ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTOGALERIJA) Donacija knjiga o Japanu Znanstvenoj knjižnici Sveučilišta u Zadru
Veleposlanik Japana, Njegova Ekscelencija Iso Masato, Znanstvenoj knjižnici Sveučilišta u Zadru predao je vrijednu donaciju knjiga u sklopu projekta Read Japan Project, kojim se promiče razumijevanje Japana u inozemstvu. Projekt provodi Tokyo Foundation for Policy Research s ciljem obuhvaćanja općenito čitatelja ali posebno mladih znanstvenika.
– Projekt se provodi diljem svijeta kako bismo pomogli boljem razumijevanju Japana. Knjige su namijenjene prvenstveno znanstvenicima i istraživačima, ali i studentima i intelektualcima koji se zanimaju za područja koja nisu nužno vezana ja Japan. Ovo je 11. donacija Tokijske zaklade za politička istraživanja, a druga u Zadru nakon što je prva donirana 2012. godine, rekao je Nj. E. Masato.
Veleposlaniku su na donaciji zahvalili rektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Josip Faričić, privremena ravnateljica Znanstvene knjižnice Sveučilišta u Zadru Marijana Senkić – Klapan i prorektor prof. dr. sc. Marko Lukić.
– Japanska kultura obogaćuje cijeli svijet, a ne samo Hrvatsku. Sretni smo što će u našoj Znanstvenoj knjižnici profesori, studenti i građani moći čitati o kulturi, književnosti, ekonomiji i politici Japana. U doba globalizacije možemo govoriti o općim vezama hrvatske i Japana, ali one su i vrlo konkretne s našim sveučilištem i gospodarstvom, posebice kroz izvoz i tehnologiju uzgoja tuna. Ponosimo se našom tradicijom, kao i Japan, možemo jedni od drugih učiti i prožimati se, rekao je rektor Faričić.
ZADAR / ŽUPANIJA
RADOVI SE BLIŽE KRAJU / Zadarska Pedijatrija priprema se za povratak u svoju zgradu!
Odjel za pedijatriju Opće bolnice Zadar polako se priprema za povratak u svoju zgradu!
Podsjetimo, intenzivni radovi traju od kraja prošlog ljeta, a obuhvaćaju zamjenu vanjske stolarije, postavljanje fotonaponske elektrane, ugradnju visokoučinkovite dizalice topline zrak/voda za potrebe grijanja i hlađenja, uspostavu sustava za daljinsko očitanje potrošnje energenata i vode te povezivanje s ISGE sustavom. U sklopu projekta zamjenjuje se i postojeća unutarnja rasvjeta novom, energetski učinkovitom LED rasvjetom.
Po završetku radova uslijedit će opremanje prostorija, a dio namještaja (stolovi, ormari i fotelje) već je isporučen. Uredit će se i opremiti ukupno 18 soba za pacijente. Sukladno potrebama pacijenata i mogućnostima prostora, bit će osigurane i fotelje na razvlačenje za roditelje kako bi im se omogućio ugodniji i kvalitetniji boravak uz dijete tijekom hospitalizacije.
Dio unutarnjeg uređenja realizirat će se kroz projekt energetske obnove, dok će preostali dio financirati bolnica iz vlastitih sredstava.
Hvala svim roditeljima i pacijentima na razumijevanju i podršci tijekom proteklih mjeseci. Zajedničkim naporima stvaramo sigurniji, moderniji i ugodniji prostor za našu djecu, njihove roditelje i zdravstveno osoblje, poruka je iz OB Zadar.
ZADAR / ŽUPANIJA
OBAVIJEST: Dio Sukošana u četvrtak bez vode!
Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke Vodoinstalacija d.o.o., dana 18.06.2026. (četvrtak) u vremenu od 08:00 h do 13:00 h opskrba vodom će biti privremeno obustavljena u mjestu Sukošan u ulici Punta. Poteškoće u vodoopskrbi moguće su i u okolnim ulicama.
ZADAR / ŽUPANIJA
ANTWERPEN, BELGIJA / Turistička zajednica Zadarske županije se predstavila na međunarodnom MICE Cruise događanju
Turistička zajednica Zadarske županije je u suradnji s predstavništvom Hrvatske turističke zajednice za Benelux, sudjelovala na međunarodnom poslovnom networking događanju „MICE Cruise“ koje se održalo u utorak 16. lipnja 2026. u Antwerpenu u Belgiji.

Događanje je organizirala belgijska specijalizirana mreža za poslovni turizam The Contact Factory, a program se odvijao na prestižnoj jahti Grace Kelly tijekom trosatne plovidbe. Sudjelovalo je više od 30 predstavnika vrhunskih hotela, kongresnih i konferencijskih centara, incentive destinacija te međunarodnih hotelskih grupacija iz Belgije, Monaka, Švicarske, Hrvatske, Malte, Njemačke i drugih zemalja.

Uz Turističku zajednicu Zadarske županije i Hrvatsku turističku zajednicu, događanju su nazočili brojni renomirani partneri i destinacije, među kojima su Visit Monaco, Visit Malta, Monte Carlo SBM, Hilton International, Minor Hotels, Antwerp Convention Bureau, Meet in Oostende, Knokke-Heist Convention Bureau, Geneva Convention Bureau i mnogi drugi. Dodajmo kako je MICE Cruise događanje otvoreno isključivo za profesionalce iz industrije poslovnih događanja, meeting i incentive organizatore te event stručnjake, a organiziralo se u suradnji s platformom BATTOO, specijaliziranom za organizaciju poslovnih događanja.
Turistička zajednica Zadarske županije predstavila je ponudu destinacije za poslovni turizam, incentive programe, kongrese i ekskluzivna događanja, s naglaskom na autentična iskustva, prirodne ljepote, izvanrednu gastronomiju i kvalitetnu hotelsku infrastrukturu i time nastavlja aktivno promovirati Zadarsku županiju kao atraktivnu i konkurentnu destinaciju za održavanje međunarodnih poslovnih skupova i događanja. Ovakve su aktivnosti dio kontinuiranih nastojanja usmjerenih na razvoj cjelogodišnjeg turizma.
Tako je direktor Vanja Čvrljak timpovodom izjavio:
Sudjelovanje na ovom specijaliziranom MICE događanju predstavlja važnu priliku za jačanje međunarodne vidljivosti Zadarske županije na tržištu poslovnih događanja, kao i za uspostavljanje novih poslovnih kontakata s organizatorima kongresa, incentive putovanja i korporativnih događanja iz Europe i svijeta. Dio je to trajnih aktivnosti koje Turistička zajednica Zadarske županije provodi s ciljem jačanja poslovnog turizma, odnosno razvoja cjelogodišnjeg turizma.
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prijeFOTOGALERIJA IZ MASLENICE / 3. Eko akcija čišćenja podmorja u čast Vinka Šimunića – Bubnja
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije(NE)RADNI DANI / Evo gdje danas u spizu…
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prijeFOTO / S. Katarina Teskera izabrana za novu opaticu benediktinskog Samostana sv. Marije u Zadru
-
Hrvatska4 dana prijePROGNOZA / Meteoalarm podignut na narančasti, stiže nevrijeme sa sjevera, evo gdje će najprije udariti





