ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA IZ KATEDRALE / Nadbiskup Zgrablić predvodio misu na Svjetski dan mira
Zadarski nadbiskup Milan Zgrablić predvodio je svečano misno slavlje na svetkovinu Marije Bogorodice i Svjetski dan mira u katedrali sv. Stošije u Zadru u srijedu, 1. siječnja.
Nadbiskup je u propovijedi predstavio poruku pape Franje „Oprosti nam grijehe naše, mir nam svoj podaj“ za 58. svjetski dan mira koji se u Crkvi obilježava prvog dana nove godine. Papa govori o potrebi osluškivanja ugroženog čovječanstva te poruku prožima poticajima o značenju Godine jubileja 2025.
Mons. Zgrablić je istaknuo da Papa osobito misli na ljude „koji osjećaju kao da ih je životna situacija bacila na koljena, da su osuđeni zbog svojih pogrešaka, shrvani osudom drugih i ne vide više nikakve perspektive za svoj život. Želim svima vama nadu i mir, jer ovo je Godina milosti koja dolazi iz Spasiteljeva Srca!“, citirao je nadbiskup papu Franju, prenijevši Papin poziv „da se obnovi Božja pravda na raznim poljima života: u korištenju zemlje, u vlasništvu nad dobrima, u odnosima s bližnjima, osobito prema najsiromašnijima i onima koji su pali u nemilost“.
Umjesto roga ovna kojim se nekad najavljivao početak svete godine, papa Franjo potiče da „poslušamo `očajnički vapaj za pomoć` koji se, poput glasa krvi pravednog Abela, uzdiže iz mnogih krajeva zemlje. Takve nepravde ponekad poprimaju oblik onoga što je sv. Ivan Pavao II. nazvao `strukturama grijeha` jer nisu rezultat nedjelâ nekolicine, nego su se, da tako kažemo, konsolidirale i oslanjaju se na mrežu suudioništva“, upozorava papa Franjo.
Nadbiskup je istaknuo da Papa govori i o potrebi kulturnih promjena: „Jubilejski događaj poziva nas da pokrenemo različite promjene kako bismo se suočili s trenutnim stanjem nepravde i nejednakosti, spominjući se da zemaljska dobra nisu namijenjena samo nekolicini privilegiranih, već svima“. Pritom je podsjetio na misao sv. Bazilija Cezarejskog: `Ali reci mi, što je tvoje? Odakle si sve to uzeo da postane dijelom tvoga života? Nisi li potpuno gol izašao iz utrobe svoje majke? Nećeš li se, isto tako, gol u zemlju vratiti? Odakle ti to što sada imaš? Ako kažeš da se to dogodilo igrom slučaja, niječeš Boga, ne poznaješ Stvoritelja i nisi zahvalan Darovatelju`“.
„Kad osoba zanemari svoj odnos s Ocem, počinje misliti da našim odnosima s drugima može upravljati logika izrabljivanja u kojoj jači sebi uzima pravo vršiti zlosilje nad slabijim“, prenio je mons. Zgrablić Papino upozorenje, istaknuvši da papa Franjo hrabro poručuje: „Ne umaram se ponavljati da je vanjski dug postao instrument kontrole kojim neke vlade i privatne financijske institucije bogatijih zemalja beskrupulozno i bezobzirno iskorištavaju ljudske i prirodne resurse najsiromašnijih zemalja, kako bi zadovoljile zahtjeve vlastitih tržišta“. U vraćanju dostojanstva čitavih naroda, Papa poziva da se „razmisli o trajnom smanjenju, ako ne baš o potpunom oprostu, međunarodnog duga, koji opterećuje sudbinu mnogih naroda“ te poziva „na čvrstu opredijeljenost za promicanje poštivanja dostojanstva ljudskog života od začeća do prirodne smrti“.
Apelirajući na dobrobit budućih naraštaja, Papa poziva da „u ovom vremenu obilježenom ratovima iskoristimo barem jedan određeni postotak novca, koji se koristi za naoružanje, za uspostavu Globalnog fonda za iskorjenjivanje gladi i olakšavanje obrazovnih aktivnosti u najsiromašnijim zemljama“.
Kulturna i strukturalna promjena da se prebrodi ova kriza će se dogoditi „kad konačno svi priznamo da smo djeca jednog Oca i priznamo da smo svi njegovi dužnici, ali i da trebamo jedni druge, u skladu s logikom zajedničke i diversificirane odgovornosti. Moći ćemo tada `jednom zauvijek otkriti da smo potrebni jedni drugima i da smo dužnici jedni drugih`“, poručuje Papa, ističući da „godina milosti Jubileja može za svakog predstavljati priliku da ponovno krenemo putem nade. Nada se rađa iz iskustva Božjeg milosrđa koje je uvijek bezgranično“.
„Bog, koji nikome ništa ne duguje, ne prestaje razdjeljivati milost i milosrđe svim ljudima. Izak iz Ninive, otac istočne Crkve iz 7. st., napisao je: `Tvoja je ljubav veća od dugova mojih. Koliko je samo valova u oceanu! A ipak, to je ništa u usporedbi s brojem mojih grijeha. Ali, ako moje grijehe stavim na vagu, oni su kao zrnce prašine u usporedbi s tvojom ljubavlju`. Bog ne mjeri zlo koje čovjek čini, već je neizmjerno `bogat milosrđem, zbog velike ljubavi kojom nas uzljubi`“, naglasio je nadbiskup utješnu poruku pape Franje.
U Isusovoj molitvi Oče naš, nakon molitve Ocu da nam oprosti grijehe, „dolazimo pred zahtjevne Isusove riječi: „kao što i mi otpuštamo dužnicima svojim“. „Da bismo drugima oprostili njihove prijestupe i dali im nadu, potrebno je da naš vlastiti život bude ispunjen plodom našeg iskustva Božjeg milosrđa“, piše Papa koji želi da u 2025. godini raste „istinski i trajni mir koji nadilazi granice sporazumâ ili ljudskih kompromisa. Tražimo istinski mir, koji Bog daruje razoružanom srcu: srcu koje nije proračunato pa gleda što je moje, a što tvoje; srcu koje pobjeđuje sebičnost i spremno pruža ruku drugima; srcu koje se ne oklijeva prepoznati dužnikom prema Bogu i stoga je spremno opraštati dugove koji opterećuju druge; srcu koje nadilazi tjeskobu glede budućnosti nadom da svaka osoba može biti izvor za izgradnju boljeg svijeta“, citirao je mons. Zgrablić Papu, istaknuvši Papin poticaj: „Razoružavanje srca je gesta koja uključuje sve, od malih do velikih, od bogatih do siromašnih. Ponekad je dovoljno nešto tako jednostavno kao što je `osmijeh, gesta prijateljstva, bratski pogled, iskreno slušanje, nesebično služenje`. Tim malim, a zapravo velikim gestama napredujemo prema cilju mira, a njemu ćemo brže prispjeti što više na putu kojim ćemo prolaziti zajedno s braćom i sestrama budemo otkrivali da smo se već promijenili u odnosu na to kakvi smo krenuli“.
Nadbiskup Zgrablić je svima poželio blagoslovljenu i sretnu Novu godinu, Svetu, Jubilejsku godinu, da Gospodin svima na hodočasničkom putu nade daruje obilje svoga mira. Na kraju mise otpjevan je Himan sa zazivom Duha Svetoga. Potom je nadbiskup vjernicima koji su se ispovjedili i pričestili, nakon zajedničke molitve na nakane Svetog Oca, udijelio blagoslov s potpunim oprostom.
I. G.
Foto: I. Grbić
ZADAR / ŽUPANIJA
ZAŠTITNICA ZADARSKE NADBISKUPIJE / Danas slavimo sv. Stošiju. Ovo je raspored misnih slavlja…
Svetkovina sv. Stošije, zaštitnice Zadarske nadbiskupije i naslovnice zadarske katedrale, svečano se slavi danas, 15. siječnja, u katedrali sv. Stošije u Zadru.
Svečano misno slavlje u 11 sati u katedrali sv. Stošije u Zadru predvodi zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.
Svečano misno slavlje u 18 sati, u kojem tradicionalno sudjeluju I hrvatski nad/biskupi, predvodi dubrovački biskup Roko Glasnović.
Misna slavlja na svetkovinu sv. Stošije su još u 7, 8 i u 9 sati.
Na uočnicu svetkovine sv. Stošije, u utorak, 14. siječnja, Svečanu Večernju u katedrali sv. Stošije u Zadru u 18 sati predvodi zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / SVEČANA VEČERNJA na uočnicu svetkovine sv. Stošije
Svečanu Večernju na uočnicu svetkovine sv. Stošije, zaštitnice Zadarske nadbiskupije i naslovnice zadarske katedrale, u utorak, 14. siječnja, predvodio je zadarski nadbiskup Milan Zgrablić. Propovijed nadbiskupa Zgrablića objavljujemo u cijelosti.
„Slava je Gospodu što svime upravlja,
Sinu što nevoljni rod ljudski otkupi
i u sve vijeke čast po svijetu čitavu
Duhu štono ognjem grije nas.“
(Himan sv. Stošiji)
Draga braćo i sestre!
Ovim završnim riječima himna slavljenja Trojedinom Bogu kojeg smo pjevali na početku ove svečane I. Večernje u čast zaštitnice naše Zadarske nadbiskupije, u Jubilejskoj, Svetoj godini, počinjemo liturgijsko slavlje blagdana svete Stošije.
Doista, neka bude blagoslovljen i slavljen Gospodin, kako smo ispovijedali i molili nakon dva psalma u večerašnjem hvalospjevu uzetom iz Knjige Otkrivenja (Otk 4, 11; 5, 9 – 10. 12), koji je sve stvorio i njegovom je voljom sve postalo. Dio smo ovog veličanstvenog Božjeg promisla i djela stvaranja i otkupljenja. Ta` bez njegove volje i njegova htijenja ne bismo dobili najveći dar i najdragocjeniju milost našega postojanja i slavnog preporođenja u Kristu.
Zahvalni smo Bogu što nam u ovoj milosnoj Svetoj godini iz blaga zasluga Isusa Krista, Blažene Djevice Marije, svete Stošije i svih drugih svetaca i blaženika, Crkva i u ovom molitvenom trenutku daruje veliku milost potpunog oprosta i time nam vraća izvorno dostojanstvo svetosti s kojom nas je Stvoritelj obdario u trenutku poziva na postojanje i s kojom možemo doći pred njegovo sveto Lice.
Sveta Stošija svoj život nije živjela neovisno od plana Stvoriteljeva i njegovog Sina Isusa Krista kojeg je poslao na ovaj svijet da zauvijek ostane s nama i izvrši djelo otkupljenja. Ona je, usprkos nevoljama i poteškoćama, mukama i prolivenoj krvi, ostala vjerna Božjem pozivu na život i zajedništvo. Ona nam je, stoga, primjer, putokaz i poticaj kako naš život ostvariti do njegove punine koja se ostvaruje u zajedništvu sa Stvoriteljem. Ona je naša prijateljica na nebu, s Bogom, i svojim nas zagovorom potiče na ustrajnost na našem putu života. Iz blaga njezine svetosti Bog ne prestaje obdarivati svoju djecu milošću oprosta. Sv. Stošija s nama dijeli blago svoje svetosti.
Riječ nam Božja hvalospjeva iz Knjige otkrivanja ukazuje na djelo koje za nas i sada s nebesa vrši sv. Stošija i u koje se i sami uključujemo.
- Kao Narod Božji, slušajući Ivanovu poruku i u ovom kratkom hvalospjevu uzetom iz Knjige otkrivenja, pozvani smo ponovno otkrivati važnost našeg zajedništva sa svetima i svoju životnu zadaću kako bi se razvijalo Božje djelo, Božje kraljevstvo među ljudima, Božji plan s nama.
Crkva kao zajednica Božjega naroda kojem pripadamo, poziva nas na promišljanje i molitvu kako bismo mogli ispravno čitati znakove vremena, događanja u povijesti, razlučivati naše djelovanje, da bismo ostvarili onaj prvotni plan našega Stvoritelja s našim životom i upoznali još divnije djelo njegova otkupljenja i tako se opredijeliti za ono što je za vječno dobro čovjeka.
Nakon opetovanih poziva koji se u Knjizi otkrivenja ponavljaju sedam puta u riječima: „Tko ima uho, nek’ posluša što Duh govori crkvama“ (usp. Dj 2,7. 11. 17. 29; 3, 6. 13. 22), Kristovi su učenici, Crkva, svaki od nas, pozvani uzdignuti svoj duh u nebo kako bi od tuda mogli vidjeti stvarnost svoga života i svijeta Božjim očima.
Molitva je najprikladniji trenutak kada uzdižemo naše misli i naše srce u nebo, k Bogu, kao bi s te `visine` promatrali Božje lice, sebe, druge i svijet oko sebe.
U Knjizi otkrivenja pronaći ćemo tri simbola koji će nam taj Božji pogled učiniti mogućim i jasnijim. Ti simboli jesu: prijestolje Božje, knjiga i Jaganjac.
Prvi simbol je prijestolje. Na njemu sjedi lik kojeg Ivan ne opisuje, jer njegov izgled nadilazi svaki mogući ljudski izričaj. Pred njim se osjeća ljepota i radost. Onaj koji sjedi na prijestolju snažno odsjeva ljepotom poput dragog kamenja „nalik na jaspirs i sard“ (Otk 4, 3). Pred njim su i ostala bića koja zanosno kliču: „Svet, svet, svet, Gospodin, Bog, Svevladar, Onaj koji bijaše i koji jest i koji dolazi!“ (Otk 4, 8). Oni koji su oko njega s uzbuđenjem ponavljaju: „Dostojan si, Gospodine, Bože naš, primiti slavu i čast i moć! Jer ti si sve stvorio, i tvojom voljom sve postade i bi stvoreno“ (Otk 4, 11).
Drugi simbol je knjiga u kojoj je upisan Božji plan s ljudima. Ova je knjiga zatvorena i zapečaćena sa sedam pečata. „I nitko, ni na nebu ni na zemlji, ni pod zemljom nije mogao otvoriti knjigu i pogledati u nju“ (Otk 5, 3). I sam sveti Ivan pred tom je činjenicom duboko dirnut i brizne u plač (usp. Otk 5, 4). Ipak, postoji Netko tko može prodrijeti u ovu čovjekovu zbunjenost i muku, netko tko može prodrijeti u otajstvo povijesti i prosvijetliti ga. Postoji netko tko je dostojan i tko može skinuti pečate i otvoriti knjigu i iz nje čitati.
I tu se pojavljuje treći znak: Jaganjac, Krist. Jaganjac stoji na nogama. Simbol je to Krista koji je ustao od mrtvih. On skida pečate, otvara knjigu i otkriva Božji plan, otkriva tajne zapisane u knjizi, otkriva duboki smisao povijesti i svakog ljudskog života.
Zbog toga mu oni okupljeni oko prijestolja Jaganjca pjevaju pjesmu novu: „Dostojan si uzeti knjigu i otvoriti pečate njezine jer si bio zaklan i otkupio, krvlju svojom, za Boga, ljude iz svakog plemena i jezika, puka i naroda; učinio si ih Bogu kraljevstvom i svećenicima i kraljevat će na zemlji“ (Otk 5, 9 – 10). „Onomu koji sjedi na prijestolju i Jaganjcu blagoslov i čast, i slava i vlast u vijeke vjekova“ (Otk 5, 13).
Što nam govore ova tri simbola: prijestolje, knjiga i Jaganjac? Poučavaju nas kako čitati događanja u povijesti i vlastitom životu. Uzdižući naš pogled prema nebu, prema Bogu, ostajući u stalnoj povezanosti s Kristom, otvarajući svoje srce i misli Bogu u osobnoj i zajedničkoj molitvi, učimo gledati na drugačiji način. Ovi nam simboli tako pomažu dokučiti pravo značenje svega što nas okružuje i što se događa s nama i oko nas. Naša molitva je poput otvorenog prozora, kako kaže papa Benedikt XVI., kroz koji možemo vidjeti ne samo naše posljednje odredište prema kojem hodočastimo, nago nam molitva omogućuje da nas `kroz prozor` prosvijetli Božja volja i osvijetli naš životni put i pomogne nam da njime hodamo intenzivno i predano.
Kako nam Gospodin pomaže dublje čitati događanja u povijesti, u vlastitom životu i u životima naših bližnjih? Ponajprije nam pomaže na način da realno gledamo na sadašnjost u kojoj živimo. Jaganjac iz Knjige Otkrivenja otvara prvi pečat iz Knjige i mi vidimo svijet u kojem jesmo; vidimo svijet u kojem postoje tolike negativne stvarnosti. Postoje zla koja čini čovjek, kao što je nasilje koje dovodi i do međusobnog ubijanja. Postoje nepravde jer čovjek ne poštuje naravne, Božje zakone. Postoje i posljedice zla zbog kojih čovjek mora trpjeti, kao što su glad, bolest, prirodne katastrofe… Suočeni s ovim stvarnostima, pozvani smo nikada ne gubiti nadu, jer znamo da privremena prividna pobjeda zla nema konačnu riječ. Pozvani smo čvrsto vjerovati da se zlo sukobljava sa svemoći koja je Božja. Sveti Ivan piše: „Pogledam, a ono konj bijelac i u njegova konjanika lúk. I dan mu je vijenac te kao pobjednik pođe da pobijedi“ (Otk 6, 2). U vrijeme je ušla Božja snaga koja je jača od zla, koja u konačnosti nadvladava zlo. Bijela boja podsjeća na uskrsnuće: Bog nam je postao toliko blizu da je sišao u tamu smrti i obasjao je sjajem svog božanskog života. Krist je uzeo na sebe zlo svijeta, grijeh svijeta i čovjeka, da nas očisti, uništi zlo, vatrom svoje ljubavi. Naša nada, želja u pobjedu dobra, s Kristom ne razočarava.
Pozvani smo napredovati i sazrijevati u vjeri i nadi, u ovoj stvarnosti, u ovom iskustvu. Kako? Molitvom. Molitva bistri pogled na svijet i raspiruje našu nadu u konačnu pobjedu Dobra. Molitva nam daje snagu da ne dopustimo da nas nadvlada zlo, da nas obuzme grijeh i njegove sile. Ona nam usmjerava pogled na Krista raspetoga i uskrsloga. Živimo u vremenu i hrabro s Kristom koračamo prema cilju na hodočasničkom putu života, hrabro se suočavajući, poput sv. Stošije, s poteškoćama i zlom, znajući da Dobro pobjeđuje Zlo. Znamo da na putu života susrećemo nasilje, laž, mržnju, progon, grijeh, ali nas to ne obeshrabruje. Nada koju raspirujemo u molitvi u našim srcima pokazuje na konačnu pobjedu Božju. Zadnju riječ u životu sv. Stošije, kao i u životu Krista, nije imala mržnja, mučenje, prolijevanje krvi, smrt… već Bog koji u Kristu, „na bijelom konju“, prema slici iz Knjige otkrivenja, pobjeđuje i vodi u svoje vječno Kraljevstvo istine, punine radosti i života.
Ova naša molitva Večernje želi se pridružiti onim glasovima dvadeset i četiri starješina i četvorici živih bića iz Knjige otkrivenja koji zajedno pjevaju „novu pjesmu“ koja slavi Krista Jaganjca koji „čini sve novo“ (Otk 21, 5). Naša molitva želi biti vapaj naše duše kako bi došlo Božje kraljevstvo u kojem je ljudsko srce poslušno Božjoj volji, Stvoriteljevom planu, Bogu koji vodi naš život i život svijeta.
U Knjizi otkrivenja molitvu „dvadeset i četiri starješine“ i „četiri živih bića“ drže u svojim rukama liru koja prati njihovo pjevanje. Pred njima su i „zlatne posude pune kâda“ (5, 8a), koje su, kako sv. Ivan objašnjava, „molitve svetačke“ (5, 8b), odnosno onih koji su već u punom zajedništvu s Bogom, ali i svih koji se nalaze na tom putu. Pred prijestoljem Božjim je anđeo koji u ruci drži zlatnu kadionicu u kojoj neprestano stavlja zrnca tamjana, odnosno naše molitve, čiji se ugodni miris prinosi zajedno s molitvama pred prijestolje, pred lice Božje (usp. Otk 8, 1 – 4).
Ova simbolika prekrasno opisuje i našu večernju molitvu u koju uključujemo sav naš umor, napor, siromaštvo duha, malovjernost, suhoću duha, nesavršenost, grešnost…, hvalu, slavljenje, zahvaljivanje…, sve naše prozbe, kako bi dospjeli do Božjeg srca. Nema suvišne i beskorisne molitve. Nema izgubljene molitve. Sv. Ivan u Knjizi otkrivenja piše: „Anđeo uze kadionicu, napuni je vatrom sa žrtvenika i prosu na zemlju. I udariše gromovi, i glasovi, i munje, i potres“ (Otk 8, 5). Ova nam slika opisuje kako Bog nije ravnodušan na naše molitve. Bog zahvaća u ovaj svijet i njegov se glas čuje na zemlji, on djeluje tako da Zlo drhti i uznemiruje se plan Zloga.
Ponekad nam se čini da pred zlom ništa ne možemo učiniti, ali naša molitva je jaki i učinkoviti odgovor na zlo i grijeh. Molitva jača naša svakodnevna nastojanja u vršenju dobra. Božja snaga čini našu slabost plodnom. Zapisat će sv. Pavao u Poslanici Rimljanima: „Duh potpomaže našu nemoć. Doista ne znamo što da molimo kako valja, ali se sam Duh za nas zauzima neizrecivim uzdasima. A onaj koji proniče srca zna da je želja Duha – da se po Božju zauzima za svete“ (Rim 8, 26 -27).
- Neka nas, braćo i sestre, poticajne riječi iz Knjige otkrivenja i ulomka u današnjem hvalospjevu iz ove Knjige, kao i cijela ova Večernja molitva, još jače potaknu da se svakodnevno uključimo u bogatstvo molitve i tu Gospodina slušamo, razmatramo o njegovim otajstvima spasenja, molimo za oproštenje, molimo za ohrabrenje da činimo dobro i umanjujemo zlo koje zahvaća nas i svijet oko nas. Neka nam molitva otkriva i ulijeva preobražavajuću snagu života.
Zagovor sv. Stošije neka nam bude pomoć na ovom hodočasničkom putu života, dok svi kao hodočasnici nade ne ostvarimo puninu naše nade, dok ne prispijemo u vječnu Domovinu koju je Gospodin pripravio svima koji ga ljube. Amen.
mons. Milan Zgrablić
zadarski nadbiskup
Zadar, katedrala sv. Stošije
14. siječnja 2025.
Foto: I. Grbić
ZADAR / ŽUPANIJA
Revitalizacija otoka: Izgradnja poučne i tematske staze na Babcu
Babac, otok Zadarskog arhipelaga, uskoro će dobiti poučnu i tematsku stazu koja će utjecati na kvalitetu života lokalnog stanovništva te poboljšati iskustvo brojnih posjetitelja. Projekt vrijedan 67.578,31 eura dio je šireg plana za revitalizaciju otoka.
Projekt “Izgradnja poučne i tematske staze na otoku Babac” koji je upravo u tijeku, uključuje izvođenje građevinskih radova, opremanje staze, provedbu nabave te postavljanje oznaka i informativnih materijala. Glavni cilj projekta je poboljšati infrastrukturu na otoku, koja je trenutno u lošem stanju, i stvoriti uvjete za bolji život otočana, ali i za održivi razvoj turizma.
“Poučna staza, duljine 208 metara, bit će opremljena informativnim pločama na kojima će posjetitelji moći doznati više o kulturnoj i prirodnoj baštini otoka. Uz to, postavit će se klupe i koševi za otpad kako bi se dodatno očuvao okoliš i podigla svijest o važnosti održivog ponašanja”, kažu iz Općine Sv. Filip i Jakov.
Osim što će staza pridonijeti boljem upravljanju turističkim tokovima i smanjenju ekološkog otiska na ostatku otoka, lokalno stanovništvo i posjetitelji dobit će mjesto za šetnju, rekreaciju i društvene aktivnosti.
“Otok Babac, udaljen samo 680 metara od kopna, već godinama privlači posjetitelje zbog svoje očuvanosti i autentičnosti. Ova staza usmjerit će ih na jedno mjesto, smanjiti pritisak na ostatak otoka i pridonijeti održivom razvoju,” istaknuto je u izjavi Općine Sveti Filip i Jakov, koja je nositelj projekta.
Dio strateških planova razvoja
Projekt je u skladu s Planom razvoja Općine Sveti Filip i Jakov 2021.–2027., unutar mjere za unaprjeđenje javnih površina, pješačkih zona i šetnica. Također, doprinosi i cilju Plana razvoja Zadarske županije za razvojem pješačkih staza radi rasterećenja cestovne infrastrukture a sufinanciran je i u iznosu od 27.300 eura od strane Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije..
“Radovi na izgradnji staze trebali bi trajati devet mjeseci, a nakon završetka očekuje se daljnji razvoj otoka. Poboljšana infrastruktura otvorit će vrata novim ulaganjima i mogućnostima za revitalizaciju ovog jedinstvenog otočkog prostora”, kažu iz Općine Sv. Filip i Jakov.
Izvor: BnM Portal
-
magazin2 sata prije
DANAS JE BLAGDAN SV. STOŠIJE / Evo zašto Zadrani toliko drže do nje…
-
Hrvatska1 tjedan prije
KRAJ BOŽIĆNIH BLAGDANA / Danas slavimo blagdan Sveta tri kralja ili Bogojavljenje
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
DOBRO JE ZNATI… Evo koje trgovine u Zadru rade ove nedjelje…
-
magazin4 dana prije
SUBOTNJA ŠPICA!