Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

“ODISEJ POD MURVOM” / Objavljen zbornik međunarodne multimedijalne manifestacije koja se 15 godina za redom održava u Zemuniku

Objavljeno

-

Početkom travnja 2025. godine iz tiska je izišao zbornik 15. godina međunarodne multimedijalne manifestacije „Odisej pod Murvom“.

Zbornik se pojavljuje u izdanju Udruge 3000 godina Za dar, a priredio ga je Tomislav Marijan Bilosnić, pokretač, osnivač i voditelja manifestacije „Odisej pod murvom“, koja se od 2009. do 2024. godine održava 15 godina za redom u Zemuniku. Kao urednica zbornika potpisuje se Sanja Knežević, naslovnicu i fotografije potpisuje Tomislav Marijan Bilosnić, a grafičku obradu Marija Marfat.

Na sto i šest stranica u pet zasebnih poglavlja („Kronologija“, „Posvete Odiseju pod murvom“, „Odisej pod murvom“, „Uz manifestaciju“ i „Bibliografija“) u zborniku „Odisej pod murvom“ u Zemuniku, donosi se obilje pisanih i slikovnih priloga o ovoj međunarodnoj multimedijalnoj manifestaciji. U uvodnom tekstu Sanja Knežević bilježi: „Književnik i slikar Tomislav Marijan Bilosnić prije petnaest godina proveo je u djelo entuzijastičnu ideju pokretanja kulturnoga života u Zemuniku, organiziranjem književnih večeri i postavom slikarskih izložbi u svojoj Galeriji sv. Katarina Aleksandrijska, kao dio programa obilježavanja mjesnog Blagdana Kraljice Mira – Kraljice Hrvata, zaštitnice zemuničke župe a time i Dana Općine Zemunik. S vremenom manifestacija je poprimila profesionalne međunarodne razmjere te je dobila i zanimljivo ime   -„Odisej pod murvom“. Naime, u starom Bilosnićevu dvoru gdje se i nalazi Galerija  –  raste, okuplja obitelj, prijatelje, umjetnike  i putnike namjernike, stara stoljetna murva.“

Priloge u zborniku otvara pjesma „“Vȉše i nȅ znūn“ Tomislava Marijana Bilosnića posvećena bardu hrvatskog pjesništva, pjesniku Joji Ricovu, koji je na svoj način i otvorio ovu manifestaciju u Zemuniku, davne 2007. godine. „Kronologija“, po godinama odvijanja manifestacije, donosi vijesti o programima, sudionicima, suradnicima, datumima i mjestima održavanja manifestacije „Odisej pod murvom“, koja je od prvih dana poprimila međunarodni karakter suradnjom s talijanskim slikarom Ugom Maffiem i njegovom recentnom izložbom u Zemuniku.

„Posvete Odiseju pod murvom“ sadrže lirske priloge, pjesme koje su pjesnici, sudionici „Odiseja pod murvom“, kao prijatelji posvetili osnivaču i domaćinu ove manifestacije Tomislavu Marijanu Bilosniću. S prilozima pjesničkih posveta javljaju se Miro Grubić, Mato Nedić, Franko Sorić, Ante Tičić,  Franjo Pajrić, Šandor Horvat, Mijo Bijuklić Mišo, David Cortés Cabán, Flamur Luta, Robert Hajszan Panonski, Milianov Kalupi,, Roko Dobra, Vjera Belić Biloglav, Prend Ukaj i Đuro Vidmarović.

Poglavlje „Odisej pod murvom“ donosi Bilosnićevu pjesmu „Odisej je tigar“, objavljenu u njegovoj klutnoj zbirci „Tigar“ iz 2004. godina, a u međuvremenu prevedenoj na petnaest svjetskih jezika. U zborniku „Odisej pod murvom“ pjesma „Odisej je tigar“ uz hrvatski izvornik, donijeta je i u španjolskom, engleskom, talijanskom, njemačkom, albanskom, mađarskom, ukrajinskom, rumunjskom i romskom jeziku.

Poglavlje naslovljeno „Uz manifestaciju“ donosi priloge o međunarodnoj multumedijalnoj manifestaciji „Odisej pod murvom“ iz pera dr. Franje Pajrića. Franka Sorića, Ante Tičića, a zbornik završava pjesmom mađarskog pjesnika Šandora Horvata „Od Hvara do Koljnofa“ i razgovorom novinarke „Zadarskog lista“ Đurđe Baljak s Tomislavom Marijanom Bilosnićem pod naslovom „Zemunik je bio i ostao značajno kulturno i društveno središte“, objavljenom 28. kolovoza 2024. godine.

Zbornik uz niz fotografija s održanih manifestacija donosi i vrlo opsežnu bibliografiju (na četrnaest stranica zbornika) ove međunarodne manifestacije koja se svake godine u kolovozu održava u Zemuniku.   

No votes yet.
Please wait...

ZADAR / ŽUPANIJA

KUKLJICA / U srijedu je Gospa od sniga – blagoslov kipa i tradicionalna procesija brodovima

Objavljeno

-

By

Na blagdan Gospe od Sniga, u srijedu, 5. kolovoza, kip Gospe od Sniga koji je trajno postavljen ispred crkve Gospe od Sniga u uvali Ždrelašćica u župi Kukljica, nakon mise koja u toj crkvi počinje u 10,30 sati, će blagosloviti zadarski nadbiskup Milan Zgrablić. 

Nakon blagoslova kipa je tradicionalna procesija s brodovima i povratak zavjetnog Gospinog kipa iz Ždrelašćice u Kukljicu.

Gospa od Sniga časti se u Kukljici od 1514. godine. Crkva se nalazi uz jedan od najprometnijih pomorskih kanala kojim tijekom sezone dnevno prođe više od 2 000 plovila.

Kip je djelo klesara Vlade Kneževića, a izrađen je od plemenitog bračkog kamena. 

Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

UZ OBLJETNICU “OLUJE” / Narodni muzej Zadar prikazuje ratne filmove u Kneževoj palači

Objavljeno

-

By

Povodom obljetnice vojno-redarstvene akcije Oluja i Dana domovinske zahvalnosti i dana hrvatskih branitelja,  u Kneževoj palači prikazivat  će se dokumentarni filmovi  na temu Domovinskog rata.

Filmovi raznih autora donose  ratna zbivanja kroz prizmu ljudske patnje i borbu hrvatskih branitelja  u svrhu očuvanja povijesnog sjećanja i stvaranja nasljeđa za buduće naraštaje.

Dokumentarni radovi posvećeni braniteljima i ratnim stradanjima mogu se pogledati u vremenu od 9.00 do 21.00 od 3.8. do 8.8.2026.

Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

Glazbene večeri: Danas koncert i besplatna radionica uz Maju Rivić

Objavljeno

-

By

Danas, 1. 8. na rasporedu su dva programa. U Multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice Zadar s počektom u 11 sati održat će se posljednja radionica Tvornica snova posvećena glasu, a koju će voditi Maja Rivić.

Maja Rivić je vokalistica, skladateljica i multimedijalna umjetnica s diplomama iz jazz pjevanja (London), Novih medija (ALU Zagreb) i grafičke tehnologije. Poznata po osebujnom stilu i proširenim vokalnim tehnikama, njezino djelovanje obuhvaća jazz, improviziranu, eksperimentalnu i world glazbu. Suosnivačica je i vokalistica Mimika orkestra, sastava MILK, OAZA, kvinteta Maja Rivić te članica CRI Orkestra. Ostvarila je zapažene suradnje s Jazz orkestrom HRT-a, Muzičkim biennaleom Zagreb te Darkom Rundekom, s kojim dijeli nagradu Porin. Objavila je brojna studijska izdanja, uključujući autorski album s kvintetom i albume s Mimikom za Menart, a aktivno se bavi i pedagoškim radom vodeći radionice vokalne improvizacije. Prijave na radionicu: info@kuzd.hr

Drugi program održat će se večeras s početkom u 21 sat u atriju crkve sv. Nikole gdje će Rivić će sa svojim kvintetom predstaviti autorski projekt Drugo sunce. U ovom je kvintetu Rivić okupila neke od najboljih pojedinaca koji se mogu pronaći na hrvatskoj jazz sceni. Projekt Drugo sunce svjedoči njene mnogostrane interese koji uključuju i performativne eksperimentalne formate kakve je predstavila na svojim autorskim izložbama u okviru studija Novih medija na Akademiji likovnih umjetnosti.

PRODAJA ULAZNICA

Online prodaja ulaznica dostupna je putem poveznice https://kuzd.mojekarte.hr/, dok se fizička prodaja odvija od ponedjeljka do subote na info pultu Providurove palače od 11 do 13 sati i na pop-up info pultu na Narodnom trgu od 19 do 21 sat sve do 6. kolovoza kada završava festival.

Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu