ZADAR / ŽUPANIJA
ČISTOĆA ZADAR / Reciklažna dvorišta u Zadru – donosimo sve što trebate znati…
Na području grada Zadra postoje dva reciklažna dvorišta, što je na broj stanovnika sasvim dovoljno. Jedno se nalazi na zapadnom dijelu grada, na odlagalištu Diklo, dok se drugo nalazi u istočnom dijelu, odnosno u Gaženici. U nadležnosti Čistoće, osim navedenih, su i dva reciklažna dvorišta van Zadra, u Novigradu i Sv. Filip i Jakovu, u kojima djelatnici Čistoće prikupljaju otpad od stanovnika tih i okolnih općina.
U reciklažno dvorište građani Zadra mogu potpuno besplatno donijeti i odložiti problematični otpad, papir, metal, staklo, plastiku, tekstil, glomazni otpad, ulja i masti, boje, deterdžente, lijekove, baterije i akumulatore, električni i elektronički (EE) otpad te građevinski otpad iz kućanstva i dr.
Oko 45 vrsta otpada može se odlagati u reciklažnim dvorištima, koja su namijenjena upravo tome: odvojenom prikupljanju i privremenom skladištenju manjih količina posebnih vrsta otpada. Ono što građani najviše odlažu je glomazni otpad. Jedna osoba može donijeti neograničenu količinu otpada, osim građevinskog, i to popuno besplatno. To je bitna informacija koju svi korisnici trebaju znati i koristiti kako bi se umanjio problem divljeg odlaganja otpada u prirodu.
Na službenim stranicama Čistoće d.o.o. naglašena je ta opcija besplatnog odlaganja u reciklažna dvorišta u slučaju da još uvijek ima onih koji iz nekih razloga nisu upoznati s tim.
Nakon renovacije stana, dakle sitnih kućanskih popravaka i adaptacija, građanin Zadra može slobodno odnijeti manje količine šute u reciklažna dvorišta. Privatnim osobama dozvoljeno je odlaganje građevinskog otpada do 200 kg u uzastopnih 6 mjeseci, a veće količine od toga mogu se odložiti na odlagalište Diklo, uz naplatu prema službenom cjeniku.
I pravne osobe mogu odlagati u reciklažnim dvorištima i na odlagalištu, što i čine, no oni imaju drugačije uvjete te se njima naplaćuje po kilogramu dovezenog otpada.
U RECIKLAŽNOM DVORIŠTU MOŽE SE ODLOŽITI:
papir, staklo, plastika (PET ambalaža), metalna ambalaža (limenke), stare baterije, otpadna jestiva i maziva ulja i antifriz, zauljena ambalaža i krpe, otpadne fluorescentne cijevi, električni i elektronički otpad, otpadne baterije, glomazni otpad, sve vrste otpadnih polimera (plastike) i otpadnih vrećica.
Radno vrijeme odlagališta otpada: (ponedjeljak – petak 06:00-20:00 sati, subotom 06:00-16:00 sati)
Reciklažno dvorište otvoreno je: (ponedjeljak – petak 06:00-20:00 sati, subotom 06:00-16:00 sati.
Kontakt telefon:
091 310 76 75
Za odvojeno odlaganje otpada korisnici na raspolaganju imaju i dva mobilna reciklažna dvorišta, koja služe odvojenom prikupljanju i skladištenju manjih količina iskoristivih i drugih vrsta otpada iz kućanstva. Jedno je namijenjeno stanovnicima na području grada, a drugo stanovnicima općina koje koriste usluge Čistoće d.o.o. Mobilno reciklažno dvorište postavlja se na određenu lokaciju prema točno utvrđenom rasporedu. U mobilnom reciklažnom dvorištu otpad koji su građani odvojili u kućanstvu se privremeno skladišti. U njemu se ne obavlja obrada sakupljenog otpada pa aktivnosti postupanja s otpadom ne završavaju u mobilnom reciklažnom dvorištu, već podrazumijevaju češća pražnjenja i odvoz razvrstanih vrsta otpada kojeg u konačnici ovlaštene tvrtke oporabljuju.
http://www.cistoca-zadar.hr/usluge-2/mobilno-reciklazno-dvoriste–raspored-61/
Glomazni otpad iz kućanstava može se odvesti u reciklažna dvorišta gdje ga građani mogu besplatno odložiti u za to predviđene spremnike, svakim danom osim nedjelje, u radno vrijeme pojedinog RD (nije dozvoljeno pravnim osobama).
Za pravilno odvajanje i zbrinjavanje otpada izuzetno je važna informiranost i edukacija o cijelom procesu. Upravo zbog toga Čistoća kontinuirano radi na edukaciji građana svih dobnih skupina. Jedna od aktivnosti je i posjeta reciklažnim dvorištima gdje korisnici, uz sve potrebne informacije koje tamo dobiju, mogu aktivno sudjelovati u procesu pravilnog odvajanja otpada. Uz to, u sklopu edukativnih aktivnosti, predstavlja se i mobilno reciklažno dvorište koje se pri tome može razgledati, saznati koje se vrste otpada i u kojoj količini mogu odložiti u spremnike koje sadrži te se upoznati s rasporedom postavljanja po mjesnim odborima.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA IZ NINA / Predstavljena monografija „Ecclesia Nonensis – O prošlosti Ninske biskupije“
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis – O prošlosti Ninske biskupije” urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru. U zborniku radova donose se studije dvadesetorice povjesničara, arheologa, konzervatora, arhivista, demografa, etnologa i geografa okupljenih oko zajedničkoga cilja – prezentiranja novih podataka o prošlosti Ninske biskupije. Svojim izlaganjima na znanstvenom skupu i radovima objavljenim u zborniku rasvijetlili su teme iz njene bogate crkvene povijesti i predstavili nove znanstvene spoznaje temeljene na izvorima u crkvenim i svjetovnim arhivima u Zadru, Splitu, Zagrebu, Beču, Parizu, Rimu ili Veneciji.
O monografiji su govorili prof. dr. sc. Josip Faričić, rektor Sveučilišta u Zadru, doc. dr. sc. Ante Gverić, ravnatelj Državnog arhiva u Zadru i izv. prof. dr. sc. Zdenko Dundović, pročelnik Teološko – katehetskog odjela na Sveučilištu u Zadru.
– Ninska biskupija se do 1684. godine, kad su Habsburgovci oslobodili Liku od Osmanlija, širila do Karlobaga i Gospića. Zahvaćala je veliki dio Like. Bila je najrasprostranjenija hrvatska biskupija od Srednjeg vijeka do početka 18. stoljeća. Dugo godina se u povijesti govorilo da je Nin bio razrušen, pa su svi iz Nina pobjegli. To nije istina. U Ninu je ostao kanonik Gašpar Morović sa svojom obitelji koji je čuvao, makar i ruševine. Slavio je misu u razrušenoj ninskoj katedrali sv. Anselma. Život je tekao bez obzira na ratne okolnosti, rekao je na predstavljanju dr. Dundović. Podsjetio je da je ninski prostor desetljećima bio zanemaren te se monografijom želi vratiti i intelektualni sjaj ninskoj prošlosti.
Ninska biskupija je, prema nekima, postojala još u apostolskim vremenima, a sigurno je postojala od 9. st. do 1828., kad je prostor njene nadležnosti pripojen Zadarskoj nadbiskupiji. U vrijeme svog najvećeg opsega zahvaćala je veliki dio Ravnih kotara, Bukovicu, Vir, dio Like i Krbavu. Nin je doživio i mletačko uništavanje jer su se Mlečani bojali da bi osvajanjem Nina Osmanlije dobile važnu stratešku točku u središtu Jadrana. Nakon ponovnog mletačkog osvajanja krajem 17. st., u Ninskoj biskupiji obnovio se život, ali demografski i kulturno Nin više nikada nije zadobio nekadašnju funkciju u sustavu hrvatskih urbanih središta.
– Bogata povijest Ninske biskupije u svojoj tisućljetnoj postojanosti ostaje izuzetno vrijedna baština koja zaslužuje našu pažnju i proučavanje, kako bi se u njoj našli bogatstvo mudrosti koje poučava i ohrabruje, izazov za sadašnjost koja potiče i s nadom gleda u budućnost te ljepota koja privlači i oduševljava, rekao je zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.
Fotografije: Ines Grbić (Zadarska nadbiskupija)
ZADAR / ŽUPANIJA
PROVIDUROVA / U četvrtak Ukrajinsko-hrvatska glazbena večer 2024.
Volonterski centar Zadar i ove godine organizira Ukrajinsko-hrvatsku glazbenu večer, koja će se ove godine održati 12. prosinca u 20.30 sati u Polivalentnoj dvorani Providurove palače na adresi Trg Petra Zoranića 1 Zadar.
Manifestacija je pokrenuta 2022. godine na inicijativu sudionika grupe psihosocijalne podrške, koju je tada Volonterski centar Zadar organizirao za izbjeglice iz Ukrajine. Ove godine očekuje vas bogat program koji uključuje suvremenu i tradicijsku glazbu, plesne točke, ali i recitacije. U programu će sudjelovati ukrajinske i hrvatske mlade nade iz glazbenih škola iz Zadra, kao i članovi različitih ansambla i zborova iz Hrvatske i Ukrajine. Ovim događajem želimo ojačati povezanost između hrvatske i ukrajinske kulture s ciljem integracije raseljenih osoba iz Ukrajine u naše društvo.
Pozivamo sve zainteresirane da nam se pridruže na ovom posebnom događaju koji slavi bogatstvo i ljepotu dviju kultura kroz glazbu, ples i druženje. Dođite i uživajte u večeri ispunjenoj ukrajinskim i hrvatskim melodijama i zajedništvom koje stvara glazba!
Navedena aktivnost odvija se u sklopu projekta „Izgradnja društva dobrodošlice“, koji Udruga “MI” – Split provodi uz financijsku podršku UNHCR-a Hrvatska. Glavni cilj projekta je doprinijeti stvaranju uvjeta za kvalitetnu integraciju izbjeglica i azilanata na lokalnoj razini sukladno važećim politikama i zakonodavnom okviru.
ZADAR / ŽUPANIJA
SVEUČILIŠTE / Objavljeni privremeni rezultati natječaja za dodjelu stipendija. Donosimo popis…
Sa Sveučilišta u Zadru objavljeni su privremeni rezultati natječaja za dodjelu stipendija.
Možete ih pregledati na donjim linkovima:
Privremeni rezultati Natječaja za dodjelu stipendija izvrsnim redovitim studentima
Privremeni rezultati Natječaja za dodjelu stipendija studentima aktivnim sportašima