ZADAR / ŽUPANIJA
NOVA RADIONICA ZADARSKIH STRUČNJAKA / Dević i Družijanić otkrili i maslinarima Šibensko-kninske županije kako najbolje orezati masline

Posjednji u nizu tečajeva završava se sutra (9. travnja) u Benkovcu i u masliniku Uljare Lupur u Lepurima
Nedjeljko Jusup/Dani masline
Od kada je pokrenuta zadarska Škola rezidbe maslina njezini osnivači dr. Šime Marcelić, mag. Stjepan Dević i stručni suradnici Petar Pedišić. Toni Družijanić, Pelegrin Kurtin i Nino Longin imaju pune ruke posla.
-Zadavoljni smo odazivom i interesom maslinara, kažu Dević i Marcelić.
Podsjećaju kako su već na prvom tečaju, održanom 16. i 17. studenoga u Sukošanu i u masliniku Uljare Lapur u Lepurima kod Benkovca, uz maslinare s područja Zadarske županije sudjelovali iz brojni drugi iz svih krajeva Hrvatske.

Od Lepura do Hercegovine
Zbog velikog interesa tečaj je nekoliko puta ponavljan. Stigao je i poziv iz Hercegovine gdje su zadarski stručnjaci na poziv tamošnje Udruge maslinara i uljara održali tečajeve kako da maslina bolje rodi i da se, pritom, smanje troškovi rezidbe, berbe i zaštite.
-To se postiže rezidbom na uzgojni oblik višestožaste ili polikonične vaze, kaže Dević. Riječ je o tehnici orezivanja koja prakticira u Italiji, posebno u regiji Toskana, kao i u našoj Istri, a Zadrani su je prvi počeli prezentirati u Sjevernoj Dalmaciji, a potom i sve južnije, uključujući, zasad, i Hercegovinu.
-Polikonična ili višestožasta vaza temelji se na tri ili četiri osnovne grane sa izoliranim vrhovima. Cilj je postići najbolji omjer drva i lista s time da rodna površina bude veća nego kod klasičnih uzgojnih oblika, pojašnjava Dević. Znači bolji urod, lakša rezidba i berba te znatno manji troškovi uzgoja i zaštite. Kad su na tečajevima pokazali kako se to radi iz hercegovačke tvrtke Agroherc Organic Agrikulture koja na brdu iznad Gabele u općini Čapljina pozvali su ih da njihovih 9000 stabala u ekološkom uzgoju reformiraju iz klasičnog, grmolikog uzgojnog oblika reformiraju na novi višestožasti uzgojni oblik.
Reforma uzgojnog oblika u Pirovcu
-Pozivi nam stižu sa svih strana, a ovih dana radionicu smo održali i za članove Udruge maslinara i uljara Šibensko -kninske županije „Ultra Extra“, kaže Dević.
U masliniku Krešimira Urode u zaleđu Pirovca okupio se veliki broj zainteresiranih maslinara. Riječ je o inače uzornom masliniku, starom 15 godina u kojemu je razmak između stabala 4 puta 5 metara. Premalo, tako da su krošnje već počele ulaziti jedna u drugu.
– Svaka maslina treba zraka i sunca, a da bi im se dugoročno to osiguralo u ovom masliniku je bila nužna reforma uzgojnog oblika. Od kuglastog u višestožasti, a kako se to radi okupljenima su pojašnjavali Dević i Družijanić. Na kraju, na zahtjev vlasnika Urode, inače višestruko nagrađivanog maslinara, na novi način su orezali okruglo 100 od ukupno 370 maslina.
Dvojac orezuje 20.000 stabala
Inače, uigrani tandem Dević-Družijanić ove će sezone ukupno orezati oko 20.000 stabala maslina.
Nakon malo drastičnije rekonstrukcije krošnje, kao što je bila ova u Pirovcu, logično je da iduće godine bude manje roda.
– Zato sam se odlučio za postupnu reformu uzgojnog oblika koja će, dugoročno, dati optimalne rezultate, uvjeren je Uroda. Optimalne, znači i bolji urod, jeftiniju rezidbu, berbu kao i znatno manje troškove uzgoja i zaštite.

Na kraju, ne krijući zadovoljstvo dobro obavljenim poslom, Uroda je podsjetio na poruku prvog znanstvenika agrikulture Columella koji je pedesetih godina prvog stoljeća poslije
Krista o značenju rezidbe na rast i rodnost zapisao: Ako obrađuješ tlo ispod masline tada je moliš da ti rodi, ako uz to još i gnojiš tada je zaklinješ da ti rodi, ali ako je režeštada je prisiljavaš da ti rodi.
S time su suglasni i zadarski osnivači Škole rezidbe maslina, koji danas u subotu i sutra u nedjelju (8. i 9. ožujka) završavaju tečajeve razidbe tamo gdje su i počeli – u masliniku Uljare Lepur u Lepurima kod Benkovca. Uz, doviđenja dogodine!

ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA SA SVEUČILIŠTA / Održan okrugi stol „Postani član Senata na jedan dan i budi aktivni graditelj društva“

U okviru obilježavanja Dana sveučilišta u Zadru danas je održan okrugli stol učenika srednjih škola Zadarske županije „Postani član Senata na jedan dan i budi aktivni graditelj društva”.
Po uzoru na Senat Sveučilišta u Zadru, gdje članovi predstavljaju odjele, na okruglom stolu sudjelovao je po jedan učenik, „senator” koji je predstavljao jednu od 18 srednjih škola u Zadarskoj županiji. Rektor prof. dr. sc. Josip Faričić sa svojim prorektorima i predsjednicom Studentskog zbora Robertom Tomičić na ovaj način htjeli su s njima raspraviti o prijedlozima za unaprjeđenje života mladih u Zadru i Zadarskoj županiji. Okrugli stol održan je u formi sjednice Senata, pa su učenici glasali o predloženom dnevnom redu i uključivali se u raspravu.
– Odabrali smo mnogo tema koje su aktualne, podijeljene u četiri tematska bloka, kreativno izražavanje mladih, izazovi u očuvanju mentalnog zdravlja, perspektive života mladih u ruralnim sredinama te omogućavanje dostojanstvenog ulaska u svijet odraslih. Shvatili smo da je problem u ponudi koju mladi imaju, pa je jedan od načina unaprjeđenja kvalitete kulturnoga, sportskog i zabavnog života postizanje veće sinergije između udruga i učenika, nekakva digitalna platforma s manifestacijama na kojima bi se učenici koji se bave određenim aktivnostima mogli vršnjacima predstaviti u glazbi, likovnoj umjetnosti, književnosti, robotici…, rekao je rektor Faričić.
Zabavne aktivnosti ne bi trebale biti usmjerene samo prema noćnim klubovima i određenoj vrsti glazbe upitne kvalitete, već i na neformalna okupljališta, parkove i zelene površine, gdje bi se promovirao rekreativni način života. Jedna od mogućnosti je i uređenje Kapetanskog parka u Zadru, gdje bi se mladi mogli družiti baš na takvim osnovama.
Svoje stavove izrazili su i “senatori”, koji su ukazali na nedovoljno povezivanje mladih iz više škola te događanja koja bi bila dostupna što širem krugu učenika.
– U Benkovcu imamo Dom kulture u kojemu se prikazuju filmovi za najmlađe, ali nema sadržaja za starije učenike. Mislim da bi neki sadržaji koji dolaze u Zadar mogli u istom obilasku doći i do Benkovca, rekla je Magdalena Livaić iz Srednje škole Kneza Branimira Benkovac.
Ivan Paško Džaja iz Gimnazije Vladimira Nazora ukazao je na činjenicu da je društvo usmjereno na ljude koji postižu rezultate, idu na državna natjecanja, dok za one koji se nečim žele baviti rekreativno, iz ljubavi, gotovo da nema sadržaja. Istaknuto je i kako bi učenici trebali dobiti sredstva da sami organiziraju druženja, jer najbolje znaju što zanima njihovu populaciju.
Tijekom okruglog stola obrađene su i teme iz mentalnog zdravlja, nedostatka institucionalne podrške i stigmatizacije djece i mladih s psihičkim bolestima, u vrijeme kada je sve više pokušaja suicida među mladima. Jedan od prijedloga je da učenicima bude dostupna online podrška psihologa iz druge škole, kako ne bi imao problema sa stigmatizacijom u svojoj sredini.
Rektor Faričić ukazao je i na neke mogućnosti angažmana mladih utemeljenog na načelima kompetentnosti, probleme u relativiziranju znanja te poremećaja sustava vrijednosti u kojem se sve više pozornosti pridaje materijalnim dobrima, izgledu te populističkim i zavaravajućim pristupima.
S obzirom na broj iznesenih mišljenja i brojne nove teme koje su otvorene istaknuta je i potreba novih susreta ovakvog tipa, ali i poduzimanja konkretnih rješenja u poboljšanju života mladih u lokalnoj sredini.
ZADAR / ŽUPANIJA
“ZAUVIJEK ĆEMO JE PAMTITI I VOLJETI” / Preminula je Vesna Penjalov. Pročitajte pismo kojim se kolege iz “Latice” opraštaju s njom…

S velikom tugom i poštovanjem, obavještavamo javnost o smrti naše drage Vesne Penjalov, prve i dugogodišnje ravnateljice Dječjeg vrtića Latica, stoji u priopćenju iz DV. Njihovo priopćenje u cijelosti prenosimo u nastavku:
“Vesna je tijekom 31 godine svoje posvećene i požrtvovne karijere ostavila neizbrisiv trag u životima mnogih, a posebno djece s teškoćama u razvoju, njihovih obitelji te osoba s invaliditetom.

Njezina predanost i ljubav prema djeci, s neumornim trudom da stvori bolje okruženje za sve koji su dolazili u naš vrtić, oblikovali su temelje naše ustanove. Vesna je bila izvor inspiracije, snage i nade za sve nas, a njezin rad nije bio samo posao – bio je životna misija.
Kroz njezinu viziju i posvećenost, DV Latica je postao prostor u kojem su djeca s teškoćama u razvoju dobivala priliku za rast, razvoj i igru. Postavila je temelj za inkluziju, koju je razvijala u našem gradu, a i šire. Njezin doprinos nije stao samo na djeci; vesela, brižna i pažljiva, Vesna je stvarala zajednicu koja je pružala ljubav i podršku svakom članu, bez obzira na brojne izazove.

Naš vrtić osjeća ogromnu odgovornost i duboko poštovanje prema svemu što je Vesna ostvarila. Zadaća nam je nastaviti njezin put, čuvati i razvijati vrijednosti koje je postavila. Ostavila je snažan trag, a njezina ljubav prema ovoj ustanovi bit će naša nit vodilja.
U ime svih djelatnika DV Latica, želim uputiti iskrenu sućut obitelji. Neka Vesnina duša nađe mir, a njena ljubav i predanost nastave živjeti u svakom kutku našeg vrtića.
Pogreb drage nam Vesne bit će u petak, 28. ožujka 2025. godine u 14:00 sati u Banju. Brod za Banj iz Zadra polazi u 12:30 sati iz uvale Dražanica.
U petak 28. ožujka DV Latica bit će zatvoren.
Zauvijek ćemo je pamtiti i voljeti.”
ZADAR / ŽUPANIJA
U Zadarskoj županiji u veljači nastavljena rekordna zaposlenost

Nakon rekordnih brojki u siječnju (64.973), odlični gospodarski pokazatelji u Zadarskoj županiji nastavljeni su i u drugom mjesecu 2025. godine. Prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, posljednjeg dana veljače u Zadarskoj županiji evidentirano je više od 65 tisuća zaposlenih (65.157), što je povećanje od oko tri tisuće (4,8 posto) u odnosu na godinu ranije. Odlične brojke u veljači nadovezuju se na kontinuirano povećanje broja zaposlenih tijekom prošlih godina, kao i na značajan pad broja nezaposlenih stanovnika.
„Ovaj impresivan rast od gotovo 5 posto u odnosu na prošlu godinu jasan je pokazatelj snage našeg gospodarstva i truda naših poduzetnika. To su podaci koji upravo našu županiju čine među vodećima u Hrvatskoj i na to možemo biti ponosni. Nastavit ćemo stvarati poticajno gospodarsko okruženje kako bismo osigurali daljnji napredak i nova radna mjesta. Ključ našeg daljnjeg uspjeha leži u snažnoj sinergiji s našim gradovima i općinama te u iskorištavanju prilika koje nam pružaju EU fondovi. Ono što je posebno važno naglasiti – ništa od ovoga nije došlo slučajno. To je plod znanja, vizije i vrijednog rada, od nacionalne do lokalne razine“, poručio je župan Božidar Longin te dodao kako su za gospodarski rast u značajnoj mjeri zaslužne i zaštitne mjere Vlade RH te odgovorno upravljanje nacionalnom ekonomijom praćeno snažnim rastom plaća i zaposlenosti.
„U Zadarskoj županiji kontinuirano radimo na stvaranju povoljnog poslovnog okruženja. Naše mjere potpore, poput subvencioniranja kamata na poduzetničke kredite, izravno doprinose otvaranju novih radnih mjesta i jačanju konkurentnosti naših poduzetnika. Zadovoljni smo što naše dugogodišnje ulaganje u poduzetništvo daje ovakve pozitivne rezultate. Međutim, nećemo stati na ovome. Nastavljamo s analizom potreba naših poduzetnika i pripremamo nove inicijative koje će im pomoći u daljnjem rastu i razvoju, a time i u stvaranju novih radnih mjesta diljem naše županije“, najavio je pročelnik za gospodarstvo i turizam Ante Sjauš podsjetivši da, uz ostalo, kroz aktualne programe Zadarska županija subvencionira 2 posto kamate kod HBOR-a i poslovnih banaka za poduzetničke kredite do 400 tisuća eura.
Ako zaposlenost promatramo po gradovima i općinama, više od 70 posto radnog stanovništva raspoređeno je u tri najveća grada – Zadru, Biogradu i Benkovcu. Od ukupnog broja zaposlenih u veljači, njih 39.751 (61 posto) radi u sjedištu županije, gradu Zadru. Slijede gradovi Biograd (3.523), Benkovac (3.342), Pag (1.309) i Nin (1.241) te općine Poličnik (1.200), Pakoštane (1.183), Sukošan (1.131), Preko (1.049) i Sveti Filip i Jakov sa 900 zaposlenih osoba.
Broj zaposlenih u Zadarskoj županiji tijekom posljednjih godina značajno je rastao. Primjerice, u odnosu na 2015. godinu taj se broj povećao za gotovo 20 tisuća (41,9 posto), od čega je samo u posljednje dvije godine zabilježen rast od šest tisuća osiguranika.
Dobre brojke zabilježene su i na nacionalnoj razini pa je u RH na dan 28. veljače 2025. zabilježeno 1 709 185 osiguranika. Riječ je o povećanju broja zaposlenih za 4,6 posto u odnosu godinu ranije.
ZAPOSLENI – ZADARSKA ŽUPANIJA
STANJE NA DAN | BROJ | RAZLIKA | INDEKS | POVEĆANJE |
28.02.2015. | 45.923 | 100,0 | 0,0% | |
29.02.2016. | 47.166 | 1.243 | 102,7 | 2,7% |
28.02.2017. | 48.816 | 2.893 | 106,3 | 6,3% |
28.02.2018. | 51.174 | 5.251 | 111,4 | 11,4% |
28.02.2019. | 53.246 | 7.323 | 115,9 | 15,9% |
29.02.2020. | 55.109 | 9.186 | 120,0 | 20,0% |
28.02.2021. | 55.113 | 9.190 | 120,0 | 20,0% |
28.02.2022. | 56.956 | 11.033 | 124,0 | 24,0% |
28.02.2023. | 59.332 | 13.409 | 129,2 | 29,2% |
29.02.2024. | 62.176 | 16.253 | 135,4 | 35,4% |
28.02.2025. | 65.157 | 19.234 | 141,9 | 41,9% |
JLS (grad, općina) | ||
BROJ ZAPOSLENIH | % | |
Zadar | 39.751 | 61,00 % |
Benkovac | 3.342 | 5,13 % |
Biograd na Moru | 3.523 | 5,41 % |
Nin | 1.241 | 1,90 % |
Pag | 1.309 | 2,01 % |
Pakoštane | 1.183 | 1,82 % |
Poličnik | 1.200 | 1,84 % |
Preko | 1.049 | 1,61 % |
Sukošan | 1.131 | 1,74 % |
Sveti Filip i Jakov | 900 | 1,38 % |
OSTALE JLS | 10.528 | 16,16 % |
65.157 | 100,0% |
-
magazin4 dana prije
(PREDIZBORNA) SUBOTNJA ŠPICA
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
MORATE U SPIZU? Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
Hrvatska7 dana prije
ZNATE LI KADA SE POMIČE SAT? / Uskoro prelazimo na ljetno računanje vremena
-
Sport3 dana prije
OBAVIJEST: Dan sporta se prebacuje u Dvoranu Krešimira Ćosića
Gaćonja
8. ožujka 2025. at 19:35
Pobro dobar si. Ja sam tako Olibaću poriza prije deset godina i još nema roda.