Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

Obilježen 5. Nacionalni dan sigurnosti cestovnog prometa

Objavljeno

-

Povodom obilježavanja 5. Nacionalnog dana sigurnosti cestovnog prometa jučer, 21. listopada u Policijskoj upravi zadarskoj održana je panel rasprava s učenicima tri srednje škole na kojoj je predstavljena kampanja „Nije važan broj kotača, misli na pravila i vozača“.

Ovogodišnja kampanja se provodila u sklopu Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog prometa za razdoblje od 2021. do 2030. – usmjerena je na sigurnost motociklista.

Jučer je u prostorijama Policijske postaje Zadar održana panel rasprava na temu sigurnosti cestovnog prometa. Na panel raspravi sudjelovali su policijski službenici za poslove prometa Službe za javni red i sigurnost, načelnik Postaje prometne policije Zadar s policijskim službenikom motociklistom, policijski službenik koji je ujedno i član moto kluba “Plavi vitezovi”, policijski službenici za prevenciju. U raspravu aktivno su se uključili i predstavnica HAK Zadar, doktorica medicine specijalistica hitne medicine Opće bolnice Zadar te tri grupe učenika iz Prirodoslovno-grafičke škole Zadar, Strukovne škole Vice Vlatkovića Zadar i Gimnazije Franje Petrića Zadar.

Na početku rasprave prisutne je pozdravio Ivan Gambiraža, zamjenik načelnika Policijske uprave zadarske, kojom prilikom je naglasio je da je implementacija i zajednička suradnja svih faktora koji mogu utjecati na sigurnost prometa potrebna za sigurnije prometno okruženje te da je ova rasprava jedan od načina zajedničkog preventivnog djelovanja s ciljem poboljšanja sigurnosti svih sudionika u prometu, a posebno djece i mladih, budućih vozača.

Svim prisutnima prikazana je prezentacija “12 pravila za vozače svih kotača”.

Učenici i drugi sudionici su potom raspravljali i aktivno se uključivali u razgovor o važnim pitanjima prometne sigurnosti. Razgovaralo se o edukaciji vozača, zaštiti ranjivih sudionika u prometu te primjene novih tehnologija u osvješćivanju javnosti za sigurno ponašanje u prometu, ne samo za vozače motocikala i mopeda već i vozača osobnih prijevoznih sredstva i bicikla.

Posebna rasprava vodila se u vezi vožnje osobnih prijevoznih sredstava, a učenici Gimnazije Franje Petrića iz Zadra predstavili su svoj projekt “OPS, električni romobili na cesti! ” koji su pripremali sa stručnim vodstvom škole i uz pomoć policijskih službenika Policijske uprave zadarske. U svibnju ove godine u Zagrebu, na Državnoj smotri osnovnih i srednjih škola iz područja Građanskog odgoja i obrazovanja osvojili su sve pohvale prosudbenog povjerenstva.

Cilj ovogodišnje kampanje je Informiranje i educiranje javnosti o važnosti pridržavanja prometnih propisa, prvenstveno motociklista, ali i drugih sudionika u prometu.

Uočljiv je podatak prema kojem je unatrag deset godina broj registriranih motocikala na području Policijske uprave zadarske povećan, naime u 2013. godini evidenitano je 2 185 registriranih motocikala dok ih je u 2023. godini evidentirano 4 701.
Povećanje se nastavilo i u ovoj godini, u kojoj je do 31.09. 2024. godine evidentirano 5 396 registriranih motocikala.

Stoga, policija apelira na 12 pravila za vozače svih kotača koji podsjećaju i motocikliste i druge sudionike u prometu na važeće zakonske propise te posljedice njihovog nepridržavanja.

Poštuj prometna pravila jer spašavaju živote.
Poštivanjem prometnih pravila čuvaju se životi motociklista, ali i svih drugih sudionika u prometu.

Brzinu prilagodi ograničenjima i uvjetima na cesti.
Čak 43,1% smrtno stradalih osoba u protekloj godini stradalo je zbog vozača koji nisu poštivali ograničenja brzine i /ili vožnju prilagodili uvjetima na cesti.

Vozi na propisanoj udaljenosti.
Održavajući propisanu udaljenost u vožnji, osigurava se dovoljno vremena i prostora za reagiranje u slučaju nepredviđenih okolnosti.

Poštuj „zebru“, propusti pješaka.
Nailazak na pješački prijelaz zahtijeva posebnu pažnju i obazrivost vozača. Obvezno je zaustaviti se i propustiti pješake.

Slalom vožnju prepusti skijašima.
Slalom vožnja, nepropisno pretjecanje, neoprezno prestrojavanje, mimoilaženje te obilaženje opasne su radnje vozilom koje ugrožavaju motocikliste i druge sudionike u prometu.

Ne vozi pod utjecajem alkohola.
Više od petine prometnih nesreća sa smrtnim ishodom u protekloj godini prouzročili su vozači motornih vozila pod utjecajem alkohola.

Kacigu nosi na glavi, ne ispod sjedala.
Protekle godine zabilježeno je gotovo 20% više prekršaja nekorištenja zaštitne kacige u odnosu na 2022. godinu.

Dok voziš, usredotoči se na vožnju.
Telefoni, slušalice i drugi uređaji ometaju pažnju vozača. Oči je potrebno držati na cesti, a ruke na upravljaču. Pozivi i poruke mogu pričekati.

Vodi računa o svojoj vidljivosti u prometu.
Svjetla na motociklu i mopedu trebaju biti upaljena danju i noću. Korištenje reflektirajućeg prsluka povećava vidljivost motociklista i mopedista drugim vozačima.

Koristi vozilo za koje posjeduješ važeću vozačku dozvolu.
Vozač je osposobljen za upravljanje samo onim vozilom za koje posjeduje važeću vozačku dozvolu. U svim ostalim slučajevima on „precjenjuje“ svoje sposobnosti i dovodi u opasnost sebe i druge.

Ne skrivaj svoje registarske pločice.
Skrivanjem registarske pločice čini se prekršaj, ali i preuzima uloga vozača koji ne planira voziti prema propisima.

Redovito održavaj svoje vozilo.
Broj vozača sankcioniranih zbog upravljanja tehnički neispravnim motornim vozilom porastao je u 2023. za čak 46%.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

SVEUČILIŠTE I ŠKOLSKA KNJIGA: Predstavljanje Velike geografije Hrvatske – knjige 4. i 5. 

Objavljeno

-

By

Sveučilište u Zadru i Školska knjiga d.d. u ponedjeljak 24. ožujka, s početkom u 11 sati, u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru organiziraju predstavljanje knjiga:

Velika geografija Hrvatske, knjiga 4. Stanovništvo i naselja (demogeografska obilježja) Hrvatske

Velika geografija Hrvatske, knjiga 5. Geografska obilježja gospodarstva (ekonomska geografija) Hrvatske

Kapitalna edicija „Velika geografija Hrvatske” sastoji se od sedam knjiga u kojima urednik Damir Magaš s još preko 40 znanstvenika sveobuhvatno obrađuje hrvatski prostor.

Pozdravne riječi u ime nakladnika uputit će predsjednik Upravnog odbora Školske knjige dr. sc. Ante Žužul i prorektorica Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Lena Mirošević, a knjige će predstaviti rektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Josip Faričić, prof. dr. sc. Vera Graovac Matassi, izv. prof. dr. sc. Jadranka Brkić-Vejmelka te glavni urednik prof. emeritus Damir Magaš.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

“KATEHEZA KAO LABORATORIJ DIJALOGA” / Susret župnih kateheta na Belafuži

Objavljeno

-

By

Susret župnih kateheta Zadarske nadbiskupije pod nazivom „Kateheza kao ‘laboratorij dijaloga'” održava se u utorak, 18. ožujka u 19,30 sati u župi Uznesenja BDM na Belafuži u Zadru.

Na temelju svjedočanstva, primjera dobre prakse i iskustvenog učenja, sudionicima će biti omogućeno usvojiti mogući model u oblikovanju katehetskih susreta.

Susret je za sve za suradnike u župnoj katehezi koji na bilo koji način sudjeluju u procesu kršćanske formacije ili to žele činiti ubuduće, za župne suradnike koji vode katehezu odraslih, mladih i djece u župi.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

VIJESTI IZ SV. FRANE U ZADRU: Objavljena knjiga partizana Mihičića koji je u duši ostao fratar

Objavljeno

-

By

Samostan sv. Frane u Zadru objavio je knjigu Andre Vida Mihičića pod naslovom Riječi okrutne ljubavi. Andro Mihičić, imao je redovničko ime Vid, koje je stalno uz krsno koristio. Rođen je u Belom na otoku Cresu 26. III. 1896., a preminuo u Krku 26. I. 1992. U Dubrovniku je studirao teologiju i filozofiju. Na postdiplomski studij u Pariz  otišao je 1924., s nekoliko kolega franjevaca, i na Sorboni 1927. godine položio licencijat iz povijesti umjetnosti i estetike, a 1929. licencijat na Školi za žive orijentalne jezike. Poslije studija godinu dana predavao je na franjevačkoj gimnaziji u Dubrovniku, a poslije toga na franjevačkoj nižoj gimnaziji na Badiji kod Korčule. Odatle je 1942 otišao u partizane na Lastovo, zatim na Vis i u Bari. Iz Barija je poslan u El Shat kako bi kao kapelan bio na službu izbjeglicama. Poslije rata bio je kustos Galerije umjetnina u Splitu, a poslije toga u Zagrebu, kada je napustio franjevce. Od 1947. bio je redovni profesor na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, sve do mirovine 1966.

Knjiga Riječi okrutne ljubavi zapravo je rukopis kojeg je Mihičić napisao 1976., posvetio i poslao svom bivšem badijskom učeniku fra Ivu Peranu u Zadar, koji je tada obnašao službu provincijala Franjevačke provincije sv. Jeronima u Dalmaciji i Istri.

Iako je Mihičić napustio franjevce s nekima od njih ostao je čitav život povezan. Pratio je život svoje bivše zajednice i ostao na svoj način dio nje, pa mu je zato bilo moguće govoriti o lošim i dobrim osobinama pojedinih redovnika, o manama redovnika, ali i o šansama koje njihov život uključuje. U spisu se pokajničkim tonom obraća redovnicima svoje bivše zajednice pokušavajući im pomoći da istinskije žive Evanđelje. I kada ih kritizira čini to sa željom da im savjetom pomogne, da ih ojača i ohrabri za svjedočenje vjere. Njegove duboke duhovne i teološke misli plod su životne mudrosti, a savjeti koje nudi svećenicima i redovnicima filozofske su i vjerske istine s uputama kako ih živjeti i svjedočiti. Iako su Mihičićevi savjesti prvenstveno zamišljeni kao pomoć redovnicima i svećenicima, mnoge od njegovih poruka mogu biti korisne za svakog čovjeka.

Knjigu je za tisak priredio i predgovor napisao fra Stipe Nosić.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu