Hrvatska
Hrvati za godišnji odmor sve češće biraju ove destinacije…

Hrvati se za odmor sve češće odlučuju izvan granica Hrvatske. Kao najdraže destinacije ističu se Španjolska, Grčka, Turska i Egipat.
Sve više hrvatskih građana putuje na odmor izvan granica svoje domovine. Dnevnik Nove TV istražio je koje su njihove najdraže destinacije, što ih najviše privlači u inozemstvu, a što u Hrvatskoj.
Žele doživjeti nešto novo
“U Španjolsku idemo, u Cordobu. Imamo tamo rodbinu pa idemo kod njih ove godine“, rekla je Mirela.
“Putujemo u Malagu u Španjolsku odnosno gradić ispod Malage. Prošle godine smo s djecom krenuli, bili smo na Cipru, pa smo ove godine odlučili nešto drugo istražiti“, rekla je Vanja iz Čakovca.
Strane destinacije istražuju i drugi Hrvati. Oni koji putuju preko turističkih agencija najčešće biraju mediteranske zemlje.
“Kod nas ponajviše ide odmor u Grčkoj, Turskoj, Egiptu, Španjolskoj – predio Costa Brave, a i Tunis je također tražena destinacija“, rekla je Ana Magdić, voditeljica prodaje turističke agencije.
Iz turističke agencije napominju da su se cijene ljetovanja na Jadranu ujednačile s onima na Mediteranu, ali i da to nije jedini razlog za odmor u inozemstvu.
“Drugi razlog je, naravno, doživjeti nešto novo. Jer kad odete negdje u neku stranu zemlju, osim uživanja u odmoru i hotelu, tu je i istraživanje prirodnih ljepota, neki povijesni lokalitet…“, rekla je Magdić.
Hrvati iz inozemstva uvijek biraju – Hrvatsku
Gdje ljetovati, čini se, nije upitno za Hrvate koji žive u inozemstvu.
“Kada je godišnji u pitanju, radi familije biram Hrvatsku jer je to naša domovina“, rekao je Toni iz Irske.
“Zašto bih birao neku stranu destinaciju pored naše lijepe Hrvatske?“, upitao je Pero iz Njemačke.
A evo koje destinacije vole domaći gosti.
“Najviše biraju destinacije poput Vira, Crikvenice, Opatije, Splita, zapravo svih destinacija koje su u vrhu posjećenosti hrvatskog turizma. Zato što očito te destinacije imaju najbolji spektar ponude i sadržaja koji naši gosti, domaći, traže“, rekao je Kristijan Staničić, direktor Hrvatske turističke zajednice.
Mijenjaju se i navike. Hrvati preferiraju obiteljski smještaj u odnosu na hotele, a na odmoru sve više vremena troše na rekreaciju i boravak na otvorenom.
“Ja bih rekao da je tu i određena ljubav prema domovini pa se onda mnogi od njih odluče za boravak u vlastitoj zemlji. I naše brojke potvrđuju da imamo i s domaćeg tržišta rast u dolascima od četiri posto, u noćenjima od jedan posto“, rekao je Staničić.
A to je jako dobra vijest jer ipak su Hrvati, uz Nijemce, za domaći turizam najvažniji gosti.
Hrvatska
Tommy potpisao važan ugovor, na police stižu stotine talijanskih proizvoda

Maloprodajni lanac Tommy je izvijestio u srijedu da je potpisao strateški i ekskluzivni ugovor o suradnji s talijanskom organizacijom Coop Italian Food (CIF), čime osigurava uvoz i prodaju više od 600 proizvoda privatnih robnih marki ovog talijanskog brenda.
“Ovim strateškim partnerstvom, bez posrednika, Tommy dodatno jača svoju poziciju na tržištu, a hrvatskim potrošačima donosi autentične okuse Italije i kvalitetne proizvode za kućanstvo po pristupačnim cijenama”, istaknuto je u priopćenju.
Navodi se i da će direktan uvoz Coop-ovih proizvoda omogućiti Tommyju optimizaciju nabavnog lanca i smanjenje posredničkih troškova, čime se “dodatno povećava dostupnost kvalitetnih i cjenovno prihvatljivih proizvoda za hrvatske kupce”.
Istovremeno, Tommy postaje ekskluzivni partner Coop-ovih robnih marki za Hrvatsku, “donoseći talijansku kvalitetu i raznolikost na domaće tržište”, kažu iz hrvatskog trgovačkog lanca.
Iz Tommyja su izvijestili da su započeli s uvođenjem Coop-ovih proizvoda na svoje police sredinom lipnja, a proces će se postupno širiti tijekom sljedećih mjeseci. U prvoj fazi na police stiže oko 140 novih artikala, a do kraja godine ovaj asortiman obuhvaćat će 600 novih proizvoda, pri čemu će više od 70 posto artikala činiti prehrambeni proizvodi.
“Ovo partnerstvo za nas predstavlja važan strateški pomak u jačanju naše ponude te još većoj konkurentnosti i kvaliteti ponude. Kroz direktnu suradnju s Coop Italian Food našim kupcima osiguravamo visokokvalitetne talijanske proizvode po konkurentnim cijenama, bez nepotrebnih posredničkih troškova,“ rekao je član Uprave Tommyja Zoran Mikulić u izjavi koja se prenosi u priopćenju.
“Kao predvodnici u plasiranju talijanskih proizvoda privatnih robnih marki, prepoznali smo u Tommyju pouzdanog partnera za ostvarivanje naše misije – približavanje talijanske izvrsnosti potrošačima izvan Italije. Hrvatsko tržište ima veliki potencijal i uvjereni smo da će kupci prepoznati vrijednost koju im donosimo zajedno s Tommyjem,“ izjavio je komercijalni direktor Coop Italian Food-a Paolo Bonsignore.
Hrvatska
PROGNOZA / U petak prolazno osvježenje, evo što nas čeka za vikend

Iako je vedro na dijelu obale i na sjeverozapadu unutrašnjosti, u većini krajeva je jutros umjereno do pretežno oblačno. No kako će jačati anticiklona, u drugom dijelu srijede očekujemo razvedravanje i posvuda sunčanije prilike.
U Dalmaciji, osobito njezinom zaleđu, uz lokalno jači razvoj naoblake može pasti malo kiše ili kakav prolazni pljusak s grmljavinom. Buru će zamijeniti sjeverozapadnjak i jugozapadnjak.
Četvrtak donosi pretežno sunčane prilike, temperature će lokalno rasti do 33 stupnja.
U petak prolazno svježije, kako će zapuhati vjetar sjevernog smjera, na moru ponovno bura. Prolazno će biti i oblačnije, uglavnom u unutrašnjosti, osobito u prvom dijelu dana.
Za vikend, s početkom kalendarskog ljeta, stabilno i većinom sunčano, često i vruće.
Hrvatska
Uoči sezone godišnjih odmora tisuće kućnih ljubimaca u Hrvatskoj ostaje na ulici

Svake godine, s početkom sezone godišnjih odmora, u Hrvatskoj počinje i sezona napuštanja pasa i mačaka.
Udruga Prijatelji životinja već 23 godine provodi kampanju “Obitelj na more, a pas na ulicu?!”, čiji naziv, nažalost, i dalje precizno opisuje stvarnost: više od 10 000 pasa i mačaka svake godine ostane bez doma, a ljetni mjeseci za mnoge od njih postaju sezona izdaje.
Naime, neki neodgovorni građani uzmu životinju kao privremenu zabavu, poklon za djecu ili božićni dekor, no dolaskom ljeta zaborave da se četveronožne članove obitelji ne prestaje voljeti onda kada god postane nezgodno, priopćili su iz udruge.
Dapače, naši psi i mačke zaslužuju da s njima provedemo sva godišnja doba i godišnje odmore te da ih ne prestanemo voljeti ni onda kada to zahtijeva malo truda, ističu,
Mikročipiranje i kastracija smanjuju broj napuštenih životinja
“Napuštanje životinje nije samo čin bešćutnosti, već i prekršaj za koji je propisana novčana kazna, ali i kazneno djelo za koje prijeti zatvorska kazna u trajanju do jedne, odnosno do dvije godine ako napuštanje uzrokuje smrt životinje ili je riječ o većem broju napuštenih. Ako netko ostavi psa ili mačku da se sami snalaze te ih izloži gladi, žeđi, prometu, nasilju i smrti, to se ne može relativizirati izgovorima poput ‘nemam kamo sa životinjom kad idem na godišnji’. O tome se treba razmišljati već prije dovođenja životinje u svoj dom jer uvijek postoje članovi obitelji, čuvalice ili hoteli za životinje, a često se životinje mogu i povesti na godišnji odmor”, ističe Snježana Klopotan Kačavenda, koordinatorica projekata u Prijateljima životinja.
Podsjeća da je s napuštanjem izravno povezano mikročipiranje, koje je za pse zakonski obavezno, a za mačke preporučljivo:
“Mikročipirane životinje teže je napustiti jer se zna tko im je skrbnik, a upravo zato i lokalne zajednice imaju zakonsku obavezu kontrole jesu li svi psi na njihovu području označeni mikročipom. Osim toga, Zakon o zaštiti životinja propisuje obavezu kontrole razmnožavanja kućnih ljubimaca, pri čemu je kastracija najučinkovitija metoda smanjenja broja neželjenih životinja, koje njihovi skrbnici potom nemilosrdno napuštaju. Kastracijom se izravno pomaže životinjama i njome se mogu spriječiti određene bolesti, dok lokalne zajednice financiranjem kastracija skrbničkih pasa i mačaka smanjuju financijske izdatke koje trebaju izdvajati za zbrinjavanje odbačenih životinja.”
Odgovornost za pse i mačke ne prestaje dolaskom turističke sezone
Iz Prijatelja životinja pojašnjavaju da je danas teže ignorirati patnju životinja jer ih napokon počinjemo priznavati kao osjećajna bića i pravne subjekte, no stara navika napuštanja pred godišnje još nije izumrla.
“Potrebno je shvatiti da psi i mačke nisu potrošna roba ni plišane igračke. Oni nisu predmeti koje možemo odbaciti u šume i jarke, bacati u kontejnere, ostavljati u kutijama po parkovima, vezane pred skloništem ili ih bacati preko ograde skloništa. Oni su svjesna živa bića koja ovise o nama i odgovornost za njihove živote ne prestaje dolaskom turističke sezone ili čim rezerviramo apartman ili kupimo kartu za trajekt. Ne smijemo dopustiti da dojučerašnji član obitelji postane dio mračne statistike u godišnjem izvještaju o napuštanjima!” upozorava Klopotan Kačavenda.
Prijavite napuštanje i birajte udomljavanje, a ne kupnju
Prijatelji životinja pozivaju građane da, ako svjedoče napuštanju ili zanemarivanju, odmah prijave slučaj policiji, veterinarskoj inspekciji ili lokalnim komunalnim redarima jer svaka prijava može značiti spašen život za štene ostavljeno uz cestu ili mačku zatvorenu u kutiji na suncu.
Apeliraju na sve koji razmišljaju o nabavi životinje da to ne čine impulzivno i da uvijek biraju udomljavanje umjesto kupnje, da osiguraju mikročipiranje i kastraciju životinja o kojima skrbe i da ih nikad ne napuštaju!
Na www.prijatelji-zivotinja.hr dostupne su dodatne informacije i vizuali kampanje u kojoj su sudjelovale brojne poznate osobe – od Maje Vučić, Nikoline Pišek, Tatjane Jurić, Anđele Ramljak, Franke Batelić, Marka Tolje, Doris Pinčić, Igora Mešina, Rene Bitorajca do Darija Brzoje, benda Vatra, Ksenije Pajić, Slavka Sobina, Zdenke Kovačiček, Tarika Filipovića, Minee i mnogih drugih.
-
Hrvatska3 dana prije
UKLJUČEN METEOALARM / Nevrijeme već zahvatilo dio zemlje, na snazi upozorenje za četiri regije
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
OBAVIJEST / Danas bez vode dio Petrčana!
-
magazin3 dana prije
Horoskop za 16. lipnja 2025.
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
RADNI SASTANAK KOD ŽUPANA BILAVERA / Dogovoreni detalji oko nastavka uređenja uvala Draženica i Maestral