ZADAR / ŽUPANIJA
GKZD / Izložba Judite povodom 500. obljetnice smrti Marka Marulića
Povodom 500. obljetnice smrti Marka Marulića, u Gradskoj knjižnici Zadar, napravljena je reinterpretacija kroz objektiv fotoaparata u kojem su kroz fotografije prikazani ključni trenutci iz prvog hrvatskog epa “Judite”. Evo izvješća:
“U simboličkih 7 fotografija odala se počast ocu hrvatske književnosti na jedan netipičan način koji su troje učenika pretvorili iz ideje u stvarnost. Dominantne boje, crna, bijela i crvena na jedan ekspresionistički način odaju ili naslućuju položaj protagonistice i daju poruku kroz motive na fotografijama.
Fotograf: Emilio Pucar
Kreator: Ivan Pavao Čulina
Model: Antonija Mašina
Kreatori ove izložbe ukazali su na neke informacije kako je ova ideja zaživjela. Izložba je svoj javni trenutak doživjela u matičnoj školi prošle godine, a zatim je svijetla pozornice ugledala i u ovoj godini. Ideja je bila staviti tako ključno djelo u jedan drugačiji model, napominje Ivan. Nadalje, odmah je u fokusu bila ideja glavnih emocionalnih trenutaka glavne junakinje kroz objektiv Emilija Pucara. Bez razmišljanja je ovakav pogled prihvatila i Antonija koja je utjelovila lik Judite.
Fotografije prikazuju ključne emocije glavnog lika: strah i tjeskobu, nacionalnu i vjersku ugroženost, odvažnost i odlučnost, samopouzdanje i vjeru u Boga, samosvijest i žrtvu, ali i poniznost i zahvalnost. Sve to u sedam fotografija, kroz simboliku samog broja. Antonija se snašla izvrsno u ovoj ulozi i definitivno je prenijela ono što je bilo u Ivanovoj viziji. Emilio, koji kaže da slika uistinu govori tisuće riječi, potvrđuje koliko je truda potrebno kako bi se jedna fotografija u nečijoj zamisli i ostvarila. Bezbroj ispucanih slika dok ne dođe ona prava.
Ovaj trio učenika Gimnazije Jurja Barakovića pokazuje koliko mladi žele nešto novo i drugačije, koliko žele odmak od neke ustaljene forme, koliko se žele izraziti na jedan, njima svojstven način. I naravno, sve je to realizirano uz podršku voditelja Tomeya Ćurkovića i Franke Dvorski koji su mali kotačić u ostvarenju nečeg ovakvog.
Ovim putem zahvaljujemo se i Prirodoslovno-grafičkoj školi Zadar i njihovoj ravnateljici Anamariji Ivković na opremi i prostoru koja nam je bila od neizmjerne važnosti kao i samom tisku fotografija.
Otvorili smo ovu izložbu naših učenika GJB i nadamo se da će u prolazu nekom zapet za oko i potaknut ga na jedan drugi način razmišljanja i spoznaje da je kreativnost ključ naše osobnosti i da ne mora sve biti prikazano kroz ustaljenu formu. Njih troje su dokazali da se reinterpretacijom može postići jedan nov, inovativan pristup, za koji je kao i za sve, potrebno puno truda! Čestitamo im na njihovoj prvoj izložbi. Pozivamo sve da u ovom periodu dođu u Gradsku knjižnicu Zadar i poprate ovaj rad naše budućnosti ovoga grada.”
ZADAR / ŽUPANIJA
KUKLJICA / U srijedu je Gospa od sniga – blagoslov kipa i tradicionalna procesija brodovima
Na blagdan Gospe od Sniga, u srijedu, 5. kolovoza, kip Gospe od Sniga koji je trajno postavljen ispred crkve Gospe od Sniga u uvali Ždrelašćica u župi Kukljica, nakon mise koja u toj crkvi počinje u 10,30 sati, će blagosloviti zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.
Nakon blagoslova kipa je tradicionalna procesija s brodovima i povratak zavjetnog Gospinog kipa iz Ždrelašćice u Kukljicu.
Gospa od Sniga časti se u Kukljici od 1514. godine. Crkva se nalazi uz jedan od najprometnijih pomorskih kanala kojim tijekom sezone dnevno prođe više od 2 000 plovila.
Kip je djelo klesara Vlade Kneževića, a izrađen je od plemenitog bračkog kamena.
ZADAR / ŽUPANIJA
UZ OBLJETNICU “OLUJE” / Narodni muzej Zadar prikazuje ratne filmove u Kneževoj palači
Povodom obljetnice vojno-redarstvene akcije Oluja i Dana domovinske zahvalnosti i dana hrvatskih branitelja, u Kneževoj palači prikazivat će se dokumentarni filmovi na temu Domovinskog rata.
Filmovi raznih autora donose ratna zbivanja kroz prizmu ljudske patnje i borbu hrvatskih branitelja u svrhu očuvanja povijesnog sjećanja i stvaranja nasljeđa za buduće naraštaje.
Dokumentarni radovi posvećeni braniteljima i ratnim stradanjima mogu se pogledati u vremenu od 9.00 do 21.00 od 3.8. do 8.8.2026.
ZADAR / ŽUPANIJA
Glazbene večeri: Danas koncert i besplatna radionica uz Maju Rivić
Danas, 1. 8. na rasporedu su dva programa. U Multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice Zadar s počektom u 11 sati održat će se posljednja radionica Tvornica snova posvećena glasu, a koju će voditi Maja Rivić.
Maja Rivić je vokalistica, skladateljica i multimedijalna umjetnica s diplomama iz jazz pjevanja (London), Novih medija (ALU Zagreb) i grafičke tehnologije. Poznata po osebujnom stilu i proširenim vokalnim tehnikama, njezino djelovanje obuhvaća jazz, improviziranu, eksperimentalnu i world glazbu. Suosnivačica je i vokalistica Mimika orkestra, sastava MILK, OAZA, kvinteta Maja Rivić te članica CRI Orkestra. Ostvarila je zapažene suradnje s Jazz orkestrom HRT-a, Muzičkim biennaleom Zagreb te Darkom Rundekom, s kojim dijeli nagradu Porin. Objavila je brojna studijska izdanja, uključujući autorski album s kvintetom i albume s Mimikom za Menart, a aktivno se bavi i pedagoškim radom vodeći radionice vokalne improvizacije. Prijave na radionicu: info@kuzd.hr
Drugi program održat će se večeras s početkom u 21 sat u atriju crkve sv. Nikole gdje će Rivić će sa svojim kvintetom predstaviti autorski projekt Drugo sunce. U ovom je kvintetu Rivić okupila neke od najboljih pojedinaca koji se mogu pronaći na hrvatskoj jazz sceni. Projekt Drugo sunce svjedoči njene mnogostrane interese koji uključuju i performativne eksperimentalne formate kakve je predstavila na svojim autorskim izložbama u okviru studija Novih medija na Akademiji likovnih umjetnosti.
PRODAJA ULAZNICA
Online prodaja ulaznica dostupna je putem poveznice https://kuzd.mojekarte.hr/, dok se fizička prodaja odvija od ponedjeljka do subote na info pultu Providurove palače od 11 do 13 sati i na pop-up info pultu na Narodnom trgu od 19 do 21 sat sve do 6. kolovoza kada završava festival.
-
magazin6 dana prijeVitamini B kompleksa: Koje su prednosti i kako se točno uzimaju?
-
Sport6 dana prijeMladi Zadrani i dvije bivše igračice ŽKK Zadar Plus osvojili PRO 3×3 turnir u Šibeniku
-
magazin6 dana prijeHoroskop za 27. srpnja 2026.
-
magazin6 dana prijeFOTOGALERIJA / Rockatansky Band rasplesao Dračevac i otvorio “Lito u Dračevcu 2.0.”




