Hrvatska
Vapaj HGSS-a: Voda je došla do grla, nemamo organizirano helikoptersko spašavanje na vanurbanom terenu
Na izuzetno zahtjevnom terenu iznad mjesta Bast-Baška Voda, spašavatelji HGSS-a Makarska prošli tjedan su spašavali maloljetnog stranog državljanina koji se zbog dezorijentiranosti više nije znao sigurno spustiti prema dolje, ostao je bez vode, završio iscrpljen i dehidriran pod izravnim suncem.
U akciji je sudjelovalo 15 spašavatelja HGSS stanice Makarska koji su u iznimno teškim uvjetima,– na temperaturama višim od 40 stupnjeva na suncu i po vrlo zahtjevnom terenu, morali stići do unesrećenog.
Sve bi bilo puno brže, jednostavnije i sigurnije u pogledu intervencije da je HGSS u ovoj akciji imao helikoptersku podršku, no nije. Kako se radilo o maloljetnoj osobi u neposrednoj opasnosti, putem centra 112 zatražena je podrška helikoptera, no zahtjev im je odbijen, potvrdio nam je pročelnik HGSS-a Marko Andrić.
“MUP-ovi helikopteri nam nisu na raspolaganju”
Andrić je istaknuo kako je situacija u Hrvatskoj trenutno alarmantna i kako trenutačno “nemamo organizirano helikoptersko spašavanje na vanurbanom području”.
S vojskom su nekoć, govori nam Andrić, imali odličnu suradnju, no resursa više nema i suradnja stoga više nije moguća, rečeno im je to na posljednjem sastanku, ističe prvi čovjek HGSS-a.
S druge pak strane MUP-ovi helikopteri im nisu na raspolaganju. “Još uvijek je nejasno koji je konkretni plan s dva pristigla Subaru Bell helikoptera, koji su u ingerenciji MUP-a i Civilne zaštite. Ozbiljne strategije u Hrvatskoj nema, unatoč nastojanjima s naše strane. Suradnja je više puta najavljena, ali nedostaju provedba i jasno definirani modaliteti, te za sada nemamo operativnu podršku s terena”, govori nam Andrić.
HMS-ovi helikpoteri nemaju vitlo
Na upit što je s helikopterima Hitne medicinske službe (HMS), pročelnik HGSS-a je istaknuo:“Moram pohvaliti dobru dosadašnju suradnju s Hitnom medicinskom službom, u okviru njihovih mogućnosti često nam izlaze u susret. No, problem je što njihovi helikopteri nemaju vitlo koje bi uveliko olakšalo i ubrzalo spašavanje s nepristupačnog terena, jer bi se spašavatelj pomoću vitla spustio iz helikoptera na teren i pružio brzu pomoć unesrećenom ispod lebdećeg helikoptera, što je od iznimne važnosti ukoliko je unesrećena osoba životno ugrožena”, kaže naš sugovornik.
Marko Andrić ističe kako su predložili još bolju suradnju s HMS-om, kao i ugradnju vitla u njihove helikoptere. Također su zatražili i sastanak s predsjednikom Vlade RH.
HGSS uvijek tamo gdje treba pomoć
Hrvatska gorska služba spašavanja ima školovano ljudstvo, vrhunske spašavatelje koji su završili treninge najviše razine osposobljavanja za helikoptersko spašavanje, spremni su za rad s novim generacijama letjelica. Iza njih su tisuće akcija na zahtjevnom terenu, to je rad koji traje kontinuirano više od 30 godina, no postavlja se pitanje zašto nemaju sustavnu helikoptersku podršku.
HGSS će, govori nam Andrić, kao i dosad, biti tamo gdje treba – danju, noću, ljeti i zimi.
“Helikopterskim spašavanjem u prvom redu želimo osigurati osobi unesrećenoj u vanurbanim uvjetima da čim prije bude spašena”, istaknuo je za kraj pročelnik.
Maloljetnik s početka teksta je, srećom, uspješno spašen s Biokova, no postavlja se pitanje što bi bilo da je njegovo stanje bilo kompleksnije.
Upite o razlozima odbijanja slanja helikopterske podrške u akciji na Biokovu poslali smo MUP-u. Odgovor ćemo objaviti čim ga dobijemo.
Hrvatska
PROGNOZA / Bez prave stabilizacije, evo kad stiže novo jače pogoršanje
Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević
Umjereno do pretežno je oblačno u većem dijelu zemlje, mjestimice ima i magle. U nastavku petka rast će naoblaka s juga, treba računati na kišu i pljuskove, uglavnom u Dalmaciji, ali i na području Gorske Hrvatske, poslijepodne, te u Posavini, kasnije poslijepodne i navečer, pretežno.
U noći na subotu će se razvedravati.
U subotu će još u Dalmaciji uglavnom i na istoku zemlje biti oblačnije, pri čemu može pasti malo kiše još u noći i ujutro. Poslijepodne uz jači razvoj naoblake u unutrašnjosti lokalno može biti pljuskova.
Nedjelja će početi većinom sunčano, no s jugozapada će već prijepodne navirati oblaci, pri čemu se kiša i pljuskovi očekuju uglavnom duž Jadrana i u područjima uz Jadran pretežno.
S početkom novog tjedna stiže novo jače naoblačenje. Temperature će postupno padati.
Hrvatska
PROGNOZA / Danas najkišniji dan u tjednu, padat će diljem zemlje. Vikend donosi sunce
Nastavlja se utjecaj ciklone pa je i današnje jutro svanulo uz puno oblaka, a mjestimice ima i kiše, osobito duž obale i na otocima.
Nije odveć hladno pa je temperatura na kopnu od 10 do 15, a na Jadranu oko 17 Celzijevih stupnjeva. U protekla 24 sata najviše kiše palo je na sjeveru Istre i Kvarnera te na jugu Like, mjestimice i preko 30 mm.
Četvrtak nam i u svom nastavku nosi puno oblaka, mjestimice uz kišu ili grmljavinske pljuskove. Mogli bismo reći da je danas najkišniji dan u ovom tjednu jer će barem malo kiše pasti u skoro cijeloj Hrvatskoj. To u unutrašnjosti i dalje neće biti dovoljno da potpuno prekine sušu, ali svakako će obradovati poljoprivrednike i vrtlare. I dalje se nastavlja južina uz umjeren jugozapadni vjetar na kopnu te umjereno, ponegdje i jako jugo na Jadranu. Temperatura će se tijekom dana držati uglavnom od 16 do 21°C.
Sutra će kiše biti manje, a suhih i sunčanih razdoblja sve više. Moguć je još pokoji kraći pljusak, osobito na istoku i jugu, ali općenito već za petak možemo najaviti malo stabilnije vrijeme s nekoliko stupnjeva višom temperaturom.
Čini se da bi onda i u danima vikenda trebalo biti djelomično sunčano i većinski suho, rijetko gdje uz neki kraći zalutali proljetni pljusak. Bit će još malo toplije pa će dnevna temperatura ponovno biti većinom između 22 i 27 Celzijevih stupnjeva.
Početak sljedećeg tjedna mogao bi nam donijeti novu dozu vlage uz tople proljetne pljuskove.
Hrvatska
PROGNOZA / Promjenjivo i toplo: Kiša na Jadranu, poslijepodne pljuskovi i na kopnu
Jutro je u Hrvatskoj svanulo uz više oblaka na Jadranu gdje ponegdje ima slabe kiše, a u kopnenim krajevima je uglavnom suho, u Slavoniji i vedrije.
Danas na Jadranu i u krajevima uz Jadran očekujemo puno oblaka, mjestimice uz kišu ili grmljavinske pljuskove, osobito od sredine dana. Najviše oborina se očekuje na sjevernom dijelu Jadrana i u Gorskom kotaru. U većini nizinskih kopnenih krajeva će prijepodne biti većinom suho, a poslijepodne su mogući pljuskovi, osobito u Slavoniji. Nastavlja se južina – puhat će umjeren i pojačan jugozapadni vjetar, na Jadranu umjereno do jako jugo. Dnevna temperatura uglavnom od 19 do 24°C, na istoku zemlje malo viša.
Ovaj tip vremena će se nastaviti i sljedeća dva dana. Promjenjivo i relativno toplo, ali mjestimice uz nalete kiše ili pljuskova praćenih grmljavinom. Ostaje toplo uz južinu pa će i biometeorološke prilike biti nepovoljne što bi moglo zasmetati meteoropatima i kroničnim bolesnicima.
Čini se da bi u danima vikenda vrijeme trebalo biti stabilnije, većinom suho i sunčanije. Nastavlja se ugodna toplina pa će dnevna temperatura biti većinom između 21 i 26 Celzijevih stupnjeva.
-
magazin4 dana prijeFOTOGALERIJA S RIVE / Nekako s proljeća…
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prijePOZIV NA AUDICIJU / Traže se glasovi i lica za “Malog princa” i 66. Glazbene večeri u Sv. Donatu
-
Hrvatska4 dana prijePROGNOZA / Južina i mjestimice kiša sve do petka, vikend stabilniji uz više sunca
-
Sport4 dana prijeŽETVA MEDALJA / Fantastični rezultati AK Alojzije Stepinac u Makarskoj i Zare Silić u Splitu





