Grad
Poziv za prijavu na natječaj “Grad za mene”
Pedagoško-andragoški odjel NMZ-a organizira natječaj u povodu Dana grada Zadra na temu „Grad za mene“.
Tema natječaja je grad Zadar, odnosno kakav bi grad trebao biti da bude grad za svoje stanovnike? Koje su prednosti grada? Što još treba napraviti? Koji su to dijelovi grada koji su baš „za mene“? Koji su to dijelovi grada koje bi trebalo napraviti da budu „baš za mene“? Kakav grad zamišljaju naše najmlađe generacije, a kakav zamišljaju one malo starije?
Na natječaj se mogu javiti svi zainteresirani bez obzira na dob i spol. Dopušteni su svi oblici likovnog izražavanja. Prihvatit će se likovni, literarni i fotografski radovi.
Za polaznike dječjih vrtića, učenike u osnovnim i srednjim školama prihvatit će se i grupni rad. Grupni rad treba biti napravljen na bijelom ili crnom papiru dimenzija 70×100 cm i može sadržavati i likovne i literarne izražaje, i fotografije. Najmanja dimenzija za individualne radove (likovni i literarni) je A4 format, fotografije moraju biti isprintane/razvijene u formatu 30×40.
Pristigli radovi će biti izloženi na izložbi u Edukativnoj dvorani Kneževe palače za Dan grada Zadra. Tijekom trajanja izložbe posjetitelji će moći dati svoj glas za njima najbolji rad.
Svi radovi će bit šifrirani.
Upute za šifriranje:
šifru odabire sudionik, mora sadržavati:
za dječji vrtić: NMZDV i kombinacija pet različitih brojeva (npr. NMZDV18734);
za osnovnu školu: NMZOŠ i kombinacija pet različitih brojeva (npr. NMZOŠ18734);
za individualne sudionike: NMZ i kombinacija pet različitih brojeva (npr. NMZ18734).
Brojevi ne smiju biti u nizu (npr.NMZ12345).
Šifra rada mora biti nalijepljena na stražnju stranu poslanog rada. Svaki sudionik ima pravo na slanje samo jednog rada (grupno ili individualno).
Ime i prezime, kao i naziv škole/dječjeg vrtića neće biti naznačeno kako bi se osigurala nepristranost tijekom odabira najboljeg rada. Na poleđini svakog rada mora biti ostavljen kontakt broj telefona/mobitela kako bi se sudionike obavijestilo o eventualnom dobitku nagrade. Ne smiju se pisati osobni podatci.
Kriteriji za odabir najboljeg rada:
usklađenost s temom natječaja
usklađenost s dobi sudionika
samostalnost pri izradi rada
tehnička izvedba
originalnost/kreativnost
bogatstvo rječnika i stila.
Natječaj počinje 15. listopada i traje do 15. studenog 2024. Radovi se donose osobno ili šalju na adresu: Narodni muzej Zadar, Poljana pape Aleksandra III 2, 23000 Zadar, s naznakom „Za natječaj „Grad za mene“. Osobno se mogu donijeti radovi na info pult Kneževe palače ili na navedenu adresu. U obzir će se primiti svi radovi pristigli zaključno s datumom 15. studenog, 2024. godine.
Izložba radova će biti otvorena u utorak, 26. studenog u Edukativnoj dvorani Kneževe palače, kad će se dodijeliti i nagrada od strane stručnog žirija. Nagrada od strane posjetitelja će biti dodijeljena prilikom zatvaranja izložbe, 10. prosinca, 2024. godine.
Grad
Deset odličja atletičara AK Alojzije Stepinac u Dubrovniku
Na 6. Međunarodnom otvorenom prvenstvu Dubrovnika, na kojem je sudjelovalo preko 700 natjecatelja iz 28 klubova u više od 70 disciplina, atletičarke i atletičari AK Alojzije Stepinac iz Zadra osvojili su 10 medalja i tri četvrta mjesta.
Zlatne medalje osvojile su Paula Dominiković na 60 m, Petra Marasović u skoku u vis te Leona Petani na 800 m. Srebrne medalje pripale su Mihaelu Draževiću (kugla), štafeti 4×60 m limačice 2013. (Vita Gambiraža, Ita Halić, Ines Barančić, Iva Peroš) te Pauli Dominiković na 800 m. Brončana odličja osvojili su Matija Antišin u skoku u dalj, Tija Šestan na 60 m i Ines Barančić u dvije discipline – 60 m i skoku u dalj. Četvrta mjesta zauzeli su Lucija Ivon na 60 m, Rahela Miolović u bacanju kugle te Ita Halić na 60 m.
Uspješno su nastupili i ostali predstavnici kluba: Iva Peroš, Kate Bajlo, Roko Magaš, Iva Dražević, Zara Pašeta, Ina Grubešić, Aurora Ivulić, Sara Sturnela i Eva Torbarina.
„Ponosni smo na naše mlade sportaše koji su pokazali iznimnu borbenost i predanost. Ovi uspjesi rezultat su njihovog truda i zalaganja, kao i podrške koju smo dobili. Ogromne čestitke i zahvale našim domaćinima, Atletskom klubu Dubrovnik, na izvanrednoj organizaciji cjelokupnog natjecanja te prelijepom gostoprimstvu. U Dubrovniku se uvijek osjećamo kao da smo doma“, rekao je glavni klupski trener Slobodan Miolović.
Već u subotu, 26. listopada slijede nova atletska uzbuđenja. U organizaciji AK Alojzije Stepinac u Škabrnji će se održat Pojedinačno prvenstvo Hrvatske u krosu s više od 350 sudionika.
Grad
Na Sveučilištu u Zadru 0tvoren Međunarodni znanstveni skup „Nikola Tommaseo: kulturni i geografski obzori“
Povodom obilježavanja 150. godišnjice smrti Nikole Tommasea (Šibenik, 1802. – Firenca, 1874. ) Odjel za talijanistiku Sveučilišta u Zadru organizirao je Međunarodni znanstveni skup „Nikola Tommaseo: kulturni i geografski obzori”, u partnerstvu sa Società Dante Alighieri – Comitato di Venezia, Società Dante Alighieri – Comitato di Zara, Società Dalmata di Storia Patria te u suradnji s Muzejom grada Šibenika.
Sudionike je uime Znanstveno-organizacijskog odbora danas na početku programa pozdravila pročelnica Odjela za talijanistiku izv. prof. dr. sc. Ana Bukvić, zahvaljujući domaćim i stranim izlagačima, posebice predsjedniku udruge Società Dante Alighieri – Comitato di Venezia dr. Brunu Crevato-Selvaggiju, predstavniku Società Dalmata di Storia Patria Carlu Ciprianiju, umirovljenom profesoru i talijanistu Živku Nižiću, prof. dr. sc. Nedjeljki Balić-Nižić te izv. prof. dr. sc. Bošku Knežiću, predsjedniku Udruge Società Dante Alighieri – Comitato di Zara.
Nakon izložbe Nikola Tommaseo u fondu Znanstvene knjižnice u Zadru, koju smo organizirali u svibnju te studentskog projekta Niccolò Tommaseo tra le due sponde dell’Adriatico, ponosni smo što ćemo ovaj niz događanja obilježavanja 150. godišnjice smrti Nikole Tommasea zaključiti ovim skupom, i to upravo na Odjelu za talijanistiku, u zgradi koja je srce Sveučilišta u Zadru. Iako na Sveučilištu postoje suvremenije i uređenije dvorane, rijetke su s ovakvim pogledom, stoga smo odlučili upriličiti ovaj događaj u dvorani u kojoj generacije studenata talijanistike stječu svoja znanja. To je dvorana u kojoj se već desetljećima čitaju Dante, Petrarca, Boccaccio, Machiavelli, Goldoni i drugi pisci, istaknula je Bukvić.
Odjel za talijanistiku ponosno baštini dugu obrazovnu tradiciju podučavanja talijanskog jezika i književnosti te tradiciju proučavanja hrvatsko-talijanskih jezičnih, književnih i kulturnih prožimanja između dviju obala Jadrana. Doprinos istraživača Odjela za talijanistiku Sveučilišta u Zadr, izuzetan je i vrijedan, o čemu svjedoče brojne znanstvene monografije, znanstveni i stručni radovi objavljeni u Hrvatskoj i inozemstvu, znanstveni projekti, 14 izdanja međunarodnog znanstvenog skupa „Književnost, umjetnost, kultura između dviju obala Jadrana” s pripadajućim zbornicima te nedavno utemeljeni časopis SPONDE – Časopis za jezike, književnosti i kulture između dviju obala Jadrana.
Posebno mjesto u tim proučavanjima pripada Nikoli Tommaseu, slavnom Šibenčaninu, književniku, kritičaru, leksikografu, filozofu i prevoditelju. Njegov lik i djelo predmet su trajnog interesa filološke kritike do današnjih dana. Nikola Tommaseo neizostavno je ime i referenca u ostalim talijanističkim istraživanjima književnosti u Dalmaciji u 19. stoljeću. Ovaj skup razotkriva njegov doprinos kulturnoj i književnoj baštini Dalmacije u 19. stoljeću te baca svjetlo na odnose, utjecaje, odjeke i kolizije koje su imale dvije kulture u kontaktu, rekla je Bukvić.
Nakon izlaganja na Sveučilištu u Zadru sutrašnji dan posvećen je obilasku Šibenika te posjetu izložbi Tommaseove ostavštine u Muzeju grada Šibenika.
Skup je organiziran u okviru projekta Progetti di recupero, conservazione e valorizzazione del patrimonio culturale risalente alla Repubblica Serenissima di Venezia nell’Istria, nella Dalmazia e nell’area mediterranea, 2024 (Regione del Veneto), posvećenog obilježavanju 150. godišnjice smrti Nikole Tommasea, središnje ličnosti dalmatinskog devetnaestog stoljeća. U okviru istog projekta održat će se znanstveni skupovi u prosincu u Rimu, a u siječnju u Veneciji.
Grad
Izložba “Jedan svijet” u Providurovoj palači otvorena do 19. listopada 2024.
Izložba – Jedan svijet- , postavljena u prosincu 2022. u Providurovoj palači pod kustoskom koncepcijom Branka Franceschija ostaje otvorena za posjetitelje još do kraja ovog tjedna.
Reprezentativna djela iz postava zbirke Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti Zagreb mogu se razgledati uz slobodan ulaz zaključno sa subotom, 19.10.2024.
Radno vrijeme izložbenih prostora Providurove i Kneževe palače je od utorka do subote od 10 do 20 sati.
-
magazin1 dan prije
PRVA JE NEDJELJA ADVENTA Počinje došašće, vrijeme iščekivanja Božića
-
magazin1 dan prije
SIMBOLI ADVENTA / Što predstavljaju četiri svijeće na adventskom vijencu?
-
magazin2 dana prije
Špica!
-
Svijet4 dana prije
Zemlju paralizirala najveća snježna oluja u studenom: Ovo se nije dogodilo 100 godina