Hrvatska
PROGNOZA / Nesreća na A1, snijeg diljem unutrašnjosti, stiže i ledena kiša
Snijeg pada u većem dijelu unutrašnjosti i u gorskim predjelima. Zbog niskih temperaturama moguća je poledica, vozače pozivaju na oprez iz Hrvatskog autokluba.
Također, u priobalju puše jaka bura, pod Velebitom s olujnim udarima, zabranjen je promet na mjestima za pojedine skupine. U nastavku ponedjeljka bit će i dalje vjetrovito na moru. U unutrašnjosti će i dalje padati snijeg, dok u Dalmaciji mjestimice može biti izraženijih pljuskova s grmljavina. U planinskim područjima Dalmacije, u najvišim predjelima Like i na krajnjem istoku zemlje u drugom dijelu dana kiša se može smrzavati u dodiru s hladnim tlom.
Utorak također donosi slične prilike, oblačne, sa snijegom u unutrašnjosti, na moru će padati kiša, još mjestimice u Dalmaciji obilnija. Uz oborinu, probleme će vozačima zadavati snažna bura, olujna pod Velebitom. Uz buru, koja pahulja snijega može stići i do obale.
Srijeda će isto biti u znaku većinom oblačnog vremena, sa snijegom na kopnu, na moru kišom. Uz buru, koja pahulja snijega može stići i do obale. Prema kraju dana i u noći na četvrtka očekuje se uglavnom prestanak oborine.
U četvrtak bi tek još ujutro moglo biti na kopnu malo snijega, no bit će stabilnije i sunčanije. Jutro će biti vrlo hladno, osobito na kopnu.
Petak će u početku biti suh, no već tijekom prijepodneva kiša na Jadranu, snijeg u unutrašnjosti, uglavnom u gorju. Jutro će biti vrlo hladno, mjestimice na kopnu s dvoznamenkastim minusima.
Za vikend stabilnije, barem u nedjelju.
Hrvatska
Stiže novo zahlađenje: Ravnatelj DHMZ-a otkrio kada bi temperature mogle pasti i do minus 10
Ivan Güttler, ravnatelj DHMZ-a, bio je gost Novog dana kod Tihomira Ladišića gdje je komentirao vremenske uvjete koji nas očekuju u narednim danima.
“Izdali smo izvanredno priopćenje za naše građane zbog toga da obrate pažnju svi oni koji planiraju putovanja ovih dana. Možemo reći da imamo jednu tipičnu zimsku situaciju, a s obzirom na to da ih imamo sve rjeđe dobro je posjetiti naše građane”, rekao je Güttler.
Otkrio je i što možemo očekivati u narednim danima.
“Danas i sutra se očekuje dodatni snježni sloj – na nekim točkama i preko pola metra. U kombinaciji sa snažnim vjetrom tih pola metra može dovesti do većih zapuha. Službe za čišćenje su jako aktivne i dobro rade svoj posao, ali lokalno zbog brzine samog događaja može doći do zadržavanja snježnog nanosa na prometnicama”, kaže Güttler.
Dodao je i da se najniže temperature očekuju u četvrtak i petak.
“Četvrtak bi zaista trebao bit vedar dan s vrlo hladnim jutrima – nećemo isključiti mogućnost i ispod minus 10. U petak je mogućnost novih oborina, ali manjih količina nego danas”, govori Güttler.
Otkrio je i prijeti li u nekim dijelovima Hrvatske opasnost od poplava.
“U graničnom području gdje temperature nisu toliko niske, kao u dijelovima Dalmacije, gdje smo i ovih dana imali preko 130 litara, takvi scenariji su mogući i u naredna dva dana. To zaista može povećati dva tipa poplava – poplave zbog nabujalih rijeka i lokalizirano u urbanim područjima u obliku bujičnih poplava. Preporuke je da se prate informacije DHMZ-a”, zaključio je Güttler.
Hrvatska
PROGNOZA / Crveni Meteoalarm: Vjetar će biti orkanski, snijeg se očekuje i na obali
Snijeg pada mjestimice u Lici, Gorskom kotaru, središnjoj Hrvatskoj i Slavoniji. Kako su temperature niske, moguća je poledica. Zbog zimskih uvjeta na cestama, mnogo je ograničenja, osobito za kamione s prikolicama i tegljače s poluprikolicama, izvještava jutros Hrvatski autoklub.
Situaciju komplicira i snažna bura u priobalju, osobito pod Velebitom gdje će biti i orkanskih udara, osobito prema večeri. Na snazi je stoga najviši – crveni stupanj Meteoalarma.
U nastavku utorka bit će i dalje snijega u unutrašnjosti, na moru će padati kiša, mjestimice i obilnije. Na dijelu obale moguće su i snježne pahulje. U dijelu Like i Dalmacije može biti kiše koja se može smrzavati u dodiru s hladnim tlom i predmetima.
Srijeda će također biti vjetrovita na moru, u Dalmaciji još osobito treba računati na kišu. Sjevernije duž obale lokalno će biti susnježice ili snijega. U dijelu Like i Dalmacije može biti kiše koja se može smrzavati u dodiru s hladnim tlom i predmetima. Prema kraju dana oborina će se uglavnom prorijediti, kako će se sa zapada razvedravati.
U četvrtak još u noći i ujutro malo snijega na kopnu i kiše na krajnjem jugu, no uglavnom suho i sunčano. Jutro će biti vrlo hladno, mjestimice na kopnu i desetak stupnjeva ispod nule.
Vrlo hladno bit će i tijekom noći na petak i u petak ujutro u unutrašnjosti. Danju toplije, no stiže i nova oborina, kiša i snijeg.
Kiše i snijega bit će i za vikend.
Hrvatska
UPOZORENJE / Izvanredno priopćenje DHMZ-a: Stižu minusi i pola metra snijega, evo gdje će biti najgore
Do četvrtka, 8. siječnja 2026., očekuju se vrlo nepovoljni vremenski uvjeti, zbog čega su izdana upozorenja na snijeg, obilnu oborinu i olujan vjetar. Na Jadranu vrlo vjetrovito uz jaku i olujnu buru, na jugu i jugo te južni vjetar. U Dalmaciji lokalno obilna kiša, moguće su i bujične te urbane poplave. U unutrašnjosti često snijeg, osobito u Gorskoj Hrvatskoj i na istoku zemlje i deblji snježni pokrivač, priopćio je DHMZ.
Obilna kiša na Jadranu, snijeg uz snježni pokrivač u unutrašnjosti
Do sredine tjedna na Jadranu vrlo nestabilno uz kišu, u Dalmaciji mjestimice i obilnu, praćenu grmljavinom. Lokalno će pasti i više od 100 litara kiše po četvornom metru, uz mogućnost bujičnih i urbanih poplava. U unutrašnjosti će većinom padati snijeg, stvarat će se snježni pokrivač, osobito u Gorskoj Hrvatskoj i na istoku zemlje, gdje se do kraja srijede očekuje od 20 do, lokalno u Lici, 50 cm akumuliranog snijega.

U gorskim krajevima puhat će i jak vjetar, pa su vrlo vjerojatni i snježni zapusi te mećava.

Uz pad temperature kiša će i u unutrašnjosti Dalmacije i Istre prelaziti u susnježicu i snijeg. Snježnih oborina može biti i ponegdje na obali, osobito na sjevernom Jadranu u utorak. Na jugu Like, u planinskim predjelima Dalmacije, u ponedjeljak 5. siječnja, i na krajnjem istoku moguća je pojava kiše koja se smrzava u dodiru s hladnim tlom i predmetima.
Na Jadranu vrlo vjetrovito
Na sjevernom i dijelu srednjeg Jadrana puhat će jaka bura, u utorak (6. siječnja) i srijedu (7. siječnja) i olujna s orkanskim udarima, zbog čega će zasigurno biti ograničenja u cestovnom i pomorskom prometu. Udari bure lokalno će biti i oko 130 km/h. Na jugu zemlje pak povremeno jak jugozapadni i južni vjetar te jugo.

Slabljenje bure očekuje se tijekom četvrtka (8. siječnja).
U većini unutrašnjosti do četvrtka (8. siječnja) dani će biti studeni, odnosno temperatura zraka ni tijekom dana neće prelaziti 0 °C. Temperatura zraka bit će i na Jadranu u postupnom padu, osobito na sjevernom dijelu, a pritom će jaka i olujna bura dodatno pojačavati osjet hladnoće, stoga će osjet ugode ponegdje biti u kategoriji “iznimno hladno”.

U četvrtak sa sjeverozapada postupan prestanak oborine i smanjenje naoblake, pa će jutro biti još hladnije nego prethodnih dana. Najniža jutarnja temperatura u unutrašnjosti će često biti oko -5 °C, mjestimice i oko –10 °C, a negativnih vrijednosti temperature bit će lokalno i na obali, osobito na sjevernom Jadranu.
Sinoptička situacija

Tijekom ponedjeljka, 5. siječnja, dolina s hladnim zrakom produbit će se prema Pirenejskom poluotoku, a na njezinoj će prednjoj strani s jugozapada nad naše krajeve pritjecati i dalje vlagom bogat zrak. Istovremeno će se sa sjevera spuštati hladan zrak koji će do kraja srijede zahvatiti i jug naše zemlje.

Prizemno se nad Sredozemljem zadržava polje sniženog tlaka zraka s pripadnim frontalnim poremećajima. Sa zapada kontinenta pak jača ogranak anticiklone podržavajući razlike u tlaku zraka između spomenute anticiklone i ciklonalnih centara južnije što dovodi do vjetrovitog vremena na Jadranu i u unutrašnjosti Dalmacije.
Pratiti upozorenja i prognoze te postupati prema preporukama nadležnih službi
Na snazi su upozorenja za snijeg, obilnu oborinu i olujan vjetar, a nepovoljni vremenski uvjeti osobito mogu utjecati na promet i aktivnosti na otvorenom. Preporučujemo redovito praćenje prognoza i upozorenja na mrežnoj stranici meteo.hr, gdje ih prognostičari DHMZ-a ažuriraju prema razvoju vremenske situacije. Budući da se razine upozorenja mogu mijenjati, važno ih je tijekom ovako nestabilnih dana provjeravati više puta dnevno. Postupajte prema uputama nadležnih službi i svoje aktivnosti prilagodite vremenskim uvjetima.
-
Hrvatska14 sati prijePROGNOZA / Crveni Meteoalarm: Vjetar će biti orkanski, snijeg se očekuje i na obali
-
ZADAR / ŽUPANIJA14 sati prijeDRAMATIČNA OBJAVA IZ ZADARSKE BOLNICE: “Cijepite se! Gripa je uzela pet života!”
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prijeSVETA TRI KRALJA / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ovog utorka…
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 dan prijeJESTE LI SE VEĆ ULOGIRALI? / Online usluga „Moja čistoća“ za lakše upravljanje računima i obvezama







