ZADAR / ŽUPANIJA
ČETVRTAK, 5. PROSINCA: Premijera predstave Laž u HNK Zadar
S velikim zadovoljstvom najavljujemo premijeru predstave LAŽ, autora Floriana Zellera. Režiju i adaptaciju potpisuje renomirana redateljica Nenni Delmestre. Tekst je prevela Ursula Burger. Premijera će se održati u četvrtak, 5. prosinca 2024. s početkom u 20 sati u Hrvatskom narodnom kazalištu Zadar.
Predstava okuplja sjajnu glumačku postavu: Alen Liverić, Tamara Šoletić, Dominik Karakašić i Mia Zara Burčul. Scenografiju, kostimografiju i odabir glazbe potpisuje Lina Vengoechea, oblikovatelj svjetla je Galen Matulina, a inspicijent predstave Mimi Zadarski. Nakon uspješne predstave “Istina” Floriana Zellera, premijerno izvedene 27. ožujka 2014. u koprodukciji HNK Zadar i Kazališne družine Glumci u Zagvozdu i u režiji Danka Ljuštine, redateljica Nenni Delmestre donosi nam novu poslasticu – Zellerov najigraniji i najuspješniji tekst “Laž”!
Ne propustite intrigantnu priču o ljudskim odnosima u kojemu ništa nije onako kako se čini. Predstava istražuje granice istine, laži i lojalnosti – vrijednosti koje je danas sve teže pronaći. Ova inteligentna komedija s dramskim elementima donosi vam istinu koja je sve, samo ne očekivana.
Bračni par je pozvao na večeru drugi bračni par, svoje najbolje prijatelje. Ali stvari se kompliciraju jer supruga iz prvog bračnog para vjeruje da je ugledala supruga svoje prijateljice kako ljubi drugu ženu na ulici. Želi otkazati večeru jer osjeća da svojoj prijateljici mora reći istinu. Međutim, muž je pokušava uvjeriti da je u životu ponekad potrebno izreći laž ili sakriti istinu kao znak ljubavi, te se nema smisla petljati u tuđe živote. Ta se etička dilema ubrzo pretvara u labirint prijevara, istina i laži u kojem više nitko ne zna tko koga vara i s kim, jesu li svo četvero zapravo vjerni ili nevjerni svojim partnerima. Hoće li se labirint laži raspetljati? Hoće li bračni parovi nastaviti zajedničke živote i hoće li njihovo prijateljstvo opstati unatoč “izdajama”?
Florian Zeller / LAŽ
režija i adaptacija /Nenni Delmestre
prijevod / Ursula Burger
scenografija, kostimografija i odabir glazbe / Lina Vengoechea
oblikovatelj svjetla / Galen Matulina
šminka i frizura / Style Studio Goga
fotograf predstave / Željko Karavida
inspicijent / Mimi Zadarski
igraju:
Alen Liverić / Tamara Šoletić / Dominik Karakašić i Mia Zara Burčul
PREMIJERA, 5.12.2024., HNK Zadar
trajanje predstave: 80 minuta bez pauze
FLORIAN ZELLER ( 28.6.1979. Paris ) – autor
Dramski pisac, scenarist i redatelj Florian Zeller smatra se jedni od najboljih i najuzbudljivijih francuskih dramatičara našeg doba.
Napisao je 12 dramskih djela koja su prevedena u 45 zemalja na svijetu, među kojima se posebno ističu djela iz tzv. “obiteljske trilogije” – Otac, Sin i Majka.
Među brojnim nagradama koje je dobio za svoja dramska djela izdvajaju se francuske književne nagrade: Prix Interallié i Molière, nagrade Laurence Olivier i Tony, te nagrada Američke filmske akademije, Oscar, koju je 2021. godine dobio za scenariji filma Otac ( The Father, 2020. ). Oscara za Oca dobio je i glumac Antony Hopkins za najbolju mušku ulogu. Za isti film Zaller je osvojio i francusku prestižnu nagradu César za najbolji strani film (2022. ).
2003. godine primio je najviše francusko odlikovanje Legije časti ( Légion d’honneur).
27. ožujka 2014. godine premijerno je izvedena predstava F. Zellera, Istina (La Vérité, 2011. ) u koprodukciji s Kazališnom družinom Glumci u Zagvozdu i režiji Danka Ljuštine.
NENNI DELMESTRE – redateljica
Rođena je u Splitu gdje živi do svoje osamnaeste godine kada dobiva američku stipendiju i odlazi na studij. Na Međunarodnom Sveučilištu Floride, Miami, USA, diplomira tehnologiju komunikacija 1981. godine te na istom sveučilištu diplomira kazališnu režiju 1984. s najvišim ocjenama i odličjima dekana. Od tada režira u Hrvatskoj, Sloveniji, Venezueli, Meksiku, Italiji i Makedoniji. Prevodi dramske tekstove s engleskog, španjolskog i talijanskog jezika. Objavljuje eseje o kazalištu u zemlji i inozemstvu. Od 1997.- 2023. kućna je redateljica splitskog HNK, a u sezonama 2002. /2004. vrši dužnost ravnateljice Drame HNK Split i dramskog programa Splitskog ljeta. Članica je mnogih profesionalnih povjerenstava, među ostalima i povjerenstva Nagrade Marin Držić za 2018. /2019. /2020.i 2024. godinu.
Ravnateljica je Drame HNK u Zagrebu u sezonama 2023. / 2024.
Režirala je 85 predstava, a gotovo sve njezine predstave prikazane su na domaćim i međunarodnim festivalima gdje su ovjenčane sa 60 nagrada od kojih izdvajamo:
4. nagrade Marul za najbolje režije i 3. za najbolje predstave na festivalima Marulićevi dani -1991., 2001., 2003.i 2016.
Nagrada Judita za najuspješnijeg umjetnika na 39. Splitskom ljetu
2. Nagrade Marko Fotez za režije u sezonama 2003. /2004. i 2019./2020.
Nagrada žirija i Velika nagrada publike za najbolju predstavu na festivalu SKUP 08 (Slovenski festival komornog kazališta 2008.).
Nagrada žirija za najbolju predstavu na festivalu Osmijeh Sarajeva 2017.god.
Predsjednica Republike Hrvatske odlikovala je Nenni Delmestre 2016.godine Redom Danice hrvatske s likom Marka Marulića za njezin doprinos hrvatskoj umjetnosti i kluturi.
Za HNK Zadar je režirala :
Juan Mayorga, Umjetnost intervjua ( 2015. ),Elvis Bošnjak, Ubojstvo u klubu Quasiomodo ( 2017. ) i Jordi Galceran, Kredit ( 2021. )
ZADAR / ŽUPANIJA
OBAVIJEST: U utorak bez vode tri ulice u Zadru!
Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke Euro projekt d.o.o., dana 21.01.2025. godine (utorak) u vremenu od 08:00 h pa do 16:00 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u gradu Zadru u ulicama : Ulica Jurja Križanića, Ulica Ivana Viteza od Sredne i Vinjeračka ulica.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju će biti smještena u ulici Jurja Križanića kod kućnog broja 19.
ZADAR / ŽUPANIJA
KLIMATSKE PROMJENE I ZAŠTITA PRIRODE / U srijedu otvorenje Studentske izložbe vizualnih umjetnosti EU-CONEXUS
Sa Sveučilišta pozivaju sve ljubitelje umjetnosti na otvorenje Studentske izložbe vizualnih umjetnosti EU-CONEXUS u srijedu 22. siječnja 2025. u 18 sati na Odjelu za mlade Gradske knjižnice Zadar.
Radi se o izložbi na temu pametne urbane održivosti obalnih područja koja je organizirana u sklopu alijanse europskih sveučilišta EU-CONEXUS, kojoj pripada i Sveučilište u Zadru.
Od fotografija do slika, dokumentarnih filmova do digitalne umjetnosti, instalacija i animacijskih projekata, studenti različitih europskih zemalja izražavaju svoju zabrinutost zbog utjecaja klimatskih promjena na obalna područja diljem Europe te izazova s kojima se svi zajedno suočavamo.
Izložba će biti otvorena od 22. siječnja do 2. veljače 2025.
Studentska izložba vizualnih umjetnosti nastala je u sklopu programa EU-CONEXUS alijanse kojoj pripada i Sveučilište u Zadru. Radi se o europskom sveučilištu za pametnu urbanu održivost obalnih područja (EU-CONEXUS), snažnom partnerstvu između devet europskih sveučilišta (Irska, Njemačka, Litva, Francuska, Španjolska, Hrvatska, Rumunjska, Grčka, Cipar).
EU-CONEXUS promiče zajedničke europske vrijednosti i jačanje europskoga identiteta okupljanjem nove generacije Europljana koji mogu surađivati i raditi unutar različitih europskih kultura, na različitim jezicima te preko granica, sektora i akademskih disciplina.
Jedan od brojnih programa pri EU-CONEXUS-u je i promicanje umjetnosti u lokalnoj zajednici,a kroz široku temu pametne urbane održivosti obalnih područja.
Izložba vizualnih umjetnosti dosad je predstavljena u La Rochellu (Francuska) i Bukureštu (Rumunjska).
Organizatori se nadaju da će ova izložba potaknuti na promišljanje o klimatskim promjenama te snažnije djelovanje svakoga od nas u zaštiti prirode.
Organizatori izložbe:
doc. dr. sc. Katica Burić Ćenan uz projektni tim EU-CONEXUS Hrvatska (Josipa Baraka Perica, David Bebić, Kata Barać) i studenti Odjela za etnologiju i antropologiju Sveučilišta u Zadru
Izložbu otvaraju:
Prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, Prorektor za znanost i informacijsku infrastrukturu Sveučilišta u Zadru
Doc. dr. sc. Ivana Zubak Čižmek, Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu
Doc. dr. sc. Katica Burić Ćenan, Odjel za etnologiju i antropologiju
ZADAR / ŽUPANIJA
PODRŠKA IZ MINISTARSTVA REGIONALNOG RAZVOJA I FONDOVA EU / Agenciji za ruralni razvoj Zadarske županije za sufinanciranje EU projekata više od 130 tisuća eura!
MRRFEU raspisalo je Javni poziv za sufinanciranje provedbe EU projekata na regionalnoj i lokalnoj razini u 2024. godini na koji se Agencija za ruralni razvoj Zadarske županije prijavila kako bi osigurala sredstva za sufinanciranje provedbe projekata.
Svi prijavljeni projekti odobreni su za sufinanciranje te su potpisani ugovori između AGRRA – e i MRRFEU. Riječ je o projektima iz različitih INTERREG programa i to:
INTERREG ADRION projekti: ECOWAVES, ADRINETBOOK i SMARTRIVER; INTERREG Danube: projekt MYSTICAL DANUBE; INTERREG Italija – Hrvatska: projekt MAPA.
Navedeni projekti pokrivaju različita područja djelovanja te potiču transnacionalnu valorizaciju prirodne i nematerijalne kulturne baštine; promicanje prilagodbe klimatskim promjenama; sprečavanje rizika od prirodnih katastrofa te zaštitu i očuvanje prirode i biološke raznolikosti koja podupire regeneraciju morskih resursa uz očuvanje lokalnih sredstava za život.
Aktivnosti AGRRA – e, temeljene na višesektorskom pristupu i umrežavanju, a koje je prepoznalo i MRRFEU, predstavljaju ključne korake ka ostvarivanju održivog razvoja ruralnih područja Zadarske županije i u budućnosti.
-
magazin5 dana prije
DANAS JE BLAGDAN SV. STOŠIJE / Evo zašto Zadrani toliko drže do nje…
-
magazin1 tjedan prije
SUBOTNJA ŠPICA!
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 tjedan prije
DOBRO JE ZNATI… Evo koje trgovine u Zadru rade ove nedjelje…
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
ZAŠTITNICA ZADARSKE NADBISKUPIJE / Danas slavimo sv. Stošiju. Ovo je raspored misnih slavlja…