Hrvatska
Rok je sve bliže: Evo tko mora prijaviti podatke za oporezivanje stambenih nekretnina

Građani moraju do 31. ožujka Poreznoj upravi ili drugom nadležnom poreznom tijelu prijaviti podatke bitne za oporezivanje njihovih stambenih nekretnina ili, pak, za oslobađanje od plaćanja poreza na nekretnine, no samo u slučaju potrebe da se dostave podaci o kojima porezno tijelo nema saznanja.
Postupak utvrđivanja poreza na nekretnine provodit će se na temelju podataka koje će prikupiti porezno tijelo ili koje će razmijeniti s drugim evidencijama koje vode podatke potrebne za utvrđivanje poreza. Stoga, ističu iz Porezne uprave, obveza prijave podataka bitnih za oporezivanje je tek iznimka i to u slučaju potrebe da se dostave podaci o kojima porezno tijelo nema saznanja.
“Prijavu podataka bitnih za oporezivanje nisu dužni podnijeti građani za nekretnine za koje se plaća komunalna naknada (npr. ako građanin ima prijavljeno prebivalište, plaća račune za komunalije i sl.), kao i za nekretnine koje se iznajmljuju na temelju ugovora o najmu ili zakupu koji je prijavljen Poreznoj upravi radi plaćanja poreza na dohodak od imovine”, navode.
Podaci koje porezni obveznik treba dostaviti do 31. ožujka odnose se samo na nekretninu za koju se ne plaća komunalna naknada, ako je nekretnini za koju se plaća komunalna promijenjena površina, a to nije prijavljeno prilikom obračuna komunalne naknade, kao i ako je promijenjena namjena nekretnine.
Tu su i dokazi koje treba dostaviti kako bi se ostvarili uvjeti za oslobođenje od plaćanja poreza, a koji nisu poznati poreznom tijelu, što se odnosi na nekretninu koju osoba koristi za stalno stanovanje, ali nema prijavljeno prebivalište ili boravište, kao i za nekretninu koja se iznajmljuje za dugoročni najam, pri čemu ugovor o najmu nije prijavljen Poreznoj upravi, što je moguće ako je najmodavac trgovačko društvo ili druga pravna osoba.
U slučaju potrebe, s ciljem oslobađanja plaćanja poreza treba dostaviti i podatke odnosno dokaze o nekretnini kojoj je onemogućena stambena namjena, primjerice ako je bez infrastrukture, krova, narušene statike i sl., zatim kada se nekretnina ne može koristiti zbog prirodnih nepogoda, kada je riječ o nekretnini javne namjene i namijenjene institucionalnom smještaju osoba, te naposljetku, kada se radi o nekretninama koje se u poslovnim knjigama trgovačkih društava vode kao namijenjene prodaji, u slučaju ako je od dana unosa u knjige do 31. ožujka godine za koju se utvrđuje porez proteklo manje od šest mjeseci.
Objavljeni unificirani obrasci na stranici Porezne uprave
Radi lakšeg prepoznavanja koje podatke građani i poduzetnici moraju dostaviti za utvrđivanje i naplatu poreza na nekretnine, odnosno za oslobođenje od plaćanja poreza, Porezna uprava je objavila i unificirane obrasce zahtjeva za građane te zahtjeva za poduzetnike.
“Ovaj zahtjev podnosi se radi prijave promjene podataka bitnih za utvrđivanje obveze plaćanja poreza na nekretnine, kao i radi prijave dokaza koji utječu na ostvarivanje uvjeta za oslobođenje od plaćanja poreza na nekretnine”, piše u zahtjevu.
Zahtjev se podnosi u Poreznu upravu ili drugo nadležno porezno tijelo do 31. ožujka godine, prema mjestu gdje se nekretnina nalazi. Ako je Porezna uprava određena kao nadležno porezno tijelo za utvrđivanje i naplatu poreza na nekretnine, taj obrazac se može popuniti i putem ePorezne.
Prva rješenja u rujnu, kazne do 6.630 eura
Iz Porezne uprave kažu da se, iznimno u 2025. godini, prva rješenja o utvrđivanju poreza na nekretnine mogu očekivati krajem trećeg kvartala, dakle u rujnu.
Pritom će se rješenjem utvrđivati godišnja porezna obveza koja se plaća u roku od 15 dana od dana dostave rješenja. Kazne za osobu koja ne dostavi podatke za utvrđivanje poreza na nekretnine su od 1.000 do 6.630 eura.
Godišnji porez po kvadratu od 0,6 do osam eura
Porez na nekretnine uveden je 1. siječnja ove godine kao zamjena za porez na kuće za odmor, a plaća se godišnje u iznosu od 0,6 do osam eura po četvornom metru korisne površine nekretnine.
Pritom, valja ponoviti, ako se nekretnina koristi za stalno stanovanje ili je u dugoročnom najmu, tada se ne plaća porez na nekretnine. S druge pak strane, ako se nekretnina koristi kratkoročno, primjerice za najam turistima, porez se plaća. Međutim, od plaćanja poreza na nekretnine izuzete su nekretnine koje domaćinu, određenomu prema propisu kojim se uređuje ugostiteljska djelatnost, služe za stalno stanovanje. To znači da domaćin u nekretnini u kojoj živi, dok njezin preostali dio iznajmljuje, za tu nekretninu u cijelosti ne plaća porez na nekretnine.
Odluku o visini poreza donosi jedinica lokalne samouprave (grad/općina) na čijem se području nalazi nekretnina. Prema izmjenama Zakona o lokalnim porezima koji je u primjeni od 1. siječnja 2025. godine, jedinice lokalne samouprave mogle su donijeti odluke o lokalnim porezima zaključno sa 28. veljače ove godine.
Iznos poreza utvrđuje se ovisno o lokaciji nekretnine, a može se povećati ovisno o drugim kriterijima koji utječu na vrijednost nekretnine kao što su starost nekretnine ili prisutnost sadržaja, ali u tom slučaju ne može iznositi više od osam eura po četvornom metru.
Gornji limit poreza na nekretnine povećan je na osam eura po kvadratu u odnosu na porez na kuće za odmor u 2024. godini, koji je iznosio pet eura po kvadratu.
Iznos poreza na nekretnine povećalo 215 općina i gradova
Porez na nekretnine je zajednički prihod općine/grada i županije na čijem se području nekretnina nalazi, pri čemu 80 posto prihoda pripada općini/gradu, a 20 posto županiji.
Prema podacima Porezne uprave, iznos poreza na nekretnine povećalo je 215 općina i gradova, 284 zadržalo je isti iznos poreza, a 57 općina i gradova ga je smanjilo.
Podaci za ovu godinu pokazuju da minimalni iznos od 60 centi po četvornom metru primjenjuje 119 gradova i općina, a najveće porezno opterećenje od pet do osam eura propisala su 73 grada i općine.
Tablice Porezne uprave pokazuju da su najveći mogući porez za 2025. godinu od osam eura po kvadratu razrezali Umag, Vis, Sveti Filip i Jakov, Fažana i Baška Voda. Sa 7,5 eura slijedi Bol, a Motovun je odredio sedam eura. Među najvećim gradovima, Zagreb je odredio pet eura, a Split 1,99, Rijeka pet i Osijek 0,6 eura po kvadratu.
Hrvatska
Dogovoreni detalji vojnog roka: Oni s prizivom savjesti birat će između dvije mogućnosti

U vrhu hrvatske Vlade održan je važan sastanak na kojem su usuglašena tri ključna dokumenta koji će oblikovati budućnost nacionalne obrane. Uz premijera, na sastanku su sudjelovali potpredsjednici Ivan Anušić i Davor Božinović, ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman, predstavnici Glavnog stožera Oružanih snaga te ostali visoki dužnosnici.
Tema sastanka bila je finalizacija strategije obrane, dugoročni plan razvoja Oružanih snaga te izmjene Zakona o obrani, s posebnim naglaskom na uvođenje temeljnog vojnog osposobljavanja. Prva dva dokumenta, koji se odnose na strategiju obrane i plan razvoja Oružanih snaga, već su ažurirani i prilagođeni novim globalnim izazovima, piše 24 sata.
Oba dokumenta navodno su dobila potporu svih nazočnih na sastanku i uskoro će ih uputiti predsjedniku Zoranu Milanoviću na daljnje usuglašavanje. Ova dva dokumenta ključna su za sazivanje sjednice Vijeća za obranu. Treći dokument su izmjene Zakona o obrani, čije će promjene donijeti vojni rok.
Ove izmjene trenutno su u fazi finaliziranja, a dogovoreno je da će biti potrebna dodatna usuglašavanja. Jedna od ključnih promjena odnosi se na služenje civilnog vojnog roka, koji će biti opcija za sve one koji ne žele služiti vojni rok.
Izmjene Zakona o obrani trebale bi uskoro ući u javno savjetovanje. Očekuje se da će dokument biti u javnom savjetovanju u lipnju, a prvo čitanje zakona u Hrvatskom saboru planirano je za srpanj. Nakon ljetne stanke, u rujnu bi trebalo biti drugo čitanje, a izglasavanje se očekuje u listopadu. I ovaj dokument bit će upućen na usuglašavanje predsjedniku Milanoviću.
Ove godine bit će postavljen cijeli pravni okvir za temeljno vojno osposobljavanje, piše 24 sata. Kako je najavio ministar, vojni rok trajat će dva mjeseca, a ročnici će imati pravo na naknadu od oko 1100 eura mjesečno, uz smještaj i hranu.
Vrijeme provedeno u vojarnama bit će uračunato u radni staž, a ročnici će imati prednost pri zapošljavanju u javnim i državnim službama.
Priziv savjesti
Za one koji se pozovu na priziv savjesti predviđene su dvije opcije.
Prva opcija odnosi se na služenje u sustavu civilne zaštite, koje će trajati tri mjeseca. Tijekom ovog razdoblja ročnici će biti osposobljeni za djelovanje u kriznim situacijama poput požara, poplava ili potresa. Naknada za ovu opciju trebala bi biti manja i iznositi 250 eura.
Druga opcija uključuje četiri mjeseca službe u lokalnoj samoupravi, gdje će ročnici obavljati poslove poput čišćenja kanala ili košnje trave i slično. Kako doznajemo, nije dogovoreno, odnosno treba finalizirati, hoće li taj dio obuke biti uračunat u staž.
Hrvatska
PROGNOZA / Danas i sunce i pljuskovi, očekujemo i grmljavinu

Hrvatsku u petak očekuje djelomice sunčano vrijeme s promjenjivom naoblakom te mjestimice kišom i grmljavinom koje bi do kraja dana trebalo biti sve manje, prognoziraju iz Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ).
Vjetar će biti slab do umjeren južni i jugozapadni, na Jadranu i jugo.
Najviša dnevna temperatura većinom će se kretati između 16 i 21 Celzijevog stupnja.
U subotu barem djelomice sunčano i iznadprosječno toplo. Mjestimice uz više oblaka u Gorskom kotaru, na širem riječkom području i u unutrašnjosti Dalmacije može pasti malo kiše. Vjetar slab do umjeren jugozapadni, na Jadranu i jugo. Najniža temperatura zraka od 5 do 9, na Jadranu između 9 i 12 °C. Najviša dnevna uglavnom između 18 i 22 °C, u Gorskoj Hrvatskoj malo niža.
IZGLEDI VREMENA:
Barem djelomice sunčano i iznadprosječno toplo, osobito u nedjelju i ponedjeljak na kopnu. Neće biti posve stabilno, pa uz više oblaka ponajprije na širem riječkom području i u Gorskom kotaru može pasti malo kiše, a u ponedjeljak popodne u unutrašnjosti Dalmacije te u Gorskoj Hrvatskoj mogući su lokalni pljuskovi praćeni grmljavinom. Povremeno će puhati umjeren jugozapadnjak, u višim predjelima ponegdje i jak, a na Jadranu i jugo.
Hrvatska
Stiže nova ciklona, prijete obilna kiša, grmljavina, moguća i tuča

Pogledajte što za naredne dane prognozira meteorologinja Tea Blažević.
Pretežno je oblačno diljem zemlje, tlak zraka je u padu, stiže nova promjena vremena u nastavku četvrtka. Narednih sati kiša i pljuskovi zahvatit će najprije obalu Jadrana i područje u Jadran, poslijepodne će oborine biti i u unutrašnjosti. Na snazi je upozorenje putem sustava Meteoalarm Državnog hidrometeorološkog zavoda za veći dio zemlje. Lokalno treba računati na obilniju oborinu, osobito duž Jadrana i uz Jadran, iako izraženih pljuskova s grmljavinom može biti i u osječkoj i zagrebačkoj regiji, što može pratiti i pojava tuče te snažnih naleta vjetra.
Nestabilno će biti i na Veliki petak. KIše i pljuskova bit će lokalno uglavnom duž Jadrana i uz Jadran, iako prolazno pljuskova može biti i u unutrašnjosti.
Za vikend stabilnije.
U subotu ujutro još malo kiše može biti na sjevernom Jadranu i u gorju, dok će za Uskrs posvuda biti uglavnom suho, pretežno sunčano i razmjerno toplo.
-
ZADAR / ŽUPANIJA7 sati prije
VELIKA SUBOTA Danas je dan tišine i molitve
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
VELIKI ČETVRTAK / Danas je spomendan Isusove posljednje večere. Do subote se gase sva crkvena zvona
-
magazin24 sata prije
Zašto se posti na Veliki petak i što se smije jesti?
-
magazin1 tjedan prije
(FOTOGALERIJA) SUPERNOVA ZADAR / Peek & Cloppenburg otvorio petu trgovinu u Hrvatskoj