Svijet
Europa se treba spremiti za hladniju zimu i skuplji plin, kaže institut s Oxforda
Europski kontintent bi se nakon dvije godine mogao suočiti s hladnijom zimom, dok tržište plina ostaje ranjivo, prenosi Anadolu. Blaga zima 2024/2025 mogla bi povećati potražnju za plinom za najmanje osam do 10 milijardi kubika, a hladna za najmanje 20-25 milijardi kubika u odnosu na prošlu godinu, navodi Oksfordski institut za energetske studije (OIES).
Najnoviji tromjesečni pregled OIES-a pokazuje da je nekoliko dana hladnog vremena u rujnu podsjetilo koliko važan učinak temperature mogu imati na potražnju za plinom u svim sektorima, posebno u stambenom i poslovnom.
El Nina bi mogla donijeti hladnije vrijeme u odnosu na prošlu godinu
“U vrijeme pisanja ovog teksta još je bilo prerano da se dobije solidna vremenska prognoza za ovu zimu, ali rane naznake pokazuju veliku vjerojatnost da će zapadnu i srednju Europu pogoditi niže temperature u odnosu na prošlu godinu zbog fenomena La Nina, iako bi temperature i dalje mogle biti toplije od dugogodišnjeg prosjeka”, navodi se.
Cijene plina su porasle u trećem kvartalu 2024. godine zbog ograničenja ponude i povećane konkurencije. Europska proizvodnja je neznatno opala, a uz to tu su i prekidi plinovoda iz Norveške, zbog čega su cijene plina bile povišene.
Jedan od ključnih pokretača trenutnog skoka cijena je zaoštravanje globalnog LNG tržišta. Uvoz LNG-a iz Azije porastao je tokom ljeta, a potražnja je posebno velika iz Kine, Indije i Japana. Uprkos slaboj europskoj potražnji za plinom, cijene su porasle zbog ograničene ponude. “Mogućnost hladnije sezone pogoršava situaciju s plinom”
“Tržište ostaje ranjivo dok stiže zimu, s mogućnošću hladnije sezone koja pogoršava situaciju s plinom u Europi”, ističu iz OIES-a. U izvješću se upozorava da bi La Nina mogla donijeti niže temperature, što bi povećalo potražnju za grijanjem, posebno nakon dvije blage zime koje su smanjile pritisak na razine skladištenja.
Ako se temperature naglo spuste, to bi moglo izazvati daljnja poskupljenja jer se Europa trudi da popuni skladišta.
Veliko oslanjanje Europa na uvoz LNG-a znači da će nastaviti plaćati više za opskrbu, posebno jer se nadmeće i sa rastućom potražnjom u Aziji. Ako se zima pokaže hladnijom nego što se očekivalo, Europa bi mogla biti prisiljena na uvoz dodatnog LNG-a, što će još više povećati cijene.
Potrebe Europe za plinom su 2019. godine dostigle 550 milijardi kubnih metara. U 2020. godini Europa je potrošila 534 milijarde kubnih metara plina, a godinu kasnije, 553 milijarde kubnih metara. Prije dvije godine, odnosno 2022, potrošeno je 496 milijardi kubnih metara plina, a 2023. godine 465 milijardi kubnih metara.
Svijet
Zemlju paralizirala najveća snježna oluja u studenom: Ovo se nije dogodilo 100 godina
Seul je zabilježio najveće snježne padaline u studenome od početka mjerenja prije više od jednog stoljeća, točnije od 1907.
Snježna oluja paralizirala je dijelove Južne Koreje u srijedu i uzrokovala smrt najmanje troje ljudi, dok je velik broj ozlijeđenih, prenosi Dnevnik.hr.
Prijavljeni su i brojni nestanci struje, a otkazano je više od 150 letova.
Prvi snijeg u sezoni u Seulu srušio je stoljetni rekord. Naime, prema pisanju Reutersa, ovo su najveće zabilježene snježne padaline u studenom od početka bilježenja, odnosno 1907.
Nagli pad temperature tijekom noći pretvorio je kišu u jak snijeg, a u glavnom gradu se akumuliralo preko 16 centimetara do 23 sata po lokalnom vremenu, javlja Korejska meteorološka uprava (KMA).
Ostala okolna metropolitanska područja Yongin-dong i Baekam zabilježila su preko 30 centimetara snijega, a tek nešto manje Suwon i Incheon.
U Gangwonu, kojeg je zatrpao više od 21 centimetar snijega 81-godišnjak je poginuo u prometnoj nesreći u kojoj je sudjelovalo pet vozila na autocesti.
Istog dana umro je i 78-godišnjak čija se garaža urušila dok je s nje čistio snijeg. Još jedan smrtni slučaj dogodio se kada je autobus otklizao na zaleđenoj cesti i naletio na muškarca starog 30-ak godina dok je usmjeravao promet u Hwaseongu.
Predsjednik Yoon Suk Yeol naredio je korejskom ministarstvu unutarnji poslova i sigurnosti da mobilizira svu opremu i osobe zadužene za čišćenje snijega kako bi se spriječile prometne nesreće i blokade cesta, piše Korea JoongAng Daily.
Ministarstvo je podiglo razinu opasnosti na drugu po redu najveću budući da se očekuje više od 20 centimetara padalina u 24 sata.
KMA prognozira da će većina regija biti zahvaćena ili kišom ili snijegom sve do četvrtka ujutro. Središnje regije i istočni dijelovi Sjevernog Jeolla mogli bi doživjeti snažne snježne oluje.
Svijet
Hakeri diljem EU kradu TV sadržaj i prodaju ga za siću. Na meti policije su i korisnici piratskih platformi
USKOK i hrvatska policija objavili su danas da provode akciju u kojoj je 11 osoba uhićeno zbog sumnje u prodaju piratskih televizijskih paketa. Ova akcija provodi se u koordinaciji s Europolom, a uključene su još i policije iz Velike Britanije, Italije, te Francuske. Sumnja se da šteta, samo u Hrvatskoj, iznosi oko dva milijuna eura. Od jutros je policija po nalogu USKOK-a u akciji u pet županija zbog zločinačke grupe koja je počinile kaznena djela protiv intelektualnog vlasništva i kaznena djela protiv računalnih sustava, programa i podataka. Uhićeno je 11 osoba, a sumnja se da su piratske pakete s više od 400 kanala prodavali korisnicima za 10-15 eura mjesečne naknade.
“Danas je u još nekoliko zemalja slična akcija, znam da su uključene Velika Britanija, Italija i još neke države. Sve se to radi u suradnji sa Europolom, ali kad govorimo o Hrvatskoj u ovom trenutku je nekakva procijenjena šteta skoro 2 milijuna eura”, rekao je danas ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.
Riječ je o vrsti cyber kriminala koja je odavno poznata, te u posljednje vrijeme buja.
Tako je, prije nekoliko mjeseci, i talijanska financijska policija identificirala je 13 osoba koje su činile mrežu distribucije ilegalnih televizijskih sadržaja putem IPTV-a. Operacija, provedena u Milanu i nekoliko talijanskih regija, dovela je do uhićenja odgovornih za vođenje platforme koja je nudila piratske pretplate po sniženim cijenama, varajući milijune korisnika i nanoseći štetu audiovizualnom sektoru.
Prijava SKY Italia
Pirati su iskoristili Europsko nogometno prvenstvo 2024., a kada su ih istražitelji otkrili zacrnili su im prijenos signala. Sve je krenulo od pritužbe SKY Italia, a tijekom istrage utvrđeno je da su osumnjičenici djelovali na potpuno inovativan način u odnosu na ranije slučajeve. Eksfiltrirali su, priopćila je talijanska financijska policija, ključeve za dekodiranje, te zatim putem korištenja virtualnih poslužitelja, hostiranih od strane domaćih i stranih pružatelja internetskih usluga dijelili signal pojedinačnim korisnicima ilegalnih IPTV-a.
Identificirani i pojedinačni korisnici
Istražne radnje otežavalo je i korištenje VPN (Virtual Private Network) sustava za anonimiziranje komunikacije, no na kraju je ipak identificirano 13 osoba osumnjičenih za kršenje Zakona o autorskim pravima, kao i nezakonit pristup računalnim sustavima i posjedovanje pristupnih kodova te računalnu prijevaru. Zanimljivo je da su talijanski istražitelji u nastavku ovog postupka odlučili identificirati i pojedinačne korisnike koji su primatelji nezakonitih IPTV.
Golema šteta legalnim distributerima
“Kršenje prava intelektualnog vlasništva predstavlja, zapravo, izuzetno unosnu nedopuštenu aktivnost za kriminalne organizacije, stvarajući pritom znatnu štetu legalnom gospodarstvu, zbog narušavanja tržišnog natjecanja i evidentne utaje poreza koju stvara ova široko rasprostranjena nezakonita trgovina”, poručili su tada iz talijanske financijske policije. Europol je pak lani, kako je priopćio, zajedno s nizozemskom Službom za fiskalne informacije i istrage (FIOD) sudjelovao u uklanjanju ilegalne usluge IPTV koja je imala više od milijun korisnika diljem Europe. Tada je nekoliko osoba uhićeno zbog sumnje da su sudjelovali u ilegalnom streamingu premium sadržaja.
Paketi koje su kupili pretplatnici dali su im pristup preko 10.000 TV kanala uživo, uz biblioteku od 15.000 filmova i TV emisija.
Svijet
Europa će imati dovoljno plina, ali po višoj cijeni
Proizvođači ukapljenog plina (LNG) spremaju se pokriti zimsku potražnju u Europi, ali kupci se moraju pripremiti za više cijene, prema kretanjima na referentnoj digitalnoj burzi TTF i podacima o dopremi.
Cijene prirodnog plina na TTF-u nakratko su prošli tjedan dotaknule najvišu razinu u dvije godine, od 49.03 eura po megavat satu, budući da su niske temperature potaknule potražnju.
U današnjem trgovanju megavat s rokom isporuke od mjesec dana stajao je iza podneva oko 48 eura i bio je gotovo deset eura skuplji nego početkom mjeseca, približivši se ponovo razini od prije skoro godinu dana, pokazuju službeni podaci ključne burze plina u Europskoj uniji.
Ruski plin i dalje stiže u Austriju
Najnižu cijenu u ovoj godini kupci terminskih ugovora na TTF-u plaćali su 23. veljače, od samo 28,8 eura po megavat satu.
Od sredine rujna cijene plina porasle su gotovo 40 posto zbog strahovanja da će Europa izgubiti i preostale isporuke koje stižu plinovodima ili će ga dobivati znatno manje.
Prije otprilike dva tjedna austrijski OMV odlučio je dodijeljenu mu odštetu u arbitražnom sporu protiv ruskog Gazproma zbog neredovitih isporuka u rujnu 2022. godine oduzeti od financijskih obveza. Ruska kompanija odgovorila je obustavom isporuka, a glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova podsjetila je na eksploziji na plinovodu Sjeverni tok 2 i na obustavu tranzita plinovodom Yamal-Europe.
Ruski plin i dalje stiže u Austriju, ali OMV ga sada kupuje na burzi i preko posrednika, tumači novinska agencija APA.
Zabrinutost za opskrbu raspirile su i američke sankcije ruskom Gazprombanku. Kremlj je poručio da sankcije smatra pokušajem ometanja preostalih ruskih isporuka plina u Europu i najavio “razmjerne protumjere”, prema riječima glasnogovornika Dmitrija Peskova. Opskrbu iz Rusije mogao bi smanjiti i istek ugovora o tranzitu kroz Ukrajinu na kraju godine.
Pokrivanje rupa
Svjetski proizvođači ukapljenog plina spremaju se pokriti rupe i uvoz LNG-a u Europu mogao bi u studenom dosegnuti najvišu razinu od veljače, od 9.16 milijuna metričkih tona, prema tvrtki za praćenje kretanja na robnim tržištima Kpler.
Time bi uvoz skočio za nešto više od 21 posto u odnosu na listopad i za čak 44 posto u odnosu na rujan, kad se bio spustio na najnižu razinu u tri godine.
Opskrbu su ponajprije pojačali proizvođači plina u Sjedinjenim Državama, najvećem svjetskom izvozniku LNG-a i ključnom dobavljaču, pa se tako procjenjuje da će Europa u studenom uvesti 4.32 milijuna tona američkog LNG-a, najviše od veljače i gotovo 40 posto više nego u listopadu, prema podacima Kplera.
Azijski uvoz američkog LNG-a trebao bi se, pak, u studenome smanjiti za čak 31.8 posto u odnosu na listopad, na samo 2.19 milijuna tona, ponajprije zbog slabog uvoza Indije, Pakistana i Bangladeša.
Indija je četvrti najveći kupac u Aziji, a u studenome bi trebala uvesti 2.21 milijun tona, za 6.4 posto manje nego u listopadu, jer spada u skupinu kupaca osjetljivih na cijene, pa će poskupljenje vjerojatno zakočiti njezinu potražnju, napominje kolumnist Reutersa Clyde Russell.
-
magazin1 dan prije
PRVA JE NEDJELJA ADVENTA Počinje došašće, vrijeme iščekivanja Božića
-
magazin1 dan prije
SIMBOLI ADVENTA / Što predstavljaju četiri svijeće na adventskom vijencu?
-
magazin2 dana prije
Špica!
-
Svijet4 dana prije
Zemlju paralizirala najveća snježna oluja u studenom: Ovo se nije dogodilo 100 godina