerenog na stvaranje preduvjeta za jednosmjenski rad, cjelodnevnu školu i bolji standard učenika, istaknuto je na Kolegiju župana. Kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti Županija ima ukupno 15 školskih projekata, čija projektantska vrijednost iznosi 77,58 milijuna eura.

Na dnevnom redu Županijske skupštine naći će se prijedlozi odluka o stjecanju bespovratnih sredstava i raspolaganju imovinom za tri nova školska projekta: izgradnju nove školske zgrade s jednodijelnom dvoranom Osnovne škole Starigrad, rekonstrukciju i dogradnju školske građevine Osnovne škole Jurja Barakovića Ražanac s jednodijelnom dvoranom te dogradnju male školske sportske dvorane uz Osnovnu školu Galovac.

Za projekt Osnovne škole Starigrad odobreno je 3,58 milijuna eura bespovratnih sredstava iz NPOO-a, dok ukupna procijenjena vrijednost projekta iznosi 6,92 milijuna eura. Preostali iznos zajednički će osigurati Zadarska županija i Općina Starigrad.

Za projekt rekonstrukcije i dogradnje Osnovne škole Jurja Barakovića Ražanac odobreno je 3,66 milijuna eura bespovratnih sredstava, a ukupna procijenjena vrijednost projekta iznosi 6,78 milijuna eura. Preostali iznos financirat će Zadarska županija i Općina Ražanac.

Za projekt dogradnje male školske sportske dvorane uz Osnovnu školu Galovac odobreno je 1,13 milijuna eura bespovratnih sredstava, dok ukupna procijenjena vrijednost projekta iznosi 1,43 milijuna eura. Preostali iznos u jednakim će udjelima financirati Zadarska županija i Općina Galovac.

Uz navedeno, na Skupštini će se raspravljati i o odlukama koje se odnose na financiranje minimalnog financijskog standarda javnih potreba osnovnog i srednjeg školstva u 2026. godini.

Pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i šport Ivan Šimunić izvijestio je kako Zadarska županija u sklopu NPOO-a ima ukupno 15 projekata. Za 12 projekata već su potpisani ugovori s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i mladih, dok se za još tri projekta — dvoranu u Jasenicama, malu dvoranu u Novigradu te dogradnju i malu dvoranu Područne škole Radovin — očekuju odluke i poziv na potpisivanje ugovora.

Ukupna projektantska vrijednost svih 15 projekata iznosi 77,58 milijuna eura, od čega je 44,17 milijuna eura osigurano kroz bespovratna sredstva, dok će preostalih 33,49 milijuna eura zajednički osigurati Zadarska županija i jedinice lokalne samouprave.

Najdalje je odmaknuo projekt u Sukošanu, gdje je izvođač uveden u posao, a gradilište prijavljeno. Ovaj tjedan predaje se prometni elaborat i postavlja ograda, nakon čega mogu započeti fizički radovi, izvijestio je Šimunić.

U tijeku su postupci nabave za tri škole: dogradnju škole u Biogradu, sportsku dvoranu u Stankovcima i sportsku dvoranu u Pridragi. Revizija troškovnika provodi se za pet projekata — dvoranu u Lišanima Ostrovičkim, školu u Bibinjama, školu u Pakoštanima, školu i dvoranu u Viru te dvoranu u Galovcu. Prethodno savjetovanje završeno je za rekonstrukciju škole i dvoranu u Vrsima, za Ražanac je u tijeku, dok će za Starigrad biti pokrenuto do kraja tjedna.

Ovi projekti dio su šireg investicijskog ciklusa kojim Zadarska županija, u suradnji s resornim ministarstvom i jedinicama lokalne samouprave, nastavlja ulagati u kvalitetnije uvjete obrazovanja, modernizaciju školskih prostora i stvaranje preduvjeta za ravnomjerniji razvoj školstva na cijelom području županije.

Rating: 5.00/5. From 1 vote.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

DOBRO JE ZNATI / Danas u Zadru rade samo sljedeće trgovine…

Objavljeno

-

By

Donosimo raspored rada većih marketa i supermarketa, odnosno trgovačkih lanaca u Zadru u nedjelju, 17. svibnja 2026.

BAUHAUS:

od 9 do 14

KAUFLAND:

zatvoreno

EUROSPIN:

zatvoreno

HEY PARK

zatvoreno

TOMMY

Bože Peričića 5 – od 8 do 14

Put Nina 89 – od 7 do 21

Trg pet bunara 1 – od 8 do 21

KONZUM:

Frane Petrića 10 – od 7 do 13

LIDL:

zatvoreno

SPAR

Polačišće 4 – od 7 do 14

PLODINE

Biogradska 68 – od 7 do 22

Zagrebačka 2 – od 7 do 22

SUPERNOVA:

zatvoreno

STUDENAC:

Od 7 do 21:

Zrinsko Frankopanska 4

Zadarska ulica 24

Obala kneza Branimira 14

Šibenska ulica 9C

Ulica Miroslava Krleže 5A

RIBOLA

od 7 do 21:

Ulica Ivana Lucića 18

Put Šimunova 2

PEVEX

od 8 do 14

METRO

zatvoreno

EMMEZETA

od 10 do 20

ZADAR SHOPPING CAPITOL

zatvoreno

CITY PARK ZADAR

zatvoreno

Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

ZAVRŠENI RADOVI U NASELJU VRANA / Bolja vodoopskrba za 1.142 stanovnika!

Objavljeno

-

By

U naselju Vrana, na području Općine Pakoštane, uspješno završeni radovi na unapređenju sustava vodoopskrbe.

Izgrađeno je:

✅ Nova vodosprema „Vrana” kapaciteta 500 m³

✅ 278 m dovodnih i odvodnih cjevovoda

✅ Pristupni put duljine 133 m

✅ Vodoopskrbni cjevovod „Put Sv. Mihovila” – 933 m

Projekt je u cijelosti dovršen, izvršen je tehnički pregled te su objekti pušteni u probni rad.

Ukupna vrijednost investicije: 715.080,35 €

Sredstva su osigurana iz programa NPOO, Hrvatskih voda i vlastitih sredstava.

“Naš cilj je stabilan, siguran i kvalitetan sustav vodoopskrbe za sve stanovnike na našem vodoopskrbnom području”, stoji u objavi iz biogradskog Komunalca.

Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTO) Premijer Plenković u Zadru: Podrška razvojnim projektima i promociji Zadra kroz FIBA 3×3 World Tour

Objavljeno

-

By

Predsjednik Vlade Andrej Plenković boravio je u Zadru, gdje je, uz članove Vlade, održao radni susret sa županom Zadarske županije Josipom Bilaverom i gradonačelnikom Zadra Šimom Erlićem.

Na sastanku se razgovaralo o nastavku suradnje i partnerstva usmjerenog na daljnji razvoj Zadra i Zadarske županije, s posebnim naglaskom na projekte u području turizma, infrastrukture, obrazovanja, zdravstva i sporta. Istaknuto je kako je snažna suradnja nacionalne, regionalne i lokalne razine ključna za realizaciju projekata koji izravno utječu na kvalitetu života stanovnika, ali i na daljnje pozicioniranje Zadra i Zadarske županije kao jedne od najprepoznatljivijih hrvatskih destinacija.

Premijer Plenković tom je prigodom naglasio potporu Vlade RH razvojnim projektima koji pridonose ravnomjernom razvoju županije i unaprjeđenju javne infrastrukture. Posebno je istaknut značaj ulaganja u sektore koji imaju važnu ulogu u svakodnevnom životu građana, ali i u jačanju ukupne konkurentnosti prostora Zadarske županije.

Razgovaralo se i o turističkim pokazateljima za ovu godinu. Zadarska županija do prve polovice svibnja bilježi više od 215 tisuća dolazaka i 762 tisuće noćenja, dok i grad Zadar ostvaruje rast turističkog prometa, s dva posto više dolazaka i četiri posto više noćenja u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Navedeni podaci potvrđuju nastavak pozitivnih trendova i važnost daljnjeg ulaganja u kvalitetu turističke ponude, prometnu povezanost, sadržaje i infrastrukturu.

Nakon sastanka, predsjednik Vlade pridružio se programu košarkaškog natjecanja 3×3 FIBA World Tour, koje se održava na jednoj od najprepoznatljivijih zadarskih lokacija — Pozdravu Suncu. Riječ je o atraktivnom međunarodnom sportskom događaju koji ovoga vikenda u Zadru okuplja najbolje ekipe iz različitih dijelova svijeta.

Premijer Plenković izrazio je zadovoljstvo što je upravo Zadar domaćin turnira Svjetske serije u 3×3 košarci, naglasivši kako ovaj olimpijski sport postaje sve popularniji te dodatno pridonosi promociji košarke među mladima. Istaknuo je kako se u Hrvatskoj košarka igra u mnogim sredinama, ali da Zadar ima posebno mjesto kao grad u kojem se desetljećima njeguje iznimna košarkaška tradicija. Pritom je naglasio i važnost podrške župana i gradonačelnika u organizaciji ovako velikog događaja.

Župan Josip Bilaver istaknuo je kako je održavanje 3×3 FIBA World Toura u Zadru velika promocija ne samo grada, nego i cijele Zadarske županije i Hrvatske. Naglasio je kako ovakvi događaji povezuju sport, turizam i međunarodnu vidljivost te dodatno potvrđuju status Zadra kao grada košarke.

Gradonačelnik Šime Erlić ocijenio je turnir spektakularnim događajem, istaknuvši bogat program i činjenicu da u Zadru nastupaju najbolje ekipe iz cijelog svijeta.

Održavanje 3×3 FIBA World Toura u Zadru još je jedna potvrda da veliki sportski događaji imaju značajnu ulogu u promociji grada i županije na međunarodnoj razini. Spoj vrhunskog sporta, prepoznatljive zadarske košarkaške tradicije i jedinstvene lokacije na Pozdravu Suncu dodatno pridonosi turističkoj i sportskoj vidljivosti Zadarske županije te šalje snažnu poruku o Zadru kao gradu košarke.

Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu