Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTO) ZNANSTVENI SKUP NA SVEUČILIŠTU / Desničini susreti u znaku Obrovca i kontroverzi oko Tvornice glinice i hrvatsko-srpskih odnosa

Objavljeno

-

U Zadru i Obrovcu ovog je vikenda održan znanstveni skup „Desničini susreti 2024. – Obrovac i obrovačke Desnice, cca 1800. – 1990.“, kojega je u suradnji s Odjelom za povijest Sveučilišta u Zadru, Maticom Obrovčana i Srpskim kulturnim društvom prosvjeta organizirao Centar za komparativnohistorijske i interkulturne studije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Desničini susret, koji se održavaju od 2006. godine, odnosno stote obljetnice rođenja pisca Vladana Desnice, ovog puta su prvi put održani u Zadru, a zatim i Obrovcu, mjestu odakle potječu izravni piščevi preci i s kojim je povijest obrovačkih Desnica višestruko prepletena u 19. i 20. stoljeću. Zbog toga su i teme bile prvenstveno usmjerene na povijest Obrovca i okolnosti u kojima je obitelj Desnica živjela, a manje na književni rad.

– Obitelj Desnica uspjela je, osobito za vrijeme austrijske uprave, steći ugled koji nadilazi njihovo podrijetlo. Vladan je sin poznatog odvjetnika i političara Uroša Desnice, koji je bio odvjetnik i političar i imao je velik utjecaj u Dalmaciji do same smrti 1941. godine. Među temama iz povijesti, gospodarstva, književnosti, bit će i ona o Tvornici glinice Obrovac, koja do sada nije bila obrađena u hrvatskoj historiografiji. Tvornica je nažalost imala velike reperkusije na život građana Obrovca i šire te do danas imamo posljedice, istaknuo je u uvodu skupa prof. dr. sc. Ante Bralić s Odjela za povijest Sveučilišta u Zadru.

Poticaj za ovogodišnji program bio je prvi svezak prepiske iz ostavštine Vladana Desnice „Desničin epistolar“, koji je otkrio mnoštvo aspekata piščevih veza s Obrovcem i obrovačkim Desnicama. Na temelju te prepiske željelo se istražiti modernu povijest Obrovca i obrovačkog kraja s različitih stajališta, imajući na umu da je to razdoblje usporene, proturječne, ali ipak neupitne tranzicije iz tradicionalnih zajednica u moderno društvo te razdoblje stvaranja modernih nacija u Obrovcu i obrovačkom kraju – hrvatske, srpske i talijanske.

– Rođen sam u Bukovici, a kako sam po struci mineralolog usmjeren sam prema cijelom području Sjeverne Dalmacije, što uključuje i Ravne kotare te sam objavio više radova o tom prostoru. Ovo je područje iznjedrilo je veći broj znanstvenika, književnika i sportaša koji su poznati diljem svijeta. I oni zaslužuju ovakve skupove jer to je jedina mogućnost da ih se otrgne od zaborava, istaknuo je poznati hrvatski geolog porijeklom iz Bilišana Marinko Oluić.

U dva dana izlaganja u sveučilišnog zgradi SEP i srednjoj školi u Obrovcu obrađene su različite zanimljive teme o Desnici i njegovoj obitelji, koja je imala ulogu i u izgradnji pravoslavne crkve u Obrovcu, o svećenstvu, svakodnevnom životu stanovnika obrovačkog kraja 1930-ih godina, industrijalizaciji, djelovanju Titova fonda za stipendiranje mladih radnika i radničke djece, urbanom razvoju itd. I do sada su bile poznate, ali i nedovoljno istražene, pozitivne reakcije Obrovčana na političke poticaje koji su dolazili iz Banske Hrvatske u proljeće i ljeto 1848., okolnosti stvaranja Narodne stranke, ali i njezine podjele na hrvatski i srpski dio, Karinskog slučaja ili gradnje Tvornice glinice u Obrovcu, čiji su učinci daleko nadmašivali lokalne i regionalne okvire.

– Neke teme su još kontroverzne i nadam se da će ovaj skup doprinijeti tome da se proturječnost tema smanji na najmanju razinu. Osnovni preduvjet je razgovor. Želimo kao Odjel za povijest aktivno sudjelovati u tome i ukazati na obrasce kojima se treba služiti da se dođe do novih spoznaja i da prestanemo raspravljati s krutih pozicija iz kojih se ne želimo pomaknuti, istaknuo je pročelnik Odjela za povijest prof. dr. sc. Zlatko Begonja.

Znanstveni skup završio je vožnjom brodom po Zrmanji, posjetom manastiru Krupa i kuli Jankovića u Islamu Grčkom, gdje je i održana završna rasprava.

 

ZADAR / ŽUPANIJA

OSIGURAJTE SE NA VRIJEME / Evo kako u nedjelju rade trgovine i centri u Zadru…

Objavljeno

-

By

Donosimo raspored rada većih marketa i supermarketa, odnosno trgovačkih lanaca ove nedjelje u Zadru:

BAUHAUS:

zatvoreno

KAUFLAND:

zatvoreno

EUROSPIN:

zatvoreno

HEY PARK

zatvoreno

TOMMY

Put Stanova 46 – od 7 do 21

Bože Peričića 5 – od 8 do 14

KONZUM:

Put Pudarice 34 – od 7 do 20

A. Starčevića – od 7 do 13

LIDL:

Put Murvice – od 8 do 21

INTERSPAR

Bleiburških žrtava 18 – od 7 do 20

PLODINE

zatvoreno

SUPERNOVA:

zatvoreno

STUDENAC:

Put Vukića 1 – 07:00-21:00

Zrinsko Frankopanska 4 – 07:00-21:00

Ulica Antuna Dobronića 1 – 07:00-21:00

Ul. bana Josipa Jelačića 12A – 07:00-21:00

RIBOLA

Ulica Ivana Lucića 18 – od 7 do 21

PEVEX

zatvoreno

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

JAVNI POZIV / Grad Zadar dijeli potpore za poticanje malog gospodarstva na zadarskim otocima. Evo detalja…

Objavljeno

-

By

Na temelju članka 17. Programa dodjele potpora male vrijednosti (de minimis potpora) za poticanje malog gospodarstva na otocima koji administrativno pripadaju Gradu Zadru za 2024. godinu, Upravni odjel za gospodarstvo, obrtništvo i razvitak otoka objavio je JAVNI POZIV za podnošenje zahtjeva za dodjelu potpora male vrijednosti (de minimis potpora) za poticanje malog gospodarstva na otocima koji administrativno pripadaju Gradu Zadru za 2024. godinu.

Rok za podnošenje zahtjeva je zaključno s datumom 10. studeni 2024. godine.

Javni poziv te potrebni obrasci nalaze se na LINKU.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

SUSRET KAZALIŠTA U ČAKOVCU / Aniti Goreta nagrada za kostimografiju u predstavi “zEZOP” zadarskog Kazališta lutaka!

Objavljeno

-

By

Završio je 27. Susret profesionalnih kazališta za djecu i mlade Hrvatski Centar Assitej u Čakovcu, a mi se u Zadar vraćamo s nagradom, priopćeno je iz Kazališta lutaka Zadar:

“Nagradu za kostimografiju u predstavi “zEZOP” Kazališta lutaka Zadar osvojila je Anita Goreta. Čestitamo cijelom autorskom timu i glumcima, kao i ostalim dobitnicima!”

Dječji žiri u sastavu: Luna Šarić, Petar Mavrin, Ida Lajtman, Matilda Ključarić, Tia Šimič, Vito Ivančić i Eni Vibović odlučio je dodijeliti dvije nagrade za najbolju predstavu u cjelini:

Najbolja predstava za djecu osvojila je predstava “MIRABILIA” – VRUM – umjetnička organizacija

Najbolja predstava za mlade osvojila je predstava “SUTRA TO MOŽEŠ BITI TI” – koprodukcija Kazališta Virovitica i Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku

Žiri u sastavu: Ivana Vukićević, Ivana Vuković i Drago Utješanović dodjelio je sljedeće nagrade uz napomenu: “Koristimo ovu priliku da skrenemo pažnju kako većina selektiranih predstava pati od ozbiljnih dramaturških problema, nerijetko lako rješivih, a koji bi znatno doprinijeli kvalitetama predstava. Indikativno je da se od 10 selektiranih predstava tek među tri autorska tima nalazi i dramaturginja.”

NAGRADA ZA OBLIKOVANJE SVJETLA – LUCIJAN ROKI ZA PREDSTAVU “MACA PAPUČARICA” GKL SPLIT

Oblikovanjem svjetlo jasno odvaja glumačko od lutkarskog svijeta, čime doprinosi i glumačkoj i lutkarskoj igri, te funkcionira kao jasan orijentir u vremenu i prostoru dramske radnje.

NAGRADA ZA KOSTIMOGRAFIJU – ANITA GORETA ZA KOSTIME U PREDSTAVI “ZEZOP“ KAZALIŠTE LUTAKA ZADAR

Kostimografska rješenja za mnogobrojne likove životinja su redom svedena i konkretna, omogućujući brzo promjene kostima podržava brzi ritam predstave, istovremeno izbjegavajući stereotipni prikaz životinja.

NAGRADA ZA SCENOGRAFIJU – DAVOR MOLNAR ZA SCENOGRAFIJU U PREDSTAVI “ŠAPAT DUŠE“ HNK VARAŽDIN

Malim brojem te jednostavnošću scenografskih elemenata otvara prostor igre i glumcu i lutki, te promišljenim izborom materijala omogućava stvaranje atmosfere bezličnog svijeta i funkcionalno korištenje scenografskih elemenata,

NAGRADA ZA GLAZBU – IVANA ĐULA I LUKA VRBANIĆ ZA AUTORSKU GLAZBU U PREDSTAVI “ŠAPAT DUŠE” HNK VARAŽDIN

S obzirom na važnost instrumenta za lice tate u predstavi, glazba u startu ima posebno mjesto u izgradnji atmosfere čitave predstave. Autori to koriste u najboljem mogućem smislu, stvarajući bogate glazbene podloge, čime ističu dramaturšku važnost tišine u predstavi.

NAGRADA ZA LIKOVNO OBLIKOVANJE LUTAKA – ALENA PAVLOVIĆ ZA PREDSTAVE “ŠAPAT DUŠE” HNK VARAŽDIN I “MACA PAPUČARICA” GKL SPLIT

Lutke u predstavi “Šapat duše” postaju izdvojeni dio uloge predstavljajući dušu lika, dok glumac svojim tijelom prikazuje vanjštinu, te glumac, tek u spoju s lutkom zapravo stvara lice. Vizualno i estetski prati redateljičinu viziju, baš kao što to radi i u predstavi Maca papučarica, u kojoj pak koristi tradicionalne lutkarske tehnike. U oba, radikalno različita koncepta, autorica pokazuje pedantnost i promišljenost u izradi i vizualnom identitetu lutaka.

NAGRADA ZA KOLEKTIVNU IGRU – ANSAMBL PREDSTAVE “BOMBONIERA VARIETE!” GKL RIJEKA

Iako se radi o pojedinačnim i intimnim pričama, ansambl u niti jednom trenutku ne gubi zajedništvo, od animacije lutaka do davanja glasova pa do pjevanja potrebno je stalno prisustvo, otvorenost i uzajamna podrška da cabares ide dalje.

NAGRADA ZA NAJBOLJE GLUMAČKO OSTVARENJE – GORAN VUČKO I NIKOLA RADOŠ ZA ULOGU BABE U PREDSTAVI “BAJKA SVA OD ŠEĆERA” KOPRODUKCIJA KAZALIŠTA VIROVITICA I GRADSKOG KAZALIŠTA “JOZA IVAKIĆ” VINKOVCI

Kolektivnom kreacijom i usklađenošću glumaca u stvaranju lika Babe, s lakoćom i preciznošću, dobrim osjećajem za zajednički tempo i ritam dobivaju prostor za duhovitost te potpomažu ukupni ritam predstave.

NAGRADA ZA NAJBOLJE GLUMAČKO OSTVARENJE – FILIP ELDAN ZA ULOGU IDRISA U PREDSTAVI “ŠAPAT DUŠE” HNK VARAŽDIN

Glumac nije zaveden teškom atmosferom priče koju i pripovijeda i u kojoj sudjeluje, te samostalno drži balans predstave. Jednakom snagom dolazi do prijenosa emocije i kao glumac i kao animator. Lakoćom i jednostavnošću interpretacije postiže dojam nade kakvu srećemo uglavnom kod djece.

NAGRADA ZA NAJBOLJE GLUMAČKO OSTVARENJE – SARA IPŠA ZA ULOGU YUSRE U PREDSTAVI “ŠAPAT DUŠE” HNK VARAŽDIN

U glumačkoj minijature uloge Yusre, glumica svim izražajnim sredstvima uspijeva pokazati dojmljivu emotivnu transformaciju.

NAGRADA ZA DRAMSKI TEKST – IVANI ĐULI I MILICI SINKAUZ ZA “MACU PAPUČARICU” GKL SPLIT

Na temelju poznate priče za djecu, autorice stvaraju novi svijet dosljedno koristeći već postojeće motive kojima šire i dodaju značenja, poput klupka. Tekst istovremeno podržava izbor lutkarske tehnike i omogućava brzu i dinamičnu glumačku igru. Izbjegavajući zamku banalnosti i klišeja, stvaraju uzbudljivu rimu, približavajući takvim postupkom priču i još mlađoj publici.

NAJBOLJA REŽIJA – TAMARA KUČINOVIĆ ZA PREDSTAVU “ŠAPAT DUŠE” HNK VARAŽDIN

Redateljica dosljedno promišljenim konceptom stvara prostor za pričanje potresnih priča pojedinaca raslojavanjem uloge između glumca i lutke. Time otvara mogućnost bogate emotivne glumačke igre. Postavkom određene atmosfere koja se ne mijenja vanjskim sredstvima, ostavlja glumcima prostor za promjenu atmosfere, vrsno iskorištenim glumačkim sredstvima unutar zasebnih priča.

NAJBOLJA PREDSTAVA U CJELINI – PREDSTAVA “MACA PAPUČARICA” U IZVEDBI GKL SPLIT

Iako se radi o tradicionalnom prikazu klasičnog teksta, ljepota predstave Maca papučarica je u tome što se najizravnije obraća djetetu kao gledatelju, čime nastavlja kontinuitet dugogodišnjeg fokusa predstava GKL Split. Zbog jasnoće priče i izražajnih sredstva, dječja publika lako se prepoznaje u iskustvima likova. Od svih selektiranih predstava, Maca papučarica vraća kazalište djetetu.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu